Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Jakarlı Kumaş

Jakarlı Kumaş Nedir? - Kapak Fotoğrafı

İÇİNDEKİLER

Jakarlı Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Jakarlı Kumaş [halk arasında jakar kumaş, brokar damask, cakarlı kumaş (cakar kumaş) gibi isimlerle de anılmaktadır].
 • Jakarlı Kumaş İçeriği: Karmaşık desenlerle iç içe dokunmuş doğal veya sentetik liflerden oluşur.
 • Kumaşın iplik geçişleri: 100-300 
 • Kumaş ilk kez Fransa’da üretilmiştir. 
 • Günümüzde en büyük ihracat / üretici ülkeleri Çin veya Avustralya olduğu söylenebilir. 
 • Önerilen yıkama sıcaklıkları : Kullanılan kumaşa bağlıdır.
 • Jakarlı Kumaş Nerelerde Kullanılır: Elbiseler, takım elbise ceketleri, pantolonlar, kazaklar, gelinlik, elbise ve abiyeler, kostümler, resmi giysiler, kravatlar, kurdeleler, nevresimler, döşemeler, yatak ve koltuk örtüleri, perdeler, masa örtüleri, halılar, battaniyeler sıkça kullanılan ürünlerdendir.  

Jakarlı kumaş özet olarak nedir? Sorusunun cevabını verdik. Şimdi detaylara inelim; jakarlı kumaş ne demek?, jakarlı kumaşlar nasıl olur?, nerelerde kullanılır?, özellikleri nelerdir? gibi soruların cevaplarına göz atalım…

Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakarlı kumaş, 1804 yılında Fransız tekstil zanaatkarı Joseph Marie Jacquard tarafından icat edilen bir makine tezgahı olan Jakarlı dokuma tezgahında dokunan bir kumaş türüdür. Bu tür dokuma tezgahı ile dokunan kumaşlar, doğrudan kumaşa dokunan karmaşık desenlere sahiptir. Sonuç olarak, dokuma desenli herhangi bir kumaş jakara benzerlik gösterebilir. Teknik olarak konuşursak, sadece Jakarlı tezgahlarla dokunan kumaşlar bu kumaşın gerçek örnekleri olarak kabul edilebilir.

Jakarlı (Jakar Desenli) Kumaş Nedir?
Yeşil – Kırmızı Renk İşlemeli Jakar Desenli Kumaş Fotoğrafı

Esas olarak dekoratif özellikleriyle ödüllendirilen jakar, aynı zamanda nispeten dayanıklı ve ağır bir kumaştır. Bu özellikleri, yün veya diğer dayanıklı malzemeler kullanarak jakar dokumak suretiyle vurgulamak mümkündür. Karmaşıklığı ve nispeten yüksek maliyeti nedeniyle gündelik giysilerde nadiren kullanılan gece kıyafetleri ve erkek takımları gibi resmi giysiler yapmak için tekstil üreticileri daha sık jakar kullanıyor. Bu kumaş aynı zamanda perdeler, yorgan kılıfları ve mobilya döşemeleri dahil her türden ev eşyaları için istenen bir malzemedir.

Jakarlı Kumaşların Doğuşu

Jakarlı kumaş nedir? Nasıl doğmuştur, birkikte inceleyeim. Jakarlı dokuma tezgahının icadından önce, brokar ve şam gibi karmaşık süs kumaşlarının dokunması oldukça zaman alıyordu. Bu nedenle bu kumaşlar son derece pahalıydı ve yalnızca seçkinler tarafından erişilebilirdi.

Kadınlar El Yapımı Jakarlı Kumaş Üretiyorlar (Kalabalık Bir Ortam) / Yaklaşık 7 kişi Aynı Atölyede Çalışıyor.
Türkiye’de Bulunan Jakarlı Kumaş Üretim Tesisi

Bununla birlikte, 1804 yılına gelindiğinde, karmaşık desenleri kumaşa dokuma işlemini biraz daha kolaylaştıran çeşitli makineler üretilmişti. Basile Bouchon, Jean Baptiste Falcon ve Jacques Vaucanson gibi daha önceki mucitlerin başarılarına dayanan Joseph Marie Jacquard, desenli dokuma üretimini doğrudan mevcut tezgahlara bağlanan yeni bir makineyle mekanize etme sürecini mükemmelleştirdi.

Delikli kartlarla çalışan bir makinenin en eski örneklerinden biri olan tekstil üreticileri, Jakarlı dokuma tezgahlarını bir dizi delikli kağıt kart düzenleyerek belirli desenler üretmeye “programladılar”.  Modern Jakarlı dokuma tezgahları, kartlar yerine bilgisayar programları kullanarak desenler üretirdi. Joseph Marie Jacquard’ın orijinal delikli kart tasarımı, Charles Babbage için bir ilham kaynağı olarak hizmet ederek elektronik bilgi işlem biliminin gelişiminde önemli bir rol oynadı. 

Delikli Kart Teknolojisi

Daha sonra Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith, 1890 nüfus sayımının sonuçlarını derlemek için Jacquard’ın delikli kart teknolojisinin bir varyasyonunu kullandı. Delikli kartlar, 20. yüzyılın ortalarında dijital girişin icadına kadar elektronik bilgisayarları çalıştırmanın birincil mekanizmaları olarak kaldı.  Joseph Marie Jacquard’ın dokuma tezgahı olmasaydı, elektronik bilgi işlem biliminin kullanılabilir teknolojiler üretip üretmeyeceğini bilmek imkansızdı.

Jakarlı Kumaş Makinesinde Kodlar Nasıl Girilir?
Jakarlı Dokuma Tezgahı Dizi Kodları Örneği

1800’lerin başlarında, delikli kart Jakarlı dokuma tezgahı dizileri, rakip tekstil şirketlerinin genellikle birbirlerinin tasarımlarını kaçırdıkları, gıpta edilen ticari sırlardı. Jakarlı dokuma tezgahı, pratik olarak bir gecede, karmaşık bir şekilde tasarlanmış dokuma kumaşların fiyatını, ortalama insanların ilk kez şam, brokar ve diğer lüks tekstil türlerine erişim elde ettiği ölçüde önemli ölçüde düşürdü.

Günümüzde Jakarlı Kumaş

Jakarlı dokuma tezgahı yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Tekstil üreticileri artık bu dokuma makinelerini bir dizi delikli tarakla çalıştırmıyor ve bunun yerine Jakarlı tezgahlar bilgisayar programları tarafından çalıştırılıyor. Bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahları olarak adlandırılan bu gelişmiş tekstil makineleri, insan girdisi ihtiyacını azaltarak jakarlı kumaş dokuma işlemini daha da verimli ve uygun maliyetli hale getiriyor.

Son yıllarda jakarlı kumaş bir giyim tekstili olarak popülerliğini kaybetti. Bu süslü kumaş, ev eşyaları arenasında daha popüler hale geldi ve yüksek kaliteli mobilya parçaları genellikle jakarlı döşemeye sahip. Ev eşyalarında jakarın en popüler ikinci uygulaması ise örtü veya perdelerin ardından yorgan örtüleridir. Bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahlarının ortaya çıkışından bu yana üretimi oldukça ucuz olsa da, jakarlı kumaş üst sınıf lüks ile olan ilişkisini bugüne kadar koruyor.

Jakarlı Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Jakarlı kumaş üretimi nasıldır? Birlikte bakalım...

Tekstil üreticileri, Jakarlı dokuma tezgahı kullanarak jakarlı kumaş yaparlar. Bir Jakarlı dokuma tezgahı kullanarak kumaş dokuma işlemi evrensel olsa da, bu kumaşı çok çeşitli farklı tekstil elyafları kullanarak yapmak mümkündür. İşte bitmiş bir jakarlı kumaş parçası üretmek için gerekli adımların temel bir özeti:

Tekstil Malzemesinin Temini

Piyasadaki her tür tekstil malzemesini elde etmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin pamuk, olgun pamuk tohumlarını çevreleyen kabarık lif kümelerinden elde edilir. Yün ise yünlü hayvanların kesilmesiyle elde edilir. Tekstil üreticileri, petrol, selüloz veya başka bir maddeyi ısıya ve çeşitli kimyasal işlemlere maruz bırakarak sentetik elyaf üretirler.

İpliğe Çevirme İşlemi

Temel tekstil elyafı üretildikten sonra, kumaş üreticileri onu ipliğe dönüştürür. İpliği farklı kalınlık seçeneklerinde eğmek mümkündür. Bazı durumlarda tekstil üreticileri, ipliği dayanıklılığını veya ısıya dayanıklılığını artıran eğirme sonrası işlemlere tabi tutar. Tekstil ipliğinin boyanması yaygındır.

İpucu: İplik eğirme yöntemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için >>> “İplik Eğirme Nedir?”

Bilgisayarlı Jakarlı Dokuma Tezgahı Programlama İşlemi

Bilgisayarlı Jakar Makinesi Nedir?
Elektronik – Bilgisayarlı Jakar Dokuma Tezgahı

Tekstil üreticileri, istenen iplik türlerini elde ettikten sonra Jakarlı tezgahları için programları seçerler. Bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahları için binlerce farklı dokuma modeli mevcuttur. Bu sayede yepyeni desenler yaratmak da mümkündür. Bir programın seçilmesi, ipliği belirli bir desende dokumak için bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahını hazırlayacaktır.

İplik Dokuma Tezgahında Besleme İşlemi

Modern, bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahları, ipliği dokuma aparatının içine, tezgahın tepesindeki merkezi bir konumdan besler. Jakarlı dokuma tezgahı daha sonra bu ipliği istenen modeli üretirken karmaşık bir ağ haline getirir. Bazı bilgisayarlı Jakarlı dokuma tezgahları, aynı anda birden fazla kumaş parçasını dokuyabilir.

Üretim Sonrası İşlemler

Nadir de olsa bazı tekstil üreticileri bitmiş jakar kumaşlarını boyarlar. Daha yaygın olarak, tekstil üreticileri, bitmiş kumaş parçalarının tamamını gelişmiş dayanıklılık veya ısı direnci ekleyen kimyasal maddelerle birleştirirler.

Jakarlı Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Jakarlı Tunik Elbise Tesettür Modelleri (Yeşil, Kırmızı ve Mor Renk)
Jakarlı Kumaş Elbise Modelleri

Karmaşık, dokuma desenlere sahip çoğu tekstil ürünü jakardır. Bu kumaşın birkaç farklı alt tipi varken, her tip jakar benzer amaçlarla kullanılmaktadır. Çağdaş zamanlarda, jakar en çok perde yapımında kullanılır. Ancak aynı zamanda jakarlı dokumalara sahip yorgan örtüleri bulmak da nispeten yaygındır.

Daha az yaygın olarak, tekstil üreticileri, süslü elbiseler ve desenli takımlar da dahil olmak üzere resmi erkek veya kadın kıyafetleri yapmak için jakar kullanabilirler. Ayrıca jakarlı bluzlar ve resmi olmayan elbiseler bulmak da oldukça yaygındır.

Jakarlı Kumaş Giyim Dışı Diğer Kullanım Alanları Nedir?

Jakar Koltuk Minder Döşemesi Modeli - Red
Jakarlı Kumaş ile Yapılmış Koltuk ve Sandalye Minderi – Kırmızı Renk Üzerine İşlemeli

Jakarın diğer giyim dışı uygulamaları, kırlent kılıfları ve döşemeyi içerir. Genellikle lüks, süslü mobilyalar için ayrılmış ve günlük koltuklarda ve sandalyelerde daha az sıklıkla kullanılan jakar, başka türlü sıradan mobilya parçalarına bir zarafet havası verir. Jakarlı dokuma tezgahları kullanarak karmaşık dokuma halılar yapmak da çok daha kolaydır. Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi son zamanlarda jakar kumaş perdeler de dikkat çekiyor.

Jakarlı Kumaş Nerede Üretilir?

Jakar yapmak için kullanılan en yaygın tekstil elyafı türleri pamuk, ipek ve sentetik elyaftır. Bazı durumlarda, tekstil üreticileri jakarlı kumaş yapmak için yün de kullanabilir. Ancak yün ipliği genellikle duvar halıları için ayrılmıştır.

Hindistan dünyanın en büyük ham pamuk lifi üreticisi iken, Çin en büyük bitmiş, hazır pamuklu giysi üreticisidir. Çin aynı zamanda ipek üretiminde dünya lideridir ve bu ülke en çok sentetik elyaf üretmektedir.

Avustralya ise diğer tüm ülkelerden daha fazla yün üretmektedir. Bununla birlikte, Avustralyalı yün üreticileri genellikle terbiye için ipliklerini veya ham elyaflarını Çin’e göndermektedir. Sonuç olarak, jakarlı kumaşların çoğu Çin menşelidir.

Jakarlı Kumaş Fiyatları

Jakarlı dokuma tezgahının icadı, karmaşık dokuma kumaşların fiyatını önemli ölçüde düşürdü. Bugün, Jakarlı kumaş, aynı tür lifler kullanılarak üretilen benzer dokuma kumaşlardan yalnızca marjinal olarak daha pahalıdır. Sonuç olarak, jakarlı kumaşın fiyatı karmaşıklığına bağlı olarak artar.  

Jakarlı Kumaş Türleri Nedir?

Jakarlı dokuma tezgahı ile dokunan her türlü kumaş çeşidi, jakarlılar kategorisinde kabul edilir. Bu kumaşın birkaç farklı alt türü vardır. Aşağıda en yaygın jakarlı kumaş çeşitleri yer almaktadır:

Brokar Kumaş

Jakar Brokar Kumaş Nedir?
Jakarlı Brokar Kumaş Örneği

Antik Çin’de ortaya çıkan ve ilk olarak Batı’da Bizans İmparatorluğu’nun zirvesinde ortaya çıkan brokar, en çok dokunan jakarlı kumaşlardan biridir. Başlangıçta ipekle dokunan tekstil üreticileri artık sentetik, pamuklu ve hatta yünlü brokar kumaşlar sunuyor. Basit brokar yalnızca iki renk ipliği içerir. Ancak beşten fazla farklı rengi içeren brokar dokumak mümkündür.

Körpe Kumaş

Brokata benzemektedir. Ancak yalnızca Jakarlı dokuma tezgahı kullanılarak üretilebilir. Bu kumaş genellikle brokardan daha karmaşık desenlere sahiptir ve desenleri kendine özgü kabarık yüzeylere sahiptir. Körpe kumaş genellikle brokardan daha ağır ve daha dayanıklıdır.

Şam (Damask) Kumaşı

Brokar ve körpe kumaştan farklı olarak, damask tersinirdir. Bu tür kumaşlar genellikle sadece bir çözgü ipliği ve bir atkı ipliği içerir. Damasko kumaş, brokar dokumaya göre önemli ölçüde daha kolay olsa da, Jakarlı dokuma tezgahı kullanarak damasko üretmek hala daha hızlıdır. Bunun yanı sıra ekstra olarak daha verimli olur.

Matelasse Kumaş

Genellikle battaniyeler ve yastık yüzü yapmak için kullanılır. Bu kumaş, yükseltilmiş çözünürlükteki desenlere sahiptir. Başlangıçta elle dikilen bu kumaşı jakarlı dokuma tezgahı veya kapitone makinesi kullanarak üretmek çok daha kolaydır.

Pamuklu Jakar Kumaş

Pamuklu jakar kumaşların üretimi daha az karmaşıktır. Jakarlı dokuma tezgahları kullanılarak yapılan en ucuz tekstiller arasındadır. Pamuklu jakarlı kumaşlar, büyük ölçüde keten jakarlı kumaşların yerini almıştır.

Jakarlı İpek Kumaş

Jakar İpek Kumaş Nasıldır?
Jakarlı İpek Kumaş Örnek Fotoğraf (Gri Renk – Arka Plan Gölgeli Siyah)

En lüks jakarlı kumaş türü olarak kabul edilen ipek jakar, karmaşık brokar desenleri veya duvar halıları yapmak için yaygın olarak kullanılır. Önceki yüzyıllarda jakarlı ipek, damask desen yapmak için kullanılmıştır.

Jakarlı Yün Kumaş

İpekten daha az ince olmasına rağmen, yün genellikle jakarlı halılar yapmak için kullanılır. Yalıtkan özelliklerinden dolayı yün jakar, bazen kazak ve eldiven gibi soğuk hava giysilerinin yapımında da kullanılır.

Sentetik Jakar Kumaş

Bazı jakarlı kumaş üreticileri ucuz olmasından dolayı, ipek, pamuk veya yün yerine sentetik elyaf kullanmayı tercih etmektedir. Sentetik jakar düşük kalitelidir. Kesinlikle olumsuz çevresel etkilere sahiptir.

Sentetik kumaş nedir? diye merak ediyorsanız sentetik kumaş türleri hakkında kapsamlı makalemizi okumak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Jakarlı Örgü Kumaş

Bazı örgü makineleri, jakarlı tezgahlara benzer cihazlarla donatılabilir. Bu modifiye edilmiş örgü makineleri, karmaşık, jakar benzeri desenlere sahip örgü kumaşlar üretir.

İpucu: Örgü kumaş çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Örgü Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Tüm bunların haricine jakarlı olarak üretilen birçok kumaş varyasyonları da vardır: İşte bunlardan bazıları…

Jakarlı Ribana Kumaş

Eskilerde jakarlı ribana olarak yalnızca boyuna ya da enine çizgilerle kumaşlar üretiliyordu. Gelişen teknoloji ile üretilen bilgisayarlı jakar makineleri sayesinde farklı çeşitlerde jakarlı ribana kumaşlar üretilmesi sağlandı. Bu şekilde kumaşın ön tarafında desen oluşurken, arka tarafında ipliklerin taşındığı sistem bulunur. 

Jakarlı Polyester Kumaş

Çoğunlukla kadın ve çocuk giyimde kullanılan jakarlı polyester kumaş ev tekstilinde aksesuarlarda da kullanılmaktadır. 

İpucu: Polyester kumaşlar hakkında kafanızda soru işaretleri varsa, en ayrıntılı polyester kumaş rehberini okumak için >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Jakarlı Süprem Kumaş

Jakarlı süprem kumaşlar, tek plaka yuvarlak örme makinelerinde tek renkli veya farklı renklerde atlama ve askı ilmek hareketleri birlikte kullanılarak üretilen kumaşlardır. Arka ve ön yüzler değişik desenlerde olabilir. 

Jakarlı Şönil Kumaş

Jakarlı şönil kumaş karşımıza ekseriyetle ev tekstilinde çıkar. Koltuklar döşemelerinde ve fon perdelerde kullanılan jakarlı şönil kumaş evinizde farklı esintiler ile etnik görüntüler oluşturur. 

İpucu: Ayrıntılı şönil kumaş rehberini okumak için >>> “Şönil Kumaş Nedir?”

Jakarlı Saten Kumaş

Jakarlı Polyester Likralı Kumaş Örneği Nasıldır?
Kırmızı Renk Üzerine Siyah Gölge Çiçek İşlemeli Jakarlı Saten Kumaş Fotoğrafı

Bu kumaş çoğunlukla nevresim, çarşaf, pike takımları imalat ve süslemelerinde kullanılır.

Jakarlı Şifon Kumaş

Bugünlerde jakarlı şifon kumaş giyim ürünlerinde kullanılmakta. Bu kumaş ile üretilen elbiseler şıklık ve bir o kadar rahatlık sağlamaktadır. 

İpucu: Şifon kumaş hakkında detaylı bilgi için >>> “Şifon Kumaş Özellikleri, Fiyatları, Çeşitleri Nedir?”

Jakarlı Brode Kumaş

Jakarlı brode kumaş, brode kumaşa jakar eklenmesi ile oluşturulan kumaştır. Fon perdelerde sıklıkla karşımıza çıkar. 

Jakarlı Tafta Kumaş

Jakarlı tafta kumaş çoğunlukla eşarp ve şallarda karşımıza çıkmasıyla beraber son yıllarda abiye elbiselern etek kısımlarında kullanılması bir trend haline gelmiştir. 

İpucu: Tafta kumaş hakkında detaylı bilgi için >>> “Tafta Kumaş Nedir?”

Karşımıza çıkabilecek diğer jakarlı kumaş çeşitleri ise şunlardır:

 • Jakarlı viskon kumaş
 • Triko tarzı jakarlı kumaş
 • Jakarlı ipek kumaş
 • Jersey örgü jakarlı kumaş
 • Jakarlı goblen kumaş
 • Örme grubu jakarlı interlok kumaş

Jakarlı Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Bu kumaşların çevresel etkisi, içerdiği tekstil liflerinin türüne bağlı olarak değişir. Örneğin pamuklu kumaş biyolojik olarak son derece parçalanabilir ve sürdürülebilirdir. Organik süreçler kullanılarak pamuk yetiştirmek mümkündür. Yalnızca polyester ve suni ipek gibi sentetik lifler yapmak mümkün değildir. Bu tehlikeli, toksik kimyasallar ve sentetik lifler biyolojik olarak parçalanamaz. 

Jakarlı kumaş yapmak için kullanılan tüm elyaflar arasında ipek ve yün en çevre dostudur.  İpekböcekleri sadece dut ağaçlarında yaşar ve ipek üretimi gübre veya böcek ilacı ile geliştirilmez.  Yün üreticileri bazen hayvanlara zulmederken, yün üretiminin tek önemli potansiyel olumsuz çevresel etkisi toprak erozyonudur. Çevreye zarar vermemek için sürdürülebilir, doğal ve organik jakarlı kumaşlar seçin.

Jakarlı Kumaş Boyası

Size yardımcı olmak amacıyla ürünleri karşılaştırmak için jakarlı tekstil boyaları ve mürekkepleri ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap aradık.

*Hangi ürünün / ürünlerin kullanımınız için en uygun olduğuna karar verin.

Not: Renk haslığı ve yıkanabilirlik sağlamak için boyalarımızın ve mürekkeplerimizin çoğu ısıyla ayarlanmış olmalıdır. 

Renkli mürekkepler alkol bazlıdır, ısıyla sertleştirilmesi gerekmez. Kumaş üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

Sentetik kumaşlarda işe yarayacak bir boya var mıdır?

Herhangi bir haşıl veya diğer maddeleri çıkarmak için kumaşlarınıza ön yıkama yapmanızı öneririz. Daha sonra sentetik kumaş boyası ile kumaşları boyayabilirsiniz.

Tuval veya kağıt üzerine işlenebilecek bir kumaş boyası var mıdır?

Tüm kumaş boyaları ve serigrafi mürekkepleri tuval ve kağıt üzerinde çok iyi çalışmaktadır.  Kullanılacak parçalarda ısı ayarı gerekli değildir. Boya, şeffaf metalik bir ışıltı için genişletici ürün ile karıştırılabilir. 24 saat yıkanmamalıdır.

Beyaz kumaş boyası kullanımı nasıldır?

Beyaz kumaş boyaları, kumaş renkleri için akrilik taban olup aynı şekilde kullanılabilir.

Kumaş boyandıktan sonra kuru temizleme yapılır mı?

Kumaş boyaları ile boyanmış kumaşlar çoğu zaman kuru temizleme ile temizlenebilir. (sıcaklık uygun şekilde ayarlanmalıdır).

Jakarlı kumaş boyaları nasıl olur?

Su kıvamındadır. Sulu boya benzeri uygulamalar ve ipek boyama teknikleri için kullanılabilir. Jakarlı kumaş boyama için ideal yarı opak boyalar da mevcuttur. Bunlar hafif gövdeli, çeşitli yüzeyler için uygun esnek boyalardır.

Jakarlı kumaş boyalarını birbiri ile karıştırabilir miyiz?

Evet birbirine karıştırılabilir. Ancak iki boya çeşidinin de aynı marka olmasına dikkat edilmelidir.

Not: Her boyanın kıvamı farklı olabilir;  ortaya çıkan karışım daha kalın veya ince olabilir

Jakarlı kumaş boyaları nasıl uygulanır?

Fırça, sünger, püskürtme şişeleri ile doğrudan uygulanabilir. Bir başka şekilde hava püskürtmeli şişelerde % 25’e kadar su ile seyreltilmiş olarak kullanılabilir.

Not: En iyi işlev ve tutarlılık için kaliteli bir sünger ya da fırça kullananın. Kumaş üzerine doğrudan boyama için ahşap, köpük veya linolyum bloklar, sert fırçalar veya kısa tüylü rulolar kullanılabilir.

Buraya kadar jakarlı kumaş hakkında biraz bilgi verdik ve bu bilgiler ışığında ürteceğiniz ürün için jakarlı kumaş kullanmaya karar verdiniz. Geriye kalan tek şey jakarlı kumaş satın almak. 

Jakarlı Kumaş Üreten Firmalar

Jakarlı kumaş üreten firma isimleri hakkında yaptığımız detaylı araştırmalar sonucunda en çok tanınan şirketlerin İtalya’nın Milano kentinde yer aldığı sonucuna varılmıştır. Tabii ki ülkemizde de jakarlı kumaş üretimi yapan firmalar vardır. Tekstil sanayisi bakımından zengin şehirlerimizden biri olan Bursa’da veya İstanbul’da Zeytinburnu ilçesinde yaşıyorsanız kumaş edinme konusunda oldukça şanslısınız demektir. 

Aradığınız kalitede ve çeşitlerde jakarlı kumaş almak için uğrayabileceğiniz en iyi adreslerden biri Atilla Tekstil’dir. Online satış sitemizle aradığınız jakarlı kumaş ve diğer kumaş çeşitlerine kolaylıkla erişebilirsiniz.

Jakarlı Kumaş Metre Fiyatları Nedir?

Jakarlı kumaşın fiyatını belirleyen çeşitli faktörler vardır. Kumaşın nerden satın aldığınız, üretiminde ne tür boya ve makineler kullanıldığı bu fiyatı belirleyen etmenler arasında gösterilebilir. Bu nedenlerden ötürü jakarlı kumaş metre fiyatını 10 TL’ye de 110 TL’ye de bulmak mümkündür. 

Jakarlı Kumaş Kışlık Mı?

Jakarlı kumaş bir kalınlıktan ziyade görsellik belirtir ve farklı kumaş türleri ile birlikte kullanılabilir. Kışın kullanması tercih edilen yünlü ve pamuklu kumaşlar jakarlı olarak üretilmekte ve dilenen her mevsim kullanılabilmesi sağlanmaktadır. 

Jakarlı Kumaş Esner Mi?

Kumaşın üretiminde kumaş içeriğine eklenen elastan veya lateks maddeler esneklik kazandırabilir. 

Jakarlı Kumaş Yakar Mı?

Sentetik ağırlıklı kumaşlarla üretilen jakar kumaşlar ipek veya pamuklu kumaşlarla üretilen jakarlı kumaşlara göre yaz aylarında kullanabilmek için daha rahatsızdır. Sentetik elyaflarla üretilen jakarlı kumaşların daha sıcak tuttuğu ve nemi uzaklaştıramadığından yaktığı söylenebilir. 

Jakarlı Kumaş Sağlıklı Mı?

Doğal elyaflarla üretilen kumaşlar her zaman sentetik elyaflarla üretilen kumaşlara göre daha sağlıklıdır. Jakarlı kumaşlar ise hem sentetik hem doğal elyaflar ile üretilebilmektedir. Bunun sonucu olarak doğal elyaf (ya da doğal elyaf oranı yüksek karışımlar) kullanılarak üretilen jakarlı kumaşların daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.