Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Dokuma Kumaş

Dokuma Kumaş Nedir?

Dokuma Kumaş Nedir?

Dokuma kumaş, birbirine göre dik açılarla örülmüş iki veya daha fazla iplik seti kullanılarak yapılır. Dokuma ile çok çeşitli kumaşlar üretilir. Dokuma kumaşlar, örme kumaşlara göre genellikle daha dayanıklıdır. Farklı şekillerde kolayca kesilebilirler. Giysilerde stil oluşturmak için mükemmeldirler. Bununla birlikte, işlenmemiş kenarlar kolayca sarkar veya aşınır. Bu nedenle korunması gerekir. Daha fazla kumaş sayısına (mevcut atkı ve atkı sayısı) sahip kumaşlar şeklini iyi korur. Düşük numaralı kumaşlar daha az dayanıklıdır. Dolayısıyla şekil bozulmaları görece daha fazladır.

Dokuma kumaşlar, kullanım amacına göre farklı genişliklerde üretilmektedir. Giyim için kullanılan elbiselik kumaşlar genellikle 90 cm genişliğe sahiptir. Kaplama malzemeleri genellikle 160 cm / 140 cm ve 150 cm / 180 cm genişliğinde yapılır.

8 saniyede dokuma kumaş nasıl yapılır?

Dokuma Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Tela Kumaş

Yapıştırıcılar ve dolgular ile emprenye edilmiş, hafif gevşek dokunmuş bir malzemeden yapılmış sert kaplamalı bir kumaştır. Bu kumaş, giysilerde yaka, kemer, manşet, bel bandı, düğme kapatma vb. için destek ve şekil tutuşu sağlamak üzere ara yüzey olarak kullanılır. El çantaları ve diğer eşyalar için takviye olarak da kullanılırlar.

Krep Kumaş

Bir ipek kumaş orijinal olarak, çözgü veya atkıda veya her ikisinde çok bükülmüş ipliklerden oluşan buruşuk, büzülmüş bir yüzey ile karakterize edilir. Sıradan iplikler kullanılarak benzer krep efektleri de üretilebilir. Sentetik kumaşlar da krep efekti verir. Kadın ve çocuk elbiseleri başta olmak üzere, gömlekler, elbiseler, etekler, bluzlar vb. giyim ürünlerinde sıkça kullanılır.

İpucu: Krep kumaş özellikleri, çeşitleri, fiyatları ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Krep Kumaş Nedir?”

Kadife Kumaş

Aslen ipekten yapılmış çözgü kesim havlı bir kumaştır. Yoğun kesilmiş hav, onu çok yumuşak ve parlak hale getirir. Kadın ve çocuklar için kıyafet malzemesi olarak kullanılır. Tek katlı veya çok katlı iplikler olan özel yüksek bükümlü ipliklerle de üretilmektedir. Kullanılan iplikler ve verilen büküm esas alınarak yarı viyoller (tek iplikler1x1) tam vual olarak adlandırılırlar. (katlı iplikler 2 × 2) veya yarım vual (çözgüde çift ve atkıda 2 × 1).

Kadife kumaş fiyatları, özellikleri vb. detaylı bilgiler için >>> “Kadife Kumaş”

Velur Kumaş

Velur kumaş, doku ve görünüm açısından kadifeye benzeyen bir kumaş türüdür. Ancak genellikle dokuma yerine örgü yapıyla üretilir. Giyim, döşeme ve ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan peluşlu velur, yumuşak bir kumaştır.

Velur kumaş, yumuşak ve kadifemsi bir his veren kısa, yoğun bir tüye sahiptir. Tipik olarak, dayanıklı ve bakımı kolay hale getiren bir pamuk ve polyester karışımından yapılır. Velur, esnemesi ve esnekliğe olan dayanıklılığı ile bilinir. Bu da onu rahat giyim eşyaları için ideal bir malzeme yapar.

Velur kumaş ve kadife kumaş arasındaki farkı öğrenmek için >>> “Velur Kumaş vs Kadife Kumaş”

Şifon Kumaş

Şifon kumaşlar, sert bükümlü ipliklerden yapılmış ince, hafif kumaşlardır. Eskiden ipek kumaşlardan yapılmaktaydı. Ancak bugün suni ipek veya polyesterden de yapılabilmektedirler. Sariler ve kadın gece kıyafetleri için kullanılırlar.

Şifon kumaş fiyatları, özellikleri, çeşitleri ve daha fazla bilgi için >>> “Şifon Kumaş”

Kot (Denim) Kumaşı

Denim, tipik olarak mavi rengi ve diyagonal dimi örgüsü ile karakterize edilen sağlam, dayanıklı bir pamuklu kumaştır. Giyim sektöründe, özellikle kot pantolon ve diğer günlük giyim ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Denim kumaş tipik olarak çapraz bir dimi dokuma kullanılarak birbirine sıkıca dokunan pamuk liflerinden yapılır. Bu, kumaşa, kumaşın yüzeyinde görülebilen “çözgü” olarak bilinen karakteristik diyagonal desenini verir. Kumaş tipik olarak, ona imza mavi rengini veren indigo boyası kullanılarak maviye boyanır. Kot kumaşları içerisinde bulunan malzeme ve üretim sonucu yapısal özellikleri nedeniyle, tensel, liyosel, karbeyaz, karakum, akar boya, sanforlu vb. isimlerle anılabilir.

Kot kumaş türleri hakkında detaylı bilgi için >>> “Kot Kumaş Türleri”

Kambrik (Cambric) Kumaş

Cambric, pamuktan yapılmış hafif, düz dokuma bir kumaştır. Sıkı dokuması ve ona canlı, cilalı bir görünüm veren pürüzsüz yüzeyi ile bilinir. Cambric, kullanışını rahat hale getiren yüksek kaliteli, yumuşak pamuk liflerinden yapılmıştır. Bu kumaş hafiftir ve nefes alabilir özelliklere sahiptir. Bu da onu sıcak havalarda giyilen giysiler için uygun hale getirir. Kambrik kumaşın sıkı örgüsü, onu dayanıklı ve sık yıkamaya ve kullanıma dayanıklı hale getirir. Cambric kolayca boyanabilir. Aynı zamanda çeşitli renk ve baskılarla detaylandırılabilir. Bu da onu giyim, yatak takımı ve ev dekorasyonu için çok yönlü bir kumaş yapar. Kambrik kumaş yaygın olarak gömlek, bluz, elbise gibi giyim ürünlerinde ve perde, masa örtüsü, peçete gibi ev dekor ürünlerinde kullanılmaktadır. Ceket ve montlarda astarlık kumaş olarak da kullanılmaktadır.

Flanel Kumaş

Flanel, karakteristik olarak yumuşak bir tuşeye sahiptir. Düz veya dimi dokumada dokunan yünlü bir kumaştır. Genellikle bu kumaşa yapılan frezeleme nedeniyle hacimli bir duruş göstermektedir. Takım elbise, pantolon ve bebek giyiminde flanel kumaş kullanılmaktadır.
Bu kumaş, aşırı yumuşaklığı nedeniyle temizleme kumaşı olarak da kullanılmaktadır. Bu aynı zamanda çocukları soğuk havadan korumak için de kullanılır. En önemli kullanım alanları, bebek ve çocuk giyimdir.

İpucu: En kapsamlı flanel kumaş rehberi yazımızı okumak istiyorsanız >>> “Flanel Kumaş Nedir?”

Gabardin Kumaş

Gabardin, sık dokunmuş, berrak, çözgü yüzlü bir dimi kumaştır. Atkı özlerinden çok sayıda çözgü ipliği içerir. Ayrıca daha dayanıklıdır. Genellikle 2/1 veya 2/2 dimi olarak dokunur. 16/12 veya 7/7 olan versiyonları da bulunur. Sağ tarafta yükseltilmiş çapraz bir dimi etkisi vardır. Çoğunlukla yağmurluklar, pantolonlar, trençkotlar veya spor giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayakkabı, çanta ve şapka imalatında da kullanıldığı bilinir.

İpucu: Gabardin kumaş çeşitleri, fiyatları, özellikleri ve daha fazla ayrıntılı bilgilerin yer aldığı makaleyi okumak istiyorsanız >>> “Gabardin Kumaş Nedir?”

Jorjet Kumaş

Jorjet, düz dokuma ile dokunan çok hafif bir kumaştır. Sert bükümlü kat, hem çözgü hem de atkı ipliklerinden üretilen karakteristik pürüzlü bir dokuya sahiptir. Başlangıçta ipek liflerinden imalatı yapılmaktaydı. Ancak bugün suni ipek ve polyesterden de üretilmektedir. Esas olarak kadınların giydiği gece kıyafetleri için uygundur.

İpucu: Jorjet kumaş özellikleri, fiyatları, modelleri vb. bilgilere hızlı ve detaylı olarak erişmek için >>> “Jorjet Kumaş Nedir?”

Organze Kumaş

Başlangıçta sert bir son kat verilen bir çim kumaşıdır. Bu yüzeyde kumaşı şeffaf ve sert hale getirmek için asit kullanılır. Ağırlıklı olarak kadın giyiminde kullanılır. Gevrek bir yüzeye sahip hafif, ince bir kumaştır. Kumaşın yapısı her zaman inç başına atkıdan daha fazla çözgüye sahiptir. Atkı iplikleri çözgü ipliklerinden daha incedir.

İpucu: Efsanevi bir inceliğe sahip organze kumaşların özellikleri, türleri, fiyatları ve kullanım alanları gibi detaylı bilgilere erişmek için >>> “Organze Kumaş Nedir?”

Kaşmir İpek Kumaş

Kaşmir ipeği, düz dokuma olarak üretilen, nakışlı veya baskılı ipek bir kumaştır. Kullanılan motifler kaşmire özgüdür. Gömlekler, kadın giyimde kullanılır. Kaşmir şallar dimi dokuma ile dokunur. Ve genellikle geleneksel kaşmir işlemeleri ile işlenir. İpek lifleriyle yapılan sentezden doğan eşsiz ve pahalı kumaş ise “kaşmir ipek kumaş”tır.

İpucu: Kaşmir kumaş modelleri ve özellikleri hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmak için >>> “Kaşmir Kumaş Nedir?”

Şamre Kumaş

Şamre, keten veya pamuktan yapılan bir doğal kumaş türüdür. Başlangıçta peynir veya et sarmak için kullanılmıştır. Tüketiciyi cezbeden çeşitli şekillerde üretilmektedir. Sadece kadın ve çocuk elbiselerinde değil, perdelik kumaşlarda da kullanılmaktadır. Açık yapısı sayesinde fazla ütü gerektirmez. Birçok yönden denim kumaşlara benzer. Şamre kumaşın bazı çeşitlerine kambrik veya patiska denildiği görülmektedir. En büyük ihracatçısı Çin’dir.

İpucu: Şamre kumaş hakkında tüm detayları içeren makaleyi okumak için >>> “Şamre Kumaş Nedir?”

Basma Kumaş

Basma dokuma fistan, orta ağırlıkta, düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Çoğunlukla, geçici veya yarı kalıcı olabilen sırlı bir yüzeyle görülür. Düz renkte veya çiçek desenleriyle üretilmektedir. Bu kumaş genellikle dekoratif tasarımlarla basılır. Tipik olarak ev dekorasyonu, döşeme ve moda uygulamalarında kullanılır.

Çuha Kumaş

Geleneksel olarak, çuha dokuma ve keçeli yün liflerinden oluşur. Ancak alt uçlu çuha pamuk veya sentetik elyaftan oluşabilir. Çuha kumaş genellikle yeşil renkte bulunmaktadır. Ancak teknik olarak bu kumaşı istenilen renge boyamak mümkündür. Bilardo masalarında sıklıkla kullanılan bu malzeme, giyim sektöründe ise kendine yer bulamamıştır. Keçe kumaşa göre daha sık ve kalındır.

İpucu: Bilardo masa örtüsünün ana malzemesi çuha kumaş hakkında daha detaylı bilgilere erişmek istiyorsanız >>> “Çuha Kumaş Nedir?”

Müslin Kumaş

Muslin, düz dokuma hafif, açık bir kumaştır. Gri veya ağartılmış ve boyalı olarak kullanılabilir. Ev tekstili için veya giyim malzemesi olarak kullanılmaktadır. Yazlık elbiseler için kullanılan çok hafif ve açık tekir (düz) dokuma kumaştır.

Poplin Kumaş

Poplin kumaş, ipeksi bir yüzeye sahip, dayanıklı, çok ince yatay kaburgalara sahip düz dokuma pamuklu bir kumaştır. Erkek ve kadın gömleklerinde, bayan elbiselerinde, spor giyim, astar ve yağmurluk gibi ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Temelde, gerçekten oldukça kullanışlı sağlam, çok yönlü bir kumaştır. Hem resmi hem de gündelik kıyafetlerin yanı sıra ev tekstili için de idealdir. Kaba çapraz damarlı ve daha ince düz damarlı iplikler, kumaşa nervürlü bir etki vermektedir. Kumaş %100 pamuk, sentetik veya farklı ipliklerin karışımı olabilir. Dayanıklılığı ve inceliği nedeniyle sıcak sezonlarda popüler bir kumaştır.

İpucu: Poplin kumaş türleri, özellikleri, üretimi, kullanım alanları, fiyatları, çevreye etkileri nedir? gibi sorulara cevap bulmak ve detaylı bilgi almak için >>> “Poplin Kumaş Nedir?”

Aida Etamin Keçe Kumaş

Aida etamin keçe kumaşı, genellikle kanaviçe işlemede kullanılan doğal örgü desenli pamuklu bir kumaştır. Etamin kumaşlarının doğal sertliği sebebiyle nakışçılar arasında popüler bir ürün haline gelmiştir.

İpucu: Keçe kumaşlar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için >>> “Keçe Kumaş Nedir?”

Modal Kumaş

Modal, kayın ağaçlarının selüloz liflerinden yapılan bir suni ipek kumaş türüdür. Modal dokuma kumaş, geleneksel bir dokuma işlemi kullanılarak birbirine dokunan modal elyaflardan yapılan bir kumaş çeşididir. Modal dokuma kumaş yumuşaklığı, dökümlü yapıda oluşu ve dayanıklılığı ile bilinir. Modal, yumuşaklığıyla tanınır. Dokunulduğunda insana verdiği his açısından genellikle ipek veya pamukla karşılaştırılır. Modal dokuma kumaşlar genellikle elbise, bluz, etek gibi giyim ürünlerinde ve perde, yatak takımı gibi ev dekor ürünlerinde kullanılmaktadır. Kapitone, eşarp ve çanta gibi aksesuarların yapımında da kullanılır.

İpucu: Eteklik ve elbiselik kumaş çeşitlerinin önde gelenlerinden modal kumaş türleri hakkında detaylı bilgi yazısını okumak için >>> “Modal Kumaş Nedir?”

Tafta Kumaş

Tafta, ince kaburgalı, pürüzsüz, keskin, şeffaf bir kumaştır. Başlangıçta ipek liflerinden yapılmıştır. Ancak şimdilerde suni ipekten yapılmaktadır. Gevreklik üreten karakteristik bir yüzeyi vardır. Kadınlar gece kıyafeti olarak sıklıkla tafta kumaşından yapılmış giysileri kullanır.

İpucu: Tafta kumaş çeşitleri, özellikleri, fiyatları, kullanım alanları vb. tüm detaylı bilgilere hızlıca erişmek için >>> “Tafta Kumaş Nedir?”

El Dokuması Kumaşlar

Güçlü elektrikli dokuma makineleri veya elle çalıştırılan dokuma tezgahları kullanarak dokuma bir kumaş yapabilirsiniz. Bu şekilde üretilen kumaşa el dokuması kumaşlar denir.

Dokuma Kumaş Nasıl Olur?

 • İnsanın 20000 yıl kadar önce bitki liflerinden ip yapmayı öğrendiği söyleniyor. MÖ 5000’e gelindiğinde Mısırlılar, kumaşı keten lifleriyle nasıl öreceklerini biliyorlardı. Hayvanlardan toplanan yün, iplik eğirmek için kullanıldı ve daha sonra rahatlık ve sıcaklık sağlamak amacıyla kumaşa dokundu.
 • Asya’nın kolonileşmesi ile pamuk ve ipek, el dokumacılığı için popüler seçenekler haline geldi. % 100 pamuk elyafından yapılmış bir dokuma kumaş olan patiska 16. yüzyılda çok popülerdi. O dönemlerde el dokuması tek seçenekti. Parmak dokumacılığı, bant dokuma, dokuma tezgâhları popülerdi.
 • Elde taranmış, elde boyanmış, elde eğrilmiş iplikler, karmaşık desenli güzel kumaşlar yapmak için kullanıldı.
 • Sonrasında sanayi devrimi ve mekanize dokuma tezgâhlarının icadı sırasında tüm kumaş yapma süreci tamamen değişti. Elektrikli dokuma tezgahlarının tanıtılmasıyla çok daha kolay ve uygun maliyetli hale geldi.

Dokuma Kumaş Fiyatları

Dokuma Kumaş Fiyatları İstanbul Döviz Banknotları
Döviz

Dokuma kumaş fiyatları hakkında çok karmaşık çalışmalar vardır. Bu fiyatlandırma seçenekleri; kumaşın türüne, kalitesine ve diğer farklı olası özelliklere göre değişir. Tam olarak bu kumaşın fiyatını söyleyemesek de, ortalama olarak 2$-6$ arasında dalgalanmaktadır.

Dokuma Parti Kumaş Alanlar

Parti malı dokuma kumaş alanlar Atilla Tekstil’in de içinde bulunduğu büyük bir ticaret kesimini kapsar. Atilla Tekstil dokuma parti kumaş alanlar listesinde yer almaktadır. Parti kumaş alanlar hakkında yazılarımız mevcuttur. Diğer taraftan dokuma kumaş ile ilgili tüm kategorilerde bilgi sahibi olmak için Tekstil Bilgilendirme Atölyesi yazılarını okumanızı tavsiye ederiz. Dokuma kumaş nerede satılır? Dokuma kumaş satanlar İstanbul merkezli olarak nerededir? Parti malı dokuma kumaş satanlar İzmir, Antalya, Denizli, Adana vb. adresleri nerededir? Hepsinin cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Parti malı kumaşlar hakkında daha detaylı makale için >>> “Parti Kumaş”

El Dokuması Kumaş Nasıl Yapılır?

El Dokuması Nasıl Yapılır?
El Dokuması Kumaş Yapan Kadınlar
 • El dokuması muazzam derecede uzun çalışma süresi gerektirir; Bir dokumacının 5 metrelik bir kumaşı örmesi 8-16 günden birkaç aya kadar sürebilir. Dolayısıyla el dokuması kumaş, makine yapımı kumaşa
  kıyasla oldukça pahalı olabilir.
 • Özellikle desenleri dahil etmek için boyanmış bir iplik kullanılıyorsa, dokumayı yaparken ciddi hassasiyete ihtiyaç duyulur. Çözgü ve atkı ipliklerinin kesişmesi, tasarımı doğru bir şekilde elde etmek için yüksek hassasiyet ve ayrıntıyla yapılmalıdır. Bunu uzmanlıkla yapabilen el dokumacıları bugünlerde pek bulunamıyor. Bugün bazı ülkelerde el dokuması kumaşlar, geleneksel zanaatlarının bir parçası olarak turistlere sunulanlarla sınırlıdır. Ancak el dokuması kumaşların eşsiz bir güzelliği var.
 • El dokumasında uzman bir el hiçbir makinenin
  kopyalayamayacağı güzel desenli kumaşlar yaratabilir. Eşsiz desenler, baskılar ve motifler bu şekilde kumaşa dahil edilebilir. El dokuması kumaş, el dokuması kumaş tüketicileri tarafından bile fiyatlandırılır.
 • Hindistan’da el dokuması olan Chanderi ipeği, herhangi bir kumaşın olabileceği kadar süper ince bir kumaştır, ancak aynı zamanda, herhangi bir elektrikli dokuma kumaştan daha güçlü ve dayanıklıdır.
 • El dokuması kumaş, organik olarak üretilmiş liflerden, doğal boyalarla boyanmış ipliğe dönüştürülerek yapılabilir. Bu, onu sürdürülebilir ve çevre dostu yapar.
 • El dokumacılığı endüstrisi, Hindistan, Endonezya ve Etiyopya gibi birçok ülkede kendi evlerinden el dokuması yapabilen birkaç kişiyi istihdam etmektedir. Birçoğu için evde yapılabilecek bir zanaat işi. El dokuması kumaşlar, dokuma tipine, çözgüdeki ipliklerin sayısına ve atkıdaki ipliklerin sayısına, ipliğin kalınlığına (atkı ve çözgü), vb. bağlı olarak, makine dokumasından daha pahalıdır.
 • Ancak genellikle el dokuması kumaşlar, özellikle gevşek dokunmuşlar veya yeni iplikler içerenler kırılgandır ve hatta kuru temizleme gibi özel bir bakıma ihtiyaç duyabilirler. Ve el dokuması kumaşları
  keserken ve dikerken dikkatli olmalısınız. Kumaş örgüsünü bozulmadan korumak için alt çizgi kullanabilirsiniz. El dokuması kumaşların altını çizmek için yumuşak, hafif örgü tipi eriyebilir bir ara yüzey kullanılabilir.

Hindistan’da El Dokumacılığı

 • Hindistan’da üretilen Khadi kumaşı, yerel olarak yetiştirilen yerli pamuk ipliğinden elde dokunmuştur.
  Khadi, Hindistan’da sömürgeleştirmeye karşı özgürlük mücadelesi sırasında yabancı kumaşlara karşı protestoların bir simgesiydi ve Hindistan’da milliyetçiliğin sembolü olarak kaldı ve hala erkekler ve
  kadınlar tarafından kıyafet yapmak için kullanılıyor.
 • Kumaş saf, yerel olarak yapılmış bir kumaş olarak görülüyor. Zengin bir miras özelliği taşıyan güzel görünümlü kumaş Hindistan’da kooperatif toplulukları, yüksek vasıflı iplikçiler, boyacılar ve el dokumacıları el dokuması geleneğini sürdürüyor.
 • İpek dokuması kumaş, kendine özgü özelliklere sahip güzel ince kumaşlara elde dokunan başka bir elyaftır. Tussah
  ipeği, kaba koyu bir ipek elyafı kullanılarak yapılan ipek el dokumasıdır. Bu kumaşın parlaklığı ve zarafeti kıyaslanamaz.
 • El dokumacılığındaki düzensizliklerin bir parçası olan şantuklar ve ipek lifinin doğası kumaşın cazibesine katkıda bulunur. Bugün el dokumacılığı bir küçük ev endüstrisidir ve sadece bazı ülkelerde mevcuttur. Şimdi, yalnızca birkaç kişi el dokuması yapacak uzmanlığa sahip.
 • Uzman el dokumacıları bulmak zor ve muhtemelen gelecek nesilde olmayacak. Ancak bazı kurumlar, el dokumacılığının zengin mirasını korumaya çalışıyorlar, modern teknikleri geleneksel yöntemlerle birleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Böylelikle el dokuma geleneği devam ediyor.

Hindistan’da tekstil sektörünün durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “Hindistan’da Tekstil Sektörü”