Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Patiska Kumaş

Patiska Kumaş Çeşitleri, Özellikleri, Üretimi, Fiyatları, Modelleri, Metre Fiyatı Nedir? Başlıklarının Açıklandığı Yazının Kapak Fotoğrafı

Patiska Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

  • Kumaşın İsmi: Patiska Kumaş
  • Kumaşın İçeriği: Pamuk, sentetik veya yarı sentetik liflerden oluşturulur.
  • Kumaşın İplik Geçiş Sayısı: 130-340
  • İlk Üreten Ülke: Fransa’dır.
  • Günümüzdeki En Büyük İhracatçı Ülkeler: Hindistan ve Çin’dir.
  • Yaygın Kullanım Alanları: Elbiseler, bluzlar, sabahlıklar, bornozlar, pijamalar, kumaş astarlar, mendiller, iç çamaşırlar (patiska kumaş sütyen ve donlar), çarşaflar, nevresim takımları, perdeler…
  • Yıkama Talimatı: Soğuk suda yıkanması önerilir. Yıkanabilir patiska kumaşlar yıkanırken veya ütü yaparken yüksek ısı kullanılmamaya özen gösterilmelidir. 

Özet bilgileri verdiğimize göre Patiska kumaş nedir? Detaylıca inceleyelim…

Patiska Kumaş Nedir?

Belki bir yerlerde kulağınıza çalınan patiska kumaşın ne demek olduğunu merak ettiyseniz en doğru yerdesiniz. 

Patiska Kumaş Ne Demek?

Orijinal olarak, adını ünlü Fransız dokumacı Jean Batiska’dan alan şeffaf bir keten kumaştır. Bugün, patiska genellikle merserize pamuktan yapılmış hafif düz dokuma kumaş anlamına gelir. Merserize işlemi, kumaş yüzeyine bir parlaklık kazandırır. Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde giymek için mükemmel bir kumaştır. Buna ek olarak çarşaflar ve yatak takımları için de güzel bir kumaştır.

Bej ve Beyaz Renk Patiska Kumaş Keten Kanvas Duck Benzeri Yapıda.
Krem Rengi Patiska Kumaş Yüzeyi

Patiska kumaş, tekstil üreticilerinin genellikle hafif giysiler, iç çamaşırları ve yatak takımları yapmak için kullandıkları yarı şeffaf düz dokuma bir kumaştır. Bu tür kumaşlar genellikle pamuktan yapılır. Ancak bazı üreticiler polyester veya liyosel de kullanır. Hafif ve yarı saydam özellikleriyle ödüllendirilen patiska, makul derecede ucuz olmasına rağmen lüks bir kumaştır.

Patiska Nedir?

Makul derecede gevrek olmasına rağmen, patiska, organze kumaş gibi diğer yarı şeffaf pamuklu dokumalar kadar gevrek değildir. Bu kumaş, çim bezi gibi alternatif düz dokuma tekstiller kadar ağır hizmet tipi olmasa da yüksek gerilme mukavemetine ve dayanıklılığa sahiptir. 

Hemen hemen her tür patiska düz dokumadır. Ancak tekstil üreticileri bu kumaşı daha parlak bir yüzey elde etmek için saten dokuma kullanarak da üretebilirler. Çoğu patiska kumaş türü, tekstil üreticilerinin parlak bir etki yaratmak için kostik alkaliye maruz bıraktıkları pamuk ipliği olan merserize pamuk içerir.

Patiska Kumaşın Tarihsel Gelişimi

Tarih profesörleri “patiska” kelimesini, başlangıçta Flaman şehri Kambrik’in adını taşıyan bir keten kumaş çeşidini anımsatan kelime ile eşanlamlı olarak görüyorlar. Orta Çağ boyunca, Kuzeybatı Avrupa’da bir bölge, kıtaya keten tekstillerinin çoğunu tedarik etmiştir. Patiska, yüzyıllar boyunca en popüler Kuzeybatı Avrupa tekstil ürünlerinden biri olarak yerini aldı.

Bazı kaynaklar, patiska kumaşının adını Jean Baptiste adlı ünlü bir 14. Yüzyıl Fransız dokumacısından aldığını söylemişlerdir. Ancak bu iddiayı doğrulayacak tarihsel kayıt bulunmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, “baptiste” kumaş ismini, tarihçilerin 1300’lü yılların başından beri kullanıldığına inandıkları iddiaları yer alıyor.

15. ve 16. Yüzyıllar boyunca, bir tür ketene benzeyen yeni bir kumaş çeşidi, modern patiskaya büyük ölçüde benzeyen hafif bir kumaşı ifade etmek için kullanıldı. 1900’lerin başlarında, bu tekstil kadın kıyafetleri ve mendiller için popüler bir kumaş olarak kaldı. Bununla birlikte, patiska, %100 keten bir kumaş olarak orijinal formundan çarpıcı bir şekilde ayrıldı. 

Günümüzde Patiska Kumaş

1600’lü yıllarda, İngilizler ve Hollandalılar Avrupa’ya pamuk ithal etmeye başladılar. Bu tekstil elyafı büyük ölçüde yerel keten üreticilerinin geri tepmesi nedeniyle bir süre popülerliğini yitirmişken, Hindistan’dan pamuk ithalatı giderek günlük Avrupa yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bugün, patiska neredeyse tamamen pamukla ilişkilidir. Bu günlerde tamamen ketenden oluşan patiska giysilerini bulmak oldukça zordur.

Parti Malı Bej Krem Renk İnce Keten Kumaş
Top Halinde Keten Kumaş – Kirli Beyaz Renk

Yüzyıllar boyunca geçirdiği önemli değişikliklere rağmen, patiska, oldukça popüler bir düz dokuma tekstil olmaya devam ediyor. Çim kumaşından daha hafiftir. Ancak organze kadar şeffaf olmayan patiska, yarı şeffaf pamuklu dokumalar arasında görünüşte kalıcı bir yer kaplar. Sık sık dantelli kenarlarla süslenmiş olan patiska, üst sınıf lüks giyim ile anılmaya devam ediyor.

Patiska Kumaş Üretiminin Aşamaları Nedir?

Patiska kumaş üretimi çeşitli aşamalardan oluşur. Bu aşamalar aşağıda belirtildiği gibidir. 

Patiska kumaş hemen hemen her zaman pamuk elyaf içerir. Ancak bazı durumlarda, tekstil üreticileri, patiska yapmak için pamuğu ketenle karıştırabilir. Ayrıca polyester veya liyosel gibi yarı sentetik kumaşlar içeren patiska kumaşlar bulmak daha yaygın hale gelmektedir. Bu kumaşlar daha ucuz olabilir. Diğer taraftan liyosel söz konusu olduğunda pamuk veya ketenden daha yumuşak olabilmektedir.

Keten, keten bitkisinin liflerinden ortaya çıkar. Pamuk, koza adı verilen pamuk tohumlarını çevreleyen kabarık liflerden elde edilir. Tekstil üreticileri, petrokimyasallar kullanarak polyester elyaflar yaparlar. Liyosel, odun hamurunun çeşitli kostik kimyasallara maruz bırakılmasıyla yapılır.

İpucu: Keten kumaş üretimi, özellikleri, çeşitleri ve fiyatları nedir? diye merak ediyorsanız >>> “Keten Kumaş Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları Nedir?”

Patiska Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Hemen hemen her tür patiska düz dokuma kumaşlardır. Bezayağı örgülü, oldukça hafif ağartılmış bir kumaş türüdür.

Patiskanın yumuşak, ince bir kumaş olması beklendiğinden, tekstil üreticileri bu tekstili üretmek için genellikle penye ipliği kullanır. Karde ipliğin aksine, penye iplik uzunluğu boyunca daha yumuşaktır. Tekstil üreticileri, patiska üretiminde kullandıkları pamuğu merserize ederek daha parlak ve yumuşak hale getirebilirler.

Tekstil üreticileri, patiska kumaşı yapmak için kullanmayı düşündükleri iplik türünü veya türlerini edindikten sonra, bu tekstili üretmek için basit bir düz dokuma tekniği kullanırlar. Düz örgü, üst üste binen çözgü ve atkı ipliklerinden oluşur. Sonunda düzgün, çapraz geçişli bir desen oluşturur.

Patiska Organze Kumaş - Çok İnce - Siyah Zemin Üzerinde Katlanmış Halde Bulunmaktadır.
İnce Patiska Kumaş Fotoğrafı (Beyaz Renk)

Çim bezine ve patiska benzer diğer kumaşlara boyamak veya baskı uygulamak yaygın olsa da, tekstil üreticileri daha yaygın olarak patiska kumaşının rengini ağartır veya doğal gölgesinde bırakır. Beyaz ve kırık beyaz patiska kumaşları en yaygın olanıdır. Boyalı patiska daha nadirdir. Farklı patiska kumaş renkleri de mevcuttur. Aynı zamanda desenli patiska kumaş türleri de vardır. Desenli patiska kumaşlar arasında en yaygın olanı da çiçekli patiskadır. 

Patiska Kumaştan Neler Yapılır?

Orta Çağ boyunca patiska kumaş; kadın kıyafetleri, mendiller, erkek paltoları ve ceketleri üretiminde astarlar için tercih edilen bir kumaştı. Saf yumuşaklığı nedeniyle, ortalama tüketiciler ve uzmanlar bu kumaşı ipek ile ciddi bir rakip olarak görüyorlardı. Bugün bile, bazı kumaş uzmanları, oldukça benzer özelliklerinden dolayı yüksek kaliteli patiska ve ipeği ayırt etmekte zorlanıyor.

Bu günlerde, patiska ana akım bir kumaşa göre çoğunlukla niş kullanımlara yönlendiriliyor. Örneğin, bazı alt türleri iç çamaşırlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kumaşın daha önceki dönemlerde korselerde kullanıldığına işaret etmektedir. Patiska ayrıca yorgan örtüleri, çarşaflar ve diğer yatak takımları için popüler bir malzemedir. Son derece şeffaf olmasına rağmen, bu kumaş ile çok çekici perdeler oluşturabilirsiniz.

Bej Renk Krem Patiska Marka Elbise Modelleri
Beyaz Renk Patiska Gecelik Elbise

Hazır giyim üreticileri, evde giyilmek üzere tasarlanmış şık ancak gündelik kıyafetler yapmak için de patiska kullanıyor. Pijamalardan sabahlıklara ve bornozlara kadar patiska, estetik açıdan hoş kalırken evde giymek için mükemmel olan hafif, nemi emen ve genel olarak rahat bir kumaştır.

Hafif ilkbahar ve yazlık giysiler üretmek için patiska kumaş kullananlar da oldukça yaygındır. Bu kumaş sert hava şartlarına karşı yalıtım sağlayacak kadar ağır olmasa da patiska pantolon, bluz ve etek bulmak nispeten mümkündür.

Patiska kumaş hem giyim hem de ev tekstili ürünlerinde kullanılabilmektedir. Patiska kumaş giyim sektöründe nostalji kostümlerde, tulum, yelek, etek modellerinden geceliğe, günlük hayatta kullandığımız pantolon veya elbiselerde kullanılıyor. Öte yandan patiska, çarşaflarda ve masa örtülerinde de karşımıza çıkabiliyor. Patiska kumaşın yaygın kullanım alanlarında ise çantalar da yerini alıyor. 

Zor dönemlerden geçtiğimiz pandemi sürecinde Sinop ilinde patiska kumaştan maske üretimi yapılıyor. 

Patiska Kumaş Nereden Alınır?

Patiska, çeşitli farklı tekstil malzemeleri içerebildiğinden, patiska giysisine dahil edilen malzeme veya malzemelerin üreticisi değişebilir. Örneğin Hindistan şu anda dünyanın önde gelen pamuk üreticisidir. Ancak bu ülkedeki tekstil üreticileri genellikle ham pamuk veya pamuk ipliğini terbiye için Çin’e göndermektedir.

Çin, dünyanın en büyük bitmiş tekstil ürünleri üreticisi olma ayrıcalığına sahiptir ve bu ülke aynı zamanda sentetik ve yarı sentetik tekstil malzemelerinin en büyük ihracatçısıdır. Bu nedenle, belirli bir patiska kumaş parçasının Çin’de işlenmiş olma olasılığı diğer milletlerden daha fazladır. Bununla birlikte, Hindistan da dahil olmak üzere çeşitli büyük ekonomiler son zamanlarda Çin mallarına çok daha az bağımlı hale geldi. Bu nedenle Çin’in dünyanın en büyük savaş pisti üreticisi statüsü tehlikede olabilir.

Çin'deki Kumaş Fabrikaları Fuarları
Çin’de Bir Tekstil Atölyesinde Kadınlar Çalışıyor

Pamuklu patiska kumaşlar Hindistan’da, sentetik elyaf kaynaklı patiska kumaşlar ise yoğunlukla Çin’de üretilmektedir. Buralardan ithal edilen kumaşlar ülkemizde Denizli, İstanbul ve İzmir merkezli olmak üzere satışa sunulmaktadır. Bu merkezlerden patiska kumaşı satın alan satıcılar ürünlerini ülkenin her yerinde mağazalarında ve online satış sitelerinde satışa sunmaktadır. 

Parti Kumaş Satanlardan Ucuza Patiska Kumaş Alın!

Bildiğiniz gibi parti kumaş alanlar genellikle uygun fiyata alabildikleri için, satarken de uygun fiyatlara satabilecek potansiyele sahiptirler. Bu yüzden ucuz maliyetli bir patiska elbise yapmak istiyorsanız, uğramanız gereken ilk yer parti kumaş satanlar olmalıdır. Parti kumaş satanlar İstanbul ve Bursa’da yoğunlaşmış olsa da, bulunduğunuz ilde de mutlaka bu işle uğraşan birileri vardır. Parti kumaş alanlar gerçekten ucuz fiyatlarla kumaşları alırlar. Bu fırsatı kaçırmayın. Biraz araştırma yapın…

İpucu: Parti kumaş alanlar ve satanlar hakkında yazdığımız küçük ama detaylı bilgi yazısını okumak istiyorsanız >>> “Parti Kumaş Alanlar ve Satanlar”

Patiska Kumaşın Fiyatı Ne Kadar?

Patiska kumaş fiyatları metre başına genellikle benzer iplik numaralarına sahip diğer pamuk türleri ile karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, bazı patiska kumaş biçimleri, dantel veya sıra dışı dokuma desenleri gibi süslemeler içerebilir. Özelleştirildiğinde, bu kumaş daha yüksek bir fiyat getirir. Polyester veya liyosel ile yapılan patiska kumaşı, gerçek pamuklu patiskadan daha ucuz olabilir. Ancak bu sentetik malzemeler düşük kalite sunar. Kısacası patiska kumaşın fiyatı kullanılan ipe bağlıdır. Ucuz patiska kumaşlar sentetik ve maliyeti düşük iplerden yapılırken pahalı patiska kumaşlar pamuk gibi daha maliyetli elyaflar kullanılarak üretilmiştir. 

Patiska Kumaş Metresi Ne Kadar?

Patiska kumaş metresi kullanılan maddeye bağlı olarak 1 ila 7 dolar arasında değişkenlik gösteriyor. Patiska kumaş toptan satış yöntemleri ile satın alırsanız bu fiyatların aşağılara çekildiğini görebilirsiniz. Bu şekilde kilo-ton veya binlerce metre uzunlukta patiska kumaş satın almanız gerekir. Miktar arttıkça, fiyat düşer!

Patiska Kumaş Çeşitleri

Patiska, aşina olmanız gereken alt tiplere sahiptir. Ayrıca  patiska ile karıştırılması kolay birkaç benzer kumaş vardır. Bu hafif ve lüks kumaşın çeşitleri ise şunlardır:

İnce Hasse Patiska Kumaş

İnce Dantel Patiska Kumaş Modelleri
Hasse Patiska Kumaş – Beyaz Renk – 3 Adet Örnek

İnce patiska kumaş, tekstil üreticilerinin genellikle iç çamaşırı yapmak için kullandıkları hassas bir patiska türüdür. Bu tür patiska diğerlerine göre daha şeffaftır. Geleneksel patiska ile karşılaştırıldığında daha yüksek iplik sayısına sahiptir. Dantel ve diğer eklentilerle süslenmesi daha olasıdır.

Çim Bezi

Günümüzde, çim kumaş, Pakistan ve Hindistan’da “çim takımları” için birincil malzeme olarak kullanılıyor. Bu kumaş, diğer kumaş türlerine göre yine de oldukça hafif kalırken, ince patiskadan biraz daha ağırdır. Aynı zamanda daha dayanıklıdır. Tekstil üreticileri genellikle parlak, süslü baskılara sahip çim bezi kullanırlar.

Amerikan Bezi Patiska Kumaş

Krem Rengi Amerikan Bezi Patiska Kumaş
Amerikan Bezi Top Halinde Sarılmış – Beyaz Renk

Çoğu kumaş uzmanı, Amerikan bezini, patiska için başka bir isim olarak görüyor. Çünkü bu iki tekstil ürünü pratikte birbirinden ayırt edilemiyor. Fransa’da “patiska” olarak anılan kumaş, Britanya Adaları’nda, Amerikan bezi adı altında kullanılabiliyor.

Organze Kumaş

Bu ultra ince ve dikkat çekici derecede gevrek pamuklu kumaş, patiskaya benzer şekilde dokunmuştur. Bununla birlikte, Organze, patiska kumaşından çok daha fazla derecede yarı saydamlık özelliğine sahiptir. Herhangi bir pamuklu kumaşın en keskin dokunuşunu yansıtır.

Vual Patiska Kumaş

Sarı Kırmızı Mavi Ekose ve Diğer Farklı Desenlerde Vual Patiska Keten Kumaş Çeşitleri
Desenli Patiska Dokulu Vual Kumaş Modelleri

Patiska gibi, vual kumaş da düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Bununla birlikte, vual kumaşlar neredeyse şeffaftır. Genellikle patiskadan daha düşük bir iplik sayısına sahiptir. Organze kumaşa kıyasla, vual biraz daha yumuşak bir dokunuş hissi verir. Bilinen en ince patiska kumaş türlerinden biridir. 

İpucu: Vual kumaş hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için >>> “Vual Kumaş Nedir?”

Patiska Nasıl İşlenir?

Patiska bir iğne ve iplik yardımıyla kumaşlara işlenir. Patiska işleme yöntemleri çok farklı şekillerde olabilir. Ancak dijital baskı makineleri haricinde iğne ve iplik bulundurmanız yeterli olacaktır.

Patiska Pamuklu Mudur?

Pamuk elyaflar kullanılarak üretilen patiska kumaşlar mevcuttur. Kumaşın etiketine bakarak anlayabilirsiniz. Ya da çakmak veya kibrit ile kenarından hafifçe yaktığınızda atan dumanından pamuklu veya polyesterli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Diğer Patiska Kumaş İsimleri Nedir?

Patiska kumaş aynı zamanda halk arasında “hasse” kumaş isimi ile de anılmaktadır. Tam karşılığı olmasa da dünyanın farklı yerlerinde patiska yerine “kambrik” ve “batiste” kumaş ifadesi kullanılmaktadır. 

Patiska Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Patiskanın çevresel etkisi, içerdiği kumaş liflerinin türüne bağlı olarak değişir. Geçmişte, tekstil üreticileri pamuklu kumaş yapmak için öncelikle pamuk kullanıyordu. Ancak son zamanlarda polyester ve özellikle liyosel patiska popülerliğinin artması bu kumaşları da artık hesaba katmayı gerekli hale getirdi.

Pamuk çevre üzerinde nötr bir etkiye sahip olma potansiyeline sahiptir. Ancak bu maddenin çevreye etkisi neredeyse her zaman en azından biraz olumsuzdur. Doğal, bitki bazlı bir lif olmasına rağmen, pamuk zararlılara ve gübrelere karşı hassastır. Bu da pamuk üreticilerini bu mahsulün yetiştirilmesinde tarımsal kimyasallar kullanmaya teşvik eder.

Tek ürün üretimi pamuk üretiminde de son derece yaygındır ve dünyadaki pamuğun çoğunluğu Hindistan ve Çin’de yetiştirildiği için, işçi sömürüsü ve bunun sonucunda ortaya çıkan yoksulluğun çevresel etkisi de pamuk endüstrisindeki büyük bir sorundur. Bununla birlikte, pamuk biyolojik olarak parçalanabilir ve herhangi bir zararlı tarımsal kimyasal kullanmadan organik olarak pamuk yetiştirmek mümkündür.

Liyosel biyolojik olarak yavaşça yok olurken, polyesterler normal çevre koşullarına maruz kaldığında asla parçalanamaz. Bu petrokimyasaldan türetilmiş lif, atıldıktan sonra ekosistemleri kirletme potansiyeline sahiptir ve hem liyosel hem de polyester tehlikeli mikro lifleri su kaynağına salmaktadır. Liyosel üretim süreci, polyester üretiminden biraz daha çevre dostudur. Ancak yine de amin oksit, klorlu ağartıcı ve diğer toksik kimyasalların kullanımını içerir. 

İpucu: Doğada kendiliğinden çözünemeyen polyester kumaşlar hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Patiska Kumaş Geri Dönüşüm Sertifikası Nedir?

Organik olarak yetiştirilen pamuklu patiska, organik tekstil otoritesi olarak kabul edilen Küresel Organik Tekstil Standardı tarafından sertifikalandırılabilir. Küresel Organik Tekstil Standardı ayrıca geri dönüştürülmüş sentetik elyaflardan yapılan kumaşları onaylamaktadır. Aslında zaten özellikle geri dönüştürülmüş sentetik olan tekstilleri sertifikalandırır. Daha ayrıntılı bilgiyi Tarım ve Orman Bakanlığı veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan elde edebilirsiniz. Aşağıya telefon bırakıyoruz. Dilediğiniz zaman arayın. Yardımcı olacaklardır.

Tarım ve Orman Bakanlığı / Bilgi ve Belge Yönetim Sistemi Koordinatörlüğü Telefon Numarası: 0312 207 56 73

Yorumlar “Patiska Kumaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir