Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Peluş Kumaş

Peluş Kumaş Çeşitleri, Modelleri, Özellikleri, Fiyatları, Renkleri Nedir?

Peluş Kumaş Nedir?

Peluş kumaş nedir? hep beraber hızlı bir giriş yapalım. Peluş cinsi kumaşlar genelde %100 polyester olan, oyuncaklar, bebek battaniyeleri, bebek kıyafetleri ve bebek aksesuarları yapımında kullanılan özel ve yumuşak bir kumaş türüdür. Peluş kumaşların yapısı yün gibidir. Ancak daha yumuşak ve daha kalındır.

Peluş kumaşın yüksek kalitesi, zamanla renklerinin solmasını ve sıcaklığının düşmesini engeller. Dolayısıyla peluş kumaş satın alırken, ürünün kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Peluş (Peluche), Fistan (Fustian) ve Kadife ile benzer özellikler gösterir. Bunlarla aynı üretim yöntemleriyle üretilmiş, ekstradan tüylere sahip bir kumaştır. Bu tüylere şardon ismi de verilmektedir.

Peluş kelimesi, yumuşak veya lüks bir şeyi aklımıza getirir. Peluş kumaşlar yapısal özelliklerine göre yeni sıfatlara da sahip olabilmektedir. Örneğin, “ultra peluş kumaş battaniyeler” adı verilen bir tür peluş kumaş, %100 polyesterden yapılmış suni bir kürk kumaştır. Ancak ismine baktığımızda “ultra” kelimesi, bir şeylerin ekstra (fazladan) olduğu anlamına gelmektedir.

Başlangıçta peluş kumaş türleri tiftik veya kamgarn ipliklerden üretiliyordu. Artık şimdi tek başına polyester ipliklerden üretilebiliyor. Bu üretim şekilleri arasında en modern olanı, “kadife sırtlı ipek peluşu” için kullanılıyor. Kadife kumaştan farkı, daha uzun ve daha az yoğun olmasıdır. Yumuşak peluş kumaşlar büyük ölçüde döşemelik veya mobilya kaplama amaçlı kullanılır. Ayrıca giyim eşyası ve tuhafiyecilikte de sıklıkla kullanılmaktadır.

Beyaz Peluş Kumaş Nedir? Nasıl Olur?
Beyaz Renk Peluş Kumaş

Modern (günümüzde kullanılan) peluşlar, genellikle polyester, polyamid gibi sentetik elyaflardan üretilir. Bu kumaşın en büyük kullanımlarından biri, oyuncak ayılar gibi peluş kumaştan yapılmış oyuncakların üretimidir. Bunlar genellikle “peluş oyuncaklar” veya oyuncağın niteliğiyle birlikte adlandırılır. Oyuncak peluş ayıcık veya peluş kedi, köpek vb. buna örnek olarak gösterilebilir. Peluş, aynı zamanda tasarım oyuncaklarının yapımında kullanılan ana malzemelerden biridir.

Peluş Kumaş ile Bireysel Yaratıcılık Modelleri

Desenli veya Desensiz Peluş Kumaşlar Yaratabilirsiniz!

 • Renginizi Seçin : Peluş malzemenin hangi renk olmasını istediğinizi seçin – mor, açık mavi, lacivert ve daha fazlası.
 • Fırfırınızı Seçin : Fırfırınızın olmasını istediğiniz rengi seçin – battaniyenizin geri kalanına uyan ipeksi bir parıltıyla ana hatlarını çizin veya tamamen farklı olanı seçin. Bu size kalmış!
 • Boyutuzu Seçin : Mini (10 “x 18”), bebek (30 “x 36”), garson (36 “x 50”), yetişkin (50 “x 60”), canavar (60 “x 72”) arasından seçim yapın. Her zaman daha büyük olanını öneririz. Daha fazla pelüş kıyafet yapabilmek için. Ama tabiki bu da size kalmış! Kıyafet boyutu tahmini olarak hesaplanır. Gösterilen ölçümler önceden dikilmiş / kesilmiş ölçümler olmaktadır.

Peluş Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Peluş kumaşlar ne tür özelliklere sahip olmalıdır?  Bugün sizi peluşların çeşitli yönleriyle tanıştırmak için buradayız…

Gri Renk Battaniye Peluş Welfsoft Yorgan Kumaşı Sıcak Tutabilir Özellikleriyle - Rulo Halde Metrelik
Gri Renk Peluş Kumaş (Kirli Beyaz)

Yüksek Yumuşaklık

Peluş kumaşın yüzeyi nispeten uzun bir tüye sahiptir. Bu nedenle elin dokunuşuna çok yumuşaktır. Çok iyi bir yumuşaklık ile rahat bir dokunuş hissi verir. Aynı zamanda sıcak bir görsel etki gösterebilir. 

Konfor

Peluş kumaşın yüzeyi tüylü olduğu için, rahatlık istediğinde peluş kumaş çok rahat olabilir. Bu nedenle bu kumaştan yapılan ürünler, insan vücuduyla doğrudan temas halinde olması gerektiği zamanlarda giyim için çok rahat bir alternatiftir. 

İyi Havalandırma

Yüzeyin tüyleri peluş kumaşın çok yoğun görünmesine neden olsa da bu tür kumaşların doku yapısı belli bir boşluğa sahip olduğundan, kumaş doğal olarak daha iyi hava geçirgenliğine sahiptir. Bitmiş kumaş giyildiğinde hava geçirmez olmayacaktır.  

Peluş Kumaş Yapısal İçerik Özellikleri Nelerdir?
Peluş Kumaş Yüzey Özelliği

Yumuşaklık, rahatlık ve nefes alabilirlik peluş kumaşın özellikleridir. Bu özellikleri sebebiyle bu kumaştan yapılan ürünler çok etkili olacaktır.

Peluş Kumaşın İçeriği

Kumaşın kendisi polyester olduğundan yıkamak kolaydır ve herhangi bir baskı gerektirmez. Bir doğru ve bir yanlış tarafı vardır. Kısa, kabarık yönlü hav doğru taraftır ve yanlış genişlikte yumuşak bir örgü vardır. Bunların yanı sıra çapraz damarlı bir streç vardır.

Bu kumaşların üzerindeki tüy, bir kez kesildiğinde biraz dökülme olacağı anlamına gelir. Ancak bir kez sallandığında kenarlar yıpranmaz ve herhangi bir çözülme endişesi olmadan kenarlar bitmemiş olarak bırakılabilir. Yığın ve gerdirme iğnenin altında yanıltıcı olabilir. 

İpucu: Polyester elyaf nedir?, türleri ve özellikleri nelerdir?, polyester kumaş çeşitleri nelerdir? ve üretimi nasıl yapılır? diye merak ediyorsan. Ayrıntılı bilgi için >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Peluş Kumaş ile Kıyafet Dikimi İçin En İyi İpuçları Nedir?

Kendi hallerine bırakılırsa, peluş makinenizde kayabilir. Eğer kayarsa dikim problemli olur ve kıyafete çirkin bir görünüm sağlar. Bu nedenle biraz özel işlem gerektirir. Bu basit ipuçlarını takip ederseniz, kendinizi başarıya daha çok yaklaştıracaksınız. Bu da gerçekten şahanedir. En iyi ipuçlarım:

Peluşu Sabitleyin

Biraz daha iğneleyin, iğneleyin ve sabitleyin. Çapraz veya yatay olarak kenara tutturmanın kumaşı sabitlemeye yardımcı olduğunu görüyorum, iğneleri de yaklaşık her 1 cm’de yerleştiriyorum.

Dikiş Uzunluğunu Ayarlayın

Daha uzun bir dikiş uzunluğu kullanın. Ben, daha tüylü kumaşlar için daha uzun, 3 ila 3,5 arası bir uzunluğun çok iyi çalıştığını düşünüyorum. Bu, dikiş makinenizden üst ve alt kumaşların aynı hızda eşit olarak beslenmesine yardımcı olacaktır.

Yürüyen Ayak Dikiş Makinası Kullanın

Yürüyen ayak dikiş makinası size en iyi sonuçları verecektir. Ancak eğer yoksa, baskı ayağınızın üzerindeki baskıyı azaltabilir. Bu yüzden çok sayıda iğne ile sabitleyebilir ve yavaşça dikebilirsiniz. Yuvarlak uçlu iğne kullanın.

İkinci El Dikiş Makinesi
Yürüyen Ayak Dikiş Makinası

Peluş Kumaşın Avantajları Nelerdir?

Bir çocuğun en büyük dileği bir oyuncağa, tercihen tüylü ve sevimli bir oyuncağa sahip olmaktı. Günümüzde birçok farklı oyuncak çeşidi var. Ancak peluş oyuncaklar hala her kızın kalbindeki en yumuşak küçük oyuncak. Doldurulmuş hayvanlar neden bu kadar tatlı?

Bunun nedeni, zekâ ve yumuşaklığın bir birleşimidir.Hepimiz biliyoruz ki, doldurulmuş hayvanların en büyük özelliği, tüm vücudun tüylü olması ve özellikle rahat ve dokunmanın yumuşak olmasıdır.

Peluş oyuncak aslında bir tür “polar oyuncak bebek” tir.  Ana kumaş olarak peluş kumaş, pamuk ve diğer tekstil malzemelerinden yapılmış, içi çeşitli dolgularla doldurulmuş bir oyuncaktır.

Beyaz Renk Peluş Hayvan Fiyatları Satın Al
Peluş Kumaştan Yapılmış Oyuncak Kedi (Beyaz Renk – Sahibinin Kucağında)

Peluş kumaş yükseltilmiş ve şekillendirilmiştir. Genellikle “deniz kaplanı kadifesi” olarak bilinen süet benzeri kadife kumaşlar kullanılır. Ön kısımda eşit şekilde kaplanmış yoğun yün lifleri bulunur, süet dolgun ve düzdür. Parlama, elastikiyet ve iyi derecede sıcaklığı koruma performansı açısından zengindir.  Ağırlık genellikle 400 ~ 800 gram/m2arasındadır. Tüy kalınlığı ise genellikle 2-25 mm arasındadır.

Peluş Kumaş Nasıl Yapılır?

Dokuma peluş üç set iplikten oluşur. Pamuk ipliği  zemin için kullanılır;  yükseltilmiş çözgü için kamgarn veya kimyasal elyaf iplik kullanılır. Zeminin iki takım pamuk ipliği, üst ve alt taban kumaşlarını oluşturmak için düz dokuma ile iç içe dokunur ve yükseltilen iplikler, bir çift hav halinde dokunacak üst ve alt taban kumaşları arasında birleştirilir. Çift katmanlı hav, bir kesici ile iki uzun pelüş kumaş halinde kesilir ve daha sonra havın tüyü, bir pelüş taraklama makinesi ile kabarık tek bir fiber halinde bükülür ve havlı fiberin yüzeyi, bir kesme makinesi ile kesilir.  

Düz ve Desenli Peluş Kumaş Geçişi Nedir?

Düz peluş ayrıca serigrafi, buharlama ve sabitleme, yıkama ve bulamaç giderme, dehidrasyon ve kurutma vb. ile işlenebilir. Çeşitli hayvan derisi desenleriyle baskılı peluş haline getirilebilir.

Eflatun Renginde Mor - Pembe Peluş Örtü Paspas
Kalp Desenli Eflatun Renk Peluş Kumaş

Elbette kimyasal elyafın farklı kalınlık, farklı kesit ve farklı çekme özellikleri de vardır. Son işlemde, kaba kılların uzunluğu ve ince tüylerin uzunluğu ile birleştirilmiş çeşitli türdeki hayvanları yapmak için ısıyla çekme, sıcak veya bilyeli haddeleme, fırçalama ve diğer işlemler eklenir. 

Peluş Kumaş Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir?

Peluş kumaşlar sadece peluş oyuncak olarak değil aynı zamanda palto, bluz, boyunluk, kışlık şapka, iç mekan ve endüstriyel ürünlerde de kullanılabilir.

Halk Arasında En Çok Bilinen Bazı Peluş Kumaş Türleri Nedir?

Yapay Peluş Kumaş Türleri Nelerdir?
Peluş Kumaş Çeşitleri – Modelleri
 • Peluş oyuncak kumaşı
 • Astarlı peluş kumaş
 • Örme peluş kumaş
 • Dokuma peluş kumaş
 • Sherpa peluş kumaş
 • Pamuklu peluş kumaş
 • Soft peluş kumaş
 • Peluş polar kumaş
 • Polyester peluş kumaş
 • Peluş mont kumaşı
 • Minky peluş kumaş
 • Mikro peluş kumaş
 • Giyimlik peluş kumaş
 • Girdap peluş kumaş
 • Peluş deri kumaş
 • Döşemelik peluş kumaş
 • Battaniyelik peluş kumaş
 • Peluş ayı derisi kumaşı
 • Tavşan derisi peluş kumaş
 • Tilki derisi peluş kumaş
 • Peluş yastık kumaşı
 • Yapay (Sentetik) peluş kumaş

Peluş Kumaşın Doğaya Etkileri Nedir?

Çevreye Etkileri

Elyaf kaynağı: Doğal, peluş ipek, yün veya pamuktan yapılmış bir kumaştır.

Biyobozunurluk: Peluş, hangi materyallerin kullanıldığına bağlı olarak biyolojik olarak parçalanabilir veya parçalanamaz. Kimyasallarla işlem görmediğinde yün, fibere, ipeğe dönüştürmek için benimsenen tekniklere göre 1-5 yıl içinde % 100 biyolojik olarak parçalanabilir. Yaklaşık 4 yıl sonra biyolojik bozunma belirtileri göstermeye başlarsa, organik olmayan pamuk, uygulanan çok sayıda boya veya terbiye kimyasalları nedeniyle biyolojik olarak parçalanamaz

İmha: İpek kullanılırsa yüksek, ipek işleme ve nakliyesi yüksek kirliliğe neden olur, çünkü ipeklerin çoğu Çin ve Hindistan’dan gelir, ipeklerin ABD’de yerel olarak üretilmesi için yer altı suyunu kirleten sert, yoğun işlemler ve kimyasallar gerekir. Örneğin, ipekböcekleri için yerli olmayan Dut ağacı Amerikan toprağına tanıtıldı, bu da yerli habitatları hızla bozdu, ağaç oldukça istilacı bir tür ve doğal ekosistemleri bozdu.

Sentetik Peluş Geri Dönüşüm Kumaş Nasıl Olur?
Siyah Renk Sentetik Peluş Kumaş

Latin Amerika ve Güney Asya’daki benzer olaylar, dut ağaçları doğal bitki örtüsünü geride bıraktı. Aşırı su tüketimlerine, doğal bitki örtüsünün sürdürülmesi için daha az su bırakmalarına, pamuk organik değilse, çoğu zaman GDO’lu tohumlar, dünyadaki pestisitlerin % 16’sına kadarı pamuk tarımında her yıl kullanılıyor, kimyasallar toprağı bozuyor ve kirletiyor. İpek, yün veya inorganik pamuk kullanılırsa sürdürülemez.

Hayvanlara Etkileri

Öldürülen hayvanlar: Peluş kumaş üretiminde ipek kullanılırsa ipekböcekleri, ipekböceklerinin kozalarını yapmak için dokudukları bir elyaftır, ipek üreticileri ipekböceklerini kozalarının içindeyken canlı canlı kaynatırlar, ipekböceklerinin acıya fiziksel bir tepkisi vardır. Hiçbiri doğal ve / veya % 100 organik pamuktan üretilmez.

Zarar gören hayvanlar: İpek böcekleri ve yün kullanılıyorsa koyun veya keçi gibi yünlü hayvanlar, şiddetli hayvan istismarı, deri şeritleri, meme uçları, kuyruklar, kulaklar genellikle makaslama sırasında kesilir veya yırtılır, koyun kesme işçileri genellikle yumruklar, tekmeler, vurur ve koyunların üzerine oturur. Daha hızlı yün kesme için başlarının, boyunlarının ve uzuvlarının üzerinde durur. Belirtilmişse hiçbiri vegan ve / veya % 100 organik pamuktan yapılmamıştır.

Dolaylı olarak öldürülen veya zarar gören hayvanlar: Kuzular, olgun koyunlar, yaban hayatı ve ekosistemler.

Kuzular açlık yüzünden 8 hafta içinde ölebilir. Olgun koyunlar genelde hastalıktan ölür. Barınak eksikliği, ihmal, yaban hayatı koyunlara “tehdit” olarak kabul edilir.

İşçilere Etkileri

Sağlık ve güvenlik: Genel olarak, tarım en tehlikeli endüstrilerden biri olmaya devam ediyor, çiftçiler dehidrasyona, sıcak çarpmasına, korunmasız zararlı, toksik kimyasallara ve böcek ilaçlarına maruz kalmaya, güvenli olmayan makinelere ve temiz içme suyuna her zaman erişilemeyebilir.

Yaşam koşulları: İşçiler sıklıkla sömürülür, güneşte uzun saatler ve fiziksel olarak yorucu görevler yerine getiren ısı da dahil olmak üzere zorlu çalışma koşullarıyla karşılaşabilirler. İş kanunları ve hakları mevcut olabilir veya olmayabilir, işçi koruması mevcut olsa bile, işveren ihlalleri olabilir. Rapor edilmediğinde, mülteciler ve göçmen işçiler istismara ve kötü muameleye karşı özellikle savunmasızdır, iş kaybı veya sınır dışı edilmenin sonuçlarından korkarlar.

Ücretler: Genellikle tarım işçileri düşük maaş alırlar. Birçok durumda düşük maaşlı tarım işçilerinin fazla mesai ödemeleri veya sosyal hakları yoktur.

-Peluş kumaş üretimi süreçleri, işçi hakları alanında birtakım sorunlara neden olabilir.

Peluş Kumaşlara Nakış ve İşleme Nasıl Yapılır?

Makine nakışı artık daha popüler hale geliyor ve peluş kumaşlarda işleniyor ve harika görünüyor. 

Koltuk, puf ve Yatak Mobilya Döşemesi İçin Yumuşak Welfsoft Tek Taraflı Peluş Kumaş
Döşemelik Peluş Kumaş (Kahverengi)

Yumuşak peluş oyuncak yüzeylerine desenleri işleyebilir veya özel bir hatıra için bebek battaniyelerinin üzerine bir hatıra mesajı ekleyebilirsiniz. Bu havlı kumaşları işlerken, kumaşın dikişlerinizden geçmemesini sağlamak için suda çözünür bir pardösü kullanmanız gerekir.

Dengeleyicinizin ve kumaşınızın kasnakta hareket etmemesini sağlamak için orta ağırlıklı bir kesik sabitleyici kullanmanızı ve 505 sprey gibi bazı geçici yapışkan sprey kullanmanızı tavsiye ederim. Başarılı bir nakış işleminin anahtarı, nakış kasnağınızdaki peluş kumaşı germemenizi ve tambur sıkı olanın sabitleyiciniz olmasını sağlamaktır.

Umarım bu kılavuz, peluş dikişi yapmanın zevkleri konusunda sizi aydınlatmıştır ve bu harika bağımlılık yapan kumaştan çok mutlu olmanızı dilerim.

Peluş Kumaş ile Polar Kumaş Farkları Nedir?

Polar kumaşlar örülür ve ardından lifleri gevşetilir. Tişört ve eşofman altı genellikle pamuk / polyester karışımından yapılırken, peluş polar ceketler ve pantolonlar genellikle yüzde 100 polyesterdir.

Açık Pembe Renk 3 İplik Şardonlu Polar Kumaş ile Kahverengi Kalın Peluş Kumaş (Sağda)
Şardonlu Polar Kumaş & Peluş Kumaş

En Çok Üretilen Peluş Kumaş Renkleri Nedir?

Kumaş boyama fabrikalarında peluş kumaş boyama işlemleri en çok aşağıdaki renkler ekseninde yapılmaktadır.

 • Fuşya peluş kumaş
 • Mürdüm peluş kumaş
 • Pembe peluş kumaş
 • Beyaz peluş kumaş
 • Siyah peluş kumaş
 • Ekru peluş kumaş
 • Gri Peluş kumaş
 • Krem peluş kumaş
 • Kahverengi peluş kumaş
 • Kırmızı peluş kumaş
 • Lacivert peluş kumaş
 • Mavi peluş kumaş
 • Pudra peluş kumaş
 • Çift renkli peluş kumaş
 • Sarı peluş kumaş
 • Yeşil peluş kumaş
Parça Halinde Çingene Pembesi Peluş Welfsoft Battaniyelik Kumaş
Pembe Renk Peluş Parça Kumaş

Yazımızın bu kısmına kadar peluş kumaş hakkında bilgi sahibi oldunuz ve diyelim ki peluş kumaş satın almaya karar verdiniz. Peki peluş kumaşınızı nereden temin edeceksiniz?

Ucuz Peluş Kumaş Nerelerde Satılır?

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız şanslısız. Parti malı uygun fiyatlı peluş kumaş almak için Zeytinburnu, Eminönü, Yenibosna ve Güngören, Başakşehir ideal alışveriş yerlerinizden olabilir. Tabii ki İstanbul dışında da peluş kumaş edinebilirsiniz. Türkiye nin neresinde olursanız olun Ankara, Konya, İzmir, Antalya ve Bursa’da da rahatlıkla ucuz peluş kumaş satan mağazalar bulabilirsiniz.

Peluş kumaş fabrikaları ülkemizde daha çok Ankara, İstanbul ve Bursa gibi şehirlerde yoğunlaşmıştır. Mağazalardaki peluş kumaş satıcıları ürünlerini daha çok buralardaki firmalardan satın alırlar. Peluş kumaş üreticileri ve parti malı ucuz (parça veya top) peluş kumaş satanlara ulaşmak için bizimle iletişime geçin.

İpucu: Parti kumaş nedir? Alanlar ve satanlar nasıl ucuz kumaş bulurlar? Ayrıntılı bilgi için >>> “Parti Kumaş Alanlar ve Satanlar”

Peluş Kumaş Fiyatları

Peluş kumaş almaya karar verdiğinizde fiyat hakkında soru işaretleri oluşabilir. Peluş kumaş metre fiyatı nedir? diye kendinize sorabilirsiniz. Peluş kumaş fiyatları özellik ve kalitesine bağlı olarak genelde (metre) 40 ile 80 TL arasında değişiyor. Ancak toptan kumaş alımlarında bu fiyatların bir miktar aşağı çekildiğini görebilirsiniz.

3 Top Parti Malı Top Kiloluk Peluş Kürk Kumaş Toptan Fiyatları Online Satış Yapılabilir
(Sağdan Sola) Sarı Pembe ve Beyaz Renk – Kalın Tüylü Kürk Kumaşlar (Top Halinde)

Çok şey anlattık. Herkesin peluş kumaşları öğrendiğine inanıyorum. Artık orijinal peluş kumaşların kıyafet, iç dekorasyonda da kullanılabileceğini biliyoruz. Aynı zamanda kolay temizlenebilme ve yıkamaya dayanıklılık avantajları da var. Ayaklarınızı peluş pandufa veya peluş paspasa koyduğunuzda sıcak ve huzurlu bir his de uyandırır. Ne duruyorsun hemen bir parça peluş kumaş satın al ve bu duyguyu sen de hisset! Online satış yapan kumaş mağazalarından yumuşacık peluşları kolaylıkla temin edebilirsiniz…

Yorumlar

 1. Geri bildirim: Herkesin Satın Almak İstediği Peluş Kumaş Hakkında Neler Biliyoruz ? – Hobiler
 2. Suna dedi ki:

  Merhabalar ben peluş bebek yapmak istiyorum. Çocuk için hijyenikte olmasını istiyorum bunun için hangi tür kumaş alabilirim acaba iyi günler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, doğru yıkama ve bakım süreçleri doğrultusunda tüm peluş kumaş çeşitleri bakterilerden arındırılmış olacaktır. Kumaş yapıları ile hijyen eşiği arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Yüksek derece sıcaklıklarda yıkanabilir bir peluş kumaş satın alırsanız, her yıkamadan sonra bakteri oranı sıfıra inmiş olur. Ancak çevre şartları hijyen durumunu değiştirebilir. Örneğin nemli bir ortamda bakteriler daha hızlı üremektedirler. Daha detaylı bilgi için “bakterilerin elyaf yüzeylerde yaşayış şekilleri” hakkında Google üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

 3. Czvidan dedi ki:

  Soğuk havada giymek için peluş mont yahut kaban için hangi peluş türü uygundur bakıldığında peluş tüylü gösterişli olsun istiyorum

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Cavidan hanım, peluş ve kürk kumaş modelleri ve fiyatları hakkında size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz. Peluş kumaş satın almak için doğrudan telefon numaramız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir