Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Flanel Kumaş

Flanel Kumaş Pazen Gömleklik Fiyatları Satın Al Nedir? Konusu İçin Kapak Fotoğrafı

Flanel Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

Flanel kumaş nedir? Önce kısaca bir özetleyelim…

 • Kumaşın İsmi: Flanel Kumaş (Filanel)
 • Kumaşın İçeriği: Fırçalanmış veya fırçalanmamış yumuşak elyaflardan oluşturulur.
 • Tahmini İplik Sayısı Varyasyonları: 750+
 • Kumaşın Nefes Alma Yeteneği: Lif özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.
 • Esneme Becerileri: Orta seviyededir.
 • Isıyı Hapsetme Becerisi: Üretildiği lif yapısıyla ölçülür.
 • Nem Tutma Özelliği: Orta seviyededir.
 • Tüylenme: Orta seviyededir.
 • İlk Üretildiği Ülke: Galler
 • Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülkeler: Çin, Avustralya, Hindistan
 • Yaygın Kullanım Alanları: Gömlekler, bluzlar, hırkalar, kazaklar, yelekler, çarşaflar, battaniyeler(bebek battaniyesi dahil), döşemeler…

Flanel Kumaş Nedir?

Esasen “pazen” kavramı, birkaç temel kriteri karşılayan herhangi bir pamuk, yün veya sentetik kumaşı ifade eder. Flanel kumaş nasıldır? bakalım…

Kriterler

Aşağıdaki şu kriterleri karşılayan kumaşa flanel kumaş diyebiliriz.

1. Yumuşaklık

Bir kumaşın pazen olarak kabul edilebilmesi için inanılmaz derecede yumuşak olması gerekir.

2. Doku

Flanel ya fırçalanmış ya da fırçalanmamış bir dokuya sahiptir. Her iki doku da eşit derecede ikoniktir.  Örneğin ipek kumaşlar, hem yumuşak hem de yalıtkan olması gereken flanel haline getirilemeyecek kadar incedir.

Flanel Kumaş Nevresim Astarı, Kırmızı Üzerine Beyaz Çizgiler, Ortada Siyah Şerit - Atilla Tekstil
Flanel Kumaş Nedir? – Yüzeysel Doku Fotoğrafı

Flanel Kumaşın Tarihi Nedir?

“Flanel” kelimesinin Galler’de ortaya çıktığına inanılıyordu. Ancak terimin Fransa’da 17. yüzyılın başlarında “flanel” şeklinde yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz. Fanila, aydınlanma dönemi boyunca Fransızlar ve diğer Avrupalı ​​halklar arasında periyodik olarak popüler olsa da, başka yerlerde ilgi azalıyordu. 

Günümüzde Flanel 

Bu günlerde, pazen türleri genellikle belirli Gal kasabaları veya bölgeleri ile olan ilişkileriyle bilinir.  Örneğin Llanidloes pazen, Newtown pazen çeşitlerinden çok farklıdır ve Galler pazen çeşitleri diğer tüm Avrupa pazen türlerinden önemli ölçüde farklılık gösterir.

1990’larda ekose popülaritesinde kısa bir canlanma yaşanırken, pazende de talep artışı yaşanmıştır. Ancak yıllar geçtikçe, “flanel” tanımı gevşemiş ve orijinal Galce anlamından uzaklaşmıştır. Günümüzde, suni elyaftan yapılan kumaşlar, nesilden nesile aktarılan geleneksel pazen giysileriyle aynı kategoride kabul edilmektedir.

Flanel ve Ekose Kumaşlar

Ekose Gömleklik Pazen Flanel Kumaş Özellik Nasıl Olur
Ekose Desen Flanel Kumaş Özellikleri

Flanel, ekose ile aynı şey değildir. Ekose, herhangi bir kumaşta veya iç yüzeyde yeniden üretilebilen belirli bir deseni ifade ederken, flanel, yumuşaklık göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir kumaş türüdür. Bazı ekose gömlekler ve diğer ekose giysi türleri pazen kumaştan yapılırken, tüm ekose giysiler pazen değildir.

Flanel Kumaş Üreticileri Hangi Yolu İzler?

Flanel kumaş üretiminde birkaç aşama vardır:

Temel Malzeme Üretimi

İlk olarak, flanel için temel malzeme elde edilir. İstenen son ürünün türüne bağlı olarak bu malzeme pamuk, yün veya sentetik bir tekstil olabilir. İpek gibi daha ince kumaşlar pazen üretimi için uygun değildir.

İplik Eğirme

Daha sonra, tekstil ipliği diğer kumaş iplikleriyle hemen hemen aynı şekilde eğrilir. Flanelde kullanılması amaçlanan iplik için bazı değerlendirmeler yapılabilir. Ancak bu kumaşın ana ayırt edici işaretleri dokuma aşamasında ortaya çıkar.

İpucu: İplik eğirme hakkında yazılmış ayrıntılı yazıyı okumak için >>> “İplik Eğirme Nedir?”

Kumaş Dokuma

Pazen yapmak için genellikle bir dimi veya düz dokuma kullanılır. Dokuma kumaş, dokuyu gizleyen yumuşak bir doku oluşturmak için bir veya iki taraftan tüylenebilir. Havlama, eğrilmiş lifleri rahatsız eden ve eğrilmemiş lif görünümünü almasını sağlayan bir işlemdir. Doğal olarak, elyaf bir matris halinde dokunduğu için bir arada kalır. Ancak tüylenme kumaşın dayanıklılığını azaltır.

Yeşil Siyah Flanel Pazen Kare Desenli Kumaş Fiyat
Yeşil-Siyah Renk Kare Desenli Gömleklik Flanel Kumaş

Güvenlik Koruması

Sentetik flanel genellikle zehirli olabilen alev geciktirici bir kaplama ile sağlanır. Yün, doğal olarak aleve dayanıklıdır ve pamuklu pazen üzerine çok sayıda işlem uygulanabilir. Piyasadaki en güvenli, en organik pazeni arıyorsanız, merinos yünü pazen için muhtemelen iyi bir seçimdir.

Flanel Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Flanel kumaş, aşağıdakiler dahil çeşitli sanayi kategorilerinde kullanılabilir:

Giyim

Ekose pazen düğmeli, açık hava yaşam tarzının simgesidir ve bu görünüm, orijinal yün dışındaki kumaşlarla sayısız kez tekrarlanmıştır. Gömleklere ek olarak, pazen genellikle kazaklarda, hırkalarda ve diğer soğuk havalarda kullanılan giysilerde kullanılır.

Bol Flanel Gömlek - Turkuaz Renk - Atilla Tekstil
Turkuaz-Lacivert-Turuncu Renk Dikdörtgen Desenli Flanel Kumaş Gömlek

Esasen, bir veya her iki tarafı tüylenmiş herhangi bir pamuk, yün veya sentetik giysi pazen olarak kabul edilebilir. Diğer ayrımlar genellikle yalnızca giyim veya tekstil endüstrilerindeki profesyoneller tarafından yapılır.

Aksesuarlar 

Flanel bazen çantalarda, cüzdanlarda ve kemerlerde, genellikle ekose renk deseniyle kullanılır.

Ev Eşyaları

Ekose ile olan ilişkisi nedeniyle, birçok dekor öğesi ve diğer ev eşyaları pazen dokusuna sahiptir. Bu kumaş türü özellikle çarşaflarda popülerdir. Birçok tüketici, artan yumuşaklıkları, nem çekmeleri ve algılanan rahatlıkları nedeniyle kış aylarında pazen çarşafları tercih etmektedir.

Genel

Özet olarak bu kumaş ile nevresim takımı, bebek örtüsü, yorgan kılıfı, sabahlık veya bayan pijamalarında, takım elbise, ceket, yelek, pantolon (flanel yün pantolonlar da üretilebilir) , oduncu gömlek gibi kıyafet ürünlerinden banyo paspası, kadın-erkek ev botu gibi ev tekstili ürünlerine kadar farklı alanlarda kullanılabilir.

Flanel Kumaş Üretimi Yapan Yerler

Hangi malzemeden yapıldığına bağlı olarak, dünyanın en büyük flanel kumaş üreticileri aşağıdaki üç ülkeden herhangi biri olabilir:

En Güçlü Yün Üreticisi

Dünyanın en büyük yün üreticisi Avustralya’dır. Bu ülke / kıtada insanlardan çok daha fazla koyun var ve bu koyunların çoğu merinos cinsidir.

En Güçlü Pamuk Üreticisi

Hindistan, dünyanın en büyük pamuk üreticisidir. Bu ülke uzun zamandır büyük bir tekstil ihracatçısıdır. Ancak son zamanlarda belli doğal tekstil kategorilerinde ezeli rakibi Çin’in arkasında kalmıştır..

En Büyük Sentetik Tekstil Üreticisi

En büyük sentetik tekstil üreticisinin unvanı Çin’e gidiyor. Dünyanın çoğu “yeşil patlama” nın bir parçası olarak büyük ölçüde sentetik kumaşlardan uzaklaşırken, bu komünist ülke büyük miktarlarda polyester, naylon ve bazen pazen yapmak için kullanılan diğer yaygın sentetik kumaşları üretmeye devam ediyor.

İpucu: Sentetik kumaşlar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmek için >>> “Sentetik Kumaş Türleri”

Flanel Kumaş Fiyatları Nedir?

Flanel kumaşın fiyatı çeşitli faktörlere bağlıdır:

Kullanılan Tekstiller

Pamuk, pazen yapmak için kullanılan polyesterden veya diğer tekstillerden genellikle daha pahalıdır.  Yüksek kaliteli yün her ikisinden de daha pahalı olduğundan, fiyatlandırma için çalışırken kumaşınızın yapısını da dikkate alın.

Örgü Kalitesi

Bazı flanel dokumacılar zanaatlarının ustasıdır ve diğer fabrikalar düşük kaliteli kumaştan ucuz ürünler üretmektedir. Sürdürülebilirliğe ve organik, doğal liflere odaklanan şirketlerin de genel bir kural olarak, yüksek kaliteli pazen kumaş yaratma olasılığı daha yüksektir.

Atilla Tekstil Flanel Kumaş Tunik Giyen Kadın Giyim Resmi
Düğmeli Kadın Flanel Tunik – Renkli

Ek İşlemler veya Boyalar

Alev geciktirici veya su geçirmez flanel biraz daha pahalı olabilir.

Şimdi Flanel kumaş türleri nelerdir? ona değinelim…

Flanel Kumaş Çeşitleri

1. Yün (flanel) Pazen

Galli pazen geleneksel olarak yünden yapılmıştır ve çoğu Avrupa pazen türü de yünlüdür. Son yüzyıllara kadar, pamuk esas olarak Hindistan’da üretildiği için Avrupa’da yaygın olarak kullanılmıyordu.

2. Pamuklu (flanel) Pazen

Organik Pazen Kumaş Gömlek - %100 Pamuklu Sağlıklı - Ekoseli Uzun Kollu
Pamuklu Doğal Flanel Kumaştan Erkek Gömlek – Kareli

Pamuklu pazen, Kolonyal yayılmacı dönemde daha popüler hale geldi ve bu malzeme, yumuşak, zengin pazen giysiler veya her iki tarafta da rahatlık sağlayan çarşaflar için tercih ediliyor.

3. Sentetik veya Karışık Pazen

Günümüzde piyasada bulunan birçok flanel türü, doğal lifler yerine polyester veya naylon gibi sentetik malzemelerden yapılmaktadır. Suni tekstiller daha yanıcıdır ve çevreye karşı daha zararlıdır.

4. Seylan Pazen

İlk olarak Seylan’da (şimdiki Sri Lanka) geliştirilen bu tür pazen %50/%50 pamuk ve yün karışımından oluşur.

5. Bebek Pazen

Bu flanel her iki tarafında da hoş özellikler sağlıyor ve inceliği nedeniyle ödüllendiriliyor. Genellikle pazen yapmak için kullanılan herhangi bir malzemeden yapılabilir. Ancak yün ve pamuk hassas bebek cildine karşı en yumuşak dokuları sağlar.

6. Bebek Bezi Flaneli

Birçok ebeveyn pamuklu, yeniden kullanılabilir bebek bezlerinin kışlık çarşaflarla aynı kumaştan yapıldığını düşünmezken, bu tek kullanımlık bebek bezi alternatiflerini yapmak için kullanılan tekstil teknik olarak bir tür pazendir. Bu kumaş, emiciliğe ve rahatlığa yardımcı olmak için her iki taraftan tüylenmiştir.

7. Selüloz Pazen

Kısaca, selülozdan yapılan bir tür flanel olarak 19. yüzyılda Avrupa’da popüler hale geldi. 20. yüzyılda petrokimya bazlı kumaşlar piyasaya sürüldükten sonra bu tür kumaşlar ününü kaybetti. 

8. Klasik Pazen

Flannelette, gerçek flanelden biraz farklı dokunur ve bu da daha kaba bir dokuya neden olabilir.  Flanel dokumada yaygın olarak kullanılan malzemelerden herhangi biri ile yapılabilir. 

Türkiye’de halk arasında kullanılan, dilimize oturmuş pazen kumaş çeşitleri ise şu şekildedir:

 • Flanel gömleklik kumaş
 • Flanel gömlek kumaşı
 • Ekose flanel kumaş
 • Desenli flanel kumaş
 • Flanel nevresim kumaşı
 • Flanel polar kumaş

Flanel Kumaş Satın Al!

Flanel kumaş düz renklerde kullanılabileceği gibi lacivert ekose desenli flanel kumaşlar da bulabilirsiniz. 

Flanel Pazen Gömleklik Kumaş Satın Almak İçin Görsel - Atilla Tekstil
Flanel Pazen Kumaş Modelleri – Atilla Tekstil

Flanel kumaş üreticileri kullanım amacına ürettikleri flanel kumaşları bu amaç doğrultusunda uygun özelliklerle donatırlar. Flanel kumaş satın almak istediğinizde flanel kumaş toptan alışlar maliyeti düşürecektir. 

Flanel kumaş içeriği de fiyat konusunda belirleyici bir faktördür. Flanel kumaş alma fikri aklınıza düştüğünde önereceğimiz flanel hem doğal ve sağlıklı olması hem de yumuşaklığı dolayısıyla pamuk flanel kumaş olacaktır. Flanel kumaş İstanbul-Zeytinburnu ilçesinde kolaylıkla edinebileceğiniz bi kumaş türüdür. 

Flanel Kumaşın (pazen) Doğal Yaşama Etkisi Nedir?

Flanelin çevresel etkisini belirlerken devreye giren birkaç faktör vardır:

Kullanılan Malzemenin Cinsi

Pamuk, sentetik tekstillere göre daha az kirletiyor ama yünün en az kirleten tekstil malzemesi olduğunu söylemek mümkün. Sürdürülebilir ve organik uygulamalarla üretilmiş doğal kumaşları tercih ederek zehirli kimyasal ve pestisit kullanımını sürekli kılmaktan kaçının.

Üretim Süreçleri

Kullanılan boyalara ve diğer muamelelere bağlı olarak, flanel kumaş üretimi çevre üzerinde daha fazla veya daha az olumsuz etkiye sahip olabilir. Etik üretim süreçlerini kullanan sürdürülebilir şirketlerin, kumaşlarını yaparken yalnızca güvenli malzemeler kullanmaları daha olasıdır.

Adaletli Pazarlama

Ürün dampingi, tarife dışı engeller ve ticaretin diğer hileleri, haklı rakipleri boğarken belirli etik olmayan şirketleri destekleyebilir. Ekonomik çekişme ekolojik kaos doğurur. Bu nedenle tekstil ürünlerimizi yapan toplulukları geliştirmek için çaba göstermeliyiz.

Flanel Kumaş Geri Dönüşümü İçin Gerekli Sertifikalar Nedir?

Flanel kumaş yapmak için kullanılan malzemeye bağlı olarak, birkaç farklı sertifika uygulanabilir:

Küresel Organik Tekstil Standartları

GOTS, güvenli, sürdürülebilir ve etik doğal kumaş üretimi konusunda en önde gelen otorite olarak geniş çapta saygı görüyor. GOTS onay mührüne sahip herhangi bir ürünün mümkün olan en yüksek kalite standartlarına uygun olarak üretilmesi garanti edilir. 

Küresel Geri Dönüşüm Standartları

Sentetik malzemelerin çevreye zarar vermemesi gerekir. GRS, tekstil ürünlerinde geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmaya çalışan şirketlere yardımcı oluyor. Yün gibi doğal lifler bile geri dönüştürülebilir. Bu nedenle GRS geniş bir alana sahiptir.

Flanel Kumaş Esas Olarak Pazen Mi?

Flanel kumaş pazen kumaş ile aynı kavramı karşılamaktadır. Yani cevap; Evet!

Pazen Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Evet, pazen kumaşınız yıkandığında çeker. Ama sadece sıcak su kullanıldığında bu çekmeyi yapar. Soğuk su veya en azından düşük ısıda ayarlanmış su ile yıkandığında, pazen kumaşınız çekme yapmayacaktır. Zira doğal lifler sıcak su ile etkileşime girdiğinde kumaş çekebilir.

Pazen Kumaşın Metresi Ne Kadar Fiyata Satın Alınabilir?

Piyasada var olan pazen kumaşların ortalama metre fiyatları toptan olarak satın alınmak istendiğinde 40 ile 45 TL arasındadır(2022). Parti malı kiloluk pazen kumaşların kilo fiyatı ise 50-60 TL’den başlayarak 70-80 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kumaşın üzerinde bulunan desenlere, lif kalitesine vb. değişkenlere bağlı olarak belirlenir. Kilo ile parça pazen kumaş satın almak istiyorsanız, parça boylarına göre, örneğin 1 metre üzeri parçalar, 30 TL’den başlayarak 40-45 TL gibi fiyatlara kadar çıkabilir.

Sonuç

Bu yazımızda sizlerle birlikte flanel kumaş nedir?, ne demek?, özellikleri nelerdir?, üretimi nasıl olur?, türleri vb. gibi genel bilgilendirmeleri öğrenmiş olduk. Tekstil Bilgilendirme Atölyesi yazılarımızın diğerlerine de göz atmanızı ve bilgi dağarcığınızı daha fazla geliştirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede tekstil sektöründe daha detaycı bir yapıda doğru adımlar atabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir