Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Çuha Kumaş

Çuha Kumaş Fiyatları, Özellikleri, Çeşitleri, Modelleri, Kullanıldığı Yerler Nedir? - Başlıklarına Cevap Verilen Yazının Kapak Fotoğrafı - Kapsamlı Bilgiler - AtillaTekstil.com

Çuha Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Çuha Kumaş (“dokuma flanel keçe” ve “bilardo masasının örtüsünün adı” olarak da bilinir)
 • Kumaşın İçeriği: Yün, pamuk, akrilik veya diğer sentetik liflerden oluşturulur.
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Orta düzeydedir.
 • Nem Tutma Gücü: Yüksektir.
 • Sıcaklığı Hapsetme Özelliği: Yüksek oranda ısı hapsetme yeteneği vardır.
 • Su Geçirgenliği: Su geçirgenliği çok düşüktür.
 • Esneme Kapasitesi: Çok esnek bir yapıya sahip değildir.
 • Tüylenme Potansiyeli: Tüylenmeye rastlanmaz.
 • İlk Üretildiği Ülke: Fransa’dır.
 • Günümüzün En Büyük İhracatçı Ülkeleri: Avustralya ve Çin’dir.
 • Yıkama Talimatı: Soğuk suda yıkanabilir veya kuru temizleme yapılabilir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Havuz kenarlarındaki masa örtüleri, oyun masaları (bilardo, kart vb.), kostümler, ses yalıtımı, müze kutuları, koruyucular, eksantrik elbiseler… Çok nadir de olsa çuha kumaş ferace modellerine rastlamak mümkünüdür.

Kısaca bilgileri verdik, şimdi sizlerle birlikte bu yazımızda kısaca çuha kumaş ne demektir? Bilardo bant için çuha kumaş üretimi nedir? Nasıl yapılır? Çuha kumaş başka nerelerde kullanılır? vs. sorularına yanıt arayacağız.

Çuha Kumaş Nedir?

Geleneksel olarak, çuha dokuma ve keçeli yün liflerinden oluşur. Ancak alt uçlu çuha pamuk veya sentetik elyaftan oluşabilir. Çuha kumaş genellikle yeşildir ancak teknik olarak bu kumaşı istenilen renge boyamak mümkündür. Tipik olarak sinema salonlarında ses yalıtımı için kullanılanlar siyah veya bordo çuha kumaşlardır. Kırmızı çuha gibi farklı çuha kumaş renkleri de mevcuttur.

Diğer keçeli kumaş türlerinden farklı olarak, çuha giyimde yaygın olarak kullanılmamaktadır.  Bunun yerine, çuhayı eğlence, dekorasyon ve hatta endüstriyel amaçlar için kullanmak daha yaygındır.  Keçeye kıyasla çuha hem daha ince hem de daha dayanıklıdır.

Çuha Kumaş Ne Demek? Çuha Örtüsü Nedir?
Yeşil Renk Çuha Kumaş

Çuha Kumaş Ne Demek?

Çuha, yaygın olarak oyun masalarının kılıfı olarak kullanılan dokuma, keçeli bir kumaştır. Çuha kumaş, keçeye benzer olsa da, bu iki kumaş yapısal olarak farklıdır ve birbirinden çok daha farklı uygulamalara sahiptir.

Çuha Kumaşın Tarihi

“Çuha” kelimesi Fransızca etimolojiye sahiptir. Ancak bu terim en az 1578’den beri İngilizcenin bir parçasıdır. Bu nedenle, kumar ve bilardo gibi alkol tüketimiyle de ilgili faaliyetlerle sıkça karşımıza çıkar

Çuhanın en popüler uygulamalarından biri bilardo masa örtüsüdür. Şöhreti İngiltere’ye varır varmaz, bar ve kumar mekanı sahipleri, İngiltere ve Fransa’da hızla en çok tercih edilen oyunlardan biri haline gelen bilardo masalarını örtmek için bu dayanıklı yeşil bezi hemen kullanmaya başladılar.

15. yüzyılda Kuzey Avrupa’da oynanan bir çim oyunundan gelişen bilardo, en başından beri topları bir sopayla masanın üzerinde hareket ettirmeyi içeriyordu. Bilardo masası üreticileri, bu yeşil kumaş çimin rengini simüle ettiğinden ve başlangıçta, bilardo oyuncuları topları çuha ile kaplı masalara “topuz” adı verilen sopalarla oynanan oyuna zemin sağlıyor.

Yüzyıllar boyunca bilardo oyununun geçirdiği tüm değişiklikler boyunca, çuha kumaş, bilardo masalarının varsayılan örtüsü olarak kaldı.

Yıllar geçtikçe, oyun masası üreticileri bu kumaşı bakara masalarının ve diğer oyun masası yüzeylerinin yüzeylerinde kullanmaya başladı. 19. yüzyılda çuha, yazı masalarının yüzeyleri için de popüler bir malzeme haline geldi.

Yeşil Renk Çuha Kumaş Kapılar

1700’lerin ortalarından başlayarak, çuha, bu kumaşı üst ve alt sınıflar arasındaki ayrım çizgisiyle deyimsel olarak ilişkilendiren bir görev üstlendi.  Bu kumaşın benzersiz ses-boğucu özelliklerini fark eden İngiliz üst sınıf üyeleri, hizmetçilerin mahallelerini ailenin yaşam alanından ayıran kapılara bu kumaşı uygulamaya başladı.

Çuha Örtüsü Kapı Döşeme Kumaş
Çuha Kumaş Kaplama Kapı Fotoğrafı – Koyu Yeşil Renk

Çuha kapısı kısa sürede hizmetçilerin dünyası ile zengin bir İngiliz evinin efendilerinin dünyası arasındaki ayrım çizgisine işaret etmeye başladı. Hizmetkarlar çocuklarına bu kapının sınırlarının ötesine asla geçmemelerini öğretti. Genellikle çivilerle kapıya yapıştırılan bu yeşil çuha, sonrasında daha genel olarak, zenginler ile fakirler arasındaki ayrımı ve köle sınıfının üyelerinin görevlerini fark edilmeden ve içeri girmeden yerine getirmek için bulunacakları çalışma alanlarını belirlemek için kullanıldı.

Çuha kaplı kapılar nihayetinde bir evin hizmetçilerine açılan kapı ile ilişkilendirilse de, 19. yüzyılın sonlarına kadar ses yalıtımı istenen herhangi bir kapıya çuha uygulamak da yaygın bi eylemdi. Fidanlıkların, mutfakların, ofislerin ve diğer alanların kapıları genellikle çini içeriyordu ve bu çukur kapı kaplamaları bazen yeşil yerine kırmızı, mavi veya sarıydı.

Günümüzde Çuha Kumaş Modası Nedir?

Bazı tarihi evlerde hala çuha kaplı kapılar olsa da, bu çuha uygulaması artık moda değil. Bunun yerine, çuhayı bilardo masaları, diğer oyun masaları ve hatta basit katlanır kart masaları için bir örtü olarak görmek daha yaygındır. Bir masanın tasarlandığı oyuna bağlı olarak, farklı tipte çuha kumaşlar kullanılabilir. Ancak yeşil, uygulama ne olursa olsun çuha kumaşı için varsayılan renk olarak yerini alır.

Çuha Kumaş Üreticilerinin Genel Üretim Faaliyeti Aşamaları Nedir?

Çuha dokuma bir kumaş olduğu için, çuha üretim sürecindeki ilk adımlar, diğer dokuma yün tekstillerini üretmek için atılan adımlara büyük ölçüde benzemektedir. Önce koyun veya diğer yünlü hayvanlar kırpılır. Daha sonra yün işçileri bu kırpılmış kumaşı derecelere ayırır. 

Yüksek kaliteli, uzun lifli yün daha sonra taranır. Bu da uzun, düzensiz lif ipleri üretir. Bir yıkamadan sonra, yün üreticileri bu yünü iplik haline getirir. Daha sonra kumaşa dokunmadan önce tekrar yıkanır.

Çoğu yünlü kumaş türü bu noktada tamamlanmış olur. Ancak çuha diğer yünlü tekstiller gibi değildir. Bu kumaşı matlaştırılmış son halini alması için, tekstil üreticileri, kumaşı ısı, su ve basınç içeren bir işleme tabi tutarlar.

Bu üç faktör birlikte, yumağı geri döndürülemez şekilde birbirine kenetlenmiş liflerden oluşan kalın, yarı esnek bir tabaka haline getirir. Çoğunlukla keçeden daha ince olmasına rağmen, keçe bir dokuma temel kumaştan oluştuğu için önemli ölçüde daha dayanıklıdır. Keçe ise nem, ısı ve basınç kullanılarak gevşek liflerin bir araya getirilmesiyle yapılır.

Çuha Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

En çok kullanılan alanların başında bilardo masası bezi ve bilardo masa örtüleri gelir. Bu amaçla kullanılan yeşil çuha kumaş bilardo çuhası veya bilardo çuha kumaşı olarak adlandırılır. 

Çuha Kumaş Bilardo Masası Örtüsü Resmi
Bilardo Masasının Üzerinde Bilardo Topları – Çuha Kumaş Masası Örneği

Bu günlerde de dediğimiz gibi, çuhanın en popüler uygulaması bilardo masası örtüleri üretimidir. Bu tekstil aynı zamanda diğer oyun masaları için örtü olarak da kullanılır ancak bilardo dışındaki oyunlar için kullanılan masalarda alternatif maddelerden oluşan örtüler olabilir. Ancak bilardo masaları için, çuha altın standart olmaya devam ediyor ve uzmanlar, çuha örtüleri olmayan bilardo masalarının gerçek olduğunu düşünmüyor.

Tarihsel kayıtlar, çuhanın Amerikan Sömürge Dönemi’nde kadın elbiseleri için yarı popüler bir kumaş olduğunu gösteriyor. Ancak şimdi günlük kıyafetlerde çuha kullanmak oldukça nadirdir. Bunun yerine, çuha kostümler için nispeten popüler bir malzemedir. Bu kumaş, uluslararası taklitçilik toplulukları arasında yeniden popülerlik kazanmıştır.

Ses Yalıtımlı Çuha Kumaş

Bazı durumlarda, çuha hala bir ses yalıtımı malzemesi olarak kullanılabilir. Ancak artık ses geçirmez maddelerin dış kısımları yerine kapıların veya duvarların içine dahil edilmesi çok daha yaygındır. Çuhanın diğer niş uygulamaları arasında Katolik kiliselerindeki sunak kapakları ve müze vitrinlerinin tabanlarında kullanılan yastıklama malzemeleri bulunur.

Lacivert Çuha Kumaş Ses Geçirmez
Ses Yalıtımı İçin Kullanılan Mavi Renk Çuha Kumaş – (Koyu Mavi Renginde)

En Büyük Çuha Kumaş Üreticileri Nerededir?

Çuha kumaşının çoğu hala yün ile yapılır. Ancak yüzyıllardır düşük kaliteli çuha yerine pamuk kullanılmıştır. Daha yakın zamanlarda, çuha üreticileri sentetik elyaf kullanmaya başladılar. Ancak çuha yünü, onu oyun masaları için ideal kılan benzersiz özelliklere sahip olduğundan, sentetik çuha formları sentetik keçe kadar popüler hale gelmedi.

Çin, tekstil üretiminde dünya lideridir ve bu ülke aynı zamanda dünyadaki sentetik kumaşların büyük çoğunluğunu da üretmektedir. Bununla birlikte Avustralya, dünyanın en büyük yün ihracatçısıdır ve Hindistan diğer ülkelerden daha fazla pamuk yetiştirmektedir. Hem Avustralya hem de Hindistan, terbiye işlemleri için büyük miktarlarda ham tekstil elyaflarını Çin’e ihraç ediyor.

Çuha Kumaş Fiyatları

Çuha, bu tekstil ürününü yapmak için gerekli olan karmaşık işlemler nedeniyle yünlü kumaş ailesinin oldukça pahalı bir üyesidir. Pamuk çuha, ortalama olarak, yünden biraz daha ucuzdur ve sentetik elyaftan yapılmış çuha kumaşları en ucuz olanıdır. Sentetik çavdarın özellikleri yünün ve hatta pamuk yumağının özelliklerinden çok farklı olduğu için, akrilik veya suni ipek ile yapılan çuha neredeyse tamamen farklı bir kumaş olarak kabul edilmektedir.

Çuha Kumaş Fiyat Bilgileri

Çuha kumaşı fiyatları 17 ila 30 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu değişikliğin nedeni olarak hangi hammaddenin kullanıldığı gösterilir. Çuha kumaş üreticileri üretim aşamasında yün kullanırlarsa bu fiyat pamuk ile üretilen çuha kumaş fiyatından daha yüksek olacaktır. 

Bilardo masa örtüsü fiyatları: 200-300 lira bandında farklılık gösterebilmektedir.

Bilardo masası bant fiyatları: ise 1.500-3.500 TL dolaylarındadır. Bazı kaliteli bilardo bantları ise 10.000 TL’ye kadar piyasada alıcı bulmaktadır.

Çuha Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?

Çuha Kumaş Renk Alternatifleri - Yeşil, Mor, Turuncu, Gri, Pembe, Kırmızı, Mavi, Turkuaz Rengindedirler.
Çuha Kumaş Renk Çeşitleri

Amacınız için en iyi çuha kumaşı için pazarda arama yaparken, çok çeşitli farklı seçeneklerle karşılaşırsınız. İşte benzer kumaşların bir listesiyle birlikte en yaygın çuha türlerinden birkaçı:

Yünlü Çuha Kumaş

Dünyadaki çuhanın çoğu yündür. Yün, tekstil zanaatkârlarının çuha yapmak için kullandıkları ilk elyaftır. Yün, çuha kumaşların altın standardı olmaya devam etmektedir.

İpucu: Gerçek yün kumaş özellikleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Yün Kumaş Fiyatları, Çeşitleri ve Özellikleri Nedir?”

Pamuklu Çuha Kumaş

Yüzyıllar boyunca, çuha üreticileri, yün elde etmek zor olduğu zamanlarda pamuk ile idare ediyorlar. Pamuk, yünden daha ucuz olsa da, bu malzeme daha az dayanıklıdır. Üstelik ses engelleyici niteliklerinden yoksundur.

Sentetik Çuha Kumaş

Yapay Çuha Kumaş Üreticileri Malzemesi - Parlak Yeşil Renk
Yeşil Sentetik Polyester Çuha Kumaş

Akrilik ve suni ipek gibi sentetik malzemeler kullanarak çuha yapmak mümkündür. Bununla birlikte, çevreye zararlı olmasının yanı sıra, sentetik çuha kumaşı, gerçek yün veya pamuk çuhanın yararlı özelliklerinin çoğundan yoksundur.

İpucu: Sentetik kumaş nedir?, Nerelerde kullanılır?, diye merak ediyorsanız >>> “Sentetik Kumaş Ne Demek?”

Bez Çuha Kumaş

Koyu Yeşil Pamuklu Bez Çuha Keçe Kumaş Katlanmış Örnek - Beyaz Arka Plan
Bez Çuha Kumaş – Koyu Yeşil Renk – Overlok Motifli

Bilardo masalarında kullanılan çuha haricinde çoğu çuha kumaş türü tüysüzdür. Kestirmenin etkilerine karşı koymak bu oyunun önemli bir parçası olduğundan, bilardo için kullanılan masa örtüleri daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir.

Bordo-Beyaz Renk Kabartmalı Çuha Kumaş

Havuz ve bilardo masaları için kullanılan bu çuha kumaşlar, göze çarpan bir pütürlü yapıya sahip değildir. Bunun yerine, kumaş dokusu biraz kabadır. Ancak tamamen pürüzsüzdür. Oyun dışı uygulamalar için kullanılan çuhalar ise nispeten pürüzlüdür.

Dokuma Keçe Kumaş 

Çuha bir çeşit dokuma keçedir. Ancak piyasadaki tek dokuma keçe çeşidi değildir. Filtreleme veya ek endüstriyel amaçlar için diğer dokuma keçe türleri de kullanılabilir.

İpucu: Dokuma kumaş çeşitleri hakkında biraz daha detaylı bilgi almak için >>> “Dokuma Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Preslenmiş Keçe Kumaş

Çoğu keçe türü preslenir. Tekstil üreticileri bu tür keçeyi ıslak tekstil elyaflarını birbirine bastırarak ve daha sonra ısı ekleyerek yaparlar. Çuha, benzer bir ısı, nem ve basınç işlemine tabi tutulurken dokunduktan sonra preslenir.

Çuha Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir?

Yün çuha kumaş üzerimi, çevre üzerinde nötr ya da biraz olumsuz etkiye sahiptir. Yün üreticileri, hayvanlarına etik davranır ve uygun arazi yönetimi uygularsa, yün üretimi tamamen sürdürülebilir olabilir. Yani olumsuz etki yaratmazlar. Bununla birlikte, yün endüstrisi hayvan zulmü, toprak erozyonu ve çevreye zarar veren diğer uygulamalarla gölgelenmiştir.

Çuha Kumaşından Kumar Masası - Oyun Masası
Çuha Kumaşı ile Yapılmış Poker Masası

Pamuklu çuha kumaş üretimi de benzer şekilde % 100 sürdürülebilir olma potansiyeline sahiptir. Ancak birçok pamuk üreticisi yerel ekosistemlere zarar veren gübre, böcek ilacı ve diğer tarımsal kimyasalları kullanır.  Pamuk üretim endüstrisinde de işçi sömürüsü yaygındır. Yoksulluk ve haksızlık bildiğiniz üzere çevreye ve tüm insanlığa zarar verir.

İpucu: Organik doğal kumaş çeşitleri, boyası, üreticileri, satın alma işlemleri vb. onlarca konuyu derlediğimiz yazıyı okumak için >>> “Organik Kumaş Nedir?”

Sentetik elyaf, bu tekstilin çevreye en zararlı şeklidir. Pamuk ve yün biyolojik olarak parçalanabilirken, akrilik suni ipek parçalanabilir değildir. Bu sentetik tekstillerin her biri yıkandığında hidrosfere mikrofiber salar. Bu madde zehirlidir. Ek olarak, sentetik elyaf yapmak için kullanılan üretim süreçleri, hem tekstil işçilerine hem de yerel ekosistemlere zarar veren laboratuvar yapımı kimyasalları içerir.

Çuha Kumaş Geridönüşüm Sertifikaları Nedir?

Yünlü çuha, diğer üreticiler tarafından üretilen yüksek kaliteli yün ürünlerini de sertifikalandıran, oldukça saygın bir yün giyim markası olan Woolmark tarafından sertifika almaya uygundur. Hem pamuk hem de yün, sırasıyla Türkiye’de üretiliyorsa Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla organik yün sertifikası alınabilir.

Küresel Organik Tekstil Standardı, geri dönüştürülmüş olduğu doğrulanabilen doğal elyaf ve sentetik elyaftan yapılan organik kumaşları inceler. Küresel Geri Dönüşüm Kumaş Standardı, ayrıca geri dönüştürülmüş sentetik tekstilleri onaylar. Ayrıca Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) hem geri dönüştürülmüş hem de yeni sentetik kumaşları onaylar.

İpucu: ISO 14000 ile ilgili asıl kaynaktan okuma yapmak için >>> “ISO14000”

Çuha Kumaşı Nerede Satılır?

Çuha kumaş satışı Avusturya veya Hindistan’dan ithal edilen kumaşların tedarikçilerin eline ulaşması ile başta İstanbul ve İzmir’deki mağazalar olmak üzere kumaş satış mağazalarında ve online satış siteleri üzerinden sağlanabilmektedir. Çuha kumaş satın almak isterseniz size de fiziksel ve online mağazalarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz…

Yorumlar

 1. İsmet AKÇAY dedi ki:

  metre fiyatı nedir Yeşil çuha kumaşın.

  1. Editör dedi ki:

   İsmet Bey mail üzerinden cevap verildi.

 2. Mehmet dedi ki:

  merhabalar
  Amerikan bilardo masası çuha fiyatı nedir yada metre kare fiyatı nedir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, size çuha kumaş fiyatları ve üreticileri hakkında bir mail gönderdik. Lütfen kontrol ediniz.

 3. Mahmut oral dedi ki:

  Merhaba, en yüksek kalitede ve tüylenme yapmayan çuhanızın fiyatı nedir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, çuha kumaş üretimi ile ilgili size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edip cevaplayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir