Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Angora Yünü Kumaş

Angora Yün Kumaş Nedir?

Angora Yün Kumaş Genel Bilgiler

Angora yünü kumaş nedir?

 • Kumaşın İsmi: Angora yünü (ayrıca tavşan yünü olarak da bilinir).
 • Kumaş İçeriği: Angora tavşanlarının tüylerinden elde edilen liflerle oluşturulur.
 • Kumaşın Olası Mikron Varyasyonları: 12-16
 • Kumaş Nefes Alabilirliği: Yüksektir.
 • Nem-fitilleme Yeteneği: Orta seviyelerdedir.
 • Isı Tutma Yeteneği: Yüksektir.
 • Esenyebilirlik: Yüksektir.
 • Kumaşın İlk Üretildiği Ülke: Türkiye Cumhuriyeti.
 • En Büyük İhracatçı Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti
 • Yıkama Talimatı: Soğuk su ile makinede yıkama veya kuru temizleme tavsiye edilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Terlikler, hırkalar, paltolar, ceketler, eldivenler, eşarplar, takım elbise ceketleri, iç giyim, tişörtler…
 • Angora yün kumaş ile üretildiğini görebileceğiniz ürünler şöyle ki; kazak, çorap, atlet, içlik, dizlik, eldiven, korse, kaban, yorgan ve yastık gibi ürünlerdir.

Angora Yün Kumaş Nedir? 

Angora yünü, Angora tavşanlarının kürklerinden elde edilen bir yün türüdür. Bu lüks elyaf son yıllarda Angora tavşanlarına yapılan kötü muamele nedeniyle ateş altında kalsa da, Angora yünü hayvanlara zulüm içermeyen etik ve sürdürülebilir bir şekilde üretmek tamamen mümkündür.

12-16 mikronda, Angora yün elyafları dünyadaki en iyi yün elyafları arasındadır ve sonuç olarak Angora yünü dikkat çekici derecede ipeksi ve yumuşaktır. Bu tür yün etkileyici bir şekilde kabarıktır ve Angora tavşanı tüylerinin çekirdekleri oyuk olduğundan, Angora yünü çoğu yün türünden daha iyi ısı tutma özelliklerine sahiptir. Ek olarak, Angora yünü, diğer yün türlerine özgü alerjenik özelliklere sahip değildir, bu da bu elyafı hayvan kılı alerjisi olan kişiler için önemli bir alternatif haline getirir.

Angora Tavşanı Tüyü Yün Kumaş Nedir?
Angora Tavşanı (Beyaz Tüylü)

Angora Yününün Tarihi

Türkiye’deki Ankara şehri bir zamanlar Avrupa’da Angora olarak biliniyordu ve Ankara tavşanları ilk olarak bu Anadolu metropolünde yetiştirildi. Angora tavşanlarının ilk kez ne zaman yetiştirildiği tam olarak belli değil, ancak 18. yüzyılda bu son derece kabarık tavşanlar Avrupa’ya yayılmıştı. İlk olarak 1723’te Fransa’ya getirilen Angora tavşanları, Fransız soyluları arasında hızla sevildi ve Angora soluğu hızla tüm Avrupa aristokrasisine yayıldı.

Şu anda, Angora tavşanları başlarda yün üretimi için kullanılmıyordu. Bunun yerine, genellikle inanılmaz derecede hacimli ve kabarık tüyleriyle mest olan çocuklar için evcil hayvan olarak hizmet ettiler. Büyük ölçekli Angora yünü üretiminin ilk kayıtları, Amerika Birleşik Devletleri’nde 20. Yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Angora yününü dekoratif olmaktan daha fazlası olarak gören Amerikalı girişimciler, kısa sürede Angora yün atkıları, kazakları ve diğer eşyaları üreten işletmeler kurdu.

Angora Yününün Özellikleri Nelerdir?

-Hafiflik

Angora liflerinin içi boştur. Bu da onu çok hafif yapar. Ancak sıcaklıktan ödün vermez.

Angora Yün Nakış ve Dikiş İpliği 4 Adet Üst Üste Dizilmiş
Angora Yün İplik Çeşitleri (Mor-Mavi-Gri-Beyaz)

Angora, ilave bir izolatör görevi gören içi boş lifler nedeniyle standart koyun yününden bile daha sıcak olabilir. Angora çok kolay keçeleşir ve hayvan düzenli olarak bakılmazsa tavşanda bile hissedilebilir. Angora, biraz esneklik kazandırmak için genellikle daha esnek liflerle karıştırılır.

Günümüzde Angora Yünü Kumaş Nedir?

Oldukça az sayıda Angora tavşanı türü vardır. Bu alt türlerin çoğu, Angora’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmesinden önce ortaya çıkmıştır. Belki de en ikonik, akla gelebilecek her yüzeyde kalın, kabarık tüyler çıkaran ve makaslamadan önce seğiren, kabarık bir top gibi görünen İngiliz Angorasıdır. Fransız Angoraları, yüzlerinde kalın kürkler çıkmadığı için biraz daha kolaydır. Ancak aynı zamanda önemli ölçüde daha az yün üretirler.

Dev Angoralar şaşırtıcı olmayan bir şekilde oldukça büyüktür ve ev kedileri kadar büyük olma pahasına muazzam miktarlarda yün üretirler. Satin Angoras, herhangi bir Angora çeşidinin en az yünü üretirken, kürk lifleri en ince ve en yumuşaktır.

Angora Yün Mix Çorap Özellikleri ve Fiyatları Atilla Tekstil
Angora Yünü Çorap (Pembe İşlemeli – Askeri Kamuflaj Benzeri)

Angora kürkü matlaşma eğilimindedir ve bu tavşanlar çok yumuşak bir cilde sahip oldukları için tahrişe ve hatta enfeksiyona yol açabilir. Geleneksel olarak, Angora tavşanlarına genel olarak iyi bakılıyordu, ancak son birkaç on yılda meydana gelen Çin tekstil patlamasına eşlik eden Angora tavşanı kötü muamelesi yaygın hale geldi ve bu da hayvan hakları örgütlerinin tepkisine yol açtı.

İnsanca üretilen Angora yünü bulmak hala mümkün. Ancak etik olmayan Çinli üreticilerin eylemleri belki de bu inkar edilemez lüks kumaşın adını geri dönülmez bir şekilde lekeledi.

Angora Yün Kumaşı Nasıl Yapılır?

Soru: Angora yünü hangi hayvandan elde edilir? – Cevap: Tavşan

En iyi durumda, Angora yünü üretimi, insan ve tavşan arasında sürdürülebilir bir ilişkiden oluşur. Angora yünü üretim süreci birkaç farklı adımı içerir:

1. Angora Kürkünün Yetiştirilmesi

Çoğu Angora tavşanı cinsi, 3-4 ay içinde tam kürk katlar üretir. Bu süre zarfında Angora tavşanları, mat oluşumunu önlemek için rahat ve rutin olarak bakımlı tutulur. Bir Angora paltosunun hasat edilebilir olarak değerlendirildiği durum, tavşanın türüne bağlıdır.

2. Kesme – Yolma

Bazı Angora tavşanı türleri doğal olarak yaklaşık 4-5 ay sonra tüylerini dökmeye başlarlar.  Uzman Angora yetiştiricileri, yeni bir kürk mantosunun gelmek üzere olduğuna dair açıklayıcı işaretleri izler ve eski kürkü düşmeden önce hasat ederler. Biraz talihsiz bir kelime seçimi olsa da, dökülmek üzere olan Angora kürkünü çıkarma işlemine “yolma” denir.

Bazı durumlarda, bu süreç tam olarak vahşet olabilir. İnsanlık dışı ve barbarca.  Bununla birlikte, saygılı ve etik Angora yetiştiricileri, gevşek kılları herhangi bir acı vermeden yavaşça tavşandan kırpabilirler.

Bazı Angora ırkları sık sık tüy dökmez ve bazı Angora yetiştiricileri daha sık kürk hasadı yapmak ister. Bu durumlarda, Angora yetiştiricileri tavşanlarını dikkatlice keserler. Etik yetiştiriciler, künt uçlu makas kullanmak ve deriye çok yakın kürk kesmemek gibi saygılı kesme protokollerini gözlemler.

3. Sıralama ve Temizleme

Bir Angora tavşanı tüyü çıkarıldıktan sonra, Angora üreticileri keçeleri ve koruyucu tüyler gibi diğer kaba malzemeleri çıkarmak için liflerini ayırır. Bazı durumlarda, Angora kürkü de yumuşaklığa göre derecelere ayrılır.  Angora kürkü genellikle eğirme işleminden önce yıkanır.

4. Eğirme ve Boyama

Siyah ve Lacivert Kumaş Boyası Karıştırılarak Kullanılmış Bir Kumaştan Yapılmış Bayan (Kadın) Bluz

Yıkanmış Angora kürkü daha sonra iplik haline getirilir. Angora kürkü doğal olarak beyaz, krem ​​rengi veya açık kahverengidir, ancak bu lüks yün elyafını boyamak da mümkündür.

İpucu: Tüm yün kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi veren kapsamlı makaleyi okumak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Angora Yün Kumaşı Nasıl Kullanılır?

Angora yünü öncelikle giyim malzemesi olarak kullanılır. İlk önce bir kazak kumaşı olarak popüler hale gelen bu yün, paltolar, takım elbise ceketleri, eşarplar, eldivenler ve diğer çeşitli giyim eşyalarının yapımında da kullanılır. Daha nadir olarak, Angora yünü küçük battaniyeler veya yastık kılıfları yapmak için de kullanılabilir. Angora yünü, örgü için kullanılan çok popüler bir zanaat ürünüdür.

Angora Kumaş Halı Renkli Modelleri ve Çeşitleri Fotoğrafı
Angora Yünü ile Yapılmış Bir Çok Renge Sahip Halı (Kilim) Modeli

Angora Yün Kumaşı Nerede Üretilir?

Bugün, angora yününün çoğu Çin’de üretilmeye devam ediyor. Uluslararası hayvan hakları topluluğunun en iyi çabalarına rağmen, Çin’deki fabrika çiftlikleri yılda binlerce ton Angora yünü üretmeye devam ediyor ve neredeyse her durumda Çinli tekstil üreticileri bu lüks kumaşı üretmek için acımasız ve insanlık dışı uygulamalar kullanmaktadır. Çinli Angora üreticilerinin uyguladıkları uygulamalardan endişe duyan giyim üreticileri, Angora yünlerini Türkiye veya hayvan zulmüne katılmayan diğer ülkelerden temin edebilirler.

Angora Tavşanı Yünü Fiyatı Ne Kadar?

Angora yünü, en pahalı doğal tekstil elyaflarından biridir. Bir ons Angora yünü 15 dolara kadar mal olabilir. Bu kumaşla yapılan giysiler buna göre pahalıdır.

Angora Yünü Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Birkaç farklı Angora yünü türü vardır ve yaygın olarak Angora ile karıştırılan benzer yün türleri de vardır. İşte birkaç örnek:

Klasik Angora Yünü

Her Angora tavşanı cinsi, benzersiz özelliklere sahip kürk üretirken, bu ayrımlar genellikle kürk yün haline getirilip kumaşa dokunduktan sonra daha az fark edilir hale gelir.

Örneğin, İngiliz Angora tavşanlarından elde edilen kürk, bu hayvanların oldukça farklı görünmesine rağmen, pratik olarak Fransız Angora tavşanlarının kürkünden ayırt edilemez. Dev, Alman veya Kore Angora tavşanlarından elde edilen yün bile, daha popüler Angora ırkları tarafından üretilen yünle aynı görünür ve aynı hissi verir.

Saten Angora Yünü

Manken Angora Yününden Beyaz Elbiselik Kumaş ile Yapılmış Bir Kıyafet Giyiyor...
Saten Angora Yün Kumaştan Kıyafet (Beyaz Renk Elbise Giyen Model)

Saten Angora tavşanları tarafından üretilen yün, bununla birlikte, diğer Angora cinsleri tarafından üretilen yünden önemli ölçüde farklıdır. Genişliği 12 mikron kadar küçük olabilen liflerden oluştuğu için, Satin Angora yünü dikkat çekici derecede yumuşak ve ipeksi.  Bununla birlikte, lifleri o kadar küçüktür ki, Saten Angora yünü diğer Angora yün çeşitlerinden biraz daha az kabarık olabilir. Saten Angora tavşanları diğer çeşitlere göre önemli ölçüde daha az yün ürettikleri için, Saten Angora yünü genellikle diğer Angora cinslerinden elde edilen yünden daha pahalıdır.

Diğer Yün Çeşitleri

Tiftik Yünü 

Tiftik yünü tavşanlardan elde edilmez. Bununla birlikte, biraz kafa karıştırıcı bir şekilde, bu tür yün, adında “Angora” geçen başka bir hayvan türünden elde edilir. Tiftik yünü kumaş ile angora yünü kumaş arasındaki fark nedir? diye sorarsanız cevabımız “tüy” olacaktır…

Ankara keçileri uzun, kalın tüylerle kaplıdır. İlk olarak Tibet’te evrimleştiklerine inanılır. Angora yünden önemli ölçüde daha kalın olmasına rağmen parlak olan tiftik yünü, Tiftik keçilerinin yaygın olarak insanlık dışı muamelesi nedeniyle hayvan hakları savunuculuğu hareketinin artı işaretlerinde yer alan başka bir kumaş türüdür.

Kaşmir Yünü

Keşmir’in Hindistan bölgesi için adlandırılan kaşmir yünü, bölgeye özgü benzersiz bir keçi türünden elde edilir. Kaşmir yün lifleri 15 mikron kadar ince olabilir.

Kaşmir Yünü Kumaş Modelleri "2020 Yılında Çekildi"
Kaşmir Yün Kumaş (3 Parça – Termal Özellikte – İşlemeli – Desenli)

Ancak yine de Angora yün liflerinden önemli ölçüde daha kalındır. Ne olursa olsun, kaşmir yünü, yumuşaklığı nedeniyle en lüks yün türlerinden biri olarak kabul edilir. Kaşmir keçilerinin yılda çok az miktarda kıl üretmesi kaşmir yününün maliyetini daha da arttırır.

Angora Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Beş farklı Angora tavşanı türü vardır: İngiliz, Fransız, Alman, Saten ve Dev. Her Angora tavşanı türü, biraz farklı özellikte bir yün üretir.

İngiliz Angora Kumaş

İngiliz Angora, angora tavşanı ırklarının en küçüğüdür. Son derece ince koruyucu tüylere sahiptir. Bunlar genellikle hayvanların tüylerini koruyan daha kaba tüylerdir. Koruyucu tüyler genellikle nihai tekstil için kullanılmaz.

Fransız Angora Kumaşı

Açık Kahverengi Angora Kumaş Fransız Yünü ile Yapılan Türü
Çizgi Desenli Fransız Angora Kumaş (Kahverengi)

Fransız Angora tavşanları daha kalın koruyucu tüylere sahiptir. Bu da onların alt tüylerinin daha yünlü olduğu anlamına gelir. Ancak doğal olarak tüy döktüklerinden, lifler koruyucu tüylerin etrafından kolayca koparılabilir. Hayvanın harika bir hale kürkü vardır. Yani fazladan tüylüdür. Sonuç olarak Fransız Angora tüyü el eğiricileri için harikadır.

Saten Angora Kumaşı

Saten Angora, Fransız ve İngiliz Angora kadar yün üretmez. Ancak kürk  çok parlaktır. Diğer taraftan lif ve iplik eğirme için harikadır.

Dev Angora Kumaş

Dev Angora, en çok üretimi yapılan Angora kumaş çeşididir. Yılda en fazla lifi üretir. Bununla birlikte, Dev Angora doğal olarak tüy dökmez. Bu nedenle kürkü kesilmelidir.

Alman Angora Kumaşı

Alman Angoraları, büyük miktarda yün ürettikleri ve doğal olarak tüy dökmedikleri için Dev Angoralara çok benzer.

Angora Yün Kumaş Çevreye Etkisi Nedir?

Angora yünü üretimi, dünya genelindeki toplam tekstil üretiminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğundan, bu kumaşın çevresel etkisi esasen ihmal edilebilir düzeydedir. Yünün doğası gereği biyolojik olarak parçalanabilen bir kumaş olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, Angora yünü çevreye çok az miktarlarda zarar verir. Çünkü hayvan atıkları uygunsuz bir şekilde imha edilebilir. Diğer yandan verilecek zarara dönük, Angora tavşanlarının yanlış yerleştirilmesi toprak erozyonuna neden olabilir.

Angora yün endüstrisinin ortaya koyduğu ana sorun çevresel değil etiktir. Angora tavşanlarına uygun şekilde bakmak basit bir görev olsa da, etik olmayan Çinli yün üreticileri, mümkün olan en düşük maliyetle en yüksek miktarda Angora yünü üretmek için barbarca yöntemler kullanırlar. Sonuç olarak, Angora tavşanlarını genellikle küçük, kirli kafeslerde tutarlar, uygun bakım yapmazlar ve tavşanlarını yetersiz beslenmeye maruz bırakırlar. Siz de hayvanlar zarar görmesin istiyorsanız alışverişlerinizi Türkiye’de yurtiçi gerçekleştirin.

Ek olarak, Çinli angora kumaş üreticileri genellikle tavşanlarını deriye yakın keserek enfeksiyonlara neden olurlar. Kesme işlemi sırasında tavşanları pençelerinden askıya alabilir veya onları zorla hareketsiz kılarak aşırı ağrıya neden olabilirler. Hayvan hakları aktivistleri Çin Angora endüstrisini kınamakta çok haklıdır Ancak dünyanın diğer bölgelerindeki yetiştiriciler (özellikle Türkiye), tavşanlarına çok özen ve saygıyla davranırlar.

Yorumlar “Angora Yünü Kumaş

Yorumlar Kapalı