Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Şönil Kumaş

Şönil Kumaş Nedir? Ne Değildir? Ne Anlama Gelir?

Şönil Kumaş Nedir?

Şönil kumaş nedir? Şönil kumaş ne demek? Şönil kumaş nasıl olur? Üretim aşamaları nelerdir? Bakalım! 

Şönil kumaş, tırtıl gibi görünen tüylü havları ile karakterize edilmiş benzersiz bir kumaştır. Şönil, on sekizinci yüzyılda ilk kez tanıtıldığı için tekstil endüstrisinde nispeten yeni bir gelişmedir ve moda endüstrisindeki popülaritesi son yıllarda artmıştır. 

Şönil Kumaş Ne Demek? 

Şönil Kırlent Kılıfı
Şönil Yastık Kılıfı

Şönil kumaş tam olarak nedir? Ne demektir? tam olarak anlamlandıralım. Tırtıl için Fransızca kelime olarak adlandırılan şönil, hem iplik türünün hem de yumuşak malzemeyi yapan kumaşın adıdır. İplikler, tırtılın tüylü dış yüzeyine benzeyen ipliği oluşturmak için kasıtlı olarak istiflenir. Şönil, pamuk, ipek, yün ve suni ipek dahil olmak üzere çeşitli farklı elyaflardan yapılabilen dokuma bir kumaştır. Şönil ipliği ve kumaş, moda ve ev dekorunda kullanılan armatürlerdir ve yumuşak, kabarık tekstilin benzersiz bir geçmişi ve üretim süreci vardır. 

Şönil Kumaş Tarihi Nedir? 

Şönil kumaş tarihçesi nedir? Şönil, çoğu tekstile kıyasla nispeten yeni bir buluştur. Geçmişi yalnızca on sekizinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şönil ipliği ilk olarak Fransa’da iki çözgü ipliğinin atkı ipliği etrafında büküldüğü leno yöntemi kullanılarak yapıldı. Elde edilen malzeme daha sonra şönil ipliği yapmak için şeritler halinde kesildi. 

Kumaş fabrikasında ustabaşı olarak çalışan Alexander Buchanan, 1830’larda İskoçya’da şal yapmak için tekstili geliştirdiğinde şönil ipliği kumaşa dönüştüren ilk kişiydi. James Templeton ve William Quiglay, daha sonra Templeton’ın patentini aldığı bir süreç olan, Buchanan’ın kilim yapma yöntemini geliştirdi. 

Gürcistan’dan zanaatkar Catherine Evans, 1800’lerin sonlarında şönil yatak örtüleri yapmak için bir teknik yarattı. Yirminci yüzyılda Evans’ın süreci kullanılarak şönil yorgan üretimi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlaştı. Evans’ın aynı üretim süreci halılar, banyo takımları, kilimler ve daha fazlası için kullanılmaya başlandı ve Georgia bugün hala halıların büyük bir bölümünü tasarlıyor.

Şönil Kumaş Üretimi 

Şönil kumaş üreticileri tarafından üretim yöntemi zaman içinde gelişti. Günümüzde şönil için üretim süreci standartlaştırılmıştır. 

Şönil Kumaş Modelleri İstanbul
Şönil Kumaş Kartelası

Şöyle ki şönil kumaş, iki özlü ipliğin arasına kısa uzunlukta ipliklerin yerleştirilmesi ve ardından ipliğin birlikte bükülmesiyle yapılır. Daha sonra, sarılı iplikler ilmekler oluşturur ve bunlar daha sonra şönilde tipik olan tüylü havlar halinde kesilir. Bu yığınlar bazen gevşeme eğilimindedir. Bu, kumaşta çıplak lekelere yol açabilir, bu nedenle düşük erime noktalı naylon ipliğin çekirdeğine dahil edilir. Daha sonra iplik, havın yerinde kaldığından emin olmak için buharlanır. Buradan iplik, şönil kumaş oluşturmak için dokunur.

Şönil Kumaş Özellikleri 

Şönil Kumaş Terletir mi?
Kırmızı Şönil Kumaş Yelek

Şönil kumaş özelliği bakımından tüylü ve yumuşak. Şönil, her bir tutamdaki kısa malzeme yığınlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan havlı bir kumaş ve ipliktir. Şönil, son yıllarda giysilerde popülerliğini artıran güzel bir yumuşak örtüye sahiptir. Şönil kumaş son derece dayanıklıdır. Bununla birlikte, küçülme ve gerilme eğilimi vardır, bu nedenle bakım talimatları yakından takip edilmelidir. Şönil yapmak için kullanılan lifler doğal olarak parlak olmasa da, kumaş ve iplik, havın yönü nedeniyle ışığı dik açılarda yakalar. Bu etki, kumaşın parlak ve yanardöner görünmesine neden olabilir. 

Giymek için rahattır. Örneğin şönil kadife kumaş hafif, düz bir görünüm vermek için preslenebilir. Dökümlüdür. Çok yönlü esnek farklı özelliklere sahip kumaşlar oluşturmak için farklı çözgü iplikleri kullanılabilir. 

Şönil Kumaş Kullanım Alanları

Şönil başlangıçta yatak örtüleri, kilimler ve çarşaflar için kullanılırken, kullanımı giysi moda aksesuarlarına kadar genişlemiştir. 

Döşemelik Şönil Kumaş Çeşitleri

Döşemelik Şönil Kumaş Çeşitleri
Döşemelik Şönil Kumaş Çeşitleri
  • Şönil kumaş koltuk
  • Şönil  kumaş koltuk örtüsü
  • Şönil kumaş koltuk takımı
  • Şönil kumaş çekyat örtüsü
  • Şönil kumaş pike
  • Şönil kumaş seccade
  • Şönil kumaş halı örtüsü
  • Şönil perdelik kumaş
  • Şönil kumaş fon perde
  • Şönil kumaş yatak örtüsü yapılabiliyor. 

Bunu yanında farklı şönil döşemelik kumaş çeşitleri mevcuttur. Şönil döşemelik kumaş renkleri odanıza hoş bir görünüm sağlamak için çeşitlilik gösterir. Düz şönil döşemelik kumaş veya desenli şönil kumaş kullanabilirsiniz. 

Şönil Kumaş Koltuk Takımı
Şönil Kumaş Yatak Örtüsü

Halılar ve Kilimler 

Kilim ve halı yapmak, şönil için birincil kullanımlardan biridir. Şönil halıları yumuşak, derin deri tüyleri dayanıklıdır. Tüylü ipliğin yoğun konsantrasyonu çok yumuşak bir ürün oluşturur.

Battaniyeler ve Yorganlar

Yumuşak, tüylü malzeme, sıcak yatak örtüleri veya kanepeler ve sandalyelerdeki vurgular için mükemmeldir. Şönil döşemelik kumaş, sandalyeler, kanepeler ve yastıklar için çok popülerdir. Şönil, perdelik kumaş ve pencere kaplamaları için de idealdir. Şönil, yumuşak hissi ve güzel örtüsü sayesinde başlangıçta şal yapmak için bir tekstil olarak geliştirildi. Son yıllarda, şönil üretiminin artmasıyla elbiseler, bluzlar ve daha fazlası gibi giysiler için popüler hale geldi. 

Bu arada bu kullanım alanlarına ek olarak, şönil kumaş tunik veya şönil kumaş elbise görürseniz şaşırmayın.  

Şönil Kumaş Bakımı Nasıl Yapılır?

Şönilleri nasıl yepyeni tutabiliriz. Koltukların üzerinde döşemeler varsa ne yapacağız? Şönil kumaş nasıl temizlenir? Şönil kumaş temizliği nasıl yapılır?

Şönil Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Şönil’in kendisi dayanıklı iken, havlar hassastır. Malzeme esneme veya küçülme eğilimindedir. Bu nedenle çoğu şönil kuru temizleme yapılmalıdır. Şönil eşyalarınızı evde yıkamak istiyorsanız, elde yıkayın ve kuruması için düz bir yere koyun. Gerilmekten kaçınmak için asmayın. Makinede yıkamak için, hassas bir döngüde ılık suda yıkamayı ve düşük sıcaklıkta kurutmayı deneyebilirsiniz.

Şönil Kumaş Kullananlar

Bir sonraki ev dekorasyon projenize karar verdikten sonra, hangi kumaşın ihtiyaçlarınıza en uygun ve en büyük açıklamayı yapacağı ile karşı karşıya kalırsınız. Kumaşın ne kadar yumuşak olduğunu, dayanıklılığını, rengini ve genel kumaş özelliklerini hesaba katarsınız. Muhtemelen sahip olacağınız sonsuz seçenekler göz önüne alındığında, hangi kumaşın en iyi olduğunu seçmek zor olabilir. Kalite, özellikler ve dayanıklılık dahil olmak üzere araştırmanızı (özellikle çevrimiçi kumaş satın almak söz konusu olduğunda) yapmanızı öneririz. Yardımcı olmak için, bu kumaşın neden ev projeleri için favorilerimizden biri olduğuna dair birkaç nedeni bir araya getirdik. Sizin de seveceğinizi düşünüyoruz!

Şönil Kumaş Ev Dekorasyonu

Şönil Kumaş Koltuk Örtüsü
Bordo Renk Şönil Kumaş Koltuk Örtüsü

Şönil, ev dekoruna mükemmel şekilde uyan yumuşak, dokulu bir kumaş olduğu için en iyi ürün seçimlerimizden biridir. Şönil, hoş bir 3-D efekti için sıkı ilmekler halinde pamuk veya yün üzerine dikilmiş ipek ipliği kullanır. Şönil genellikle pamuktan yapılır, ancak özellikle daha ağır projeler için sentetik elyafları da kullanabilir. Fırlatmalardan bayram çoraplarına kadar her şey için sık tercih edilen bir seçimdir ve popülaritesinin anlaşılması kolaydır.

İki ana şönil türü vardır, biri genellikle % 100 pamuk olan, havlular, bornozlar ve bebek eşyaları için mükemmel olan ve döşeme ve pencere işlemlerine daha uygun olan ev dekoru şönilidir. Şönil, ihtiyaçlarınıza ve kişisel zevklerinize bağlı olarak bir dizi renk ve stilde gelir. Web sitemizde seçimlerinizi renge, desene, ağırlığa ve hatta proje türüne göre daraltabilir, eviniz için mükemmel şönil kumaşı bulmanızı her zamankinden daha kolay hale getirebilirsiniz. Şönil’in harika bir kumaş olmasının üç nedeni: 

Güzellik 

Kumaş kullanarak el yapımı bir ürün oluştururken, yumuşak olmaktan daha fazlasını istersiniz. Örneğin, projenizi göze hoş gelmesi kadar hissettirmek de önemli olabilir. Ev dekor parçalarınız neredeyse her zaman dokunulmadan önce görülecektir –l bu nedenle güzellik, herhangi bir ev dekor kumaşı için önemli bir özelliktir. Neyse ki, şönil, mekanınıza stil katmak istediğinizde de mükemmel bir seçimdir. Şönil, yumuşaklığının yanı sıra güzelliği ile de tanınır. 

Şönilin bu kadar çekici olmasının nedenlerinden biri, şönil malzemenin arka plan kumaşıyla kontrast oluşturabilmesidir. Bu kontrast, Monterey Gate Chenille’de olduğu gibi güzel desenler veya bu Fabricut Tsunami Chenille gibi hem renk hem de doku kontrastlarının kombinasyonları oluşturabilir. Pek çok şönil seçeneği aynı zamanda inanılmaz bir parlaklığa sahiptir, bu da onları göze son derece hoş hale getirir ve bir sonraki ev tarzı yükseltmeniz için harika bir seçimdir. 

Çok Yönlülük 

Yumuşaklığı ve güzelliği için bir kumaşı seçtiğinizde, bazen seçiminize uygun uygulama türleriyle kendinizi sınırlamış oluyorsunuz. Şönil, neyse ki sizi bu şekilde sınırlamıyor.  Çeşitli ağırlıklarda gelir ve inanılmaz çok yönlülüğü sayesinde daha hafif projeler ve hatta ağır döşeme projeleri için mükemmel bir seçimdir. Seçtiğiniz kumaş ağırlığına bağlı olarak saçaktan kırlentlere, yatak örtülerine veya döşeme projelerine kadar her şey için şönil kullanabilirsiniz. Örneğin 10 onsluk pamuk şönil seçeneklerimiz çeşitli renklerde mevcuttur ve yumuşak, kabarık bornozlar ve yastıklar için çok uygundur. Veya slipcoverler veya kalın perdeler için daha ağır seçeneklerimizden bazılarını düşünün. 

Chenille’in çok yönlülüğü, onu çeşitli projeler için harika bir yol haline getiriyor, bu nedenle bir sonraki projeniz için kumaş seçerken aklınızda tutmanızı öneriyoruz. Süper yumuşak ve güzeldir ve evinizi hayallerinizdeki alana dönüştürmek için harikadır! 

Yumuşaklık 

Pamuklu bebek şönilinin inanılmaz derecede yumuşak olması onu battaniyeler, örtüler, yastıklar ve yorganlar gibi cildinize temas eden ürünler için popüler bir kumaştır.  Bu sevimli özellik, şönili battaniye gibi bebek eşyaları için de uygun hale getirir. Chenille (şönil)’in karmaşık dokusu dokunuşa davet ediyor ve bu kumaşı ister kendiniz ister başka biri için hediyeler için mükemmel kılıyor. Yumuşaklık sizin için önemliyse, Şönil, çeşitli kumaş projeleri için harika bir seçimdir.. 

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, pamuk şönil kumaşının yıkandıkça yumuşamasıdır. Bu yüzden bakım talimatlarına uyun. Yakında yumuşak şönil kumaş ve daha fazlasına sahip olabilirsiniz! 

Moda Dünyasında Şönil Kumaşın Yeri 

Şönil Kumaş Elbise Fiyatları İstanbul Moda
Şönil Kumaş Elbise

Moda dünyasında şönil kumaşın yeri ve önemine değinmekte fayda var. Kumaşlar, bir yerin veya kıyafetlerin genel görünümünü belirleyen temel detayların bir parçasıdır. Öncü ve uzun ömürlü bir şey yaratmak için sürekli olarak kullanılan birkaç kumaş var. Tek bir kumaşın çeşitlendirilmiş kullanımları, mevcut tekstil taleplerinin yanı sıra harmanlanmış kumaş ihtiyacının da artmasını sağlamıştır. Ev dekorunun bir parçası olarak tekstillere olan ihtiyaç da artmaktadır. Ev dekorasyon tekstilleri arasında pamuk, ipek, saten, yün, harmanlanmamış ve karışımlı kumaşlar yer alıyor. 

Tekstil endüstrisinin ve aynı zamanda mobilya endüstrisinin odak noktası, pahalı kumaşlardan, nispeten uygun fiyatlı, ancak görünüm açısından zengin olanlara kaymıştır. Şönil kumaşı, zenginliği yansıtan ve uygun şekilde bakıldığında dayanıklılık ile karakterize edilen böyle bir seçenektir. Kumaş, adını üretim sürecinden alıyor. Parıltı ve parlaklık, parıldayan liflere değil, kumaşın üretim sürecine borçludur. Son ürün kadifemsi bir dokuya sahiptir. 

Kumaş ağırlıklı olarak pamuktan yapılır, ancak akrilik, suni ipek, olefin, yün ve ipek kullanımı da oldukça yaygındır.  Yüzde yüzde penye kullanılan şönil kumaş; eşarp, battaniye, havlu, giysi, el bezi, şal ve örtülerde kullanılmaktadır.  Penye pamuk, kumaşı yumuşak ve zengin yapar. Pamuk şönil ipliği, tığ işi için iyidir ve mükemmel desenler oluşturmak için jartiyer veya dalgalı dikiş kullanılabilir. Şönil goblen kumaşı yumuşak, sağlam ve estetik olarak hoştur. Genellikle kürkle kıyaslandığında Berberi yapağıyla yakın benzerlik gösterir. Goblen amacıyla kullanıldığında kumaş, yünün yumuşak lüksünü ve olefin gibi çağdaş liflerin sağlamlığını verir. 

Ülkelere Göre Şönil Kumaş

Hindistan  gibi aşırı ev döşeme talebinin ardından şönil ipliği ihtiyacının ortaya çıktığı ülkelerde, iplik veya kumaş Şangay, Tayland vb. ülkelerden ithal edilmektedir. Ayrıca Hindistan’daki bazı üreticiler de Çin gibi komşu ülkelerden kullanılmış şönil iplik makinelerini satın almaktadır.  Şönil kumaşın artan talebini karşılar. Türkiye’deki bazı firmalar Almanya, İsviçre ülkeleri, Yunanistan, Rusya, Kuveyt, Fas, Azerbaycan gibi diğer ülkelere şönil kumaş ihraç etmekte ve bu firmalar da diğer ülkelerden en çok şönil iplik alıcıları arasında yer almaktadır. ABD’nin Georgia eyaletinde bulunan Dalton, dünyanın şönil halı başkenti olmaya devam ediyor. 

Bugün  klasik şönil kumaşı  1960’larda rağbet görmeyen küçük tutamlı pamuklu yatak örtüleri de yeniden araştırılıyor. Şönil kumaşlar, kanepe kumaşının bir parçası olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Renk çeşitliliği ve kumaşın her türlü dekora uyum sağlaması şönil lehine giden faktörlerdir. Yatak örtüleri, yorganlar, bornozlar, yatak kıyafetleri ve terlikler popüler şönil ürünlerinden bazılarıdır. Şönil goblen kumaşından yapılan bu duvar halıları, duvar askıları, perdeler ve kilimler, tüm dünyada iç mimarların tercih ettiği seçeneklerden biridir. Şönil döşemelik kumaşlar, şönil liflerinde kullanılmasa da, yanardöner liflere benzer bir ışıltı sağlar. Işığın kumaş üzerindeki yansıması, bir odanın görünümünü büyük ölçüde değiştirebilir, çeşitli renklerde bir sıçrama ekleyebilir veya odanın bastırılmış görünmesine neden olabilir. 

ABD’de Şönil Kumaş 

Yalnızca ABD’de şönil kumaş dahil döşemelik iç pazar yaklaşık 1,6 milyar dolardır. Ülkede şönil kumaş ithalatında dikkate değer bir artış yaşandı. Aslında şönil kumaş satışı, üreticiler ve tüketiciler nezdinde iyi bir artış gördü. Kumaşın talebi, tekstilleri güvenilir, dayanıklı, ucuz ve zengin mobilyalara dahil etme zorunluluğundan dolayı büyüyor. Neyse ki şönil kumaş, tüm bu gereksinimleri özünde karşılıyor. 

Şönil Kumaş Boyama

Şönil kumaş boyama nedir? Şönil kumaş boyama ile farklı renkler elde edebilirsiniz. Şönil kumaş renkler bakımından zengin bir skalaya sahip. Yeşil şönil kumaş, antrasit şönil kumaş, gri şönil kumaş bunlardan bazıları. Desenli şönil kumaş veya jakarlı şönil kumaş da ayrı bir seçenek olabilir. Farklı kumaş boya karışımları ile düzinelerce şönil kumaş oluşturulabilir. Viskon şönil kumaş veya Ipek şönil kumaş bunlardan birkaçı…

Şönil Kumaş Fiyatları

Şönil Kumaş Koltuk Fiyatları
Şönil Kumaş Fiyatları

Şönil kumaş fiyatları nedir? Beraber inceleyelim. Şönil kumaşlara olan talep, önceki yıllara göre artış gösterdi. Ekonomik çöküş sırasında, birkaç şönil üreticisi, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Orta Doğu gibi ülkelerde yaşanan mali çöküşün ardından işlerini tamamlamak zorunda kaldı. Şönil döşemelik kumaş talebi yüzde 30 azaldı.  Neyse ki, Avrupa Birliği ekonomisinin canlanma seyrinde olmasıyla, şönil talebi de mobilya ve ev mefruşatındaki eşdeğer bir artışı takiben arttı. Mısır ve Suriye gibi ülkeler de toparlanıyor ve ev dekorasyonu endüstrisinin canlanmasıyla şönil kumaş ihtiyacı arttı. 

Romanya gibi diğer ülkeler de batı ülkelerine giyim ve ayakkabı dahil şönil iplik ürünleri ihraç ediyor. Ayrıca şönil ürünlerinin istikrarlı fiyatları, şönil üretiminin mevcut birkaç tekstil endüstrisi tarafından dahil edilmesini sağlamıştır. Bez keçenin ve ipliğin maliyeti minimumdur ve bu da önemli bir kar marjı yaratır. Standart spor takımlarının logoları veya kişiselleştirilmiş özel okul logo maskotları gibi şönilden yapılan logolara olan talep de tutarlı. Moda şönil ürünleri için de fırsatlar var. Metalik ipliklerdeki zincir dikişi ve daha yumuşak, daha ince ipliklerdeki yosun dikişi, peçeteler, kumaşlar, havlular ve masa örtüleri gibi yassı ürünler üzerinde iyi bir moda ifadesi oluşturur. Şönil kumaş fiyatları günden güne moda dünyasında artış eğilimine geçmektedir. Şönil kumaş fiyatları, şönil kumaş toptan alındığında daha uygun olur. Şönil kumaş metresi yani şönil kumaş metre fiyatları kalitesine göre farklılık gösterir.  

İpucu: Üretim süreçleri olarak şönil kumaşa çok benzeyen “dokuma ve örme viskon kumaş fiyatları hakkında bilgi almak için >>> “Viskon Kumaş Fiyatları”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir