Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Şifon Kumaş Fiyatları – Türleri – Özellikleri

Şifon Kumaş Fiyatları

Şifon Kumaş Fiyatları-Türleri-Özellikleri

Şifon kumaş fiyatları için yapılan araştırmada aşağıda verilen bir takım sonuçlara ulaşılmıştır.

Şifon kumaş desenli olabilir. Ayrıca Şifon kumaş renkleri boyanma şekline göre değişmektedir. Şifon kumaş nasıl boyanır diye sorarsanız, boyama fabrikalarında boyanır.

Şifon kumaş nerede satılır? Şifon kumaş eminönü ve çevresinde satış noktalarına sahip olsa da her yerde satılabilir. Şifon kumaş fiyatları kalitesine göre inişli çıkışlı rakamlara sahiptir. Şifon kumaş alanlar bu şifon kumaş fiyatları ile korelasyon halinde ilerleyiş gösteren kalite farkına dikkat etmelidir.

Şifon kumaş nasıldır sorusuna yukarıda yanıt verdik. Aynı zamanda şifon kumaş özelliklerinden bahsedeceğiz.

Şifon kumaş kaç numara iğne ile dikilir? diye soranlar için ayrıca bir başlık açacağız. Bu başlıkta videolu anlatım da yer alacak.

Şifon Kumaş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şifon kumaş kaç derecede yıkanır? Şifon kumaş nasıl ütülenir? gibi sorulara cevap ise şifon kumaş satın aldığınız firmanın etiket bilgilerinde bunu ibraz etmiş olması gerekmektedir.

Şifon nasıl bir kumaştır da herkes bu kadar çok seviyor. Herkesin ilgi duyduğu bir kumaş çeşidi. Kadınların en çok tuttuğu kumaşlardan birisi. Şifon kumaş nasıl olur da kadınlar tarafından bu kadar aşk ile satın alınır. Tabi bunun bir sürü sebepleri vardır.

Fransız Şifon Kumaş Fiyatları
Fransız Şifon Kumaş

Kadınların sorduğu diğer iki soru ise şifon kumaş nasıl düzgün kesilir? ve parça şifon kumaş nasıl dikilir? Aslında şifon kumaştan neler yapılır diye sorulduğunda şifon kumaştan elbise modelleri adlı araştırmaya giriştiniz demektir. Bu araştırmada ince şifon kumaş, çiçekli şifon kumaş, şifon krep kumaş, kalın şifon kumaş, şifon leopar kumaş gibi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Öte yandan şifon kumaş satan yerlerden şifon kumaş almak için şifon kumaş elbise modellerini iyi tanımak gerekmektedir. Şifon güpürlü elbise adındaki bu giysiler genellikle şifon gömlek kumaşı, ithal şifon kumaşı veya şifon güpür kumaş ile yapılabilir.

Şifon kumaş abiye üretmek için de kullanılmaktadır. Şifon kumaş nasıl abiye yapmak için kullanılır? Şifon kumaş alınır ve gerekli üretim işlevlerine dahil edilir. Şifon kumaş beyaz veya farklı renklerde bulunabilir. Bu özellik kumaş fabrikasında siparişler üzerine şekillenir.

Şifon Kumaş Fiyatları İstanbul-Bursa

Şifon Kumaş İstanbul
Şifon Kumaş Deniz Mavisi

Şifon kumaş Bursa ilindeki fabrikalardan oldukça talep gören bir kumaştır. Şifon kumaş çiçekli desenlerde bulunabilir. Şifon kumaş fabrikaları İstanbul ve Bursa olmak üzere bu İller etrafında merkezlenmiştir. Fransız şifon kumaş fiyatları, ipek şifon kumaş fiyatları, krep şifon kumaş fiyatları, multi şifon kumaş fiyatları bu bölgelerde belirlenir. Şifon kumaş fiyatı genellikle fabrika satış noktalarında benzerlik gösterir. Şifon jarse kumaş adında janjanlı şifon kumaş da bunlara örnek olarak verilebilir. Örneğin bu janjan şifon kumaş ile janjanlı şifon şal yapılabilir. Şifon kumaş kullanım alanları çok geniş bir yelpazede incelenebilir.

Şifon Kumaş Nedir?

Şifon kumaş nedir? diye sorulduğunda, aslında hepsi benzer nitelikleri paylaşan çok çeşitli farklı kumaş türlerini ifade etmek için kullanılan bir isimdir. Bu tür kumaşlar şeffaftır. Yani basit bir örgü ile örülmüştür. Hafif ve yarı saydam özelliktedir.

Şifon Kumaş Eminönü
Şifon Kumaş Çiçek Desenli

Şifon kumaş en başta ipekten yapılmaya çalışılmıştır. İlk kez Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki zengin sınıf kadınlar arasında pahalı olmasına rağmen yüksek talep görmüştür. “Şifon” terimi Fransızca’dan gelmiştir. Kelimenin tam anlamıyla “bez” olarak tercüme edilmektedir. Nitekim bu kelime belirli bir tarzda dokunan her türlü parlak, şeffaf özellikteki kumaşlarla eşanlamlı hale gelmiştir.

Şifon kumaş ilk olarak Fransa’da üretilmiştir. Ancak Sanayi Devrimi’yle buhar makinaları yaygınlaşmıştır. Bu sebeple maddenin üretimi dünya çapında genişlemiştir. 1900’lerin ilk on yılında, ipek şifon kumaş Amerika Birleşik Devletleri’nde nispeten geniş bir üretime sahip olmuştur. Amerika’daki şifon kumaş üreticileri, ipliğin şifon üretimi için başka bir malzeme ile değiştirilmesine karar verdiler.

İpek Şifon Kumaş Nedir?

İpek Şifon Kumaş
İpek Şifon Kumaş

İlk ipek olmayan şifon kumaş 1938 yılında tüketiciye sunulmuştur. O günlerde, hemen hemen her tür organik tekstilin yerini hızla alacak bir mucize kumaş olarak piyasaya girmiştir. Şifon kumaş daha sonra naylondan üretilmeye başlamıştır. Bununla birlikte, naylonun kimyasal yapısı nedeniyle ciddi sorunlar meydana gelmiştir. Bu problem neticesinde, şifon kumaş bir süre için daha ipekden yapılmaya devam etmiştir.

Daha sonra, 1958 yılında şifonun polyester bir versiyonu geliştirilmiştir. Bugün var olan çoğu şifon kumaş tamamen sentetik malzemeden yapılmıştır. Şifon bir tekstil ürünü olarak, polyester ipliğin imalat özelliklerini birçok yönden yansıtmaktadır. Öte yandan, organik tekstil lifleri kadar yumuşak veya ipeksi yapıya sahip değildi.

Bugün çoğu şifon kumaş hala polyesterden yapılmaktadır. Şeffaf ve çekici malzemenin üreticileri de şifon yapmak için suni ipek kullanmayı denemişlerdir. Bazı durumlarda, pamuk da kullanılabilir, ancak bu hassas madde, diğer birçok sentetik veya yarı sentetik malzeme gibi şifon için de uygun değildir. Bir dereceye kadar, şifon hala ipekden yapılır. Diğer taraftan ipek şifon artık lüks bir tekstil ürünü olarak görülmektedir. Nispeten pahalı şifon elbiseler üretiminde yer alırlar.

Şifon Kumaş Üretimi

İthal Şifon Kumaş
İthal Şifon Kumaş

Şifon kumaş, belirli bir malzemeden yapıldığı için ayırt edici olmak yerine, onu üretmek için kullanılan eşsiz yöntem nedeniyle öne çıkmaktadır. Şifon kumaş yapmak için kullanılan dokuma yöntemine alternatif S- ve Z- büküm denir. Bu isim, bu kumaşı yapmak için kullanıldığında ipliğin aldığı şekillerden türetilir. S- şekilleriyle yapılan iplik, Z- şekilleri, daha fazla esnekliği kolaylaştıran ve daha dokulu bir görünüm ile sonuçlanır. Bu dokuma yöntemi şifon kumaşa nispeten kaba bir yapı verir.

İpek şifon başlangıçta bir statü ifadesi olarak giyilmekteydi. Ancak şimdi bu kumaş nispeten ucuz tekstillerle üretilebildiğinden, bu özelliğini kaybetmiştir. Bunun yerine, kurdelelerden gelinliklere kadar her şeyde kullanılan yaygın bir malzemedir. Dünyanın her yerinden insanlar şifon elbise giymekte ve şifon aksesuar takmaktadır.

Fransa menşeli ipek şifon kumaştan ayrı olarak ortaya çıkan Etiyopya ve Eritre’deki bazı yerli gruplar yüzlerce yıldır ipekden yapılmış şifon benzeri giysiler yapmaktadır. Bu giysiler genellikle ayak bileği uzunluğunda önlükler biçimindedir. Genellikle parlak renklidir.

Şifon Elbise Fiyatları
Şifon Elbise

Buna ek olarak, şifon kumaş Hindistan’da yüzyıllardır üretilmektedir. Kadınlar için geleneksel Hint giysileri olan sarislerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fransa ve diğer Batı ülkelerinde olduğu gibi, ipek şifon bir zamanlar Hindistan’da bir statü sembolü olarak kullanılmıştır. O zamandan beri popülerliğini korumaktadır.

Şifon Kumaş Nasıl Yapılır?

Şifon kumaş, dokumada kullanılan malzeme türüne bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılır. Örneğin; ipek üretimi, ipek böceklerinin üremesini, kozaların yumuşamasını gerektirir. Polyester üretimi ise organik bileşen içermez. Bu kumaş tamamen laboratuvarda sentezlenen bir sentetik kimyasaldan yapılır.

Şifon kumaş yapmak için hangi ana malzeme kullanılırsa kullanılsın, tekstil ipliği üretildikten sonra, şifon dokuma düzgün bir desen ile yapılır. Bu tür bir kumaş yapmak için kullanılan iplik, karşıt S- şekilli ve Z- şekilli eğrilerde düzenlenmektedir. Daha sonra dokuma tezgahı veya endüstriyel dokuma makinesi ile birlikte dokunur.

Şifon kumaşın inanılmaz derecede hassas olması nedeniyle, bu tekstil genellikle elle dokunmaktadır. Hangi malzemeden yapılmış olursa olsun, şifon kumaş üretimi genellikle yavaş ve zahmetli bir iştir. Bu kumaşı yapmak için otomatik makineler kullanılabilir. Ancak bu makinelerin de bitmiş ürüne zarar vermemmesi için yavaş hızda çalışması gerekir.

Bu şekilde kaygan bir dokuya sahip olduğu için, terziler, dikiş işleminde, yerinde kalmasını sağlamak için şifonun her iki tarafına kağıt yerleştirebilirler. Şifon kumaştan elbise tamamen dikildikten sonra kağıt dikkatlice sökülür.

Şifon Kumaş Nasıl Kullanılır?

Janjanlı Şifon Şal
Janjanlı Şifon Şal

Bu kumaş tarzı esas olarak kadınlar için kıyafet imalatında kullanılır. Şifon kumaş çok hassastır, bu yüzden günlük kıyafetlerde kullanılmaz. Bunun yerine, özel günler için tasarlanan gecelikler, gece kıyafetleri veya bluzlar yapmak için kullanılır. Yarı saydam olduğu için, dokulu veya hassas bir görünüm vermek için opak tipteki kıyafetlerin üzerine bindirmeler yapmak için şifon kumaş kullanılır. Örneğin janjanlı şifon şal dikimi için kullanılabilir. Ya da bayan atlet gecelik yapımında kullanılabilir.

Şifon Kumaş Nerede Üretilir?

Şifon Kumaş Nerede Satılır?
Şifon Kumaş Nerede Satılır?

Çok çeşitli malzemelerden çok farklı türde şifon kumaş üretildiğinden, bu ürün için küresel pazarda net bir konum seçmek zordur. Çoğu tekstil ürünlerinde olduğu gibi, Çin, hazır şifon kumaş ürünlerinin en büyük ihracatçısıdır. Ancak bazı durumlarda, kumaşı yapmak için kullanılan ham ipek veya pamuğun terbiye işlemi, Çinli şirketlere gönderilmeden önce diğer ülkelerde yapılabilir.

İnce Şifon Kumaş
İnce Şifon Kumaş

İpek, Çin’de en az 5.000 yıldır üretilmektedir, ancak bu madde Hindistan’da ve diğer komşu ülkelerde de neredeyse eşit bir süre için üretilmiştir. Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerdeki şirketler, son işlem için ipek ürünlerini Çin’e ihraç edebilir veya bu şirketler kendi uluslarının sınırları içinde ipek şifon kumaş ürünleri üretebilirler.

Şifon kumaş sentetik malzemelerden yapılmışsa, büyük ihtimalle Çin’de üretilmiştir. Çünkü Çin, dünyanın en büyük polyester üreticisidir. Bu ülkedeki tekstil şirketleri büyük miktarlarda suni ipek ve naylon üretmektedir.

Şifon Kumaş Fiyatları ve Maliyeti

Şifon kumaş fiyatları, yapıldığı malzemeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin ipek şifon kumaş, bu tekstil ürününün en pahalı türüdür. Çünkü polyester veya rayondan yapılmış şifon kumaşın iki katından daha fazla bir maliyete sahiptir. Bazı tüketiciler artan şifon kumaş fiyatlarının buna değer olduğuna inanırken, diğerleri de polyester veya pamuklu şifon kumaş gibi nispeten ucuz alternatifleri tercih etmektedir.

Şifon Kumaş Türleri Nedir?

Şifon Kumaş Türleri
Şifon Kumaş Türleri

Şifon kumaş türleri, hem tarz olarak hem de kullanılan malzemelere göre oluşur.

Şifon kumaş çeşitleri için malzeme varyasyonları vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu kumaş tarzı polyester, suni ipek ve ipek gibi çeşitli organik, yarı sentetik ve tamamen sentetik malzemelerden yapılabilir.

İpek Krep Şifon Kumaş

İpek Krep Şifon Kumaş
İpek Krep Şifon Kumaş

Bu kumaş türü çoğu insan şifon kumaşı hayal ettiğinde ilk canlanan yapıya sahip olan kumaştır. Bu türü popüler yapan hafifçe büzülmüş bir dokuya ve nispeten pürüzlü bir yapıya sahip olmasıdır.

Süt Saten Şifon Kumaş

Süt Saten Şifon Kumaş
Süt Saten Şifon Kumaş

Şifon kumaşın bu versiyonu ipek krep şifon kumaşa göre daha pürüzsüzdür. Aynı zamanda daha şeffaf ve hafiftir. Parlak dokuya sahip oluşu, süt saten şifon kumaşın diğer türlerine göre öne çıkmasını sağlıyor.

Jakarlı Şifon Kumaş

Şifon Kumaş Alanlar
Jakarlı Şifon Kumaş

Bu tür şifon kumaş oldukça ince olmasına rağmen, ele alındığında da ağır ve dökümlü bir his vermektedir. Bayan elbiseleri ve eşarplarında yaygın olarak kullanılır.

Multi Şifon Kumaşı

Multi Şifon Kumaş Fiyatları
Multi Şifon Kumaş

Bu tür şifon piyasadaki en nadir çeşitlerden biridir ve adı çok tonlu görünümden türetilmiştir.

Şifon Kumaşın Çevreye Etkileri

Çiçekli Şifon Kumaş
Şifon Kumaş Çiçekli

Şifon kumaş üretiminin potansiyel çevresel etkileri, bu kumaşı yapmak için kullanılan malzemenin türüne bağlı olarak değişir. Genel olarak, tamamen sentetik kumaşların üretimi çevreye yarı sentetik veya organik kumaşların üretiminden daha zararlıdır. Diğer taraftan farklı üreticilerin kullandığı çeşitli üretim süreçlerini dikkate almak da önem taşır.

Şifon Kumaş ve Polyester

Polyester, şifon yapmak için kullanılır. Öte yandan bazı üreticiler bu tür kumaşları yapmak için naylon kullanabilirler. Hem polyester hem de naylon yenilenemeyen bir kaynak olan petrol yağından elde edilmektedir. Petrol geri dönüşümü için önemli enerji harcamaları yapmak gerekir. Petrol, doğal ekosistemlerin gidişatı için daima risk oluşturur.

Şifon Kumaş Desenli
Şifon Kumaş Desenli

Petrol yağının işlenmesi çevreye de zarar vermektedir. Bu madde naylon ve petrol yapmak için kullanıldığında, doğru şekilde yok edilemeyen bir dizi yan atık ürün oluşturur. Buna ek olarak, hem naylon hem de polyester biyolojik olarak parçalanamayan kumaşlardır. Bu da tüm dünyadaki çöp sahalarında, su yollarında ve ormanlarda biriken büyük çöp yığınlarını artırdığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, şifon kumaş doğal ipekten yapıldığında, bu üretimin çevresel etkisi kontrol altına alınabilir. İpek üretimi sürdürülebilir özelliktedir. Çevreye herhangi bir toksin bırakmamaktadır.

Bu kumaş, öncelikle dut ağaçlarında yaşayan tırtıl benzeri böcekler olan ipek böceklerinden yapılan kozalardan elde edilir. Bu solucanlar sadece dut yaprakları yer ve bu yaprakları yetiştirmek için böcek ilacı veya gübre kullanmak gerekli değildir.

Kaynak: Tekstil Ansiklopedisi

Önerilen İçerikler: Astarlık Kumaş” – “Kumaş Alan Firmalar İçin Dikkat Edilecekler Listesi

Yorumlar

  1. Hümeyra kurtoğlu dedi ki:

    Merhaba deseni çicekli şifon kumaş arıyorum

    1. Editör dedi ki:

      Merhaba, telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. Kolaylıklar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir