Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Gabardin Kumaş

Gabardin Kumaş Özellikleri

Gabardin Kumaş Nedir?

Bazı kumaşların azalıp artan popülerlik seviyeleri vardır. Nitekim gabardin kumaş, bir zamanlar popüler olan, ancak şimdi eskiye nazaran nadir görülen kumaşlardan biridir. Eski gabardin furyası geride kalsa da halen oldukça fazla kullanıcıya sahiptir. İnanılmaz güzel ve kullanışlı bir kumaş olan gabardin kumaş nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Bu yazıda gabardin kumaş ile ilgili merak edilenlere yanıt arayacağız. Gabardin kumaş özellikleri nedir?, Hangi çeşitleri bulunmaktadır?, Gabardin kumaş fiyatları nedir?, Nereden gelmiştir?, Nerelerde kullanılır?, Üretimi nasıl yapılır?… gibi sorulara daha fazlasına cevap bulmaya çalışacağız.

Gabardin Kumaş Ne Demek?

Gabardin kumaş, genel olarak takım elbise, ceket, pantolon, trençkot, kaban, palto, yelek ve diğer giysilerde kullanılan sert, sıkı dokunmuş bir kumaş türüdür. Dimili bir kumaştır. Kamgarn, pamuk ve yün karışımlarından yapılabilir. Atkı ipliğinden çok daha fazla çözgü ipliği içeren spesifik bir dimi dokuma kumaş çeşididir. Polyester ve lamine işlemleriyle ıslanmaya karşı dirençli hale getirilebilir. Yapısal olarak kot (denim) kumaşa benzerdir. Hatta günümüzde kot kumaşın alternatifi olarak görülür.

Gabardin Kumaş Nasıl Olur? Ne Demek? Yüzey Doku Fotoğrafı
Gabardin Kumaş Nedir?

Gabardin kumaş 16×12 / 7×7 / 2×1 / 20×1 / 30×1 gibi çeşitlere sahiptir. Ayrıca özel üretim olarak farklı cinslerde yapılabilir. Ama en çok tutulan gabardin kumaş çeşitleri 16/12, 7/7 ve 2/1 dokunmuş olanlardır.

Çözgü ile üzerinden geçen atkı ipliği sayısı birinci rakam ile temsil edilir. Dolguyu tekrar geçmek için dönmeden önce çözgünün altından geçtiği atkı ipliği sayısı ikinci rakam ile temsil edilir. Bu, dokuma kumaşlarda bulunan çapraz ipliklere atıf yapan tekstil endüstrisi terimidir. Kumaşın ön tarafında görülen kabarık bir çizgi bulunmaktadır. Uzunlamasına ipliklere sahip bir dokuma kumaş çeşididir.

İpucu: Dokuma kumaşlar hakkında ön bilgi almak için >>> “Dokuma Kumaş Çeşitleri, Özellikleri, Üreticileri, Fiyatları Nedir”

Gabardin Kumaşın Tarihi Nedir?

Gabardin terimi, İspanyol veya Fransız kökenlidir. Gabardin kumaş, 19. yüzyılın sonlarında bir moda evi tarafından keşfedilmiştir. İlk üretilen orijinal gabardin kumaş, dokunmadan önce su geçirmez hale getirilmiştir. İlk etapta kamgarn yün ve pamuk karışımından yapılmıştır. İlk başlarda su geçirmez kumaş alternatifleri ararken icat edilmiştir. Bu ilk üretilen gabardinin, o zamanın naylon kumaş yağmurluklarından daha rahat olduğu anlaşılmıştır. Bu sebeple uzun bir süre kapüşonlu mont ve kaban imalatçıları tarafından kullanılmıştır. Orta Çağ’da, gabardine benzer gevşek bir manto veya kaba dokuma bir dimi pelerini olarak üretildiği iddiaları vardır.

Bu kumaş, kuzey ve güney kutbunu keşfeden ünlü isimler tarafından giyilmiştir. Ayrıca dünyadaki ünlü aktörler de bu kumaşın reklamını yapmıştır. Gabardin kumaşın popülerliği, en yüksek seviyesine 1940-1950 yıllarında çıkmıştır. Zirve dönemini kadın pantolon üretimi ve erkek takım elbise imalatı ile yaşamıştır. O zamanlarda kot (blue jeans) kumaş ile oldukça büyük rekabet içine girebilmiştir. Bir zamanlar neredeyse gabardin pantolonun, kot pantolonların yerini alacağı düşünülmekteydi.

Gabardin Kumaş Özellikleri Nedir?

Gabardin Kumaşa Dair Teknik Bilgiler

 • Gabardin kumaş, sıkıca dokunmuş, çözgü yüzlü bir dimi dokuma kumaştır. Çözgü yüzlü kumaşlar, kumaş yüzeyinde atkı veya çapraz ipliklerden daha fazla çözgü veya uzunlamasına ipliğe sahiptir.
 • Dimi dokuma kumaşlar, yüzeylerinde çapraz bir şerit veya kabarık bir çizgi gösterir. İnce tel yakın aralıklı, hafifçe yükseltilmiş, belirgin ve sadece kumaşın yüzünde belirgindir.
 • Gabardinde vale açısı 45 veya 60 derecedir.
 • Gabardin her zaman atkı ipliklerinden çok daha fazla çözgüye sahiptir. Genellikle atkı ipliklerinin iki katı kadar çözgü ipliği vardır.
 • Kumaş ağırlıkları metrekare başına 6 ons ile yarda kare başına 12 ons arasında değişir. Kumaş yoğunluğu inç başına 76 çözgü ucu (epi) ile inç başına 48 atkı (ppi) ile 124 epi x 76 ppi arasında değişir.
 • Örgü yapısı, iplik boyutu ve çözgü / doldurma oranının birleşimi tel açısını oluşturur.
 • Erkek giyiminde genellikle dik açılı bir dimi gabardin kullanılırken, kadınların giyiminde genellikle normal (45 derece açılı) bir dimi gabardin kullanılır.
 • En yaygın örme desenlerinde, çözgü, bir dolgunun (2 × 1) altına girmeden önce iki atkı ipliğini geçer veya çözgü, iki dolgunun (2 × 2) altına girmeden önce iki dolguyu geçerek, şerit çizgisinin hareket ettiği sağ taraftaki dimisini oluşturur.
 • Gabardin, sağlam ve dayanıklı bir kumaştır. Gabardin kumaşın çeşitli elyaf türleri ile üretilenleri, farklı ağırlıkları ve farklı kaliteleri mevcuttur. Gabardin genellikle yünden yapılır.
 • Gabardin kumaşlar, %100 polyester dokulu, pamuk-polyester karışımı (polycotton) ya da yün karışımı olabilir.
Gabardin Kumaş Yüzey ve Teknik Özellikleri - Su Geçirmez Gabardin Kumaş
Gabardin Kumaş Örnek Yüzey Fotoğrafı

Yüksek Kaliteli Gabardin Kumaş Özellikleri

 • En yüksek kalitede gabardin için iki katlı kamgarn iplikler kullanır. Ancak tek kamgarn iplikler, iki katlı ve tek yün iplikler de kullanılır. Daha kaliteli gabardin kumaşlar daha yumuşak olanlardır. Düşük kaliteli kumaşlar pürüzlü ve serttir. İki katlı kamgarn iplikler, çözgü yüzlü yapı ve kumaşın sert, uzun ömürlü ve dayanıklı bir kumaş olmasını sağlar.
 • Pamuk veya ipekten yapılan gabardinler dayanıklı, kompakt özellikli ve zariftir. Ancak çok yaygın değildir.
 • Pamuklu ve dokulu polyester gabardin kumaş çeşitleri genellikle 2 × 2 dimi dokuma ile yapılır. Kaliteli gabardin donuk bir parlaklığa sahiptir.
 • Kompakt yapısı ve sert yapısı nedeniyle tozu ve suyu iter ve kolay kırışmaz.
 • Net ve basit çizgilere veya yumuşak kıvrımlara sahip özel tasarımlarda kullanılır. Çünkü sıkı dokuma kumaşlarda sarkmalar zorlaşır.
 • Kaliteli gabardin kumaşlar, ihracat ürünleri kapsamında, erkekler ve kadınlar için bol pantolon, ceket ve takım elbise, üniforma, etek, yağmurluk ve her türlü hava koşuluna uygun mont, spor giyim, binicilik alışkanlıkları, kayak kıyafetleri, şapkalar ve kumaş ayakkabılar gibi kıyafetlerde kullanılır. Spor giyim ve elbiseler için daha hafif gabardin kullanılırken, daha ağır gabardin pantolonlar ve daha özel takım elbiseler için kullanılır.
 • Ütüleme veya presleme sırasında fazla ısı ya da baskı kumaşta hasar oluşturmamalıdır.

Gabardinin Teknik Tekstil Terimleri Sözlüğündeki Niteliği : (2 × 1; 2 × 2)

Gabardin Kumaş Fiyatları Nedir?

Gabardin kumaş çeşitleri kalite başta olmak üzere bazı standart özelliklere göre fiyatlandırılır. Kumaşın kalınlığı ve cinsi, fiyatı belirlemede büyük etkendir. Örneğin ince yapıya sahip 20/1 gabardin kumaşın metresi, ondan çok daha kalın olan 7/7 gabardin kumaşın metresinden daha ucuzdur. Ancak fiyatlar birbirine çok yakındır. Orta kalınlıkta en çok satışı yapılan bir gabardin kumaş türü olan 16/12 gabardin, ortalama metre fiyatı 3 $ iken, 2/1 kalın gabardin kumaşın metre fiyatı ortalama 3.5 $’dır.

Türkiye’de şehir bazlı bakarsak fiyatların birbirinden farklı olduğunu görebiliriz. Hatta aynı şehirde ilçe bazlı fiyatlar bile değişiklik göstermektedir. Örneğin, gabardin kumaş fiyatları İstanbul ilinde her ilçeye göre değişiklik gösterir. Mesela gabardin kumaş Zeytinburnu veya Merter ilçesinde kira fiyatları sebebiyle Başakşehir ilçesinden daha pahalı fiyatlarla satılmaktadır. Bu örnek bize kalitenin yanı sıra maliyetlerin de fiyata yansıdığı gerçeğini göstermektedir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek daha vermek gerekiyorsa şu şekilde benzer bir örnek daha verebiliriz. Örneğin İzmir’in Urla ilçesinde satılan bir gabardin kumaşın fiyatı, Karşıyaka veya Kemer ilçelerinden daha ucuz olacaktır. Bunun sebebi de az önceki örnekteki gibi maliyet ve müşteri potansiyelinin çokluğudur.

Kumaşı toptan veya perakende (parça veya rulo fark etmez) satın almak da gabardinin fiyatını etkileyebilecek önemli faktörlerden biridir. 2000 metre orijinal 7×7 cins top halinde gabardin kumaş satın almakla, 5 metre gabardin parça kumaş satın almak arasında fark vardır. 2000 metre 7×7 cins gabardin bir kumaş alan birisi metresini 2.8 $ dolara satın alabilirken, 5 metre aynı kumaşı satın alacak birisi, metresine en az 3.5 $ – 4 $ arasında bir fiyat ödemek zorundadır. Hepimizin bildiği gibi bu sistem hemen hemen tüm ticari mallarda geçerlidir. Kuyumcudan altın, döviz vb. finansal değerleri satın aldığımızda bile yüksek miktarda satın alanlara indirim uygulanır. “Sürümden kazanmak” deyimi de buradan gelmektedir.

Parti Malı Gabardin Kumaş Nedir?

Parti malı gabardin kumaş nasıl olur? diye soruyorsanız hemen açıklayalım. Parti kumaş alanlar tabi ki gabardin kumaş ile çalışmak istiyorsa onu ucuz bir fiyata satın almak isteyeceklerdir. Bilindiği üzere parti kumaş gabardin regule (orijinal) gabardin kumaştan daha ucuzdur. Son zamanlarda parti kumaş fiyatları her geçen gün orijinal gabardin top kumaş fiyatlarına yaklaşmaktadır. Ancak yine de aralarında oldukça yüksek bir maliyet değişimi söz konusudur. Bu sebeple çoğu imalatçı firma orijinal gabardin yerine parti malı veya stok fazlası, “1A, 2A Kalite” gibi kumaşları tercih etmektedir.

Parti kumaş satanlar kumaş fabrikaları vasıtasıyla (genellikle İstanbul’da) parti kumaşı satın alırlar. Daha sonra bunu Zeytinburnu, Merter, Osmanbey, Yenibosna, Aksaray, Fatih gibi yerlerde veya diğer tekstil lokomotiflerinde satışa sunarlar. Parti kumaş ne demek? sorusunun cevabı çok basit. Örneğin parti malı kot kumaş sipariş üzerine verilen kumaşların hatalı (boya hatası) veya eksik çıkması sonucu daha ucuz maliyetli olan kumaştır. Parça veya tekleme kumaş olabilir. Serisi bozuk kumaşlarda bu kategoride yer alır. Bu kategoriye giren gabardin kumaşlara da “parti malı gabardin kumaş” denilmektedir.

Gabardin Parti Kumaş Alanlar Kimlerdir?

Bu sorunun cevabını tam olarak bilmesek de size bir ipucu verebiliriz. Parti kumaş İstanbul şehrinde talep ediliyorsa Zeytinburnu, Merter, Fatih, Aksaray, Osmanbey, Kadıköy, Başakşehir, Eminönü, Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Esenler veya Yenibosna ilçelerine keşfe çıkmaları tavsiye edilir. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde de parti malı gabardin kumaş bulabilme ihtimaliniz yüksektir.

İpucu: Parti kumaş nedir?, parti kumaş alanlar, satanlar ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgiler öğrenmek için >>> “Parti Kumaş”

Gabardin Kumaş Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Gabardin kumaş çeşitleri yüzlerce kıyafet türünde kullanılabilir. Aynı zamanda tekstil ara malzemesi olarak da kullanıldığı görülmüştür. Bunların yanı sıra ev tekstili, otomobil döşemeleri ve medikal malzemelerde de kullanılabilir. Gabardin kumaşının en çok kullanıldığı birkaç kıyafet türüne göz atalım:

Gabardin Kumaş Pantolon Modelleri

Gabardin kumaş çeşitleri en çok pantolon üretimi için kullanılmaktadır. Özellikle 16/12 ve 7/7 cins gabardin kumaşlar sıklıkla pantolon imalat firmaları tarafından kullanılır. 1930’larda yün gabardin pantolonlar moda haline gelmiştir. O zamanın tuhaf ve ilginç pantolonları olarak görülmekteydi. Genelde ten rengi başta olmak üzere, koyu renklerle pantolon piyasasına girmiştir. O zamanlar birçok erkek için günlük pantolon olarak kabul edilen gri flanel kumaş pantolonlara bir alternatif olmuştur. Gabardin kumaş pantolonlar yılın herhangi bir döneminde giyilebilir. Örneğin, beyaz renk 16×12 gabardin kumaş pantolon yazın harika bir tercih olur. Buna karşın kış aylarında 7×7 veya 2×1 gabardin kumaşları tercih edebiliriz. Gabardin kumaş pantolon fiyatları ortalama 90-100 TL’dir. Likralı dar paça gabardin kumaş pantolon fiyatları ise ortalama olarak normal gabardin kumaşlardan biraz daha yüksektir.(120-150 TL)

Kahverengi Gabardin Pantolon
Krem Rengi Gabardin Kumaş Pantolon Önden Çekim

Birçok gabardin satan yerler, kumaş kartelalarının en ön kısmında pantolonluk gabardin kumaşlara yer vermeye devam etmektedir. İstisnalar olmasına rağmen, gabardin pantolonlar veya diğer giysiler genellikle düz renklerde üretilir. Haki ve antrasit renk, gabardin kumaş için en yaygın renktir. Siyah, bej, krem rengi, kahverengi, taba ve koyu yeşil en çok kullanılan renklerdendir.

Gabardin Kumaş Trençkot Modelleri

Gabardin kumaşların bir başka en sık kullanıldığı kıyafet türü de trençkot modelleridir. Trençkot modelleri son dönemlerde gerçekten epey bir moda haline gelmiştir. Gabardinden imal edilen trençkotları kullanmadıysanız denemenizi tavsiye etmekteyiz. 7/7 gabardin kumaş ile harika bir trençkot üretilebileceğini söylemek gerekmektedir. Daha kalın versiyonlarıyla da üretilebilen trençkotlar, jarse astar kullanılarak ve poplin cepliklerle kalitesi artırılarak harika bir giyim ürünü haline getirilebilir.

Düğme Detaylı Anne Grubu Krem Beyaz Renk Likrasız Kemerli Trençkot Fotoğrafı
Krem Rengi 16/12 Gabardin Kumaş Trençkot – Örnek Fotoğraf

Ortalama bir markanın gabardin kumaş ile üretilmiş orta işçilikte bir trençkotu toptan olarak 100-150 TL arasında bir fiyata satması beklenebilir. Çok daha pahalı veya daha ucuz versiyonları da bulunabilir. Ancak orijinal gabardin kumaş ile yapılan fason üretim sonucunda bir trençkot ortalama 70-80 TL maliyetlere kadar ulaşmaktadır. Bazı yabancı tekstil firmaları bu ürünü 500 $ gibi rakamlara satmaktadırlar.

Gabardin Kumaş Yağmurluk, Mont, Kaban Modelleri

Gabardin kumaşlar dokuması gereği su itici özelliğe sahip yapılabilme potansiyeline sahiptir. Bir gabardin kumaşını lamine uygulamalarıyla su geçirmez hale getirmek, bir kot kumaşı su geçirmez hale getirmekten çok daha basittir. Bu sebeple gabardin kumaşlar bazı laminasyon işlemlerden geçip su itici hale getirilerek yağmurluk, mont ve kaban gibi koruyucu kışlık kıyafetler üretilebilir. Bu kıyafetler için 2/1 ve 2/2 gabardin kumaşlar yaygın olarak kullanılsa da 16/12 cins gabardin kumaşı da uygun olabilir.

7x7 Likrasız Gabardin Kumaş Montluk, Yağmurluk, Ceketlik, Kabanlık, Paltoluk Kumaş Örneği - Antrasit Renk
Antrasit Renk 7/7 Mont, Kaban, Ceket İçin Su Geçirmez Yünlü Gabardin Kumaş

Gabardin kumaş çeşitlerinin bazı kullanım alanlarına değindik. Şimdi de gabardin kumaş nasıl yıkanıp, kurutulup, ütülenir? Açıklayalım…

Gabardin Kumaş Yıkama, Kurutma ve Ütü Nasıl Yapılır?

Gabardinde bulunan liflere bağlı olarak, bugün üretilen gabardin kumaş kıyafetleri makinede yıkanıldığında düşük devirde yıkanılması önerilmektedir. Kurutma makinesine attığımızda ise düşük bir ısı ayarında kurutma tavsiye edilir. Kuru temizlemede veya elde de yıkanabilir. Düşük sıcaklık ayarında bir ütü işinizi görecektir. Zaten gabardin kumaştan üretilen kıyafetler kolay kırışmaz. Kumaşa kalıcı bir zarar verebileceğinden çok fazla sıcak olmayan ütü ile ütülemeye dikkat edilmelidir.

Gabardin Kumaşı Neden Satın Almalıyız?

Gabardin, sıradan bir kumaş değildir. Kendine özel pozitif yönleriyle beraber gelir. Bunlardan en önemli iki özelliği aşağıda belirtilmiştir:

Kumaşın Benzersiz Dokusu

Kamgarn yün, pamuk, polyester veya bunların bir karışımından yapılmasına rağmen, ipeksi, parlak, düz bir dokuya sahip olduğu bilinmektedir. Bu, sıkıca dokunmuş kumaşların tipik bir özelliği olduğu için bizi pek de şaşırttığı söylenemez. Ancak diğer sıkı dokunmuş kumaşa göre giyim sektöründe daha fazla yer edinebilmiştir.

Su Geçirmezlik Özelliğinin Kolayca İşlenebilmesi

Gabardinin sıkı dokuma örgüsü ayrıca suyu itme yetisine de katkıda bulunur. Açıkçası, sağanak yağışta gabardin kıyafeti giymek yine de tavsiye edilmez. Ama okul üniformanız gabardin kumaştan üretilmiş ise, okula giderken yağmura yakalanırsanız, rahatça kuru kalmanızı sağlar. %100 su geçirmez özelliğe sahip değildir. Ancak diğer muadillerine göre gabardin kumaş su geçirmez denebilecek kadar etkilidir.

İpucu: Su geçirmeyen kumaşlar hakkında detaylı teknik ve temel bilgiler almak için >>> “Su Geçirmeyen Kumaş Nedir?”

Gabardin kumaş çeşitleri, fiyatları, özellikleri, kullanım alanları, üreticileri vb. konuları açıklığa kavuşturduk. Şimdi de gabardinin diğer kumaşlarla ilişkisine göz atalım.

Gabardin Kumaş ile Kot Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Gabardin kumaştaki dokuma genellikle daha sıkıdır. Gabardine, kumaşın sıkı dokuması nedeniyle lekelerin nüfuz etmesi zordur. Gabardin, tüm yünlerde, yün ve sentetik karışımlarda veya akriliklerde orta ile yüksek ağırlıklarda bulunur. İki tip arasındaki temel fark, giysinin kullanılma amacıdır. Aynı tip giysiler, birkaç yıkamadan sonra farklı etkiler yaratabilir. Kot kumaş daha sert, karıncalı bir görünüme sahipken, gabardin kumaş ise daha düz, sakin ve yumuşak görünüme sahiptir. Kot kumaş ile gabardin kumaşın metre fiyatı hemen hemen çok yakındır. 2000’li yıllarda gabardin kumaş biraz daha pahalı fiyatlara satılmaktaydı. Ancak şu anda kot (denim) kumaş biraz daha yüksek metre fiyatına sahiptir. Parti kumaş, stok fazlası, ihracat fazlası olarak baktığımızda kilo fiyatları gabardin kumaşı daha ucuz hale getirmektedir. Çünkü en çok satılan kot kumaş türü (11 Oz) kiloya 1.7 metre girmekteyken, en çok satışı yapılan (16/12) gabardin bir kiloya yaklaşık 2.5 / 3 metre girmektedir.

Mavi İndigo Boyama Denim Kumaş ve Kahverengi Gabardin Kumaş Yüzey Fotoğrafları Karşılaştırma Örneği
Kot Kumaş ile Gabardin Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Denim, klasik Amerikan çıkışlı mavi kot kumaşıdır. Yıkama tekniğine göre soluk/eski (vintage), renkli, kimyasal açmalı vb. olabilir. İplikler kumaş genişliği boyunca uzanır. Pamuk veya ipekten yapılan gabardinler güçlü, kompakt ve zariftir. Ancak çok yaygın değildir.

İpucu: Denim kumaş çeşitleri, fiyatları ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için >>> “Kot Kumaş Nedir?”

Gabardin ve Poplin Kumaş İlişkisi

Pamuklu Saten Poplin Kumaş Kirli Beyaz Renk
Beyaz Renk Pamuklu Poplin Kumaş

Poplin kumaşın hafif, ince ve pürüzsüzdür. Benzer şekilde yumuşak, pürüzsüz ve dayanıklı olmasına rağmen, gabardin kumaş daha kalın ve ağırdır. Aynı kıyafet veya diğer tekstil ürünlerinde kullanılması uygun değildir. Gabardin kumaşlar, takım elbise, ceket, pantolon, üniforma, işçi önlükleri ve diğer dayanıklılık ve sertlik gerektiren giysilerin yapımında kullanılan sert, sıkı dokunmuş bir kumaştır. Ağırlık ve içeriği denim ile benzerdir. Ancak denim her zaman pamuklu içeriğe sahiptir. Gabardin kumaşların içerisinde bulunan malzemeler ise değişebilir. Poplinin ince oluşu yüzünden, popline kalın bir alternatif arayanlar için gabardin kumaş çeşitleri oldukça kaliteli bir seçim olacaktır.

Gabardin kumaşlar şeklini iyi bir şekilde koruyabilir. Kolay kolay kırışmaz. Bu da onu satın almamız için artı bir nedendir. Cübbe gibi dini kıyafetlerde de kullanılmaktadır. Poplin kumaşlar gabardin kumaşlara astar veya ceplik olarak eşlik ederse harika bir birleştirme elde edebiliriz. Poplinler ince yapıdadır. Buna karşın pamuklu veya polyester gabardinler genellikle 2/1 ve 7/7 dimi dokuma ile yapılır.

Çocuklar İçin Gabardin Kumaş Kullanımı

Aslında gabardin kumaş, pardesüler, pantolonlar, takımlar, üniformalar için en uygun olan sıkı dokunmuş bir kumaştır. Gabardin, kumaşı dokumak için kullanılan malzemeden (yün, pamuk, polyester) çok dimi dokumaya odaklanır. Kot pantolon, bebeklerden yetişkinlere kadar pek çok insan tarafından giyilen, mükemmel bir gündelik kıyafettir. Bazı markalar, geçen zamana rağmen, onu her zaman farklı kılan kaliteden ödün vermeden, giysilerinin şeklini ve özelliklerini her zaman değiştirmeyi sürdürmektedirler. 16 rengi bulunan kot ve gabardin kumaşlarla kırışıksız ve esnek olabilen (spandeks) çok şık elbiseler, pantolonlar ve takımlar yapılabilmektedir.

Çocuk için Etekli Salopet Gabardin Kumaş Okul Üniforması Siyah Renk
Siyah Renk Gabardin Kumaş Etek Salopet Okul Önlüğü

Bu kumaş, sıkı dokuması nedeniyle su geçirmez ve rüzgar kıran bir özelliğe sahiptir. Gabardinden yapılan önlük ve kıyafetler, ipek ve diğer kumaşlardan yapılan diğer önlük ve kıyafetlere göre daha ucuzdur.

Ayrıca gabardin önlük ve kıyafetler, dimi dokuması nedeniyle diğer kumaşlara göre daha dayanıklıdır. Bu dayanıklılık nedeniyle gabardin elbiseler ve kıyafetler, bir bebeğin veya yürümeye başlayan çocuğun onlara verdiği aşınmaya ve yıpranmaya daha iyi dayanabilir. Buna ek olarak, gelecek nesil çocuklarımızın okul kıyafetleri için kullanması, gabardin üniformanın gelecek nesillere aktarılması da olasıdır.

Likralı Gabardin Kumaş Nedir?

Likralı gabardin, iki malzemeyi birleştiren bir kumaş türüdür. Bu malzemeler ise gabardin ve likradır. Gabardin, yün veya pamuktan yapılmış sıkı dokunmuş bir kumaştır, Likra ise esnekliği ve streç özelliğiyle ile bilinen sentetik bir elyaftır. Bu iki malzemenin kombinasyonu, çeşitli uygulamalar için ideal olan dayanıklı, esnek bir kumaş oluşturur.

Bayan Giyim için Esnek Likra Gabardin Dokuma Kumaş - Streç Giysi Örneği
Likralı Gabardin Kumaş Kadın Pantolon

Likralı Gabardin Kumaşın Özellikleri Şunlardır:

Esneklik

Kumaştaki likra mükemmel bir esneme sağlayarak onu rahat ve kolay hareket ettirir.

Dayanıklılık

Sıkı dokunmuş gabardin kumaş son derece dayanıklıdır ve aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır.

Hava Geçirgenliği

Kumaş nefes alabilir ve havanın içinde dolaşmasına izin vererek kullanıcının serin ve rahat kalmasına yardımcı olur.

Kırışıklığa Karşı Dayanıklılık

Likralı gabardin kumaş kırışmaya karşı dayanıklıdır. Bu da uzun süreli kullanımdan sonra bile şeklini ve görünümünü koruduğu manasına gelir.

*Likralı gabardin kumaş, moda endüstrisinde pantolon, etek ve ceket gibi giysilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Esnekliği ve dayanıklılığı nedeniyle atletik şortlar gibi spor giyim ürünlerinde de kullanılır. Ayrıca döşemelik ve perde ve tül gibi ev dekorasyonu ürünlerinde ve otomotiv iç mekanlarında kullanılır.

İpek Gabardin Kumaş Nedir?

Gri İpek Gabardin Kumaş Etek
Gri Renk İpek Gabardin Kumaş Etek

Dayanıklı ve sıkı bir kumaştır. Dimi dokuma ile yapılmıştır. Ancak daha hafif dokuya sahiptir. Gabardin, başlangıçta yağmurlukların üretiminde kullanılan su geçirmez bir kumaş türüdür. Daha sonra tamamen ipekten üretilen çeşitleri yapılmaya başlanmıştır. Daha açık ve çok daha hafif dokulu gabardin kumaşa ipek veya gabardin kumaş ismi verilir. Bu kumaş türüne halk arasında bazen vual gabardin kumaş da denilmektedir. Kadın giyiminde oldukça popüler bir kumaş çeşididir. Fantezi ve gecelik türlerinde potansiyeli yüksek bir malzemedir.

İpucu: İpek kumaşlar hakkında yazılmış “ipek kumaş özellikleri, çeşitleri, üreticileri ve fiyatları” gibi konu başlıklarını içeren bilgi makalesini okumak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

*****

Artık gabardin hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre, terzinizle bilinçli bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Bunun yanı sıra alışveriş yaparken gabardin kumaş ile üretilmiş kıyafetleri satın almak istediğinizde bu özellikleri göz önünde bulundurarak daha keyifli ve bilgili bir şekilde giyinebilirsiniz.

Yorumlar “Gabardin Kumaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir