Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kaşmir Kumaş

Kaşmir Kumaş Nedir? - Cashmere Başlıklı Yazının Kapak Fotoğrafı

İÇİNDEKİLER

Kaşmir Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

Kaşmir yününden yapılan kumaş türlerinin genel özellikleri nedir? sorusu ile başlayalım…

 • Kumaşın İsmi: Kaşmir
 • Kaşmir kumaş içeriği: Kaşmir kumaş hammaddesi, kaşmir veya paşmina keçilerinin yününden elde edilen bir elyaftır.
 • Nefes Alabilme Özelliği: Yüksek bir nefes alabilme yeteneğine sahiptir. 
 • Isıyı Hapsetme Gücü: Orta seviye bir ısı koruma yetisi vardır.  
 • Gerilme Eşiği: Orta
 • Tüylenme: Yüksek
 • İlk Üretildiği Bölge: Keşmir / Gobi Çölü Bölgesi olduğu bilinmektdir.
 • Günümüzün En Büyük Üreticisi: Çin’dir.
 • Kaşmir Kumaş Nasıl Yıkanır?: Soğuk ve ılık suda yıkanabilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Kazaklar, bereler, elbiseler, gömlekler, pantolonlar, çoraplar, kabanlar, iç çamaşırlar, termal giysiler, çoraplar, eşarplar-şallar, blazerler ve ceketler, kaşmir kumaş takımlar, eldivenler…

Kaşmir Kumaş Nedir?

Kaşmir, Gobi Çölü ve Orta Asya’ya özgü belirli bir keçi türünün kıllarından yapılan bir yün türüdür.  Uzun zamandır var olan en yumuşak ve en lüks yün türlerinden biri olarak kabul edilen kaşmir, kazaklar, eşarplar ve diğer hafif soğuk havalarda kullanılan ürünler için bir malzeme olarak oldukça değerlidir.

Kaşmir, diğer yün türleri kadar yalıtkan olmasa da, çok daha yumuşak ve daha incedir. Bu da kaşmirin oldukça yoğun ama ince bir kumaşa dokunmasını mümkün kılar. Bu tür yünler sizi geleneksel koyun yünü kadar izole etmeyecektir. Ancak cilde direkt olarak giyilebilecek kadar yumuşaktır. Bu da iç çamaşırı ve atlet gibi uygulamalar için avantajlı ve kullanılabilir hale getirir. 

Kaşmir Kumaş Sürdürülebilirliği Ne Demek?

Kaşmir keçilerinin bakım ve korunması ile ilgili bazı endişeler var. Bununla birlikte, kaşmir yünü sürdürülebilir ve etik bir şekilde üretmek kesinlikle mümkündür. Kaşmir hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kılavuzda ele alacağız.

Koyu Mor Renk (Lila) Kaşmir Kumaş Etiket Nedir?
Mor Renk Kaşmir Kumaş ve Açıklama Etiketi

Kaşmir Kumaşın Tarihçesi 

Kaşmir keçilerinin Moğolistan ve Keşmir bölgesinde yetiştirilmesi, kayıtlı tarihten öncesine dayanıyor.  Bu kumaşa yapılan referanslar MÖ 3. Yüzyıla kadar uzanıyor ve kaşmir yün üretiminin bundan çok daha eskilere gittiğine dair göstergeler var.

Kaşmir Keçi Tüyü Bu Hayvanlardan Alınıp Yapılır.
Kaşmir Keçileri (1 Adet Yavru 2 Adet Yetişkin Keçi Altta / Gri Renk Tüylü, 2 Adet Yetişkin Keçi Üstte / Kahverengi ve Beyaz Tüylü)

Türkistan ile ticaret, kaşmir yününü Orta Doğu’ya getirdi. Oradan ataların ticaret yolları bu inanılmaz yumuşak kumaşı Avrupa’ya ve ötesine getirdi. Kaşmir yünü özellikle Fransa’da popüler hale geldi ve tüccarlar bu efsanevi malzemeyi gelişen Avrupa pazarına geri getirmek için tehlikeli ticaret yollarına göğüs gerdiler.

19. yüzyıla gelindiğinde, kaşmir yünü üretimi Avrupa çapında önemli bir endüstriydi. Bu yün ürününün ticareti, birçok coğrafi bölgede ekonomik faydalar sağladı. Bugüne kadar, Orta Asya’daki geleneksel keçi çobanları kaşmir ticaretinden yararlanıyor ve bu ultra yumuşak tekstil elyafına olan ilgi tüm dünyada yüksek olmaya devam ediyor.

Günümüzde Kaşmir Kumaş 

Bu günlerde, kaşmir yünü esas olarak Çin’de üretiliyor. Ancak Orta Asya ülkelerinde hala gelişen bir kaşmir ekonomisi var. Kaşmir üretimi dünya nüfusu ve yoksulluğun azalmasıyla artmaya devam ediyor. Çin’in öngörülebilir gelecekte ana kaşmir ihracatçısı olmaya devam etmesi muhtemeldir.  Çin’de etik olmayan pek çok tekstil üreticisi varken, çok sayıda etik Çinli kaşmir üreticisi de mevcuttur.

Yün gibi hayvansal lifler, hayvan hakları endişeleri nedeniyle bir dereceye kadar modası geçmişken, kaşmire uygun sentetik bir alternatif yoktur. On yıllardır tekstil üreticileri, insanların kademeli olarak sadece sentetik kumaşlar giymeye başlamasını bekliyordu. Ancak bunun yerine tam tersi oldu. Dünya ekonomisi yavaş yavaş adil ticaret ve sürdürülebilir tekstil üretim süreçlerine doğru ilerliyor.

Kaşmir, organik, zulümsüz üretim süreçlerindeki en son standartlarla birleştiğinde, 21. Yüzyıl tekstil ticaretinin gelişiminde kalıcı bir etkiye sahip olmaya devam edecek bir kumaştır. Hiçbir şeyin ince dokunmuş kaşmir yünününmparlaklığıyla kıyaslanamayacağı bir gerçektir. Kısacası nsanlar piyasada oldukları sürece kaşmir ürünler için ödeme yapmaya devam edeceklerdir.

Kaşmir Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Kaşmir kumaş üretimi birkaç farklı aşamaya ayrılmıştır.Ticari kaşmir üretimi, geleneksel, küçük sanayi tipi üretimden çok farklıdır. Binlerce yıldır, göçebe çobanlar keçilerinden yünlerini kestiler, taradılar ve ince ipliğe çevirdiler. Büyük ölçekli kaşmir üretim tesisleri, aşağı yukarı aynı süreçleri izler.

Kaşmir Keçisi Yünü Özellikleri ve Fiyatları Nedir?
Kaşmir Keçisi Yünü (Toplanmış Üretime Hazır)

Kesim

İlk olarak, keçilerin tam kat tüyleri çıkmasına izin verilir. Kırpma işlemi çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir ve kaşmir keçilerinin yünlerini onlara zarar vermeden kesmek kesinlikle mümkündür.

Temizleme

Daha sonra, ham yün alınır ve tüm kir veya pislikleri giderilir.

Penye İşleme

Tek tek yün lifleri düz çizgiler halinde taranır ve hafif lif grupları haline getirilir.

İplik Eğirme İşlemi

Karde lifler, yün liflerini iplik oluşturmak için büken bir eğirme makinesine gönderilir. Üretilen tekstil ürünlerine bağlı olarak daha ince veya daha kalın iplik istenebilir.

İpucu: İplik eğirme sistemlerinin nasıl yapıldığı ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için >>> “İplik Eğirme Nedir?”

Boyama ve Tekrar Temizleme İşlemi

İplik tekrar temizlenir ve boya istenirse bu noktada uygulanabilir.  Bazı durumlarda, üreticiler kaşmir ürünlerini giydirmeyi tercih ederler.

Dokuma İşlemi

Bitmiş kaşmir ipliği bir tekstil ürününe dokunur. Popüler kaşmir ürünlerine örnek olarak eşarplar, yelekler ve kazaklar verilebilir.

Bitirme İşlemi

Giysiler tesisten ayrılmadan önce alev geciktiricilerle veya diğer son işlemlerle muamele edilebilir.  Yünün doğal olarak aleve dayanıklı bir malzeme olsa bile.

Paketleme ve Nakliye

Kaşmir Kaşe Kumaş Etiket Gereklilikleri Nedir? Bilgi Kartelası - 50,61 kg - 30,9 metre
Baskı Makinesi İle Yapıştırılmış Lacivert Kaşe Kumaş Etiket / (Satışı Yapılan Kaşmir Kaşe Kumaş Hakkında Bilgi Veren Kağıt)

Nihai ürünler paketlenir, marka etiketleri yapıştırılır ve satışa hazır hale getirilir. Daha sonra satış yapılacak yerlere taşınır.

Kaşmir Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Kaşmir kumaş, çeşitli farklı ürün uygulamalarında kullanılmaktadır. Yıllar boyunca, kaşmir, Avrupa asaletinin süslediği karmaşık elbiseler ve diğer resmi giysiler için en iyi kumaşlardan biri olarak görülüyordu. Bu yüksek kültürle olan bu ilişki, kaşmiri bugüne kadar ünüyle beraber getiren etmenlerden biridir. Kaşmir yün, diğer yün türlerinden önemli ölçüde daha pahalı olsa da, çok daha yumuşak ve daha incedir. Bu da kullanıcının anında rahatlık ve lüks hissetmesini sağlar.

Kahverengi Uzun Kollu Kaşmir Kazak Modelleri
Kaşmir Kumaş Kazak – Süveter

Kaşmir hafif ve nispeten hassas olduğu için, genellikle dış mekan giysileri veya ağır giysiler için kullanılmaz. Hafif kaşmir kazaklar yaygın olmakla birlikte, bu malzeme genellikle diğer yün türleriyle yapılan trençkotlar, paltolar veya diğer dış giyim giysileri için yaygın olarak kullanılmaz.

Kaşmir kazaklar genellikle özel günler için giyilir ve belirli tipte kaşmir iç çamaşırı bulmak bile mümkündür. Genel olarak, kaşmir ile çalışmak kolaydır. Bu da bu kumaşı etkilemek ve göz kamaştırmak için tasarlanmış karmaşık, pahalı ve güzel giysilerde kullanılmasını sağlar.

Kaşmir keçilerinden elde edilen yün, herhangi bir endüstriyel uygulamada kullanılmaz; bu, tüm küresel kaşmir ekonomisinin kaşmir giysilerinin üretimine bağlı olduğu anlamına gelir. Etik, doğal bir kaşmir üreticisi ile çalışmayı seçerek, uzak ekonomilerin büyümesini ve yeni bir adil ticaret kumaş paradigmasının ilerlemesini teşvik etmeye yardımcı olabilirsiniz. 

Şapkalı Kaşmir Kumaş Kıyafet Çeşitleri - Ekoseli
Ekose (Kareli) Kaşmir Yün Kumaş Kapüşonlu Tunik Modelleri

Bunların yanı sıra kaşmir montluk kumaş ve kaşmir palto kumaşı ile üretilen palto ve montlar da son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkabilecek ürünlerden. Gofre kaşmir kumaş koltuk örtüsü da son yıllarda ev tekstili konusunda popülerlik sağlamış durumda. Kaşmir kumaş koltuk örtüsü kullanmayı siz de deneyebilirsiniz. Buna ek olarak Kaşmir döşemelik kumaş ile donatılan mobilyalara göz atabilir veya evdeki mobilyalarınıza yeni döşeme yaptırabilirsiniz. Kaşmir koltuk kumaşı amacınız için ideal olan olacaktır.

Kaşmir Kumaş Üreticileri Nerededir?

Dünya kaşmirinin çoğu Çin’de üretilmektedir. Bu büyük Orta ve Doğu Asya ülkesi, bu yünün çıktığı yer olan Keşmir bölgesini sınırlar ve Gobi Çölü’nün çoğu, çağdaş kaşmir üretiminin merkez üssü olan Çin sınırları içinde yer alır. Bu nedenle kaşmir kumaş üreticilerinin, kaşmir kumaş tekstil firmalarının ve kaşmir kumaş satan yerlerin çoğu Çin’dedir.

Kaşmir Kumaş Fiyatları Nedir?

Kaşmir fiyatı büyük ölçüde değişkenlik gösterir. Bir megalitik Çin fabrikasında yetiştirilen kaşmir keçilerden elde edilen yün düşük kaliteli ve ucuz olabilir. Ancak çoğu geleneksel kaşmir üreticisi çok daha yüksek fiyatlar talep etmektedir. Kaşmir endüstrisinde, hayatın çoğu yerinde olduğu gibi, ödediğinizin karşılığını alırsınız. Geleneksel olarak üretilen kaşmir yün, toplu üretilen kaşmire göre çok daha yumuşak ve genel olarak daha iyidir.

Kaşmir lifinin kalitesi de fiyatını büyük ölçüde etkiler. Düşük kaliteli kaşmir ucuzdur. Ancak yüksek kaliteli kaşmir yünü inanılmaz derecede pahalı olabilir. Kalite ne kadar yüksek olursa, kaşmir yünü söz konusu olduğunda lifler o kadar ince olur.

Kaşmir Kumaşın Metresi Ne Kadar?

Kaşmir kumaş satıcıları tarafından kabul gören fiyatlar ise şöyledir;

Kaliteli ve hakiki kaşmir kumaş metre fiyatı 400 liralarda seyreder. 

Kaşmir yün kumaş fiyatları: Metre fiyatı ortalama 100-110 TL aralıklarındadır.

Saf (hakiki) kaşmir kumaş fiyatları: Metre fiyatları 20-25 dolar aralığındadır. 

Paltoluk kaşmir kumaş fiyatları: Metre fiyatı 45-55 TL dolaylarındadır. Palto yapmak için üreticiler, çoğu zaman kaşmir kaşe kumaş satın alırlar. 

Gofre kaşmir kumaş özellikleri bakımından fiyatına gerçekten değer bir kaşmir türüdür. Gofre kaşmir kumaş fiyatları ortalama olarak İstanbul ilinde metre bazında 50 TL’nin üzerindedir.

Kaşmir Kumaş Nereden Alınır?

Kaşmir kumaş toptan satışı ve Parça kaşmir kumaş satışı online veya mağazalarda gerçekleşebilmektedir. Kaşmir kumaş satın almak isterseniz sizleri websitemize bekleriz. Kaşmir kumaş satan mağazalara ise İstanbul ve Bursa’da kolaylıkla erişebilirsiniz. Türkiye’nin 81 ilinde kaşmir yüü ile yapılmış kumaş ürünleri satın almak da mümkündür.

Kaşmir Kumaş Çeşitleri Nedir?

Kaşmir kumaş türü içerdiği yün çeşidine göre değişmektedir: Bu türlere beraber göz atalım…

Hakiki Kaşmir Yünü ile Yapılan Kumaşlar

Gobi Çölü ve Keşmir bölgelerinin kaşmir keçisinden elde edilen kaşmir yünü çok ince ve yumuşaktır, aynı zamanda güçlüdür. Bu yünden yapılan kumaşlar oldukça pahalıdır.

Birinci Kalite Kaşmir Yünü ile Yapılan Kumaşlar

Bu kaşmir türü C’den biraz daha iyidir. Ancak yine de biraz pürüzlü olabilir. Orta dereceli kaşmir fiyatı büyük ölçüde değişkenlik gösterir.

İkinci Kalite Kaşmir Yünü ile Yapılan Kumaşlar

A kalite kaşmir yünü evrensel olarak pahalıdır ve bazı türleri diğerlerinden çok daha pahalıdır. Gerçek kaşmir kumaş budur. Yine de, A notu kaşmirine ilk dokunuşunuzdan sonra bu fiyatı ne kadar hak ettiğine siz de şahit olacaksınız.

Üçüncü Kalite Kaşmir Yünü ile Yapılan Kumaşlar

C Sınıfı, kaşmir yününün en kaba sınıfıdır. Aynı zamanda en ucuz olanıdır ve cilt ile çok fazla temas etmeyen giysilerde yaygın olarak kullanılır.

Paşmina (Pashmina) Yünü ile Yapılan Kumaşlar

Paşmina Şal Ne Demek? - Manken Üzerinde Giyilmiş Hali
Mercedes Marka Desenli Paşmina Şal (Koyu Gri – Beyaz Renk)

Kaşmir keçisinin yakın bir akrabası olan paşmina keçisi, kaşmire o kadar benzer lifler üretir ki, bu iki tür kumaş genellikle bir arada toplanır. Paşmina yünü ile yaygın olarak kışlık kalın şal üretimi yapılmaktadır.

Bazı diğer kaşmir kumaş türleri;

 • Kaşmir keçe kumaş
 • Kaşmir kadife kumaş
 • Pamuklu kaşmir kumaş
 • Polyester kaşmir kumaş
 • Ingiliz kaşmir kumaş
 • Ipek kaşmir kumaş
 • Italyan kaşmir kumaş
 • Kaşmir kaşe kumaş

Kaşmir Kumaş Üretiminin Çevresel Etkileri Nedir?

Kaşmir yünün çevre üzerinde genel olarak nötr bir etkisi vardır. Kaşmirin çevresel etkisinin bazı yönleri olumluyken, diğerleri olumsuzdur:

Olumlu Etkiler

Doğal liflere olan bağımlılığın artması çevreye yardımcı olur.  Sentetik liflerin çoğu biyolojik olarak parçalanmaz, bu da ekosistemde yüzlerce yıl kaldıkları anlamına gelir. Bu lifler ayrıca genellikle toksiktir. Bu da başka bir ekolojik tehlike oluşturur. Elyafın kendisi zehirli olsun ya da olmasın, sentetik tekstil ürünleri üretmek her zaman tehlikeli atıkların üretilmesine neden olur.

Naylon, polyester veya diğer alternatifler yerine kaşmir yünü gibi elyafları ne kadar çok kullanırsak, fosil yakıtlara bağımlılığımızı o kadar azaltır. Bu sayede çevreyi korumuş oluruz. Pamuk ve diğer bitkisel tekstil ürünlerinden farklı olarak yün, böcek ilacı veya gübre gerektirmez.Bu da yün üretimini son derece çevre dostu yapar.

Olumsuz Etkiler

Çoğu hayvansal üründe olduğu gibi, kaşmir keçilerinin yaşam koşulları konusunda endişeler vardır.  Örneğin PETA, kaşmir yünü üretiminin soykırıma denk olduğu görüşünde, ancak diğer sesler daha ılımlı bir yaklaşım benimsiyor. Kaşmir yün endüstrisinde pek çok kötü aktör olduğu doğru olsa da, aynı derecede etik üretici de var. Her şey kiminle çalıştığınıza bağlıdır.

Aksi halde kaşmir yünün çevreye olumsuz bir etkisi yoktur. Bunun yerine, dünyanın diğer büyük ihracatlarından yoksun bir bölgede hayati bir ekonomik yaşam hattı sağlar.

Kaşmir Kumaş Üretimi ve Satışı İçin Gerekli Sertifikalar

Kaşmir yünü için sertifika sağlayan epeyce kuruluş var:

Küresel Geri Dönüşüm Kumaş Standardı

Yün ürünlerinin geri dönüşümü şaşırtıcı derecede kolaydır. Bu standart sayesinde düzinelerce hem organik hem de yapay tekstil ürününün geri dönüşümü denetlenmektedir. Bu kuruluş, kaşmir üreticilerine ürünlerinin çevre dostu olarak tanınması için başka bir fırsat sunmaktadır.

İpucu: Küresel kumaş geri dönüşümü hakkında geniş bilgilere yer verdiğimiz yazıyı okumak için >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi – Full Anlatım”

Sürdürülebilir Fiber Kaşmir Standardı

SFKS, kaşmir yününün en yeni sertifika vericilerinden biridir. Otlatma sağlığı, hayvan yönetimi ve sürdürülebilir yün üretiminin diğer yönlerine uygun kaşmir üretimi için yeni bir standart geliştirmeyi amaçlamaktadır. Uyumlu kaşmir yün ürünlerinde “SFA” logosu vardır.

Kaşmirde Kering Standardı

Kering Standardı, diğer bazı kaşmir onaylayıcıları kadar katı değildir. Ancak ürününüzde bu logoya hak kazanmak için en azından yününüzü nereden temin ettiğinizle ilgili asgari düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekir. Kering, çeşitli hayvansal liflerin ve ürünlerin üretimini denetler. Bu kuruluş, güvenli, sürdürülebilir yün üretim altyapısını uygulamak için kapsamlı bir bürokrasiye sahiptir.

Küresel Organik Tekstil Standardı

GOTS, her türlü farklı doğal kumaşı sertifikalandırır. Kaşmir yünü üretimini yakından takip eder ve yalnızca organik, sürdürülebilir yönergeleri izleyen üreticilere sertifikalar sağlar. GOTS, güvenli, sürdürülebilir kumaş üretimi için küresel bir alıcı, satıcı ve savunucu çerçevesi ile etik bir şekilde davranan üreticileri ödüllendirir.

Hasar Almış Hurda Kumaş Standardı

Bu standart, tekstil ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırmayı hedeflemektedir. Bu program, kaşmir üreticilerinin ürünlerinin geri dönüştürüldüğünü dünyaya bildirmesine olanak tanıyor.

Kaşmir kumaş genel olarak nedir? Sanırım yavaş yavaş kavramaya başladık. Şimdi gelelim kaşmir hakkında sorulan bazı sorulara…

Kaşmir Kumaş Neden Ucuz Değildir?

Hiç şüphe yok ki, kaşmir moda üretiminde kullanılan en pahalı malzemelerden biridir. Ama neden bu kadar pahalı? Bu konu iki ana konuya indirgenmiştir.

 1. Üretim sürecinin karmaşıklığı
 2. Hammaddenin nadirliği  

Şaşırtıcı bir şekilde, tek bir keçi sadece yaklaşık 200 g Kaşmir sağlar ki bu tek bir dokuma için bile yeterli değildir. Kaşmir bir giysi yapmanın bir yıllık yaklaşık 2-3 keçi kürkü alacağını düşünürsek, fiyatın yükselmesine şaşmamalı. Bunun yanı sıra, ne yazık ki dünyada kolayca bulunabilen sınırlı miktarda kaşmir var.

Kaliteli Kaşmir Kumaş Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak, bir giysideki Kaşmir yüzdesi ne kadar yüksekse, ürün o kadar kaliteli olacaktır.  Genellikle kumaş, lüks ipeksi yumuşak kalitesini korumak için, fazla tüylenme eğilimi göstermeden ipekle eğirilir. (Bunlar, kumaşın yüzeyinde oluşan küçük kabarıklıklardır). %100 Kaşmir giysilerle tüylenme olabilir. İyi şeyler alıp almadığınızı kontrol etmenin bir başka yolu da sıkı örülmüş bir ürün aramaktır. Daha sıkı bir örgü genellikle iki katlı ipliğin göstergesidir. Bu, ürünün imalatında iki iplik parçasının birlikte büküldüğü anlamına gelir. Sonuç olarak, çok daha uzun süre dayanacak daha güçlü ve daha sıcak bir giysi oluşturulmuş olur. Parlak renklere dikkat etmek de önemlidir. Daha parlak tonlar, Kaşmir’in başlangıçta çok temiz olduğu ve boyama sürecinin birinci sınıf olduğu anlamına geliyor.

İpucu: Bir kumaşın kaliteli olup olmadığını anlamanın yollarını anlattığımız yazıyı okumak için >>> “Kumaş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli”

Kaşmir Kumaş Terletir Mi?

Kaşmir kumaş asla terletme yaşatmaz. Aksine ter itici özelliğe sahiptir.

Kaşmir Kumaş Tüylenir Mi?

%100 hakiki kaşmir kumaşlarda tüylenme (pamuklanma) az da olsa görülebilir.

Kaşmir Kumaş Sağlıklı Mı?

Oldukça sağlıklı bir kumaş türüdür. Rahatlıkla giyebilirsiniz.

Kaşmir Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Giyilebilir. Kaşmir kumaş hem yaz hem kış mevsiminde kullanılabilen bir kumaş türüdür.

Kaşmir Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Kaşmir kumaş kış aylarında sıcak tutabilen ve yumuşak bir kumaş türüdür.

Kaşmir Kumaş Renkleri Nedir?

Kaşmir kumaş renkleri bakımından zengin bir skalaya sahiptir. Sık tercih edilenler kaşmir siyah ve beyaz kumaştır. Buna ek olarak desenli kaşmir kumaş da üretilerek çok renkli tasarımlar sağlanabiliyor.

Kaşmir Kumaş Kışlık Mı?

Kalın ve ince kaşmir kumaşlar vardır. Bu nedenle kaşmir kumaş hem yaz hem kış mevsiminde kullanılabilen bir kumaş türüdür.

Kaşmir Kumaş Yünü Hangi Hayvandan Elde Edilir?

Kaşmir Kumaş Yapılmak İçin Bu Fotoğraftaki Keçinin Yünlerini Toplamaktadırlar.
Beyaz Renk Kaşmir Keçisi – Tüyleri Uzamış – Toplanmaya Hazır

Kaşmir, Gobi Çölü ve Orta Asya’ya özgü belirli bir keçi türünün kıllarından yapılan bir yün türüdür.

İpucu: Diğer yün kumaş çeşitleri hakkında yazdığımız ayrıntılı yazımızı okumak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Kaşmir Kumaş Esnek Mi?

Kumaşlarda esneklik eklenen elastan gibi ekstra maddelerle sağlanır. Kaşmir örme kumaş üreticileri ürettim aşamasında bu gibi maddeler eklenerek elastikiyet sağlanabilir. Bu şekilde üretilen kaşmir kumaşlara “likralı kaşmir kumaş” denir.

İpucu: Likralı kumaş ne demek? Bilmiyor musunuz?, Öğrenmek için >>> “Likralı Kumaş Nedir?”

Kaşmir Kumaş Çeker Mi?

Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Kaşmir kumaşlarınızı yıkarken dikkat edin.

Ekose Kaşmir Kumaş Nedir?

Ekose desenle üretilmiş kaşmir kumaşlar ekose kaşmir kumaş olarak adlandırılır. Kaşmir kumaş erkek kullanıcılar için kullanıldığında ekose ceketlik kaşmir kumaş sıklıkla kullanılan bir kumaş türüdür.

Bu yazımızda hem erkek hem bayanların kullandığı kaşmir kumaş hakkında bilgileri sizlerle paylaştık.

Yorumlar

 1. Nurten Nazlı Köseoğlu. dedi ki:

  Kaşmir, muhteşem bir yündür,
  Altın kalitesindedir,
  Altın gibi değerlidir,
  Teni adeta sarar, sarmalar,
  İpek gibi, yünün ipeğidir,
  Vücudu ısıtır ve sucak tutar,
  Velhasıl, muhteşemdir,
  OrtaAsya Türk dünyasının has yünüdür…🇹🇷🦁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir