Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Evde Kolay Koruyucu Maske Yapımı

Evde Kolay Virüs İçin Maske Yapımı Basit, Parça Kumaş veya Tişörtten Penye veya Sık Dokunmuş Pamuk ile Nasıl Tıbbi Maske Üretimi Yapılır? - Covid ile ilgili son gelişmeler ve Maske Takma Kuralları, Hijyen Önemi, Maske Çeşitleri

İÇİNDEKİLER

Evde Kolay Bir Şekilde Maske Yapımı Nasıl Olur?

Evde maske yapabilmek için farklı yöntemler mevcuttur. Evde en kolay ve basit şekilde maske yapımı nasıl olabilir?, diye düşünüyorsanız birazdan tüm kumaş çeşitleri ve evde yer alması muhtemel her eşyadan nasıl maske yapılır?, ayrıntılı bir şekilde anlatalım.

Ev yapımı bir maskeler takmak buna yardımcı olabilir.  Diğer insanlarla bir arada olacağınız kamu ve kalabalık topluluk alanlarında maske kullanmamız gerektiği söyleniyor. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (HKÖM) tarafından da tavsiye edilmektedir. Yerel ilçe ve eyalet sağlık departmanlarınızın çoğu da maske takmanızı tavsiye etti veya zorunlu kıldı.

Evinizde el yapımı yüz maskesi yapmak mümkündür. Yüz maskesi yapımının çok farklı, ilginç ve eğlenceli yolları vardır.

Parça Kumaş ile Ev Yapımı Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Halihazırda üretilmiş olan maskeleri satın alabilirsiniz. Fakat kendi maskenizi kendiniz de üretebilirsiniz. Herhangi bir dikiş becerisine sahip olsanız da olmasanız da, parça kumaştan maske yapmak çok kolaydır. Hatta o kadar basit ki dikiş makineniz olmasa bile yapabilirsiniz. Kendi maskelerinizi oluşturmak, kendi kişisel dokunuşunuzu ekleyebileceğiniz bir sanattır. Bu sanat, kumaş tasarımlarına göz atarak tarzınıza uyan deseni seçebileceğiniz anlamına gelir.

*Aşağıdaki malzemelere sahipseniz, yüz maskenizi yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz demektir.

Sevdiğiniz bir kumaş parçasıyla başlayın. Belki de çiçek desenli kumaşları veya puantiyeli kumaş maske modellerini seviyorsunuzdur. Sizin için mükemmel olacak malzeme seçimimize göz atmaktan çekinmeyin.

Gereken Malzemeler

Evde kolay maske yapımı için gereken mecburi malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Makas
 • Temiz bir parça kumaş
 • Lastik saç tokası veya ince esnek dokuma / örme lastik
 • Mezura veya cetvel

Gerekli süre: 20 dakika

Parça Kumaş ile Ev Yapımı Virüs için Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

 1. 20 cm X 20 cm ebatlarında hoşunuza giden renk ve desende parça kumaşı kesip bir masaya düz bir şekilde yerleştirin

  Parça Kumaş Kolay Basit Maske Nasıl Yapılır Evde Dikiş Makinesiyle

 2. Kumaşın üst kısmını ortaya katlayın. Aynısını alt kısım için de yapın. Eşit bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

  Parça Kumaş ile Basit Şekilde Evde Cerrahi Virüs Maskesi Varyant Nasıl Yapılır?

 3. Alttan ortaya ve ardından yukarıdan ortaya doğru tekrar katlayın.

  Evde Kolay Nasıl Maske Yapabilirim? Adım-3

 4. Kumaşın her iki ucunun etrafına bir saç tokası veya lastik bant dolayın.  Bunlar kumaşın ucundan 2 cm içeride olmalıdır.

  Virüs Covid Maskesi Lastiği Nasıl Takılır?

 5. Sağ tarafı ortaya doğru katlayın, ardından sol tarafı ortaya doğru katlayın ve bir kez ütüleyin. Her iki taraf da buluşmalı.

  Parça Kumaş ile Evde Basit Maske Yapımı - Adım 5 / Katlama ve Ütüleme

 6. Maskeyi lastik bantlardan tutun ve ağzınızın üzerine yerleştirin.  Bandı sararak veya eğer lastiğiniz yoksa ipi kulaklarınızın etrafına bağlayarak her iki tarafı sabitleyin.

  Evde Basit Kolay Maske Dikimi Nasıl Yapılır? Bitiş, Atilla Tekstil, Mission Complated, Nice Job

Gömmeli İplik Türleri ile Basit Bağlamalı Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı gömmeli iplikler ile bir yüz maskesi yapmak için neye ihtiyacınız var?

*Kumaş kullanarak yüz maskesi yapmak çok basittir. Birçok desen ve modelde maske yapabilmek için, profesyonel dikiş becerileri ve hatta bir dikiş makinesi gerekmez.

Aşağıdakilere sahip olmanız, kendi yüz maskenizi yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuz anlamına geliyor.

-Kumaştan evde kolay maske yapımında sıra 3. yöntemde. Bu stille, sadece bir miktar kumaşa, makasa, cetvel veya mezura gibi bir ölçüm aletine ihtiyacınız olacak.

Eski bir temiz tişört veya bu tarzda farklı bir parça kumaş kullanabilirsiniz. Böylece desenli veya düz renk bir yüz maskesine de sahip olabilirsiniz.

 • Makas
 • Lastik (isteğe bağlı)
 • İstediğiniz bir kumaş türü (30/1 ve 28/1 penye tişört kumaşı tavsiye edilir)

Adım 1

Giymediğiniz (bedeni artık size küçük geldiği için vb. olabilir) tişörtünüzden 22 cm X 22 cm kare kumaş kesin.

Adım 2

Çok fazla varsa, ipli kumaşı ikiye bölün.

Adım 3

Mükemmel bir uyum için ipleri boynunuza ve ardından başınızın üst kısmına bağlayın. Bu kadar. Maskemiz giyilmeye hazır durumda.

YouTube player

Bu adımlar maske yapmak için en kolay yöntemlerdir. Bu yüz maskelerini ailenizdeki herkes için yapabilirsiniz. Evde fazladan parça kumaş veya yedek tişörtünüz yoksa, online kumaş satışı yapılan bir siteden temin edebilirsiniz. İsterseniz pamuklu kumaş türleri ya da pamuk karışımlı kumaş modelleri satın alabilirsiniz. Organik kumaş modelleri satın almak her zaman maske yapımı için daha mantıklı bir seçim olacaktır.

İpucu: Organik kumaş maske, tişört, pantolon, gömlek, elbise, bebek kıyafetleri vb. seçimlerinize yardımcı olacak, organik doğal kumaş üretimi, özellikleri, fiyatları nedir?, Organik kumaş sertifikaları nereden alınır?, gibi sorulara cevap verecek kapsamlı yazımızı okumak için >>> “Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Alternatifleri Nedir?”

Tişörtten Dikiş Gerektirmeyen Evde Kolay Maske Yapımı Nasıl Olur?

Bu yönergeler, CDC’nin orijinal yönergelerine dayanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu maskeler yalnızca tek kullanımlık bir tıbbi maskenin üzerine katlanarak çift maskeleme şeklinde kullanılmalıdır (zaten kumaş maskeleriniz yoksa).  Bunların, tek koruma katmanınız olarak kullanılması amaçlanmamıştır.

Malzemeler

 • Tişört gibi sıkı örülmüş pamuklu bir malzeme gerekir. Eşarp işe yarayabilir. Ancak kumaş birkaç kez katlanıp burnunuzu ve ağzınızı kapatacak kadar büyük olmalıdır.
 • İki lastik bant veya saç tokası da gerekmektedir.

Uygulama

Bir Tişörtün alt kısmını 7 ila 8 inç arasında yatay olarak kesin, böylece bir şerit malzeme elde etmiş olursunuz. Malzemeyi önünüze düz bir şekilde yerleştirin ve 90 derece döndürün, Bu şekilde eskiden tişörtün alt kenarı olan yere denk gelecek. Veya bir tişörtü alttan ortaya ve yukarıdan ortaya doğru katlayın. Bu adımı ikinci kez tekrarlayın. Malzeme şimdi birkaç kat kalınlığında olmalıdır. Her iki ucun etrafına (sol ve sağ) bir lastik bant veya saç tokası geçirin. Birkaç inç kumaş bırakın. Böylece her iki taraf bir şeker ambalajı gibi görünür. Fazla malzemeyi bandın üzerine katlayın.  Her iki taraf ortada buluşur, maskeye başka bir katman eklenir. Malzemenin yüzünüze tam oturduğundan emin olarak her bir kulağın üzerine bir bant koyun.  Yüzünüzdeki basınç, malzemeyi ve lastik bantları yerinde tutmalıdır.

Bir Dikiş Makineniz Varsa: Bir dikiş makinesini kullanabiliyorsanız, malzemeyi uygun kalınlığa katladıktan sonra yanları birbirine dikerek daha sağlam bir maske yapabilirsiniz. Ayrıca kayışlar için bir miktar elastik malzeme de kullanabilirsiniz.

Maske Nasıl Kullanılır?

Yüz maskeleri eskiden sadece sağlık ve bakım çalışanları, toz vb. solunum sistemine zarar verebilecek potansiyelde olan işlerde çalışanlar için gerekliydi. Artık hepimiz için gerekli. En azından Covid ve varyantlarını tamamen dünyadan silene kadar. İşte maske kullanımı hakkında farklı türlere yönelik kılavuzumuz ve bunların nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar.

İster eski tişörtleri yeniden kullanıma kazandıracak dikiş becerisine sahip olun, ister sadece hızlı bir düzeltme isteyin, ilkeler her zaman aynıdır. Ne kadar fazla kumaş katmanı o kadar koruyuculuk sağlayan maske anlamına gelir. Önemli olan husus maskenin yüzün etrafına rahat olacak ve boşluk kalmayacak şekilde oturmasıdır. Burun ve ağzınızla rahat nefes alabilmelisiniz.

Yapılan bir araştırma, kullanılacak en iyi malzemelerin sıkı dokunmuş pamuklu kumaşlar, dimi örgülüler, doğal ipek veya kapitone pamuklu malzemeler olduğunu göstermiştir. Ancak evinizde bulunan kumaş çeşitleriyle de koruyucu yüz maskesi yapmak mümkün. Evde kolay maske yapımı veya profesyonel bir dikiş makinesi ile maske yapımını tercih edebilirsiniz.

Hükümet ve uluslararası sağlık kuruluşları, yüz maskelerini giymeden önce ve çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkamanızı veya el dezenfektanı kullanmanızı tavsiye ediyor.

Koruyucu Tıbbi Maske Nasıl Takılır?

Maskenin burnunuzu ve ağzınızı kapattığından emin olun. Maskeye, gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza her zaman dokunmaktan kaçının. Maskeyi çıkarıp tekrar takmamaya çalışın. Örneğin mağazalara girerken ve çıkarken kullanılmış yüz maskelerini temiz plastik bir yerde saklayın. Yukarıda gösterdiğimiz yıkanabilir bez kumaşlarla diktiğiniz maskenizi gün sonunda hijyenik bir şekilde yıkamanız gerekir.

Sağlık otoriteleri, ev yapımı maskelerin kullanıcıyı hastalıkların yayılmasında %100 engelleyemeyeceğini belirtiyor. Hastalığınız varsa ve henüz semptomlar ortaya çıkmadıysa, maske kullanımı, istemeden hastalığı başkalarına geçirmenizi engellemeye yardımcı olur.

*Yüksek sıcaklık veya sürekli öksürük gibi virüs semptomlarınız varsa evde istirahat etmelisiniz.

Hangi yüz maskesini kullanırsanız kullanın, sosyal mesafe ve el yıkama gibi diğer yönlendirmelerin yerini tutmaz. El hijyeni bu konuda önemlidir. Bu nedenle eve geldiğinizde ellerinizi en az 20 saniye sabunla yıkayın.

*Yüz maskelerinin birden fazlasına ihtiyacınız olabileceğini unutmayın. Bu nedenle diğeri yıkanırken kullanacak bir başka maskeniz olmalıdır. Maske gibi yüz örtüleri iki yaşından küçük çocuklar veya yüzlerini tam olarak oturtamayacak kişiler için kullanılmamalıdır.

Maskenizi aldığınızda, yapmamanız gereken şeylerle ilgili birkaç hatırlatıcıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Bilgi: Hem yetenekli dikişçiler hem de acemiler için koruyucu maskelerini evde dikebilecekleri farklı dikiş yöntemleri vardır. Kendinize uygun olanı seçip maskenizi dikmeye başlayın.

LÜTFEN DİKKAT: Bu yüz kaplamaları yalnızca “KİŞİSEL” kullanım için önerilir. Evde kolay maske yapımı yöntemleri ve bu maskelerin kullanımı, sertifikalı maskeleri takması gereken sağlık uzmanları için uygun değildir. Bu maskeler sağlık veya bakım hizmetlerine bağış için uygun değildir. Yüz kaplamaları, 2 yaşından küçük veya onları doğru şekilde yönetmekte zorlanabilecek çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Örneğin, ilköğretim çağındaki çocuklar yardımsız veya solunum rahatsızlıkları olan çocuklar bu maskeleri çok dikkatli bir şekilde kullanmalı veya hiç kullanmamalıdırlar.

Maske Konusundaki Son Gelişmeler Nelerdir?

Ortaya çıkan kanıtlar, daha kalın kumaşlar veya çoklu katmanlar kullanılarak bulaşma riskinin azaltılabileceğini göstermektedir.  Bununla birlikte, filtreleme, nefes alabilirlik ve rahatlık arasında bir denge olmalıdır.

İngiltere, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirttiği gibi yüz kaplamalarının üç katmandan oluşması gerektiğini de belirtti. Bu nedenle bu son verilere göre, orijinal iki katmanlı yüz kaplama tasarımlarınızı istediğiniz gibi üçüncü bir katman veya filtreye uyum sağlayacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Evde kolay maske yapımı uygulaması sadece giriş niteliğinde bilgi amaçlıdır. Yöntemi öğrendikten sonra daha fazla kombinasyon eklenebilir.

*Maske Kullanmak Yeterli mi?

Kumaş maskeler, kullanıcının kişisel korunması için tasarlanmamıştır. Maske kullanmak sosyal mesafenin veya ellerinizi düzenli olarak yıkamanın yerini tutmaz. Maske kullanmayı bu davranışlarla desteklemeniz gerekmektedir. Yüzünüzü örtmeden önce ve çıkardıktan sonra ellerinizi yıkayın veya el dezenfektanı kullanın. Yüzünüze maskeyi takarken de dahil olmak üzere yüzünüze dokunmamaya çalışın. Çıkardıktan sonra, normal olarak kirlenmiş maskeleri yıkama fırsatı bulana kadar plastik bir torbada saklayın. Maskeler ya tek kullanımlıktır ya da kullanımdan sonra yıkanması gerekir. Normal çamaşır deterjanınızı kullanarak diğer çamaşırlarla birlikte yıkayabilirsiniz. Ancak virüsü yok etmek için 60 derecelik sıcak suyla yoğun bir yıkama yapılması gerekir.

Maske Yapmak İçin Doğru Kumaşı Nasıl Seçebiliriz?

Seçtiğiniz kumaşın viral partikülleri yakalayacak kadar yoğun olmalıdır. Ancak giyebilmeniz için yine de nefes alabilir olması gerekir.

Maske için en iyi kumaş, penye türleri ve yorganlar için kullanılan el işi pamuğu gibi sıkı dokunmuş, pamuklu veya poli/pamuklu bir kumaştır. Ayrıca yatak çarşafları, nevresim takımları, eski gömlekler (pamuklu poplin kumaş) ve kaliteli tişört kumaşları da gerekli olan yüksek yıkama sıcaklıklarına dayanabilecektir.

Kumaşınızın koruyucu maske için yeteri kadar yoğun olup olmadığını kontrol etmenin bazı basit yolları vardır.

Bunlardan biri, test etmek istediğiniz kumaşı parlak bir ışığa tutmaktır. Kumaştaki lifleri kolayca görebiliyorsanız, bu kumaş uygun değildir.  Daha yoğun bir örgüyse ve ışık içinden çok geçmiyorsa, bu kumaşın maske için gerekli özelliklerden birini sağladığı anlamına gelir. Aksine örnek vermek gerekirse, kalın örgü kumaşlar da uygun değildir. Çünkü gerildiğinde iplikler arasında delikler oluşturarak virüsün geçmesine izin verebilir.

Kumaşınızdan rahatça nefes alıp alamayacağınızı kontrol etmek de önemlidir. Bu nedenle katmanları burnunuzun ve ağzınızın üzerinde tutun ve nefes alın!

Çoklu Katmanlar

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bir yüz maskesi için ikiden fazla kumaş katmanına sahip olmanın ek filtreleme oluşturabileceğini söylüyor.

Tek Kullanımlık Filtreler

İsterseniz bu amaç için toplu olarak üretilmiş tek kullanımlık maske takabilirsiniz. İsterseniz %100 Spunbond polipropilen kumaş gibi sentetik bir dokumasız hidrofobik (su itici) kumaştan kendiniz yapabilirsiniz. Filtreler yıkanıp yeniden kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Kullanıldıktan sonra hijyen kuralları temelinde çöpe atılmalıdır.

Sürdürülebilirlik

Tek kullanımlık filtreli maskeler, bazı hükumetlerin ana kampanyalarından biri olan plastik atıkları gündeme getirmektedir. Tek kullanımlık maske kullanmak sizin için uygun seçenek değilse, kendi dikeceğiniz bir maske en iyi seçeneğiniz olabilir. Maskenize üçüncü bir kumaş katmanı veya içeride kalabilen dikilmiş polyester dokuma olmayan astar eklemeniz yeterlidir. 
Geri dönüştürülmüş PET şişe geri dönüşümünden oluşturulan sürdürülebilir polyester astarları bile satın alabilirsiniz. Bu, sentetik malzemenin geri dönüştürüldüğü ve çöplüklerimizden birinde veya daha da vahim ihtimalin önlenmesi, yani okyanuslarımızda birikmediği anlamına gelmektedir. Ayrıca, geri dönüştürülmüş polyester elyaflar, yeni üretilen polyesterler kadar kalitelidir. Hem de üretimi için çok daha az kaynağa ihtiyaç duyulur.

İpucu: PET kumaşlardan pamuk kumaşlara kadar onlarca kumaş çeşidinin geri dönüşüm süreçleri hakkında yapılan kapsamlı araştırmayı okumak için >>> “Kumaş Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?”

Maskenin Ömrü

Yıkadıktan sonra yüz kaplamanızın durumunu düzenli olarak kontrol edin. Kumaş belirgin şekilde yıpranmış görünüyorsa, maskeyi çöpe atın ve yenisiyle değiştirin.

Maskeleri hijyenik kalması için yüksek sıcaklıklarda düzenli olarak yıkamanız gerekir.

Maske Çeşitleri Nelerdir?

Kendinizi ve başkalarını virüslü hastalıklara yakalanmaktan ve yaymaktan korumak için kullanabileceğiniz birçok maske türü vardır. Bir maske seçerken, tam oturan birini seçin. Rahat ve en iyi korumayı sunan bir maskeyi nasıl seçeceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Kumaş maskeler çeşitli kumaşlardan yapılabilir. Birçok kumaş maske türü mevcuttur. Kimi maskeler çok sıkı dokunan kumaşlardan yapılır. Kimileri ise tek katmanlıdır. Bazı maskeler ise ince ve ışığın geçişini engellemeyen kumaşlardan yapılır.

Ne Zaman Maske Kullanmalıyız?

2019-20 yıllarından beri etkisi altında olduğumuz ve şu anda etkisini yitirmiş ancak gelecekte tekrar karşılaşabileceğimiz COVİD 19 gibi viral salgın dönemlerinde korunmak için topluca maske kullandık.

Günümüzde maske kullanılan diğer alanlardan biri ise kişisel araçların yoğun kullanıldığı kalabalık şehir ve ülkelerdir. Çin gibi kalabalık ülkelerde nüfus yoğunluğuna bağlı olarak araba, motor gibi zararlı gazlar salan araçların da sayısı artmıştır. Bu alanlarda yaşayan insanlar bu gazların tehlike oranını azaltmak için maske kullanmayı tercih edebiliyor. Medikal maskeler ise tıbbi operasyon uygulayacak sağlık görevlileri tarafından kullanılmaktadır.

Maske Takmanın Faydaları Nelerdir?

Yüz maskeleri havada bulunan zararlı gaz, mikrop ve virüslerin solunum yoluyla vücuda girip zarar vermesini engellemek için kullanılır. Petrol türevi yakıtları kullanan araçlardan çıkan gazlar toksik ve sağlığa zararlı olabilir.

Tıbbi yüz maskeleri, son zamanlarda hayatımızda olan virüs kaynaklı Corona (Covid-19) gibi hava ile bulaşan hastalıkların yayılmasını engellemede kullanılır. Hastalığa yakalanmış iseniz bunun diğer insanlara bulaşmasının önüne geçmede bir adımdır.

Doktorlar, hemşireler gibi sağlık çalışanları da operasyon ve bakım sırasında da medikal maskeler kullanmaktadır. Öte yandan kimyasalların kullanıldığı mesleklerde çalışan insanlar, kimyasalların koku ve diğer zararlı özelliklerinden korunmak için çeşitli maskeler kullanmaktadır. Örneğin itfaiye çalışanların yangın kaynaklı karbondioksit gazının zehirlemesinden korunmak için çeşitli maskeler kullanmaktadır.

Yüz Maskesi Çeşitleri Nelerdir?

Toz/Partikül Maskeleri

Burun, ağız ve çeneyi örten, toz/partikül, sis, buhar ve duman için kullanılan solunum maskeleridir.

Yarım Yüz Maskesi

Burun, ağız ve çeneyi örten solunum maskeleridir.

Tam Yüz Maskesi

Göz, burun, ağız ve çeneyi örten solunum maskeleridir.

Ters Basınçlı Yüz Maskeleri

Kirli havanın atmosferden filtre ile çekilerek temizlenmesi için nefes alıp vermeyi temel alan maskelerdir.

Enerji ile Çalışan Yüz Maskeleri

Kirli havanın atmosferden filtre ile çekilerek yüz kısmına temiz hava tedarik etmek için fan-motor gücünden yararlanan maskelerdir.

Destekli Maskeler

Temiz havanın yüz kısmına doğrudan bağımsız bir kaynaktan temin edildiği maskelerdir. Oksijen tüpleri ile bağlantılı maskeler bunlara örnek gösterilebilir.

Medikal Maske Çeşitleri

Medikal maske üreticileri, maskeleri ne tür operasyonlarda kullanılacağına göre farklı niteliklerde üretir. Cerrahi maskeler üç gruba ayrılır ve farklı birtakım özelliklere sahiptir.

 • Tip-I: Hastaların kullandığı cerrahi maskelerdir.
 • Tip-II: Sağlık personelleri tarafından kullanılır.
 • Tip-III: Yüksek risk taşıyan sağlık personelleri tarafından kullanılır.

Sınıf Filtrasyon Verimliliği Nefes Alabilirlik (Pa/cm²) – Sıvı Direnci (mmHg)

 • Tip-I %95 < 29.4
 • Tip-II %98 < 29.4
 • Tip-III %98 < 49.0 > 120

İlgili standarda göre maskelerin işaret tanımlaması aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

EN 149:2001 / FF, P1, V, NR, D, R

 • FF: Facefilter – Yüz Maskesi
 • P1, P2, P3: Maximum allowable concentration – Müsaade edilen maksimum konsantrasyon
 • NR: Non reusable – Tek kullanımlık
 • R: Reusable – Tekrar kullanılabilir
 • V: Valfli(içindeki havayı,nemi dışarı veren)
 • D: passing the dolomite clogging test – Dolomit tıkanma testine geçen

*Amerikan İş Sağlığı ve Güvenliği Standartları, yüz maskelerini N95, N99 ve N100 olarak sınıflandırır.

-Yüz maskeleri Corona (Covid-19) döneminde hayatımızda hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır. Öyle ki maskeler hayat kurtarıcı bir malzeme haline geldi. Virüsün yayılma hızının önüne geçmede büyük katkıları oldu.

Medikal Maske Nedir?

Medikal maskenin kullanım amaçları, hastayı enfeksiyon unsurlarından korumak, kullanıcıyı kontamine sıvı ve aerosollerin sıçramasına karşı korumak, Viral enfeksiyonların yayılım riskini azaltmak için hastalar ve diğer insanlar tarafından kullanılır.

Ameliyathane, poliklinik, diş muayenesi gibi hastalara müdahale şartlarına sahip veya diğer tıbbi ortamlardaki cerrahi işlemler sırasında enfeksiyon etkenlerinin personelden hastalara veya hastalardan personele bulaşmasını sınırlamak amacıyla tasarlanmış maskelerdir. Genel olarak damlacık yolu ile bulaşan patojenlere karşı kısmi koruma sağlayan tek kullanımlık bir tıbbi malzemedir.

Medikal Maske Kumaşı Yapısı ve Özellikleri Nedir?

Dış Katman (Polipropilen Spunbond Nonwoven Kumaş)

Dış katman genellikle daha sert, renk verilebilir. Su itici veya su geçirmez özellikte olması tercih sebebi olabilir.

Orta Katman (Polipropilen MeltBlown Nonwoven Kumaş)

Orta katman daha iyi bir filtreleme elde etmek için yüksek lif yoğunluğuna sahip ve kabarık bir katmandır.

İpucu: Meltblown kumaş nedir?, Üretimi nasıl yapılır?, Özellikleri Nelerdir? gibi soruların cevabını ve daha fazlasını bulabileceğiniz araştırmayı okumak için >>> “Meltblown Kumaş Üreticileri”

İç Katman (Polipropilen Spunbond Nonwoven Kumaş)

İç katman genellikle herhangi bir kimyasal işlem uygulanmamış, yumuşak ve cildi tahriş etmeyecek şekildedir.

Bu kumaş türlerini de evde kolay maske yapımı için satın alıp kullanabilirsiniz.

İpucu: Polipropilen kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Polipropilen Kumaş Nedir?”

Cerrahi Maskelerde Kullanılan Kumaş Çeşitlerinin Özellikleri Nedir?

 • Bakteri filtrasyonunda ve hava geçirgenliğinde dokuma kumaşlara göre daha iyi performans göstermesi nedeni ile Nonwoven (dokusuz yüzey) kumaşlar tercih edilir.
 • Nonwoven kumaşların hammaddesi genel olarak polipropilendir (PP). PP’ye ek olarak, Polistiren, Polietilen ve Polyester esaslı nonwoven kumaşlar da cerrahi maske üretiminde kullanıldığı görülmektedir.
 • Dış ve İç katmanlar 15 – 25 gr/m2 gramaj aralığında nonwoven (genellikle Spunbond hattından çıkmış) kumaşlar tercih edilir.
 • Orta katmanda 25-35 gr/m2 gramaj aralığında (genellikle Meltblown hattından çıkmış) kumaşlar tercih edilir.

En İyi Maskelik Kumaş Türleri

ABD’de yapılan bir araştırmada, Kovid-19’a karşı en iyi korumayı sağlayan kumaşları tespit etmek amacıyla evlerde kullanılan 15’den fazla türü incelendi. Çalışmada kumaş türlerinin, Kovid-19 ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan çok küçük damlacıklara karşı filtreleme özelliklerini tespit etmeye odaklanıldı. Yapılan araştırmalara göre şifon, pamuk ve ipek COVİD-19’a karşı en etkili kumaş türlerinden olduğu ortaya kondu. Sentetik ipek ve satenin yeterli koruma sağlamadığı belirtildi. Sık dokunmuş pamuğun pazen ya da şifonla kombinasyonun etkili sonuçlar ortaya koyduğu anlaşıldı. Bu kumaş türleri evde kolay ve hızlı bir şekilde maske yapımı için de uygundur.

Kısayollar: Şifon Kumaş Nedir? / Pazen Kumaş Nedir? / İpek Kumaş Nedir? / “Pamuk Kumaş Nedir?”

Medikal Maske Önerileri

Medizer Full Ultrasonik Cerrahi Ağız Maskesi / Imsafe Ffp2 N95 Virüs Maskesi / Musk N95 Cerrahi Maske

Bu bahsettiğimiz medikal maskeler pandemi döneminde en çok tercih edilen ve tavsiye edilen medikal maske türleridir.

*Teknik anlamda maske üretiminde kullanılan kumaş türü nonwoven kumaştır.

Nonwoven (Dokusuz Yüzey) Kumaşların Özellikleri ve Avantajları

 • Hava geçirgen özellikte olması
 • Bakteriyel filitreleme özellikte olması
 • Düşük üretim maliyetine sahip olması
 • Bariyer niteliklerinin; pamuk veya polyester esaslı dokuma kumaşlara göre daha iyi olması
 • Çok kullanımlık dokuma veya örme yapılan maskelere kıyasla tek kullanımlık nonwoven kumaştan üretilmiş maskelerde kontaminasyon riski daha düşüktür.

İpucu: Dokusuz yüzey kumaşlar (spunbond, meltblown vb.) hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Nonwoven Dokusuz Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Medikal Maske Fabrikaları ve Üretimi

Maske kumaş makinası ve üretim hattı unsurları aşağıda yer alan sistemlerden oluşmaktadır:

 • Maske için kullanılan ultrasonik eritme sistemi.
 • Maskenin burun telleri için otomatik besleme & yerleştirme sistemi.
 • Dokusuz kumaştan üç katman otomatik olarak hizalanır ve üretim hattına beslenir.
 • Burun tellerini ve kulak bantlarını ultrasonik kaynakla otomatik olarak kesme ve yapıştırma makinesi.
 • Kulak bandını kaynakladıktan sonra otomatik sayma ve paletleme sistemi.
 • Dakikada 70–80 parça üretebilen Yüksek kapasiteli cerrahi yüz maskesi üretim hattı
 • Kolay kurulum ve bakım öğeleri
 • PLC kontrol sistemi ve kullanıcı dostu kontrol paneli

Medikal Maske Fiyatları

Medikal maske fiyatları ne tür maske olduğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Virüs için maske aldığınızda en ucuzunu tercih ederseniz sadece herhangi bir kaplama kullanıyor olabilirsiniz. Burada söz konusu husus sizin ve sevdikleriniz de dahil olmak üzere toplum sağlığıdır. Bu nedenle kıstas alacağınız ana etmen fiyat değil koruyuculuk olmalıdır. Koruyucu tek kullanımlık medikal maske perakende fiyatı tane başına 50 Kuruş / 1 TL aralığındadır. Toptan olarak medikal maske satın aldığınızda kutu başına fiyatları, perakende fiyatlarına göre daha da düşük olur. 100 adet medikal maskenin bulunduğu kutuları toptan olarak satın almaya kalkarsak ortalama 25-40 TL arasında ödeme yapmamız gerekir. Evde kolay maske yapımı ile neredeyse bedavaya uzun süreli kullanıma sahip bez maskelerinizi yapabilirsiniz. Bez maskeler medikal maskelere göre alışveriş platformlarında daha pahalıdır.

Maske Yapmak İçin Kumaş Satın Al

İster kendi maskenizi evde yapmak isteyen biri olun isterseniz toplu olarak maske üretmek isteyen bir girişimci olun dikkat etmeniz gereken husus ne tür kumaş seçeceğinizdir. Maske kumaşı satın alırken solunuma engel olmayacak şekilde sık örgülü kumaşlar tercih etmeniz gerekir. Az sayıda maske elde etmek istiyorsanız pamuk kumaşlar tercih edebilirsiniz. Fakat yüksek sayılarda maske üretmek istiyorsanız çok daha fazla kumaşa ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle medikal maske kumaşı arıyorsanız nonwoven kumaş tedarik etmeniz gerekir. Kumaş maske aparatı, maske filtre veya dalgıç (scuba) kumaşı da sahip olmanız gereken diğer unsurlardır. Maske kumaşı toptancılardan toptan halinde aldığınızda daha hesaplı bir alışveriş yaptığınıza emin olabilirsiniz. Güncel cerrahi maske kumaş fiyatları konusunda bilgi almak için bize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda evde kolay bir şekilde corona için maske yapımı, korona maske dikimi, üretimi ve geri dönüşümü hakkında bazı ipuçları verdik. Kovid ile mücadelede hangi önemli noktalara değinmemiz gerektiğini anlattık. Siz de kurallara uymayı unutmayın. Sağlığımız her şeyden önce gelir. Sağlık da hijyen ve diğer sağlık kurallarına uyarak olur.

İpucu: Google Merchant Center’da N95 vb. sertifikalı maskelerinizi tescillendirip satabilmek için >>> N95 Tedarikçi Tescil Başvurusu

Kaynaklar: *Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri-1 (Maske Seçimi, Temizlik ve Saklama) / *Sağlık Bakanlığı – Tıbbi Maske Kullanımı / *WHO – Çocuklar ve Maske Kullanımı