Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Dimi Kumaş

Dimi Kumaş Nedir?

Dimi Kumaş Nedir?

Dimi kumaş nedir? diye soruyoruz ama aslında “dimi” bir tür örgü bağlantısıdır. Dolayısıyla oldukça basit: Dimi örgülü kumaşlara dimi kumaşlar denir.

Dimi Örgüsü Nedir?

Dimi kumaş nedir? sorusu yerine doğru olan sorumuz “Dimi örgüsü nedir?” Bakalım neymiş bu dimi örgü. Saten ve düz dokumanın yanı sıra dimi, tekstilde kullanılan üç orijinal örgü türünden biridir.  “Dimi”, belirli bir kumaş lifi türünü belirtmek yerine, köşegen bir desenle sonuçlanan belirli bir dokuma türünü ifade eder. Bunun aksine, hem saten hem de düz dokuma düz desenlere sahiptir. Bu özelliğe sahip kumaşlar dimi örme kumaş veya dimi dokuma kumaş olarak adlandırılır.

Kumaşlar binlerce yıldır dimi desenlerde dokunuyor, bu da bu tür kumaşların tam olarak nereden kaynaklandığını belirlemeyi zorlaştırıyor.  Bununla birlikte, “dimi” kelimesi, Latince “bilix” kelimesinin yanı sıra benimsenen Eski İngilizce “twill” kelimesinin modern bir çeşididir. Bu nedenle, bu tür kumaşlar diğer kültürlerde çok daha uzun süredir dokunsa da, dimi genellikle İngiliz kültürüyle ilişkilendirilir. 

Halen dimi olduğu düşünülen dimi kumaşı örmenin birkaç farklı yolu vardır.  Esasen, son kumaşta çapraz çizgiler görülebildiği sürece, aynı adı taşıyan diğer kumaş türlerinden yapısal olarak farklı olsa bile, bu kumaş dimi olarak kabul edilir. 

Dimi kumaşın kullanıldığı en ikonik bağlamlardan biri denim kot kumaşı üretimidir.  Bu tür pantolonlar, açıkça görülebilen çapraz çizgilere sahiptir. Bu çizgiler, bu benzersiz dokuma deseninin bir sonucudur. Bununla birlikte, bu dokuma modeli aynı zamanda çeşitli diğer giyim ve ev tekstili türlerinde de kullanılmaktadır. 

Dimi giysiler ve ev tekstili orijinal olarak pamuktan yapılmıştır, ancak şimdi polyester gibi sentetik maddelerden yapılan bu tür kumaşlara da rastlamak mümkündür. Pamuklu dimi ilk bakışta pamuklu duck kumaşa oldukça benzer görünürken, ikinci kumaş, çapraz bir görünüme neden olmayan düz bir dokuma desenine sahiptir.  Dimi kumaş birçok farklı renkte, iplik numarasında ve stilde yapılabilir ve bu kumaş, benzersiz dokuma deseninden türetilen mükemmel döküm yeteneği ile ünlüdür.  

Dimi Örgüsü Çeşitleri Nasıl Olur?

Dimi Örgüsü Çeşitleri Ne Demek?
Dimi Örgü Örnekleri

Dimi örgülerinde her çözgü kendi atkısıyla ve birbirlerinin peşi sıra bağlanır. Yani birinci çözgü birinci atkıyla ikinci çözgü ikinci atkıyla. Bu nedenle bağlantı noktaları sağa veya sola doğru bir yol oluşturur. Kumaşta diagonal bir çizgi halinde beliren bu görünüme dimi yolu denir. 

Dimi Dokuma Nasıl Yapılır? 

Baskılı Dimi Kumaş Fiyatları
Desenli Dimi Örgülü Kumaş

Dimi dokuma nedir? Nasıl yapılır? Bu kumaşı kullanmak için hangi tür elyaf yapılırsa yapılsın, bu tekstili yaparken dokunan çeşitli kumaşları yapmak için farklı üretim süreçleri kullanılır. Örneğin pamuk, doğal bir liftir ve olgunlaştığında pamuk bitkisinin tohumunu çevreleyen kabarık liflerden elde edilir. 

Bu lifler hasat edildikten sonra balyalar halinde paketlenir ve pamuk ipliği üretim tesislerine gönderilir.  Bu balyalar paketten çıkarılır, içerikleri karıştırılır ve ardından lifler uzun, ince şeritler halinde taranır.  Bu ipler tarandıktan ve yıkandıktan sonra iplik haline getirilir.  Bu pamuk ipliği bu noktada boyanabilir veya basitçe büyük makaralara yüklenebilir ve bitmiş ürün haline getirilmek üzere bir tekstil fabrikasına gönderilebilir. 

Polyester ayrıca dimi yapmak için de yaygın olarak kullanılır, ancak bu tekstili yapmak için pamuk ipliği yapmak için kullanılandan çok farklı bir işlem kullanılır.  Bu kumaş, ham petrol yağında bulunan etilen adı verilen bir bileşikten yapılmıştır.  Bu bileşik daha sonra dimetil tereftalat adı verilen başka bir kimyasal ile reaksiyona sokulur ve elde edilen monomer alkol, polyester polimer yapmak için tereftalik asit ile bağlanır. 

Bu madde oluşturulduktan sonra eritilir ve daha sonra uzun şeritler haline getirilerek soğutulur.  Bu kurdeleler daha sonra kırılır ve bir kez daha eritilir.  Son olarak, bu rafine polyester, kumaş lifleri yapmak için bir düzeden ekstrüde edilir ve bu lifler daha sonra makaralara yüklenmeden önce bir dizi muameleye tabi tutulur. 

Bir tekstil elyafına ihtiyaç duyulduğunda, onu dimi haline getirmek için bir dizi farklı yöntem kullanılabilir.  Teknik olarak, her tür kumaş örgüsü “dimi kumaş” olarak adlandırılabilir ve bu tekstili yapmak için kullanılan çok sayıda dokuma deseni vardır.  Genel olarak, bir dimi kumaş, atkı ipliğinin bir veya daha fazla çözgü ipliği üzerinden geçirilmesi ve ardından iki veya daha fazla çözgü ipliğinin altından geçirilmesi ile dokunur.  Bu teknik, bitmiş kumaş yapıldıktan sonra diyagonal görünen “basamaklı” bir desenle sonuçlanır. 

İpucu: Dokuma kumaş nedir? Fabrikaları nerededir? Dokuma kumaş çeşitleri, fiyatları ve özellikleri hakkında detaylı yazımız için >>> “Dokuma Kumaş Nedir?”

Dimi Bağlantılı Kumaşlar Nerelerde Kullanılır? 

Dimi kumaş ve türevleri, çok çeşitli farklı türde giyim ve ev tekstili yapmak için kullanılabilir.  Bu kumaş en çok denim kotlarda kullanımıyla tanınır;  tüm kot türleri bu ikonik çapraz desene sahiptir.  Karşılaştırma için, duck kumaş pantolonları da kottan yapılır, ancak dimi yerine düz dokuma kumaş içerirler. 

Bu kumaş geçmişte ceket yapımında yaygın olarak kullanılırken, bu uygulama günümüzde daha az yaygın.  Bunun yerine, polo gömlekleri ve benzeri kıyafetler yapmak için kullanılan bu tür dokumaları görmek daha yaygındır.  Dimi kumaş, atlet, iç çamaşırı veya ciltle doğrudan temas eden diğer herhangi bir hafif kumaş türü yapmak için sıklıkla kullanılmaz.  Bunun yerine, bu tekstil ürünlerinin çoğu düz dokuma kumaşlarla yapılır. 

Ev tekstili alanında, çarşaflarda kullanılan dimi bulmak yaygındır.  Bu tip kumaşlar çok yüksek iplik numaralarında yapılabildiğinden çarşaf talebi yüksek olduğu gibi hafif battaniye , yorgan ve şilte örtülerinin yapımında da kullanılmaktadır.  Ek olarak, bu tür kumaşlar masa örtüleri, perdeler ve havlular gibi diğer ev eşyalarının yapımında da kullanılabilir.  Elmaslı dimi gibi bazı dimi türleri, çeşitli halı ve kilimlerin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.  Bu kumaş duvar asma yapmak için bile kullanılabilir. 

Dimi Kumaş Üreticileri

Tüm dünyada dimi kumaş üretilirken, Çin’in bu tekstil ürününün en büyük ihracatçısı olduğu açıktır.  Çin, en büyük polyester üreticisi ve aynı zamanda en büyük pamuk üreticisidir. 

Bu iki elyaf en çok dimi kumaş yapmak için kullanıldığından, Çin bu ikonik kumaşın üretiminde pazar lideridir.  Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan da önemli dimi kumaş üreticileridir ve son ekonomik gelişmeler sayesinde Çin, nihayetinde dünyanın en büyük tekstil üreticisi olarak görevden alınabilir.  Ancak şimdilik bu ülke hemen hemen her tür tekstilin en büyük üreticisi olmaya devam ediyor. 

Dimi Kumaş Fiyatları 

Dimi Örgüleri
Dimi Örgüsünden Türetilen Örgüler – Dimi Dokuma Kumaş Analizi (Formül)

Dimi kumaş fiyatları yerine dimi örgülü kumaş fiyatları desek daha doğru olur. Bu kumaşın fiyatları yapıldığı elyafa ve onu yapmak için kullanılan işleme bağlıdır. Bazı fabrikalar bu tekstili diğerlerinden daha verimli üretebilir ve ortaya çıkan kumaş toptancılara daha az maliyetlidir. Buna ek olarak, pamuk ve polyesterin fiyatı kabaca eşdeğer olsa da, Pima ve Supima pamuk gibi bazı özel pamuk türleri, normal pamuk veya polyesterden çok daha pahalı. Dimi dokuma ile üretilen kumaşlar bazen ciddi anlamda uçuk fiyatlarda olabilir. Dikkatli olun!

Dimi Kumaş Çeşitleri

Dimi kumaş çeşitleri elde etmek için birkaç farklı doğal ve sentetik elyaf kullanılır. Bu kumaş çeşitli desenlerde de yapılabilir. Aşağıda sunulan farklı dimi türlerine ilişkin bazı örnekler verilmiştir.

Dimi örgü çeşitleri veya dimi çeşitleri nelerdir? sorunuza cevap arayalım.

Doğal Dimi

Dimi Bağlantılı Kot Kumaş
Dimi Dokuma Kumaş (Denim)

Bazı dimi kumaş türleri, pamuk gibi doğal liflerden yapılır.

Sentetik Dimi

Diğer dimi kumaş türleri, polyester gibi sentetik kumaşlardan yapılır.

Zikzak Dimi

Bu tür bir dimi, bu örgünün en yaygın biçimidir ve bu tür örgüyü tanınabilir kılan diyagonal bir desene sahiptir. 

Balıksırtı Dimi

Bazı tekstil uzmanları balıkkılçığının kendi kumaşı olduğunu düşünür, ancak bu aslında bir dimi türevi.  Bu kumaş türü, farklı renklerdeki atkı ve çözgü iplikleriyle elde edilen ikonik bir zikzak deseni sergiler. 

Elmas Fitilli Kumaş

Komple bir kumaşta bakıldığında, elmas fitilli çoklu eş merkezli çizgilerden oluşan elmas görünümündedir.  Bu elmaslar kumaş boyunca birbirine paralel olarak düzenlenmiştir.  Bu tür bir dimi bazen giyim yapmak için kullanılırken, kilimlerde bunu bir desen olarak görmek de yaygındır. 

Bebek Bezi Dimi

Bu tip bir dimi, başlangıçta çocuk bezleri yapmak için kullanılmıştır ve karmaşık bir baklava şekilli desen sergilemektedir. 

Kırık Dimi

Hayır, bu tür bir dimi yırtılmaz veya başka şekilde zarar görmez;  sadece değişen bir model gösterir. 

Uzatılmış Dimi

Bu tip dimi, daha fazla atkı ipliğinin tek bir dokuma ipliği ile geçilmesiyle dokunur, bu da uzun bir görünümle sonuçlanır.

Dimi Kumaş Çevreyi Nasıl Etkiler?

Dimi Örgü Kumaş (Siyah Beyaz)
Dimi Örgü Siyah-Beyaz Çizgi Desenli Kumaş

Dimi kumaş nedir? anladığımıza göre dimi örgülü kumaşların çevreyle ilişkilerine de değinelim. Dimi kumaş üretiminin neden olduğu çevresel etki, üretiminde kullanılan elyaf türlerine bağlı olarak değişir. Örneğin, doğal kaynaklardan türetilen lifler, genellikle çevre üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir, ancak sentetik kumaşlar, çeşitli şekillerde küresel ekosisteme zararlıdır.

Ayrıca kumaş yapımında kullanılan yöntemler çevreye olan etkilerini de etkilemektedir. Pamuk üretimi doğası gereği sürdürülebilir olsa da, bu maddenin üretimini çevreye zararlı kılan uygulamaları kullanmaktadır ve polyester gibi sentetik malzemelerin üretimi doğası gereği çevreye zararlı olsa da, imalat yapmak mümkündür.   

Pamuk yenilenebilir bir kaynaktır, ancak bu mahsulü yetiştirmek için etik olmayan tarım uygulamaları kullanıldığında, toprak bozulması meydana gelebilir. Ayrıca pamuk yetiştirmek için zararlı gübreler veya böcek ilaçları kullanılırsa, bu toksik kimyasallar su kaynağına girebilir. 

Dimi Kumaş Geri Dönüşümü

Pamuğun kumaşa işlenmesi, zararlı maddeler kullanılmadan yapılabilir. Ancak bazı üreticiler bu işlemde zamandan ve paradan tasarruf etmek için kostik kimyasallar kullanabilir. Pamuk üretiminde hangi olumsuz faktörler kullanılırsa kullanılsın, bu madde biyolojik olarak parçalanabilir, bu da hızla parçalanıp çevre tarafından geri kazanıldığı anlamına gelir. Ek olarak, birçok pamuk üreticisi tekstil elyaflarını yapmak için sadece organik ve sürdürülebilir uygulamaları kullanır. Bu şirketleri USDA, GOTS ve ASA sertifika etiketlerini arayarak bulabilirsiniz. 

Neredeyse pamuk kadar sıklıkla dimi yapmak için kullanılan polyester üretimi, doğası gereği çevre için kötüdür.  Bu kumaş, yenilenemeyen bir kaynak olan petrolden yapılır ve bu “fosil yakıt” maddesinden kullanılabilir polimerleri çıkarmak için bir dizi toksik kimyasal kullanılır. 

Polyester üretimi sırasında oluşan kirlilikten kaçınmanın bir yolu yoktur, ancak gelişmiş üretim süreçleri ile azaltılabilir.  Ancak polyester bir kez yapıldığında, biyolojik olarak parçalanamadığı için kaçınılmaz olarak çevreyi kirletecektir.  Pamuklu giysilerin çoktan ayrışmasından yüzlerce yıl sonra, polyester kumaş gezegenin ormanlarında, okyanuslarında ve su yollarında hala var olacak. 

İpucu: Kumaş geri dönüşüm nasıl yapılır? Kumaş geri dönüşüm firmaları İstanbul ilinde nerededir? Geri dönüşüm kumaş fabrikaları ve fire kumaş satanlar hakkında detaylı bilgilere sahip yazımız için >>> “Geri Dönüşüm Kumaş Rehberi”

Dimi Kumaşın Avantajları

Dimi kumaş avantajları nedir? Sıkı dokunmuş yapısı nedeniyle yüksek iplik sayısı, bu tekstil potansiyelini hem suya hem de rüzgara karşı dayanıklı hale getirmiştir. Sağlam ancak yine de hoş bir örtüye sahip bir malzeme arıyorsanız, o zaman dimi kumaş veya pamuklu dimi en iyi seçenektir. Çapraz örgüsü sayesinde düz dokuma kumaşlara göre daha iyi örtülür.

Diğer bir önemli avantaj, fitilli kumaşın ağır aşınmaya ve yıpranmaya dayanmasıdır ve bu da onu ev mobilyaları, dış giyim ve kot pantolonlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Düz bir dokuma kadar sık ​​ütülenmesine gerek yoktur ve takılırsa onarımı nispeten kolaydır.

Twill Pantolon Nedir?

Hiç, güzel olduğunu düşündüğünüz bir pantolonu, başkalarını daha rahat bulduğunuz için kafanız karıştı mı? Ya da genel olarak ne tür bir malzeme veya pantolon tarzı olduklarından emin olmak için bir çift pantolon satın aldınız mı?

Hem gündelik hem de elbise pantolonlarının yapıldığı farklı malzeme türlerini öğrenmek çok kafa karıştırıcı olabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun kıyafetleri satın almayı daha zor hale getirir. Örneğin: dimi pantolon nedir ve ne tür etkinliklerde giyilmeye uygundur? Bu basit soruyla pantolon dünyasını deşifre etmeye başlayalım.

Dimi pantolon ne anlama geliyor?  Pek çok insan, dimi kumaşların pantolon oluşturmak için kullanılan herhangi bir özel malzemeye atıfta bulunmadığından, daha çok onları oluşturmak için kullanılan teknikle ilgili olduğuna şaşıracaktır.  Bununla birlikte, dimi pantolonlar, dimi desen kullanılarak yapılan pantolonlardır. 

Dimi, kumaş çapraz bir desende dokunduğunda yapılır, bu nedenle, iki veya daha fazla dikey iplik bir seferde iki veya daha fazla yatay iplik üzerinden geçerse materyaller kıvrımlı olarak adlandırılabilir.  Bu teknik hafif nervürlü bir dokuya neden olur ve dimi tekniği pamuk, ipek, yün ve daha fazlasıyla kullanılabilir. 

Bu dimi desen tekniği, en çok pantolon ve kot pantolon oluşturmak için kullanılır. Doğru! Kot pantolonlar genellikle bir tür dimi pantolondur! Denim genellikle bu ayırt edici görünüm için mavi ve beyaz ipliklerin birlikte dokunmasıyla yapılır, bu nedenle çoğu kot pantolon dimi pantolon olarak düşünülmelidir.

Dimi Kumaş Pantolon

Dimi kumaş pantolonların formalitesi, dimi olup olmamasına değil, tamamen pantolonun kumaşına ve tarzına bağlıdır. Piyasada birçok dimi  pantolonu vardır. Bu pantolonlar temiz görünümleri, ince çizgileri ve yüksek kaliteli malzemeleri için uygun iş gündelik kıyafetleri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hedefiniz resmi bir etkinlik için uygun kıyafeti seçmek olduğunda kot gibi bir çift dimi pantolonun kesim yapma olasılığı daha düşüktür.

Dimi pantolonunuzun resmi mi yoksa gündelik mi olduğuna karar vermek için renklerini, kesimlerini, malzemelerini ve genel görünümünü göz önünde bulundurun.

En yaygın iki elbise tipi, dimi pantolon, chinos ve hakilerdir.. Resmiyetlerinin seviyesi, giydiğiniz tasarımın rengine ve kesimine bağlıdır.  Genel olarak konuşursak, bu iki tip pantolon, ofis kıyafetleri veya gündelik iş etkinlikleri için en iyisidir.

İş pantolonları tipik olarak polyesterden veya hatta bir çoklu karışım malzemeden yapılmış dimi pantolonlardır. Öte yandan, yüksek kaliteli resmi pantolonlar, daha ucuz pamuk ve mevcut polyester seçenekleri yerine gabardin veya tüvit dimi kumaşlardan yapılacaktır. Bu malzemelerin diğer düşük kaliteli dimi kumaşlardan daha yüksek kalitede olduğu düşünülmektedir.

Dimi Dokuma ile Üretilen Kumaşlar

Dimi Örgü Raporu
Dimi Örgü Raporu Tekstil

Dimi dokuma kumaşları aşağıdaki gibi örneklendirilebilir. Dimi kumaş çeşitleri yerine de konulabilir. Ayrıca dimi kumaş türleri size çok tanıdık gelecek…

  • Gabardin Kumaş
  • Denim Kumaş (Kot Kumaşı)
  • Diril Kumaş
  • Şayak Kumaş
  • Kaşe Kumaş
  • Blazyer Kumaş
  • Tartan Kumaş
  • Lastikotin Kumaş

Yukarıdaki kumaşları satın almak istiyorsan bizimle irtibata geç. Dimi kumaş nedir? Artık öğrendiğine göre canlı bir örnek görmek farklı hissettirecektir. Atilla Tekstil’de kumaş satışı online olarak gerçekleştirilebilir. Haydi kilo ile kumaş satın al ve canlı hisset! Dimi kumaş nedir? diye öğrendiğine göre alışverişe başla…

Yardımcı Kaynak: Tekstil Teknolojisi – Dimi Dokuma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir