Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Keçe Kumaş

Keçe Kumaş Nedir? - Keçe Kumaş Fiyatları - Keçe Kumaş Satın Al - Keçe Kumaştan Neler Yapılır? - Keçe Kumaş Çeşitleri - Siyah - Beyaz -Kırmızı -Mor - Mavi Ucuz Toptan - Tekstil Bilgilendirme Atölyesi - Atilla Tekstil - Konularını İçeren Yazının Kapak Fotoğrafı

Keçe Kumaş Genel Özellikleri Nedir?

 • Kumaşın İsmi: Keçe Kumaş
 • Kumaşın İçeriği: Yün, hayvan kürkü, akrilik, akrilonitril veya suni ipek
 • Kumaşın Nefes Alabilirliği: Orta
 • Nem Emme Yeteneği: Yüksek
 • Sıcak Tutma Kabiliyeti: Yüksek
 • Gerilebilirlik: Orta
 • Kumaşı İlk Üreten Ülke: Türkiye ve Altay Dağları Yerleşimleri
 • Günümüzde En Büyük İhracatçı Ülke: Avustralya – Çin
 • Önerilen Yıkama Sıcaklığı: Kumaşın içeriğinde bulunan liflerin özelliğine göre değişir.
 • Yaygın Kullanım Alanları: Şapkalar, yalıtımlı giysi astarları, çizme astarları, el sanatları (kapı süsü gibi), yastıklar, çantalar, montlar, pardesüler, yelek ve diğer kışlık giysiler…Keçe kumaş kıyafet için çok tercih edilen bir kumaş türü olmasa da keçe kumaş ile yapılan pantolon veya elbise modelleri çok nadir olmakla beraber tercih edilebiliyor.

Keçe kumaş kısaca nedir? Yukarıda özetini verdik. Şimdi gelelim detaylarına…

Keçe Kumaş Nedir?

Keçe, sıkıştırılmış tekstil liflerinden oluşan keçeli bir kumaş türüdür. Geleneksel olarak yün veya başka bir tür hayvan kürkü ile yapılan keçe kumaşı  artık akrilik ve diğer sentetik elyaf türleriyle de üretmek mümkündür.

Yün keçe yüksek derecede alev geciktiricidir ve kendi kendine söner. Bu tekstil aynı zamanda ses sönümleme özelliklerine sahiptir ve yüksek derecede nem emicidir. Keçe, dokumasız ve örülmeden yapılan tek kumaşlardan biri olma özelliğini taşır.

Soldan Sağa Doğru - Turkuaz - Lacivert - Yeşil - Beyaz - Mor - Pembe Renk Keçe Kumaş Modelleri ve Türleri
Keçe Kumaş Renk Çeşitleri

Keçe üreticileri ısı, su ve basınç kullanarak keçeleşmiş keçe kumaş oluşturmak için doğal veya sentetik elyafları kalıcı olarak birbirine bağlar. Bu durumda, şapkalar ve çizme astarları gibi çeşitli giyim ürünleri üretmek için keçe kesmek veya şekillendirmek mümkündür.

Keçe Kumaşın Doğuşu

Keçenin dünyanın en eski kumaşı olduğuna inanılıyor. Keçenin en eski arkeolojik kanıtı MÖ 6500’e kadar uzanıyor ve bu kumaşı herhangi bir örme veya dokuma tekstilden daha eski yapıyor.

Çeşitli kültürlerin, keçenin kökeni ile ilgili rakip mitleri vardır.Örneğin Batı geleneğinde, keçenin icadı Saint Clement veya Saint James’e atfedilir. Her ikisinin de, yalnızca bu liflerin ısı nedeniyle keçeye dönüşmesini sağlamak için kabarcıkları önlemek amacıyla sandaletlerine doğal lifler yerleştirdiği söylenir.  

Sümer efsanesine göre keçe, savaşçı kahraman Urnamman tarafından keşfedildi. Diğer kültürlerin keçe kökenli hikayeleri o kadar renkli değildir. Ancak keçe yapımı Avrasya kıtasının toplumlarında bin yıldır ayrılmaz bir rol oynamıştır.

Örneğin Tibet’in dağ halkı, yalıtkan özellikleri nedeniyle atadan kalma olarak keçe kullandı. Bugün bile, Dalai Lama da dahil olmak üzere Tibet’in kutsal adamları geleneksel keçe şapkalar takıyorlar.

Hindistan’daki ilk kültürler battaniye ve eyer için keçe kullanırdı. Ve eski İran ve Türkiye halkı genellikle keçe kilimler yaptı. Antik dünyada keçenin en önemli kullanımlarından biri, Avrasya bozkırlarında bugüne kadar temel mesken biçimleri olarak kalan yurts adı verilen dairesel Moğol evlerinin inşasıydı.

En eski korunmuş keçe örnekleri Türkiye’de bulunurken, tarihsel kanıtlar görünüşte Altay Dağları’nın keçenin sofistike ürünlere dönüştürüldüğü bölge olduğunu gösteriyor. Bu bölgenin sakinleri, binlerce yıl öncesine uzanan kesintisiz bir geleneğin parçası olarak yurtlar ve turistik ürünler için keçe yapmaya devam ediyor.

Tilki Derisinden Keçe Şapka Ticareti

16. yüzyıldan başlayarak, şu anda Güney Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Great Lakes bölgesini kapsayan bölgenin ekonomisi, büyük ölçüde kunduz keçesi şapka ticareti ile desteklendi.  1550 ile 1850 yılları arasında, keçe kürkü ile yapılan şapkalar Yeni Dünya’nın en popüler ihracat ürünleri arasındaydı. Kunduz postu ticareti tek başına İngiliz ve Fransızların şu anda iç Amerikan-Kanada sınırı boyunca ilkel koloniler kurmasını mümkün kıldı. 

Genellikle kunduz olarak adlandırılan şapkacılar, hemen tanınan tophat dahil olmak üzere çeşitli farklı şekillerde kunduz kürkü keçe şapkalar ürettiler. 

Kürk Şapka Detaylı Kadın Kabanı Eflatun Renk Modeli - Fermuarlı
Kürklü Keçe Kumaş Kaban – Eflatun Renk

Günümüzde Keçe Kumaş

Bazı şapkacılar bu güne kadar hala kunduz keçesi şapkalar üretirken, çoğu aksesuar üreticisi yün gibi daha etik elyaflara yöneldi. Keçe hala popüler bir şapka malzemesidir. Ancak bu kumaşın kullanımı diğer aksesuar türlerinin yanı sıra ev eşyaları ve işçilik malzemelerine de yayılmıştır.

Keçe Kumaş Bardaklık - Kahvelik Tutacak Modelleri
Keçeden Bardak Tutacağı – (Hayvan Yüzü Desenli Gri – Beyaz Renk)

20. yüzyılın başlarında akrilik kumaşın icadıyla, uluslararası keçe endüstrisi, doğal elyaflara daha ucuz bir alternatif bulduğuna inanıyordu. Doğal keçe, alev geciktirici nitelikleriyle ünlü olsa da, akrilik son derece yanıcıdır ve suni ipek gibi keçe yapmak için kullanılan diğer sentetik lifler iyi değildir.

Sonuç olarak, tüketiciler yün gibi doğal liflerden yapılmış keçeyi genellikle akrilik veya suni ipek keçeye tercih ederler. Kunduz şapkaları modası geçtiğinde Batı’da kaybettiği popülaritesini hiçbir zaman gerçekten geri kazanamadı. , Ancak dünyadaki pek çok kültür, bu nihai olarak geçici tarz çılgınlığının sonuçlarından tamamen etkilenmeden atalara ait amaçlar için keçeyi kullanmaya devam ediyor.

Keçe Kumaş Nasıl Yapılır? 

Keçe kumaş üretim süreci nedir? Hiç merak ettiniz mi?

Keçe üretim süreci, yün, akrilik veya başka bir tekstil elyafı içerip içermediğine bağlı olarak biraz değişir. Yün durumunda, ham lifler, yünlü hayvanların kürklerinden elde edilir. Bu liflerin akrilik olması durumunda, lifler, bir polimerin çeşitli yapay kimyasallarda çözülmesi ile elde edilen maddenin eğrilmesiyle yapılır. 

Tekstil üreticileri istenen elyafları elde ettikten sonra, bunları çelik çivilerle çivili silindirik bir cihaz kullanarak bir kütle halinde birleştirirler. Daha sonra, bir taraklama makinesi, bu lifleri, lifler arasında standartlaştırılmış boşluklarla gevşek bir ağa tarar. 

Çapraz bindirme makinası olarak bilinen bir makine daha sonra bir rulo yapmak için birden fazla ağı birleştirir. Daha sonra bu rulolardan dördü bir keçe yapmak için üst üste katmanlanır. Bu keçeli malzeme keçelerini sertleştirmek için keçe üreticileri keçeleri ısıya ve neme maruz bırakır. Ardından son çekme işlemi ısı, basınç ve nem kombinasyonu ile gerçekleştirilir. 

Çoğu keçe üreticisi, keçe üretim sürecinin son aşamalarında sülfürik asit kullanır. Mat renkte olan ideal boyutuna ulaştığında bu asidi soda külü ve ılık su ile nötralize ederler. Son olarak, endüstriyel bir makine ile, bitmiş keçe kumaştaki herhangi bir düzensizliği düzeltmek için silindirler kullanır. 

Keçe üreticileri artık tüketici ürünlerini tamamlamak için keçeyi boyamakta, kesmekte veya şekillendirmekte özgürdür. Ayrıca, değiştirilmemiş keçeleri yığın halinde satmayı da seçebilirler. 

Keçe Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

Günümüzde tekstil üreticileri, şapka ve bot astarı gibi diğer yalıtkan maddeleri üretmek için öncelikle keçeyi kullanmaktadır. Dokuma veya örme yünden daha kalın ve sert olan keçe, soğuk havaya karşı mükemmel bir bariyer sağlar ve bu yünlü malzeme cilde sürtünmez. 

Keçe Kumaş Kitap Kapağı Kaplama - Baykuş, Hilal Ay ve Yıldız Desenli
Keçe Kumaştan Yapılmış Defter Kaplaması

Giyim alanı dışında, keçe üreticileri bazen bu maddeyi, önemli ölçüde esnek olmaya gerek duymadan keçenin yumuşaklığından ve ek yararlı özelliklerinden yararlanan dekoratif yastıklar, el çantaları ve diğer ev eşyaları veya aksesuarları yapmak için kullanırlar. Çoğu çocuk ve ebeveynin bildiği gibi, keçe aynı zamanda popüler bir zanaat malzemesidir ve keçe ile pratik olarak her şeyi yapmak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, işçiliği için tasarlanmış keçelerin çoğu, cilde karşı daha az rahat ve çevreye yün keçeye göre daha zararlı olan akriliktir.

Keçe Kumaş Üreticileri Nerededir? 

Kıta genelinde koyun hayvancılığı seviyelerinin yakın zamanda azalmasına rağmen, Avustralya dünyanın en büyük yün ürünleri ihracatçısı olmaya devam ediyor ve onu yakından Çin takip ediyor. Bu nedenle, yün keçenin çoğu Avustralya’da üretiliyor. Ancak bazı durumlarda Avustralyalı koyun çiftçileri ham yünlerini terbiye için Çin’e gönderiyorlar. Öte yandan dünyanın en büyük sentetik tekstil ürünleri üreticisi Çin’dir. Bu nedenle akrilik ve suni ipek keçenin çoğu Çin menşeilidir. 

Çin veya Avustralya’nın yünlerden keçe kumaş üretmesinin sebebi nedir? Elbette ki para! Bakalım keçe kumaş satıcıları ne kadar kazanıyor?

Keçe Kumaş Fiyatları

Gerçek yün keçe oldukça pahalıdır. Ancak genellikle diğer yün tekstillerle aynı fiyattadır. Akrilik veya diğer sentetik elyaflarla yapılan keçe daha ucuzdur. Ancak yün keçe ile aynı faydalı özelliklere sahip değildir.

Keçe Kumaş Üretimi Sırasında Maliyetler Fiyatı Nasıl Etkiler?

Keçe kumaşı fiyatları kalınlığına göre değişebiliyor. 

Şimdi keçe kumaş metre fiyatları nedir? diye soracaksınız ama keçe kumaşlar genelde metrekare cinsinden satışa sunulur.

 • 1 mm keçe kumaş metrekare fiyatı ortalama  20 TL’den satışa sunuluyor. 
 • 2 mm keçe kumaş metrekare fiyatı 30 TL dolaylarını görüyor. 
 • 3 mm keçe kumaş metrekare fiyatı ise ortalama 40 TL. 
 • 4 mm keçe kumaş metrekare fiyatı ise ortalama 50 TL. 
Parça Halinde Keçe Kumaş Modelleri - Kalın ve İnce
Kalınlıklarına Göre Renkli Keçe Kumaş Çeşitleri

Toptan keçe kumaş fiyatları daha az miktarda alımlardaki fiyatlardan  düşük olacaktır. Ne kadar fazla kumaş alırsınız fiyat da o oranda düşecektir. 

Kalın keçe kumaşların metre fiyatlari ince keçe kumaşların metre fiyatından daha yüksektir. 

Keçe Kumaş Nereden alınır? – Nereden bulabilirim? – Nereden alabilirim?

Keçe kumaş İstanbul ilinde Eminönü, Zeytinburnu ve Merter ilçelerinde kolaylıkla bulunabilmektedir. Diğer kumaş türleri gibi keçe kumaş imalatçılarının çoğu Bursa ilinde toplanmıştır. Bunların haricinde Ankara, Çorlu ve İzmir illerinde de keçe kumaş üretici ve satıcılarının miktarı yadsınamaz derecede fazladır. 

Keçe kumaş satanlardan online satış ile de keçe kumaş satın alabilirsiniz. 

Keçe Kumaş Çeşitleri Nedir?

Keçe Kumaşlar Katlanmış Halde Üst Üste Dizilmiş - Her Renk Mevcut
Keçe Kumaş Çeşitleri – Full Renk

Yüzyıllar boyunca, tekstil zanaatkârları epeyce farklı yün veya kürk keçe geliştirdiler. Son zamanlarda kumaş üreticileri normdan sapmış ve doğal hayvansal elyaf dışındaki malzemelerle keçe yapmaya başlamıştır. Piyasada bulunan tüm farklı keçe türlerine aşina olduğunuzdan emin olun:

1. Dokuma Keçe Kumaş

Dokuma keçe, tekstil üreticilerinin önceden dokunmuş kumaşlara ısı, su ve basınç uygulayarak ürettikleri bir keçe kumaş türüdür. Sonuç, preslenmiş keçeden çok daha ince olabilen keçeleşmiş, oldukça yalıtkan bir kumaştır.

2. Kürklü Keçe Kumaş

Bu güne kadar, bazı tekstil üreticileri keçe şapka ve diğer aksesuarları yapmak için kunduz postu kullanıyordu. Hayvan hakları çağındaki kadar moda olmasa da, kürk keçe etkileyici dayanıklılığı ve yüksek işlenebilirliği nedeniyle kullanışlıdır. Kunduz dışındaki kürk türleri ile de kürkün hissedilmesi mümkündür Ancak her durumda kürk keçe üretimi, kürklü hayvanların öldürülmesine neden olur. 

3. İğneli Keçe Kumaş

Zanaatkarlar, iğneli keçe figürinler ve diğer üç boyutlu ürünleri yapmak için özel iğneler kullanır. Bu tür keçe yalıtkan değildir veya endüstriyel amaçlar için kullanılmaz. Bunun yerine çoğu iğneli keçe ürünü doğası gereği dekoratiftir.

4. Yünlü Keçe Kumaş

Yünlü Keçe Kumaş Modeli - Tüylü - Peluşa Benzer - Sıcak Tutma Özelliğine Sahiptir
Yünlü Keçe Kumaş Türü – Gri ve Beyaz Renk

Yine de en yaygın keçe türlerinden biri olan tekstil zanaatkârları, bu kumaşın tarihinin büyük bölümünde koyun yünü veya diğer yünlü hayvanlardan keçe yaptılar. Estetik açıdan hoş olmasının yanı sıra, yün keçe, emicilik, ateşe dayanıklılık ve etkileyici yalıtkan özellikler dahil olmak üzere temel elyafının yararlı özelliklerini paylaşır.

5. Akrilik Keçe Kumaş

Akrilik keçe, son yüzyılda giderek daha popüler hale geldi. Üretimi yünden daha ucuz olan akrilik keçe, geleneksel keçenin faydalarının büyük çoğunluğunu sağlayabiliyor. Ancak yün veya kürk keçenin aksine akrilik keçe oldukça yanıcıdır ve cilde giyildiğinde rahatsızlık verir.

6. Preslenmiş Keçe Kumaş

Sıkıştırılmış keçe, en yaygın keçe türüdür ve aynı zamanda en eskisidir. Tekstil liflerinin su, ısı ve basınç kullanılarak bir keçede birleştirilmesiyle üretilen bu tür keçeler genellikle tabakalar halinde satılır ve çeşitli tüketici, endüstriyel ve tıbbi ürünlere dönüştürülür.

7. Rayon Keçe Kumaş

Yaygın olarak endüstriyel ve tıbbi uygulamalarda kullanılan rayon keçe, yün keçenin hidrofilik özelliklerini paylaşır. Suni ipek keçenin en önemli faydalarından biri, bu tekstili çeşitli yalıtkan ürünler haline getirme yeteneğidir. Ancak tüm sentetik tekstil elyafları gibi suni ipek, biyolojik olarak parçalanmayan bir kirleticidir.

Bazı Diğer Keçe Kumaş Türleri

 • Desenli keçe kumaş
 • Delikli keçe kumaş
 • Doğal keçe kumaş
 • Keçe yün kumaş
 • Döşemelik keçe kumaş
 • Çantalık keçe kumaş
 • Yumuşak keçe kumaş
 • Keçe polar kumaş
 • Polyester keçe kumaş
 • İthal keçe kumaş
Keçe Kumaş İthal Baykuş ve Ağaç Dalı Üzerinde Bakınıyor. Kulplu Keçe Büyük Torba
Çantalık Polyester Keçe Kumaş – Baykuş ve Ağaç Modeli

Not: Keçe benzeri kumaşlara yün kumaşlar örnek gösterilebilir. Keçe ve yün kumaşlar benzer özellikler gösterir. 

İpucu: Yün kumaşın özelliği nedir?, türleri nelerdir? yün kumaş fiyatları ne kadardır?, satıldığı yerler nerededir?, üretim süreçleri nasıldır?, nerelerde kullanılır?, gibi sorulara ayrıntılı cevap verdiğimiz yazıyı okumak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Keçe Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Yün ve kürk keçesi dünyanın biyolojik olarak en çok parçalanabilen maddeleri arasındadır. Bu tür keçelerle ilgili tek potansiyel çevre sorunları arazi kullanımı ve uygun hayvan idaresi ile ilgilidir.  Modern çağda, kürk için hayvan toplamak zalimce ve barbarca kabul edilir. Bazı durumlarda yün üretimi, hayvan zulmünü içerebilir. Kirliliğe veya toprak erozyonuna neden olabilir.

Bununla birlikte, doğal lifler çevre için sentetik tekstillere göre her zaman daha iyidir. Hem akrilik hem de suni ipek üretimi, tekstil işçilerine zarar verebilecek toksik, kostik kimyasalların kullanımını içerir.  Tekstil üreticileri nadiren bu kimyasalları uygun şekilde imha ediyor ve çoğu durumda çevredeki ekosistemleri kirletiyorlar.

Akrilik ve suni ipek keçe, diğer sentetik tekstiller kadar yaygın olarak yıkanmaz Ancak bu sentetik keçe kumaşlar, kullanım sırasında mikrofiber kirliliğine hala katkıda bulunabilir. Biyolojik olarak parçalanmayan kumaşlar olarak akrilik ve suni ipek keçe, çöp sahalarını doldurur veya atıldığında plastik kirliliğine katkıda bulunur.

Keçeler, fire kumaş alanlar tarafından toplanmak istenmez. Geri dönüşümü oldukça maliyetlidir. Bu sebeple keçeler, fire kumaş fiyat listesi dahilinde bile yer almazlar. Keçe kumaş geri dönüşümü sentetik çevirici makineler tarafından yapılır. Bu makineler pamuklu ürünleri geri dönüştüren makinelerden daha pahalıdır. Aynı zamanda daha fazla efor sarf ederek daha çok enerji harcarlar. Bu da ekstra maliyete neden olmaktadır.

İpucu: Fire (hurda-atık) kumaş satanlar, alanlar ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgilerin verildiği kapsamlı yazıyı okumak için >>> “Fire Kumaş Nedir?”

Keçe Kumaş Üretimi İçin Gereken Belgeler Nedir?

Yün keçe kumaşlar, yün ürünlerinin güvenli, sürdürülebilir ve zulümsüz süreçler kullanılarak üretilmesini sağlayan bir sertifika kuruluşu olan Woolmark sertifikası için uygun olabilir. Avrupa Birliği’nde üretilen bazı kürk keçe kumaşlar, kürk ürünlerinin sorumlu bir şekilde üretilmesini sağlayan WelFur sertifikasına uygun olabilir.

Birçok sürdürülebilir kumaş türü, Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) veya OEKO TEX sertifikası için uygun olabilir. Bu kuruluşlar organik, sürdürülebilir süreçler kullanılarak üretilen doğal kumaşları sertifikalandırıyor ve hatta belirli geri dönüştürülmüş sentetik tekstil türlerini onaylıyor. Geri dönüştürülmüş sentetik tekstiller ayrıca Küresel Geri Dönüşüm Standardı (GRS) sertifikasına uygun olabilir ve her türden sentetik tekstiller Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) sertifikası için uygun olabilir.

Keçe Kumaşın Özellikleri Nedir?

 • Keçe çözgü ve atkı örgüleri içermemesi nedeniyle iyi bir yalıtkandır. Işık, ısı, ses, nem, elektrik ve radyasyonu geçirmez. 
 • Keçe radyasyon ve sinyalleri emici bir yapıya sahiptir. 
 • Keçe kumaş dinlendiricidir ve konforlu bir uyku deneyimi sağlar. 
 • Isıl denge sağlar. 
 • Uzun ömürlüdür. 
 • Terletmez.
 • Ağrıları alır. 
 • Yanmaz, alev geciktiricidir. 
 • Alerjik reaksiyonlara neden olmaz. 
 • Keçe kumaştan yapılan kepeneklere yıldırım isabet etmez. 
 • Keçe yağmur veya suyu çekmez, ıslanmaz. 

Keçe kumaş nedir? Özellikleri nelerdir? Üretimi nasıl yapılıyor? gibi bir çok soruya cevap verdik. Şimdi keçe kumaşlarla ilgili en çok sorulan sorulara cevap arayalım…

Keçe Kumaşından Neler Yapılır?

Keçe Kumaşından Fil Hayvan benzeri Neler Yapılır? - Anahtarlık - Süs Eşyası - Kolye
Kareli Keçe Kumaş ile Yapılmış Fil Anahtarlık

Keçe kumaş çoğunlukla döşeme ve yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Ayakkabıların taban kısımlarında farklı kalınlıklarda tabanlık olarak kullanılabiliyor.  Bakteri ve virüs tutmayan yapısı ile medikal malzemelerin paketlenmesi için kullanılmaktadır. 

Sanayi sektöründe filtreleme amacıyla kullanılmaktadır. İnşaatta neme ve ısıya dayanıklı olması gereken yapılarda kullanılır. Otomotiv sanayisinde araçların iç kısımlarında ses ve ısı yalıtımı için kullanılır. Keçe kumaş koltuk üretiminde iç malzeme olarak kullanılmaktadır. Pembe keçe kumaş ile dekoratif ürünler üretmek sizce de hoş bir fikir olmaz mı?

Keçe kumaş kıyafet üretimi ile için tercih edilen bir kumaş türü değildir. Ancak bilirsiniz, zevkler ve renkler tartışılmaz.

Keçe Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Keçe kumaş mevcut ısıyı koruyucu bir kumaş türüdür. Bu sebeple keçeden yapılan kıyafetler vücudumuzu sıcak tutacaktır.

Keçe Kumaş Ne ile Yapıştırılır?

Keçe kumaş yapıştırmak için özellikle bunun için üretilen yapıştırıcılar kullanılır. 

Keçe Kumaş Yapıştırıcısı Nerede Satılır?

Hobi malzemesi satan yerlerde veya internet satış sitelerinde kolaylıkla keçe kumaş yapıştırıcısı bulabilirsiniz. 

Keçe Kumaş Nasıl Temizlenir?

Ilık su ve uygun temizleyici maddeler ile ovuşturarak yıkanmalıdır. 

Keçe Kumaş Yıkanır Mı?

Keçe kumaş yıkanabilir fakat temizlenirken sıcak su ve ısıdan uzak tutulmalıdır.

Keçe Kumaş Tüylenir Mi?

Keçe çok sıkı bir kumaştır. Üreticiler keçe kumaşları üretirken tüylenmenin önlenmesi için karşı ekstra sentetik maddeler kullanabilmektedirler. Bu maddeler genellikle boya içerisine konulmaktadır. Keçe kumaş renkleri için her renge sahip olabilirsiniz. Boyar maddeler çeşitli oranlarda karıştırılarak istenen her tonda renk elde edilebilmektedir. 

Keçe Kumaş Nasıl Dikilir?

Keçe kumaş dikimi için farklı teknikler mevcuttur. Genellikle kenarlardan gidilen dikişlerle birleştirilir. 

Keçe Kumaş Çeker Mi?

Sıcak su ile yıkanan keçe kumaş çeker. Dikkat edin. Aşağıda yer alan farenin keçe kumaştan yapılmış evini küçültmek istemezsiniz.

Keçe Kumaş Hayvan Yatağı Modelleri - Fare - Kedi - Köpek vb. Hayvanlara da Bu şekilde Yuva Yapılabilir!
Keçe Kumaş ile Fare Yuvası Tasarımı

Keçe Kumaş Ütülenir Mi? 

Keçe kumaş zaten kırışan bir kumaş türü değildir. Yüksek ısıya da dayanıklı değildir. Bu nedenle ütülenmemelidir. Keçe tutuşursa ütü masasını bile hızlı bir şekilde tutuşturabilir.

Yazımızın bu kısmına kadar sizlere keçe kumaş hakkında bilgiler verdik. Keçe kumaş nedir? Keçe kumaş nasıl yapılır?, keçe kumaş ne demektir? gibi sorulara yanıt aradık. Umarız yardımcı olmuşuzdur.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir