Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Organze Kumaş

Organze Kumaş Nedir? Çeşitleri, Özellikleri, Fiyatları, Model ve Renkleri, Üretimi ve Satış Metre Fiyatı - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Organze Kumaş Genel Özellikleri Nedir? 

 • Kumaşın İsmi: Organze Kumaş 
 • Kumaşın İçerisinde Bulunan Maddeler: İpek (yapay-hakiki) veya diğer farklı sentetik liflerin karışımı 
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Çok yüksek 
 • Nem Çekme Yeteneği: Düşük 
 • Esneklik: Normal 
 • Sıcak Tutabilme Gücü: Çok Düşük 
 • Tüylenme veya Boncuklanma: Hiç olmaz 
 • Kumaşı İlk Piyasaya Süren Ülke: Kazakistan / Türkistan Bölgesi
 • Günümüzdeki En Büyük Üretici Ülke: Çin 
 • Yıkanış ve Ütüleniş Şekli: Elde soğuk suyla yıkanmalıdır. Kuru temizleme yapılabilir. Asla yüksek sıcaklıklarda yıkamayınız. Sadece soğuk ütü yapılabilir. 
 • Yaygın Kullanım Alanları: Şal, eşarp, bluz, abiye, gelinlik, perdeler, gece kıyafetleri, özel gün kıyafetleri, tokalar, gelin duvağı, dekorasyon ve diğer süsleme faaliyetleri…

-Bu yazımızda “organze kumaş nedir?, özellikleri nelerdir?, çeşitleri, modelleri, kullanım alanları hangileridir?, toptan olarak organze kumaş nereden satın alabilirim?, organze kumaş nasıl dikilir?, çevreye zararları nelerdir?” gibi sorulara yanıt arayacağız…

Organze Kumaş Nedir? 

Organze kumaş, aslen ipekten yapılmış çok hafif ve şeffaf, dokuma kumaş kategorisine ait bir kumaştır. Bu kumaş başta polyester ve naylon olmak üzere sentetik liflerden yapılabilir. Sentetik kumaşların genel olarak baktığımızda daha dayanıklı olması gerekir. Lakin organze kumaş çok hassastır. Ayrıca yıpranmaya ve yırtılmaya eğilimlidir. 

Organze kumaş, düz dokuma deseninde çözgü ve atkı ipliği arasındaki boşluklara sahip olan, kumaşın her yerinde görülen çok küçük delikler ile tanımlanabilir. Organze kumaşın kalitesi, inç başına delik sayısı olarak tanımlanır. Satın aldığımız organze ne kadar fazla deliğe sahipse, o kadar kaliteli bir organze kumaş aldığımız anlamına gelir. Organze kumaş, ışıltılı ve yarı saydam bir görünüme sahip olduğu için gelinlikler ve özellikle gece kıyafetleri için son derece popülerdir. 

Gelinlik modellerinden abiyelere, ev dekorasyonuna kadar organzenin çok yönlü ve dekoratif kullanımları vardır. Hafif ve parlak görünümüyle öne çıkan organze, gelinlik ve gece hayatı kıyafetlerinin bulunduğu giyim pazarlarının en önemli aktörü niteliğindedir. En genel anlamda gösterişli ve dökümlü elbiseleri yapmak için kullanılır. 

İnce Şeffaf Tül Organze Polyester Kumaş Açık Mavi Renk Gelin Duvağı Kumaşı
Turkuaz Renk Perdelik Organze Kumaş

Organze Ne Demek?

Organze; ipek, keten, polyester vb. maddelerle yapılan ince kumaşlar için kullanılan isimdir. 

Organze Kumaş Özellikleri Nedir?

 • Şeffaf ve pürüzsüzdür. 
 • Nefes alabilir. 
 • İlk olarak Türkistan bölgesinde üretilmiştir. 
 • Günümüzün en büyük üreticisi Çin’dir.
 • Elle ve makinede dokunabilen türleri vardır. 

Organze, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok benzersiz özelliğe sahiptir: 

İncelik 

İplikler dokumadan önce çok sıkı bir şekilde bükülür. Şeffaflık yaratmak amacıyla dokunan bu kumaş, haliyle son derece incedir

Şeffaflık 

Organze kumaş çok şeffaf bir kumaştır. Kumaşa uygulanan örgüler küçük delikler oluşturduğundan, güneşe veya başka bir ışığa tuttuğunuzda arka tarafını net bir şekilde görebilirsiniz. Metrekare başına ne kadar fazla delik olursa, kumaşın kalitesi o kadar yüksek olur. 

Parlaklık 

Organze ışığı güzelce yakalar ve ışınları iyi yansıtır. Bu, kumaşın doğuştan gelen kalitesinin yanı sıra dokumadan önce liflerin işlenmesi ve bükülmesinin bir sonucudur. 

Sertlik 

Dokumadan önce ipliklerin asitle muamele edilmesi nedeniyle organze biraz serttir. Geleneksel ipek kumaş gibi yumuşak ve dökümlü değildir. Bununla birlikte, vücut hatlarının belirgin olduğu kıyafetler yaratmak isteyen tasarımcılar için adeta bulunmaz nimettir. 

Yırtılma ve Kırışma Potansiyeli 

Organze kumaş, ince yapısı nedeniyle kırışmaya son derece yatkındır. Tekil lifleri çok güçlü olmasına rağmen kolayca yırtılabilir. Neyse ki, bu kumaş giysilerde genelde kat görevi üstlenir. Tela ve lamine kumaşlar gibi güçlendirme işlevlerine sahiptir. Yırtıkları tespit etmek zor olabilir.

Nefes Alabilirlik 

Organze kumaş, aşırı havadar ve nefes alabilir özelliktedir. Çünkü kumaştaki delikler havanın kolayca geçmesine izin verir. 

*Organze kumaş türleri arasında en önemli yere sahip “ipek organze kumaş” özellikleri hakkında da kısaca bilgi verelim.

Cam İpeği İnce Şeffaf Bir Kumaş
Cam İpek Organze Kumaş

İpek Organze Kumaşın Özellikleri Nedir?

İpek organze kumaşın birçok özelliği diğer organze kumaşa benzer. Diğer organzelerden farklı olarak daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Vücut sıcaklığı konusunda daha yüksek konfor sağlar. Daha sağlıklıdır ve çevre dostudur. Üretim hacmi bakımından diğer organze kumaşlardan daha yüksek bir niceliğe sahiptir.

İpucu: İpek kumaş türleri, fiyatları ve tüm özellikleri hakkında bilgi almak, kullanım alanlarını incelemek ve çevreye etkilerini görmek için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Organze Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Sizin de aklınızda acaba organze kumaş nasıl yapılır? sorusu dolanıyorsa tam da şu an bu konuya geçiyoruz.

-Organze dokuma işlemi çok karmaşık ve hassastır. Çoğu organze hala elle dokunmaktadır.  Makine ile de yapılabilir. Ancak makine yapımı organze kumaşlar kaliteden ödün verir. 

 1. İplik Bükümü
 2. Asitleme
 3. Dokuma

İplik Bükümü 

Filament lifleri (ya ipek ya da sentetik malzemeden uzun, sürekli iplikler) üretildikten sonra, ipliği oluşturmak için iki tek lif sıkıca zıt yönlerde bükülür. 

Asitleme 

İplikler bir kumaşa dokunmadan önce taranır. Daha sonra asitle işlenir. Bu, organzenin kalitesini belirleyen malzemenin sertliğini arttırır. Bazen, sentetik lifler genellikle doğal olarak sert olduklarından bu şekilde işlem görmeleri gerekmez. 

Dokuma 

İplikler, çözgü ve atkı ipliklerinin çapraz bir desen oluşturacak şekilde eşit oranda birbirinin üzerine ve altına dokunduğu düz örgü yöntemi kullanılarak birlikte dokunur. Daha sonra paketlenip üretim veya yeniden satış (resell) için belirli fason iş bölgelerine gönderilir.

Organze Kumaş İçeriği Nedir?

Organze kumaş üretiminde kullanılabilecek hem sentetik hem doğal birçok kumaş türü vardır. Organze kumaşta kullanılan doğal elyafların başında ipek gelir. Öte yandan sentetik içerikli naylon veya polyester organze kumaşlar da üretilmektedir.

Organze Kumaş Çeşitleri Nedir? 

Orijinal organze kumaş ürünleri genelde ipek lifleriyle yapılmaktadır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte yepyeni organze kumaş türleri ve bu türlere bağlı yaratıcı elbiselik kumaş modelleri ortaya çıkmıştır. Organze türlerinden en çok bilinenlerin birkaç tanesini kısaca açıklayalım. 

 1. Cam İpek Organze Kumaş 
 2. Pileli – Plise Organze Kumaş 
 3. Kristal İncili Saten Organze Kumaş 
 4. Saydam Dalya Organze Kumaş
 5. Simli Gazar Organze Kumaş
 6. Nakışlı – İşlemeli Organze Kumaş
 7. Şifon Organze Kumaş

Cam İpek Organze Kumaş 

Cam ipek muslin, en yaygın ve popüler organze kumaş türüdür. Yumuşak, hafif ve incedir. Muhteşem bir parlaklığa sahiptir. Hakiki ipek veya sentetik ipek elyaftan yapılabilir. Gelinlikler, iç dekorasyon ve daha fazlası için kullanılır. 

Pileli – Plise Organze Kumaş 

Pileli organze, kasıtlı olarak buruşmuş bir görünüm elde etmek için işlem görmüş ve plise halinde buruşturulmuştur. Kadın giyim sektörünün vazgeçilmezidir. 

Kristal İncili Saten Organze Kumaş 

Kristal incili saten organze, tipik olarak polyesterden yapılır. Organzenin en parlak şeklidir ve ışığı son derece iyi yansıtır. 

Saydam Dalya Organze Kumaş 

Saydam dalya organze, canlı organze örtüsünü korurken parlaklığını yitirmez. Aynı zamanda aşırı derecede şeffaftır. Şeffaflığına rağmen ışıltılı bir görünüm sunar. 

Simli Gazar Organze Kumaş 

Simli gazar organzede, çözgü ve atkı olarak farklı renkli ipek iplikler kullanılır. Bu kumaş türünün çok renkli kaplama özelliği, gün batımına veya kuzey ışıklarına benzer renk geçişleri oluşturur. 

Nakışlı – İşlemeli Organze Kumaş 

İşlemeli organze, nakış ilavesiyle normal kumaşa ayrı bir hava katar. Yapay süslemeler, pullar, elmaslar, payetler ve daha birçok farklı desen türü, dekoratif şekilde organzeyi estetikleştirir. 

Şifon Organze Kumaş 

Bu kumaş türü başlangıçta hakiki ipek lifleriyle yapılmıştır. Ancak günümüzde polyester veya naylondan yapılmış organze şifon kumaş üretimi daha yaygındır. Aslında şifon kumaş başka bir dokuma türüdür. Aşırı benzerlik yüzünden şifon, tül, muslin ve organze kumaş türleri halk arasında karışık isimlerle anılmıştır. Hep birlikte kısaca şifon ile organze kumaş arasındaki farka bakalım. Daha sonra da organze kumaşların nerelerde kullanıldığına değineceğiz. 

Şifon, hakiki-yapay ipek ya da diğer sentetik liflerden yapılır. Çok ince bir dokumaya sahiptir. Hafif gramajlı ve şeffaftır. Organze de ipekten yapılır, incedir, şeffaftır. Ancak şifondan çok daha serttir. Hemen kırışır ve elbisede daha fazla hacim yaratır.

İpucu: Şifon kumaş fiyatları, özellikleri, yapısı ve çeşitleri hakkında daha fazla ayrıntı elde etmek istiyorsanız >>> “Şifon Kumaş Türleri – Fiyatları – Özellikleri”

Organze Kumaş Kullanım Alanları Nedir?

Organze kumaş görünümü itibariyle yoğun olarak estetik işlevlerle kullanılmaktadır. Moda ile bütünleşmiş bir malzeme olan organze kumaş binlerce ürünü yapmak, süslemek, güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Bu ürünleri okumak isteyenler için hemen yazalım: Toka çeşitleri, kurdeleler, tül elbiseler, gömlekler, ceketler, avize şapkası türleri, sade bluz, bohça modelleri, bolero, balon kollu elbise, tesettür ceket, çanta, çapari tüyü, çapari simi, organze detaylı elbise modelleri, organze detaylı tunik, etek, ferace, fiyonk perdeler, fular, fisto dantel, güpür, gece elbisesi, hırka, havlu keseleri, halay mendili, havlu modelleri, iplik, jakarlı elbise, kese, lastik toka, lavanta kesesi, masa örtüsü, nevresim, sehpa örtüleri, pantolon, ribbon ip, runner, rustik tül, salon takımları, saç tokası, saten kurdele, şapka, uzun küpe, yelek, zarf bohça modelleri gibi ürünler organze kumaş ile yapılır. 

İpucu: Organze kumaşın en çok birlikte kullanıldığı tül ve dantel kumaşlar hakkında daha derin bilgiler elde etmek istiyorsanız >>> “Tül ve Dantel Kumaş Nedir?”

*Son zamanlarda organze kumaş ile çiçek yapımı popüler hale gelmiştir. Bu organze çiçekler çoğunlukla ev içi aksesuarlarda kullanılmaktadır. 

*Organze perdelik kumaş, organze tül olarak da bilinir ve perdelerde kullanılır. 

*Bu kullanım alanları sonsuza kadar uzar gider. Yani organze kumaş her yerde kullanılabilir. Şimdi genel tablo perspektifinde bakalım.

Gelinlik veya Diğer Özel Gün Kıyafetleri 

Organze kumaş, parlak, pürüzsüz malzeme ve yumuşak yapısı sayesinde istenilen kalıplarda kolayca oluşturulur. Bu nedenle diğer süslü kadın elbiseleri de dahil olmak üzere genellikle gelinliklerde kullanılır. Sıklıkla gelin duvağı kumaşı olarak kullanıldığı da bilinir. 

Elbise, Şal, Abiye vb. Kadın Giyim Ürünleri 

Organze, gece elbiseleri, balo elbiseleri ve daha fazlası için ek bir boyut ve parlaklık yaratmak için genellikle saten veya ipek gibi daha opak kumaşların üzerine eklenir. Kumaş şeffaf olduğu için tasarımcılar göze çarpan bir boyut oluşturmak için birçok organze kumaşı kat kat işleyerek kullanabilirler. Organze kumaş, şal veya elbiseler için bir kaplama olarak da kullanılabilir. 

Ev Dekorasyonu 

Organze çok dekoratif bir kumaştır. Ev içi dekorasyon bağlamında tül perdeler ve masa örtüleri için kullanılır.  Ayrıca oturma grubu aksesuarları, koridor geçişleri ve düğün kemerleri gibi yerlerin dekorasyonları için de kullanılabilir. 

Çantalar ve Cüzdanlar 

Organze çantalar, küpe, kolye, gerdanlık vb. ufak aksesuarları taşımak için küçük, ipli keseler olarak kullanılmaktadır. 

Kostümler 

Organze, güzel akışı ve sahne ışığını yakalama biçimleri sayesinde, özellikle tütü ve etek gibi dans kıyafetlerinde, bunun yanı sıra sahne kostümlerinde çok fazla kullanılır.

Organze Kumaş Renkleri ve Modelleri

Çeşitli Organze Kumaş Modelleri ve Renkleri - Pembe, Sarı, Turuncu, Yeşil, Mavi, Yavru Ağzı...
Ultra Şeffaf Organze Kumaş Çeşitleri

Organze kumaş boyanarak her renkte versiyonları üretilebilir. Tüm bu ürünleri siyah, beyaz, fuşya, lacivert, lila gibi düz renk olan organze kumaşlarla yapabileceğiniz gibi baskılı, puantiyeli, papatya işlemeli gibi desenli organze kumaşlar da kullanabilirsiniz. Çiçek işlemeli organze kumaştan bir elbise sizce de özel kutlama günlerinde oldukça şık durmaz mı?  Organze kumaş örme biçimlerine ve kullanılan materyale göre daha sert, kalın, mat veya hareketli dökümlü bir kumaş formunda olabilir. 

Organze Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir? 

Organze kumaşın çevresel etkisi, bu tür tekstili yapmak için kullanılan malzemenin türüne bağlıdır. Belli bir malzeme tipine atıfta bulunmak yerine, “organze” basitçe bir dokuma modeline atıfta bulunur. Bu kumaşı yapmak için kullanılan malzeme türlerinin çevre ile değişen ilişkileri vardır. 

Örneğin, naylon ve polyester gibi sentetik kumaşların çevre üzerinde önemli ölçüde olumsuz etkileri olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Bu malzemelerin her ikisi de yenilenemeyen doğal bir kaynak olan petrol yağından elde edilir. Petrol yağı elde etme sürecinde büyük miktarda enerji ve insan gücü harcanır. Ham petrol, tekstil üretim sürecinde kullanılabilecek bir maddeye rafine edildiğinde çevreye çeşitli toksinler salınır. 

Rafine edilmiş petrol yağını naylon veya polyestere dönüştürme işlemi çevreye daha fazla toksin verir. Bu işlem işçilere de zarar verebilir. Hepsinden kötüsü, petrolden elde edilen kumaşlar biyolojik olarak parçalanamaz. İpek, pamuk ve diğer organik kumaşlardan yapılan ürünler çevre tarafından geri kazanıldıktan çok sonra, petrol bazlı kumaşlar su yollarını kapatır. Ayrıca çevresel toksinleri salar.

Organze Kumaş Üreticileri Çevreye Nasıl Zarar Vermektedir? 

Etik ve sürdürülebilir moda akımları son dönemlerde oldukça yükseliştedir. Tüketiciler, artık daha fazla bilinçli olduğu için çevre dostu moda ürünlerine doğru talep kayması yaşanmıştır. Tüketiciler, artık satın alınan kumaşın etiketlerine bakıyor. Etiketleri inceleyip -organze kumaş da dahil olmak üzere- kumaşlarda kullanılan malzemelerin çevreye zararlı olup olmadığını araştırıyor. 

Tekstil endüstrisi, dünya çapında çevre ve biyolojik yaşamın en büyük kirleticilerden biridir. Tekstil sektörü, karbon emisyonlarından, kirlilikten ve atıklardan belli oranda sorumludur. Ucuz maliyetli giysilerin aşırı üretimi ve aşırı tüketimi çevre üzerinde feci bir etkiye neden olmaktadır. 

Tekstil ve konfeksiyon üretimi, küresel olarak tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 9’undan fazlasını oluşturmaktadır. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Küresel ısınma üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmakta ve mevcut iklim krizini hızlandırmaktadır. 

Organze Kumaş Satın Almak İstiyorsak Üreticileri Nereden Bulabiliriz?

Çoğu ipek kumaş gibi, ipek organze kumaş da ipeğin ilk harman yeri olan Çin topraklarında ortaya çıkmıştır. Organze, Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret yolu olan İpek Yolu boyunca alınıp satılmıştır. O günlerden beri üretimi tüm dünyaya yayıldı. 

Şu anda Çin en çok organze kumaş üreten ve ihraç eden ülke konumunda olmaya devam ediyor. Fransa ve İtalya çok kaliteli organze kumaş üretmektedir. Hindistan ve Bangladeş’te de birçok organze kumaş fabrikası bulunmaktadır. Türkiye’de Bursa, Uşak, Kahramanmaraş ve İstanbul merkezli birkaç organze kumaş üretim fabrikası bulunmaktadır. Bu üretilen organze kumaşlar, “Merter, Zeytinburnu, Yenibosna, Fatih, Beylikdüzü, Avcılar, Osmanbey, Başakşehir, Kadıköy, Üsküdar, Pendik ve Güngören gibi kumaş pazarlarının yoğun olduğu bölgelerde satılmaktadır.”

Organze Kumaş Fiyatları Nedir?

Organze kumaşın fiyatı, bu kumaşı yapmak için kullanılan tekstil türüne ve çeşitli piyasa faktörlerine bağlıdır. Organze kumaşın küresel arzı nispeten istikrarlıdır. Organze kumaş gerçek maliyetinden daha yüksek fiyatlara satılabilen bir tekstil olarak görülüyor. Alternatiflerinin az olması sebebiyle talep yönünde yukarı yönlü bir artış gözlemlenir.

Ayrıca ipek organze, diğer malzemelerle yapılan bu kumaş türlerinden çok daha pahalıdır.  Hangi bağlamda kullanılırsa kullanılsın ipek dünyanın en pahalı tekstillerinden biridir. Ancak aynı zamanda en lüks görünümlü ve çevre dostu kumaşlardan biridir.

İpek üretiminin zahmetli oluşunu önleyemeyiz. Bu durumdan mevcut teknolojilerle kaçmanın bir yolu yoktur. Bu durum, kumaşın fiyatının yüksek kalacağı anlamına gelir. Karşılaştırıldığında, naylon ve polyester nispeten ucuzdur. Bu maddelerden herhangi birinden yapılan organze kumaş satın almak, bu sentetik tekstillerden yapılan diğer herhangi bir kumaş türüyle ilişkili maliyetlerden biraz daha yukarıda kalabilir.

Fiyatı etkileyen diğer etmen ise kumaşa eklenen ekstra özelliklerdir. Çeşitli işlemeler, taş ve boncuk işlemeleri veya baskılar da fiyatı etkileyecektir. 

Organze Kumaş Metresi Ne Kadar?

Organze kumaş metre fiyatları günümüz piyasasında 4-5 TL’den başlar ve oldukça yüksek fiyatlara ulaşabilir. Nispeten daha ucuz olan organze kumaşlar sentetik lifler içeren organzelerdir. Her kumaşta olduğu gibi organze kumaşlarda da toptan alımlarda fiyatlarda iskonto uygulanabilir. 

Organze Tül Kumaş Ütülenir mi? Nasıl Ütülenir?

Organze kumaş her ne kadar kullanılan lif türüne bağlı olsa da kolay kırışan bir kumaş türüdür. O nedenle kullanmadan önce kırışıklıkları gidermek istemeniz oldukça normaldir. Fakat organze kumaşı ütülerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Ütünün olabilecek en düşük sıcaklıkta olması gerekir. Ütüyü direkt olarak kumaşa sürmemelisiniz. Uzaktan buhar vermek en doğru seçenek olacaktır. Bir diğer seçenek ise kumaşın üzerine başka bir kumaş koyarak ısının bir kısmının iletilmesini engellemektir. Böylece kumaşın yanma riskinden kurtulup kırışıklıkları önlemiş olacaksınız. 

Organze Kumaş Satın Al

Organze kumaş satın alacağınız zaman fiyatı belirleyen farklı etmenler vardır. Bunların en temeli kullanın liftir. İpek lifler nasıl kullanılırsa kullanılsın fiyat konusunda diğer kumaşlara kıyasla nispeten pahalıdır. İpek organze kumaş sentetik organze kumaşlara göre daha pahalıdır

Organze Kumaş Nereden Alınır?

Ülkemizde bulunan organze kumaşın çoğu yurtdışından ithal edilmektedir. Bu kumaşlar ülkenin her yerindeki satıcılar tarafından satılmaktadır. Fakat ülkemizde kumaşların birçoğu İstanbul-Merter’de ve Bursa’da bulunan tekstil firmalarından yurda yayılmaktadır. 

Yorumlar

 1. Ayşe Bayram dedi ki:

  Merhaba rica etsem katalog gönderirmisiniz

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail adresinize organze kumaş modelleri hakkında bir mail gönderdik. Lütfen gelen kutunuzu kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir