Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Bayan Giyim Firmaları, Üreticileri ve İmalatçıları ile Kadın Elbise Modellerine Dair İpuçları

Bayan Giyim Firmaları, Üreticileri, İmalatçıları ile Kadın Elbise Modellerine Dair İpuçları Başlıklı Kapak Fotoğrafı - Atilla Tekstil - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Bayan Giyim Firmaları, Üreticileri ve İmalatçıları

Bayan giyim firmaları için yeni bir moda markası yaratmak heyecan verici bir süreçtir. İster yepyeni bir elbise koleksiyonu hazırlamak isteyen bir tasarımcı olun, ister bu giysi yelpazesini genişletmeyi uman köklü bir işletme olun, hayalinizdeki elbiseleri üretmeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel hususlar vardır. Hep birlikte bunlara göz atalım…

Elbiseler, gardıropta tanınmış bir elyaftır ve resmi etkinliklerden günlük gündelik kıyafetlere kadar çeşitli durumlara uygundur. Geleneksel tasarım yüzyıllar öncesine dayanıyor ve stil geliştikçe bu ikonik giysinin uyumu, hissi ve sembolizmi tekstil tarihinde özel bir yere sahip. Yeni bir tasarımcı olarak, elbise modelleri yeni koleksiyonunuzda önemli bir rol oynayacak.  Üzerine inşa edilecek bir dizi farklı kesim ve tasarım vardır ve stillerinizi marka estetiğinize uyacak şekilde uyarlamak, imza görünümünüzü oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yeni koleksiyonlarınızı üretime getirme süreci karmaşık olmak zorunda değildir. Atilla Tekstil’in yardımıyla, tüm projeye yardımcı olacak bir dizi kaynak var. Tasarımlarınız için bir teknoloji paketi oluşturmaktan tüm önemli ilk sorgulamaları yapmaya kadar her şeyi yapabilirsiniz. Mükemmel kıyafet üretimi fason fabrikanızı bulduğunuzda, numunelerden nihai üretime kadar her şey kişisel kontrol panelinizde izlenebilir.

Fason İşi Veren Firmalar İçinde Çalışan İşçiler - Tekstil
Tekstil Fabrikasında Fason İşçileri Çalışıyor – Dikim

Elbise üreticileriyle üretime başlamadan önce sizi bazı önemli adımlardan geçirecek bazı kullanışlı ipuçları da derledik. Aşağıya bir göz atın:

Bayan Giyim Üretici Firmaları İçin Müşteriye Tasarım Oluşturma Rehberi

Yerleşik tasarımcıların bilge sözlerinden yola çıkarak, hedef kitleniz için mükemmel tasarımlar oluşturmanızı sağlamak, işe başlarken hayati önem taşır. Tasarladığınız elbise stili müşteri tabanınıza yansıtılmalı ve karlılığı sağlamak için uygun bir fiyat noktasında mevcut olmalıdır.

Fiyatlandırma ve tasarımın yanı sıra, elbise uyumu ve şeklini de dikkate almak önemlidir. Geleneksel görünümlerin imza koleksiyonunuz olarak kalmaya devam edip etmeyeceğine karar vermeniz gerekecek. Veya belki de trenddeki esintiler yıllar boyunca öne çıkacaktır.

Bireyler farklı şekil ve oranlara sahip olduğundan, beden ölçüsü elbise tasarımının bir başka önemli yönüdür. Küçük, standart, artı ve uzun beden giysiler dahil olmak üzere elbise boyutlandırmada çeşitli sektörler vardır. Hangi alt kümenin elbiseler için tasarlanacağını seçmek, harika bir marka oluşturmak için idealdir.

Moda Tasarımı Bölümü Öğrencisinin Çizim Çalışması Örneği Sonucunda Ortaya Çıkan Elbise
Kadın Elbise Desenli Sıfır Kol Tasarım Örneği – (Mor-Yeşil-Siyah-Sarı-Beyaz Renkler)

İpucu: Moda tasarımı, moda tasarımcısı ve tasarımın diğer kalıplarını incelediğimiz bir makale hazırladık. Bu makalede Moda tasarımı bölümü nedir?, Moda tasarımı bölümü olan üniversiteler hangileridir?, Moda tasarımcısı hangi liseye gitmeli?, Moda tasarım mezunu ne iş yapar?, Moda tasarımcısının özellikleri nedir?, Moda tasarımcısı nerede çalışır?, Moda tasarımcısı nasıl olunur? vb. sorulara cevap verdik. Okumak için >>> “Moda Tasarımı Nedir?”

Kadın Giyim Üzerine Hedef Pazar Araştırması

Aklınızda mükemmel bir müşteri olabilir. Ancak tasarımlarınız pazardaki talebi karşılamıyorsa, ürünlerinizi satmak daha zor olacaktır. Araştırma ve analiz güçlü araçlardır ve başlangıçta en iyi arkadaşınız olmalıdır. Hedef pazarı tanımlamak ve marka deneyiminizi bu segmente göre özelleştirmek, size vizyonunuza bir kimlik kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Bayan Giyim Üreticisi Olma Yolundaki İlk Adım

Elbiselerinizin ölçüleri ve uyumu gibi teknik özellikler, üretim sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu bilgiler, tasarımlarınızın doğru şekilde üretildiğinden emin olmak için seçtiğiniz elbise üreticisine gönderilir.

Bayan Giyim Üreticileri Fason Üretim Grafiği - Hacimsel Katlanışlar
Kadın Giyim Fason İmalat Hacmi Grafiği – (El Yapımı Dokumalar ile Karşılaştırma)

Elbise üreticileri genellikle temel bir çalışma modeliyle süreçlerini ilerletir. Bu, standart bir göğüs, bel ve kalça ölçüsü ile başlar. Terzilik için 40’a kadar ölçüm olabilir ve bu bilgiler ense-bel ve bel-boy ölçümlerinin yanında bir elbise için oranların geliştirilmesine yardımcı olur. 

Diğer önemli özellikler arasında göğüs, göğüs üstü, sırt çevresi ve kolların altı bulunur. Ayrıca rahatlık için kol deliği ölçümlerine ihtiyacınız olacak. Elbiselerin kolları varsa, kol uzunluğu da önemlidir.

Kadın Giyim Çalışmaları Üzerine Bir Teknoloji Paketi Yaratın!

Bayan Giyim Firmaları İçin Kumaş Tedariki Sağlama Yöntemleri

Elbiseler gece kıyafetinden gündelik stile kadar pek çok durumu kapsadığından, mükemmel malzemeyi bulmak çok önemlidir. Kumaş, elbisenin beklenen işlevselliğine göre seçilmelidir. Örneğin balo elbiseleri, üretildiği kumaşla temsil edilmesi gereken zarif ve güzeldir. Bu tür giysiler için ideal seçenekler saten, ipek, tafta ve dantel kumaş versiyonlarıdır. Günlük giysiler için, günlük kullanım için rahat ve dayanıklı bir seçenek sunan malzemelere bakabilirsiniz.

Kadın Giyim Üretimi İçin Kumaş Tasarımı - İşlemeli Asimetrik Desenler - Mavi Ton Ağırlıklı
Kadın Giyim Desen Tasarımı (Askılı Elbise)

Akılda “mükemmel” bir malzeme fikri olmadan kumaşların tedarik edilmemesi tavsiye edilir. Ulaşmayı umduğunuz konsept veya stile sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, uzlaşma, dünya çapındaki moda tasarımcıları tarafından hızla öğrenilen bir özelliktir. Yani acele etmeyin. Doğru zamanı bekleyin.

Hedef kitlenize hitap eden yüksek kaliteli bir yüzey elde etmek için, ilk tasarımdan biraz farklı olanlar da dahil olmak üzere tüm seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Kumaş, marka hedeflerinize uygun hale getirmek için kullanılabilirlik, süreklilik ve maliyetin bir karışımına göre seçilmelidir.

Elbise koleksiyonlarınız için en iyi malzeme seçeneğini elde etmek için, kumaş tedarikçilerine toplu sipariş vermeden önce sormanız gereken birkaç şey vardır:

Kumaş tedarik süreleri nedir? Minimum sipariş miktarı (az alım) var mı? Kumaş bulunabilirliği nedir? Kumaş genişliği nedir? Başka kumaş satan firmalar kimlerdir? Numune talep edebilir miyim?

Maliyetler ayrıca kumaş tedarik sürecinin kritik bir yönüdür. Az alımlar ve kumaş kullanılabilirliği, malzemenin fiyatını da etkileyebilir. Bu bilgileri talep etmek, bilinçli bir karar vermenize ve kumaş satın alma sürecini basitleştirmenize yardımcı olacaktır.

İpucu: Ayrıca kumaş alan firmaların dikkat etmesi gerekenlerin listesini oluşturduk. Listeye göz atmak için >>> “Firmalar Kumaş Alırken Nelere Dikkat Etmeli?”

Bayan Elbise Kalıpları Oluşturma

Elbiseleriniz için mükemmel uyumu bulduğunuzda, desenler yapmanız gerekecek. Kendiniz bir kalıp kesici değilseniz, bunun için Atilla Tekstil ortakları olan kalıp kesici uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Beden aralığınıza karar vermeniz gerekecektir (ör. Türkiye’de S – M – L), böylece desenleriniz her bedene mükemmel şekilde uyacak şekilde derecelendirilebilir. Buradan üretmeyi planladığınız her ebatta numune alınabilir.

Tekstilde Elbise Kıyafet Kalıbı Nasıl Çıkarılır?
Kıyafet İçin Kalıp Çıkarma Taslağı (Ön-Arka)

Hazır giyim üretiminin önemli bir aşaması, örnek elbiselerinizin alınmasıdır. Her tasarımı analiz etmek için bu zamanı ayırın ve hedef kitlenizin bir seçkisinden değerli geri bildirimler alın. Bu, toplu üretimden önce bu kritik aşamada herhangi bir değişiklik yapmanızı sağlayacaktır.

İpucu: En önemli faktörlerden biri olan kıyafete baskı yaptırma işinin teorik olarak bilgilerini verdiğimiz detaylı makaleyi okumak için >>> “Tekstilde Baskı Nedir?”

Bayanlar İçin Kıyafet Üretimi Nasıl Yapılır?

Bayan Giyim Firmaları İçin Fason Üretimi Süreci

Tasarımlarınızı tamamladıktan sonra, birlikte çalışmak istediğiniz giysi üreticisini bulmanın zamanı geldi. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak tüm süreci elinizden alanların yanı sıra üretim sürecinin her noktasından profesyoneller var.

Numuneler, desenler, kumaşlar ve süslemeler dahil her şeyi hazırladıysanız, bir fason ortağı seçin. Bu, kes ve üret anlamına gelir. Bu fabrikalar, son ürünü tamamlamak için Teknik Paketinizi ve tasarımlarınızı kalıplarınız ve ekstralarınızla birlikte alır.

Başlangıç ​​konseptine sahip ancak kalıp kesme veya yapma becerisi çok az olan veya hiç olmayan moda markaları için full fason destek paketlerini seçmek mükemmel bir seçenektir. Atilla Tekstil’de çeşitli fason imalat fabrikaları var. Her biri fikirlerinizi hayata geçirmek için kapsamlı bir hizmet sunuyor. Bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Giyim markanız için full fason ya da sadece kesim ve dikim üretiminin en iyi seçenek olup olmadığından hala tam olarak emin değilseniz, karar vermenize yardımcı olacak diğer blog gönderilerimize de göz atabilirsiniz.

İster özel tasarımlardan oluşan küçük bir siparişe ihtiyacınız olsun ister bir perakende zinciri için büyük siparişler planlıyor olun, bir elbise koleksiyonunu üretime taşımak her moda işletmesi için heyecan verici bir adımdır. Süreci basit hale getirmek için basit ara yüzümüzü kullanarak, ihtiyaçlarınıza uygun ideal bayan elbise üreticilerini bulabilirsiniz. 

Kadınların Giyim Tercihlerini Belirleyen Şey Nedir?

Tarih boyunca, çeşitli dış etkiler ve iç tercihler, dünya çapında kadınları giyim seçimleriyle ilgili olarak motive etti. Koruma ve sıcaklık gibi bariz faktörler, bir kadının sabahları seçtiği kıyafeti giymesinin nedenlerinden bazıları olsa da, giyim aynı zamanda kimliği ifade etmenin ve iletmenin güçlü bir yolu olarak da hizmet ediyor. Aşağıda, günümüz giyim seçimlerinin ve kadın modasının ardındaki bazı gerekçeleri bulacaksınız.

Edep

İlk başta anlamsız gelebilir ancak, edep kavramı zaman içerisinde her mekanda farklı olmakla birlikte yıllar içinde kadın modasında önemli bir rol oynamıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinde ve zaman dilimlerinde, bir kadının bacaklarını, omuzlarını, sırtını ve göğüs dekoltesini göstermesi olumsuz karşılandı veya yasaklandı. ABD artık kadınlara ve giydikleri kıyafetlere katı sosyal politikalar uygulamazken, bazı kültürler hala kadın modasında edep yönünü savunuyor.

Örnek olarak Türkiye’nin de içinde yer aldığı Müslüman kültürler, kadınların toplum içinde vücutlarının çoğunu örtmesini bekler. Bu kültür, kadın giyiminde, pamuklu, yünlü, polyester, ipek, suni ipek ve kottan çok çeşitli uzun ve gizlenen giysiler pazarı yaratmasına yol açmıştır. Yaygın kıyafetler arasında başörtüsü altları, uzun likralı eldivenler, tesettür giyim, eşarp, bol abiye kıyafetler ve paltolar dahil olmak üzere dış ve üst giysiler vardır.

Etkileyicilik

Bir kadının bir kokteyl partisi için boğucu siyah elbisesini giymesinin veya göz rengine uygun bir pantolonlu takım seçmesinin ana nedenlerinden biri çekici bir görünüm yaratmaktır. Zamanla, dekolte bluzların, dar etekler ve yüksek paçaların artık kadın modasını bağlamadığı farklı kültürlerde güzellik ideali değişti. Güzellik algısı herkes için farklıdır. Artan sayıda kadının başkalarını etkilemek için giyinmekten vazgeçtiği ve şimdi kıyafetlerini kendilerini çekici ve etkileyici kılan şeylere göre seçtiği açık.

Turuncu Manto Modelleri Giyen Kadın Fotoğrafı (Arkada kapüşonlu mont giyen başka bir kadın daha görünüyor)
Turuncu Kadın Paltosu Fotoğrafı – (Küçük – Desenli Çanta Detaylı)

Kullanıcıya bağlı olarak, bembeyaz yakalı gömlekli temiz siyah bir takım elbise, tam boy resmiyet taşıyan bir elbise kadar çekicidir. Bazen sadece doğru aksesuarlar, bir çift sallanan küpe veya göz alıcı ayakkabılar gibi baştan çıkarıcı bir son dokunuş katmak yeterlidir. Tutum ve özgüven, kendi başına etkileyici bir gardıropu yaratmaya da yardımcı olur.

Anlık Durum 

Bazı parçalar belirli bir ilişkiye dikkat çektiği için, kadınların giyim seçimleri, sosyal grup içindeki statüleri veya konumları tarafından da motive edilir. Bu, bir üniversite tenis takımı tarafından giyilen eteklerde veya Afrika kabile kraliyet mensuplarının giydiği ayrıntılı cüppelerde görülür. Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket yöneticileri, avukatlar ve diğer yüksek gelirli kariyer pozisyonları genellikle giyilen kıyafetlerin türüne göre tanımlanır.

Özel Günler

Kadın modasının çeşitli biçimleri, bazen özel törenler ve etkinlikler için bir kenara bırakılıyor. Bu, düğünler için ortak kıyafetlerde görülüyor. Bunlara sosyete balo topluluğunun önlükleri veya 15 yaşındaki bir kızın abiye giymesi örnek verilebilir. Bu elbiseler genellikle ayrıntılı, gösterişli, klasik veya ömür boyu bir kez özel anlam taşıyan giysilerdir. Kadın giyim firmaları içinde üretim yelpazesi olarak geniş ve karlı bir alanı kapsar.

Güncel Moda Trendleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar, saçlarını bir ünlü gibi kestirir. Genellikle en son moda trendlerini takip etmektedirler. Türkiye’de de bu böyledir. Ünlü birinin giydiği kıyafet, şaşırtıcı şekilde hemen moda oluverir.

Bayan Giyim Firmaları

Türkiye’de veya Dünya’da birçok farklı giyim fabrika, firma ve markaları vardır. Dünyanın moda devi şehirlerinde birçok ülkenin farklı giyim markalarının mağazalarını görmek mümkündür. Türkiye’ye geldiğinde ise Ankara, İzmir ve İstanbul da çok çeşitli giyim markalarının mağazalarını ve hatta bayan giyim üzerine üretici firma ve fabrikalarını görebilirsiniz.

En Ünlü Yabancı Bayan Giyim Firmaları – Markaları

 • CHANEL
 • HERMES PARİS
 • PRADA
 • GUCCİ
 • VERSACE

İpucu: En başa yazdığımız Chanel kadın giyim markasının, patentini aldığı ünlü kumaş modeli Chanel (Şanel) Kumaş hakkında bilgi almak için >>> “Şanel Kumaş Nedir?”

Peki Bu Kadın Giyim Markalarının Ürünlerine Nasıl Erişebiliriz?

Birçok marka mağaza bayiliği veriyor veya kendi başına online satış sağlıyor. Bu markalar perakende ve toptan olabiliyor. Toptan kadın giyim ürünleri satan birçok firma İstanbul, Ankara, İzmir veya Bursa’da yoğunlaşmıştır. Ancak ülkemizin diğer çoğu şehirlerinde de toptan kadın giyim satışı yapan işletmeler bulunuyor. İstanbul ilinde Merter ve Güngören bu alanda merkezi mekanlardandır.

Türkiye’de toptan bayan giyim alım-satım veya ticaretini yapan birçok firma vardır. Siz de bunlar arasında yer almak istemez misiniz?

İpucu: Giyim firmalarının (özellikle ihracat yapan hazır giyim firmaları) bilmesi gereken etiketleme gereklilikleri üzerine hazırladığımız yazımızı okumak için >>> “Kumaş Etiket Baskı Yönetmelikleri ve Gereklilikleri Nedir?”

Yorumlar

 1. Shalala dedi ki:

  Hazır giyim kalıpları ala bilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Size bir e mail gonderdik. Kontrol ederseniz yardımcı olalım.

 2. Shalala dedi ki:

  Hazır giyim kalıpları sizdem tedarik ede bilirmiyiz?

 3. Sinem dedi ki:

  Fotoğraflarını göndereceğim ürünlerin üretimini yapıyor musunuz?

  1. Editör dedi ki:

   Fotoğrafları mail veya telefon numaralarımız üzerinden gönderirseniz, yardımcı olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir