Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Damask Kumaş Nedir? (Şam Kumaşı)

Damask Kumaş Nedir

Damask Kumaş Nedir? 

Damask kumaş nedir? Damask kumaş özellikleri nelerdir? Güzelce bir giriş yapalım…

Damask, tersine çevrilebilir, jakar desenli bir kumaştır, yani desenin üzerine basılmak yerine kumaşa dokunması anlamına gelir.  Kumaşın tasarımı, iki farklı dokuma tekniğinin bir kombinasyonu olan dokuma tekniğiyle yaratılır. 

Tasarım saten dokuma kullanılarak dokunurken arka plan düz, dimi veya saten dokuma ile elde edilir.  Damask, sadece tek bir çözgü ipliği ve tek bir atkı ipliği kullanılarak dokunmaktadır.  Damasko desenleri çok renkli veya tek renkli olabilir.  Damask ipek, keten, pamuk, yün veya suni ipek gibi sentetik lifler dahil olmak üzere çeşitli farklı kumaşlardan yapılabilir. 

Şam Kumaşı Ne Demek? 

Şam kumaşı ne demek? Örneklerle analiz edelim. Öncelikle damask desen kumaş, kumaş üzerine basılabilir veya işlenebilir. Ancak şam kumaş için desen bir jakarlı dokuma tezgahı kullanılarak kumaşa dokunur. Bu geri dönüşümlü kumaş, ipekten sentetiklere kadar çeşitli elyaflardan yapılabilir ve kullanımları Orta Çağ’ın başlarına kadar uzanır. Damask döşemelik kumaş dayanıklı ve dekoratif yapısı ile döşeme ve perdeler için harika olduğundan her  evin armatürüdür. Damask desen perde salonlarınıza ayrı bir hava katacağından emin olabilirsiniz. 

Damask Kumaş Modelleri
Damask (Şam) Kumaş Nedir?

Şam Kumaş’ın Tarihi Nedir? 

Şam MÖ 300 civarında Çin’de ortaya çıktı, ancak Orta Çağ’ın başlarında büyük bir dokuma tekniğine dönüştü.  Orta Çağ’da şam üretimi, Bizans ve Orta Doğu merkezli olmuştur.  Kumaş, adını ipek yolu üzerinde aktif bir ticaret limanı olan Şam şehrinden almaktadır.  Erken Ortaçağ’da şamlar genellikle ipekle dokunurdu. 

Şam, on dördüncü yüzyılda ilk kez Avrupa’ya geldi. Erken Avrupa barajları, standart bir dokuma tezgahının barındıramayacağı desenlerin oluşturulmasına izin veren iki koşum takımına sahip İtalyan çekme tezgahlarında dokundu.  Modern şam tezgahları, bilgisayarlı güç tezgahları olan Jakarlı tezgahlar kullanılarak yapılır. 

Damask Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Damask güçlü, sıkı dokunmuş bir kumaştır ve onu dekoratif bir tekstil olarak ideal bir seçim haline getiren pek çok özelliği vardır.  İşte damask kumaşın bazı özellikleri:

Damask, dokuma tekniklerinin bir karışımı ile oluşturulan kalın ve ağır deseniyle tanımlanır. Damask deseni, birkaç iplik katmanından oluşan çok sıkı bir dokumadır ve bundan kalın bir tekstil elde edilir. Sıkı örgü aynı zamanda damaskı inanılmaz derecede güçlü ve dayanıklı kılar. Evdeki döşemeli sandalyeler ve kanepeler gibi düzenli olarak giyilen giysiler ve eşyalar için harikadır. Damask aynı zamanda tersine çevrilebilir (desen her iki tarafa da yansıtılır). Damask desen kumaşlar genellikle saten dokuma tekniği ile dokunarak kumaşa parlak bir kalite kazandırır.

Damask Desen Ne Demek? 

Damask Desen Nasıl Olur?
Damask Desen Ne Demek?

Damask deseni adını Suriye’nin başkenti olan ve Türkçe’de Şam olarak bilinen Damascus’tan alır. Şehrin kullanılan diğer isimleri, Arapça’da Dimeşk ya da Eş-şam, Farsça’da ise Demeşgeh’tir. Damask desen olarak anılan şekil ise aslında eski çağlarda kullanılan beş temel dokuma türünden birine denmektedir. İki farklı renkteki ipliğin iki yüzeyde de desen oluşturacak şekilde dokunduğu bu kumaş türünde ipek, yün, saten gibi kaliteli iplikler kullanılırmış. Damask kumaşın Avrupa’da yaygınlaşması on ikinci yüzyıla tekabül etse de kumaşın tarihi çok daha eskiye dayanıyormuş.  

Bu özel kumaş için Damask sözcüğünün ilk kullanımı ise Fransızca metinlerde ve on dördüncü yüzyılın ortalarına rastlıyor. On altıncı yüzyıla kadar desen kumaşın esas yüzünde koyu renk üzerine açık renk olacak şekilde iki renkli iplikten işlenmiş, sonraları ise araya altın ve gümüş rengi gibi parlak renkler de katılmış. 1801 yılında Joseph Marie Jacquard tarafından geliştirilmiş dokuma tezgahı sayesinde damask desenli kumaşlar çok daha hızlı ve düşük maliyetle dokunmaya başlanmış. Bu kumaş türleri de dilimize jakarlı kumaş (ya da jakarlı dokuma kumaş) olarak geçmiştir.  

Damask Desen Nedir? 

Damask desen örnekleri yaprak, çiçek, meyve ve hatta bazen hayvan figürlerini barındıran damask desenler zaman içinde dokuma türünün ve kumaşın adından ziyade üzerindeki birbirinin aynısı olan ve sürekli devam eden bu figürlerin birleşiminden oluşan desenlere denmeye başlanmış. 

Damask Kumaş Kullanım Alanları 

Krem Renk Damask Kumaş
Döşemelik Damask Desen Örnek Parça Kumaş (Krem Rengi)

Damask, giyimden ev dekorasyonuna kadar çeşitli kullanımlara sahip çok yönlü bir kumaştır.  İşte damaskın popüler kullanımlarından bazıları: 

  • Masa Örtüleri:  Damask, peçeteler, masa  örtüleri gibi masa takımları için kullanılır.  Damask hem dekoratiftir, hem dayanıklıdır hem de günlük kullanıma dayanabilir.  Damask, dekoratif ceketler veya gece elbiseleri gibi giyim eşyalarında kullanılır.  Kalın kumaş, diğer hafif kumaşlarla aynı örtüye sahip olmasa da sağlamlık, yapılandırılmış bir siluet oluşturur.  
  • Aksesuarlar: Damask, eşarp ve çanta gibi moda aksesuarları için de popülerdir. Güzel desen ve yoğun kumaş, ifade öğeleri için çekici bir görünüm yaratır.  Damask, çekici desenlerinin bir sonucu olarak ev dekorunun vazgeçilmezidir.  Damask’ın dayanıklı yapısı, onu döşeme ve perdeler için mükemmel kılar.  Damasko duvar kağıdı da çok popülerdir, ancak gerçek kumaşı kullanmak oldukça pahalıdır. Onu duvara yapıştırmak için yoğun emek harcamak gerektirir. Birçok damask duvar kağıdı, basit, tekrarlayan tasarım nedeniyle evlerde harika görünen damask desenini taklit eder. 

Damask Kumaş ile Brokar Kumaş Arasındaki Fark Nedir? 

Damask ve brokar kumaş, Jakarlı tezgahlarda dokunan desenli kumaşlardır.  Damask, brokar kumaşın desenleri kabartmalı ve kabarık görüneceğinden, genellikle brokardan daha düzdür.  Kabartma nedeniyle, damask halindeyken brokarlar geri dönüşümlü değildir.  Brokar kumaş desenleri genellikle çok renklidir. Damask kumaş ise tek renkli veya çok renkli olabilir. Damask desenleri genellikle saten dokuma tekniği kullanılarak dokunduğundan, brokar kumaş modelleri genellikle parlaklık oluşturmak için metal iplikler kullandığından, kumaşa parlaklık kazandırır. 

Damask Kumaş Bakım Rehberi

Damask kumaş nedir? sorusuna cevap arıyorduk ancak cevabı aldık. Haydi netleştirelim. Bunu damask kumaş için bakım talimatlara göz atarak yapacağız. İpek damask kumaşa her zaman kuru temizleme yapılmalıdır. Ancak pamuklu, keten ve sentetik damask kumaşlar elde yıkanabilir veya çamaşır makinesine yumuşak bir döngüde konulabilir. 

Damask Kumaş Nasıl Yıkanmalıdır?

Damask kumaş yıkama işlemlerine başlamadan önce bakım etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Çamaşır makinesini kullanıyorsanız, takılmaları önlemek için şam bezini file çamaşır torbasına koymak iyi bir fikirdir. Şam kumaşı için çamaşır suyu kullanmayın. Damask kumaşı yıkıyorsanız  giysi, blazer gibi, parçanın iç yapısını bozmamak için kuru temizleme yapmak isteyebilirsiniz.  Malzeme elde yıkanabilse veya nazik döngüye alınsa bile, ürünün şeklini bozma riskini almak istemezsiniz. 

Günümüzde Şam Kumaş 

Günümüzde damask kumaş, bol ve ucuz olması nedeniyle ihtişamının bir kısmını kaybetti.  Özellikle 20. Yüzyılda petrokimya liflerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, şam kumaşı artık kaynağı kolay olduğu için ucuzdur.  Bilgisayarlı jakarlı dokuma tezgahının icadı, şam dokumasını otomatikleştirmeyi mümkün kıldı. Bu da maliyetleri düşürdü ve şam dokuması kumaşlara daha fazla erişilebilirlik sağladı. 

Şamın MS ilk birkaç yüzyılda sahip olduğu popülaritesini asla geri kazanamayacağı muhtemeldir. Ancak yine de, damask kumaşa dokunan karmaşık desenler, tarih boyunca birçok farklı insan ve toplumdan kültürel eserlerdir.  İnsanlık, sürekli karmaşıklaşan sanat ve kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olarak damaskı ileriye taşımaya devam edecek. 

Şam Kumaşı Nasıl Yapılır? 

Geleneksel olarak damask kumaş dokumak çok zordur.  Yalnızca geleneksel dokuma tezgahları mevcutsa, tek bir damasko duvar halısının dokunması haftalar alabilir. Jakarlı dokuma tezgahı icat edildikten sonra işler kolaylaştı. Artık bu mekanik dokuma tezgahları bilgisayarla programlanabildiğinden, şam dokuma işlemi eskiden olduğu gibi zor değildir. 

Geleneksel Dokuma Nedir?

Her çözgü ve atkı ipliği setine dolgu adı verilir. Bir şam (damask) kumaşı bir veya daha fazla dolgudan oluşabilir. Hem saten hem de sahte saten kumaş yapılabilir. Çözgüler dokuz dolguyu geçebilir.

İpucu: Dokuma kumaş çeşitleri, özellikleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi için >>> “Dokuma Kumaş”

Bilgisayarlı Jakarlı Dokuma Tezgahı Nedir?

Modern şam dokumacılığı, bu tekstilin geleneksel üretimiyle aynı temel ilkeleri izliyor, ancak artık bu işi insan eli yerine robotik kollar yapıyor.  Bilgisayarlı jakarlı dokuma tezgahı, binlerce dokumacının işini otomatikleştirdi. Bir zamanlar yalnızca seçkinler tarafından erişilebilen şam kumaşının güzelliğine herkes tarafından erişim sağlandı.

Damask (Damasko) Kumaşı Nerelerde Kullanılır? 

Damasko kumaşın öncelikli amacının ev dekorasyonu uygulamalarında olduğunu söylemek güvenlidir, ancak bu ikonik örgü bir dereceye kadar giyim ve aksesuarlarda da kullanılmaktadır. Damasko kumaşının en yaygın kullanımlarından birkaçı: 

Giyimde Şam Kumaş 

Sertliği nedeniyle damasko genellikle günlük giysiler için uygun değildir.  Sentetik kumaşların ortaya çıkışı, daha ince ve daha şekle uyan damasko üretmeyi mümkün kılmıştır, ancak yine de şamın modadaki birincil uygulamaları gece kıyafetleri, ceketler ve hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış diğer nispeten sert giysilerdir.  

Aksesuarlarda Şam Kumaş 

Atkılar, çantalar ve valizler, damasko’nun yaygın aksesuar uygulamalarıdır.  Cilde yakın giyilen aksesuarlarda ipek gibi yumuşak lifler kullanılırken, gün boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz bavullar ve diğer ağır hizmet tipi damasko ürünler için genellikle sentetik lifler kullanılır. 

Dekorda Şam Kumaş 

Perdelerden döşemeye ve kilimlere, damasko evin her yerinde.  Döşemelik, damasko’nun en yaygın dekor uygulamasıdır;  Henüz şamdan bir kanepeye oturmadıysanız, er ya da geç oturacaksınız.  Damask, perde malzemesi olarak da oldukça popülerdir ve bazen hafif halılarda damasko görmek mümkündür. 

Desenli Damask Kumaş 

Desenli damask kumaş nedir? Nasıl olur?

Damask desenleri o kadar güzel ki, hala kesinlikle damask desene sahip çok sayıda kumaş olmayan ürün var. Örneğin duvar kağıdı, damasko kumaştan en açık şekilde çalıp başka bir yüzeye yerleştirilen ürün kategorilerinden biridir ve ayrıca valizler, gözlük kılıfları, dizüstü bilgisayar çantaları, telefon kılıfları ve diğer birçok plastik aksesuarı bulmak da yaygındır. Bunların üzerinde damask desenler vardır. Damask desen pike ve damask desen fon da sıklıkla görebileceğiniz ürünlerdendir. 

Damask Kumaş Üreticileri

Hangi kumaşın kullanıldığına bağlı olarak, en büyük damask kumaş fabrikası aşağıdaki ülkelerden herhangi birinde olabilir: 

En Büyük İpek Üreticisi 

Her zaman olduğu gibi, Hindistan dünyanın en büyük ipek üreticisidir.  Çin ayrıca oldukça fazla miktarda ipek ihraç ediyor, ancak Hindistan hala eski dut bahçeleri ve atalardan kalma ipekböceği ırklarıyla gösteriyi çalıyor. 

En Büyük Yün Üreticisi 

İnsanlardan katlanarak daha fazla sayıda koyunla Avustralya, doğal olarak dünyanın en büyük yün üreticisidir.  Şu anda piyasada bulunan yün damasklerin çoğu Avustralya’da ortaya çıktı. 

En Büyük Pamuk Üreticisi 

Hindistan şu anda dünyanın en büyük pamuk üreticisidir. Ekonomisi genişledikçe ve Çin’in ticaret anlaşmalarının devamıyla Hindistan’ın bu üst konumda kalması muhtemeldir. 

En Büyük Sentetik Kumaş Üreticisi 

Çin, dünyanın en büyük petrokimya üreticisidir, bu nedenle bu komünist ülkenin aynı zamanda küresel sentetik tekstil elyaf üretiminin merkez üssü olduğu mantıklıdır. 

Damask Kumaş Fiyatları 

Damask kumaş fiyatları aşağıdakilere bağlıdır: 

Kullanılan Kumaş 

Damask Desen Kumaş (Kırmızı-Beyaz)

İpek, pamuktan, pamuk polyesterden daha pahalıdır. Doğal, organik kumaşlar genellikle daha pahalıdır. Ancak giysilerinizin görünümü, verdiği his ve çevreyi etkileme şekliyle etkilemeyi hedeflerseniz buna değer. 

Dolgu Sayısı 

Tek renkli damask, genellikle birden fazla dolgulu veya renkli damasko kumaştan daha ucuzdur. Damask kumaş fiyatları dahilinde dolgu sayıları önemli bir belirleyicidir.

Genel Örgü Kalitesi 

Bazı safçılar hala el dokuması damasko’nun her zaman makine dokuması taklitlerinden daha üstün olacağını söylüyor.  Geleneksel damasko kumaş güzel bir para getirir. Kumaş dokumacıları sanatlarında ne kadar iyiyse ürün başına o kadar fazla ödersiniz. 

Damask Kumaş Çeşitleri 

Damask kumaş nedir? sorusuna cevabımızın netlik kazanması için çeşitlerini ve özelliklerini öğrenmeliyiz. İşte karşılaşabileceğiniz birkaç damasko kumaş türleri: 

İpek Şam Kumaş 

İpek Damask Kumaş Parçası

Yüzyıllar boyunca ipek bu ikonik desenli kumaşı yapmak için kullanılan tek malzeme olduğundan, kumaşın saflaştırıcıları hala ipek damasko “gerçek damask” diyorlar. İpek damask, bu kumaşın en yumuşak ve en kaliteli versiyonu olmaya devam ediyor, bu da onu doğal olarak damask desenlerin arasında en pahalı kumaş türü yapıyor. 

İpucu: İpek kumaş fiyatları, çeşitleri ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Sentetik Şam Kumaş 

Uzmanlar sentetik damaske alay edebilirler, ancak ipek, pamuk veya başka herhangi bir doğal elyaftan yapılmayan damasko artık norm haline geldi. 

Pamuk Şam Kumaş 

Doğunun dokumacıları ilk önce pamukla şam yapmayı denediler, ancak bu malzeme-desen kombinasyonu hiçbir zaman ipek şamla aynı şekilde yakalanmadı. 

Yün Şam Kumaş 

Yünlü Şam Kumaşı (Kırmızı-Pembe)

Tıpkı pamuklu şam kumaşı gibi, yünlü şam kumaşı da son birkaç yüzyılda moda camiasının fantezisini yakaladı.

Dimi Şam Kumaş 

Dimi şam, yukarıdaki malzemelerden herhangi biriyle yapılabilir. Ancak dimi bir görünümle sonuçlanan biraz farklı bir örgü desenine sahiptir.

Damasko Kumaş Üretimi Çevreyi Nasıl Etkiler? 

Damask kumaş nedir? Çevreye bir zararı var mıdır?

Aslında damask kumaş bir elyaftan ziyade bir kumaş deseni olduğundan, çevre üzerindeki tek doğrudan etkisi son dokuma işlemi sırasında meydana gelir. Ancak o kısma gelmeden bitmiş bir şam kumaştan yapılmış kıyafet çeşitli aşamalardan geçiyor. Bu aşamaların her birinde, üreticilerin yaptığı seçimler, damasko üretiminin çevreyi nasıl etkilediğini belirler. 

Doğal Liflerin Çevresel Etkisi 

Doğal lifler genellikle çevre üzerinde en az olumsuz etkiye sahiptir. Şam yapımında kullanılan üç doğal kumaş arasında pamuk, açık ara “en kirli” olanıdır.  Bitki mahsulü olarak pamuk yetiştiriciliği genellikle toksik böcek ilaçları, gübreler ve yerel bitki, hayvan ve insan topluluklarını zehirleyen diğer maddeleri içerir. 

Bununla birlikte, ipek ve yünün pratikte hiçbir olumsuz çevresel etkisi yoktur.  Koyun ve diğer yün üreten hayvanları kötü koşullarda tutmak kesinlikle mümkündür ve birçok üretici bunu yapar.  Ufukta organik, sürdürülebilir hayvansal lif yetiştiriciliğinin temelleri yükseliyor ve şimdiden hayvanlarına hak ettikleri saygıyı sağlayacak tonlarca yün üreticisi var.  İpek üretimi söz konusu olduğunda, Hindistan’da ve dünyanın başka yerlerinde aynı topluluklarda binlerce yıldır güvenle sürdürülen bu atadan kalma süreç hakkında yalnızca ipekböceği haklarını savunanların endişeleri var. 

Sentetik Liflerin Çevresel Etkisi 

Azaltılabilse de, sentetik elyaf üretiminin çevreye verdiği zararı tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur. Petrokimyasalların elyaf üretimi için ilk kez kullanıldığı sırada, işlerin ne kadar yanlış gideceğini kimse bilemezdi. Ancak bu günlerde, okyanuslarda dağlar kadar plastik var ve iklim değişikliği konusundaki haykırışların ortasında, hiç kimse devam eden kirlilik krizini düşünmüyor gibi görünüyor. 

Üretim Süreçlerinin Etkisi 

Damasko üretimine uygun iplik elde edildikten sonra, üreticilerin yaptığı seçimler, damaskonun çevreyi etkileme şeklini büyük ölçüde değiştirebilir.  Örneğin toksik boyaların, alev geciktiricilerin ve diğer üretim sonrası işlemlerin kullanılması yakındaki toprağı, su yollarını ve akciğerleri zehirleyebilir. 

Bir yanıt yazın