Tekstil Mühendisliği

KORUYUCU GİYSİLER

Koruyucu Giysiler Nelerdir?, Kevlar Fiber Karbon Yanmaz Kumaş Fiyatları, Tyvek Tulum Kumaş Fiyatları

Koruyucu Giysiler Nelerdir?

Giysinin geleceği işlevseldir. Ve koruyucu giysiler şimdiye kadar bilinen en işlevsel giysilerdir. Koruyucu giysilerin gelişmiş özellikleri kullanıcılarını oldukça memnun eder. Markalar, tüketiciler, perakendeciler, endüstriler ve hatta hükümetler.. Hepsi daha önce hiç olmadığı kadar koruyucu kıyafetlere önem göstermektedir. Ancak koruyucu giysiler hala olması gerektiği kadar yaygın değildir. Günümüz nesli, güvenlik ve sağlık konusunda daha bilinçli durumdadır. Dolayısıyla, bu durum onların giysilerinde görünüşten ziyade konfor ve koruyuculuk özelliklerine dikkat etmesine neden olmaktadır. Bu bilince daha fazla farkındalık kazandırmak için hep birlikte “Koruyucu giysiler nelerdir?” inceleyelim…

Tyvek Kumaşlar

Genel endüstriyel koruma için kullanılır. Bu kumaşlar, farmasötik, imalat, otomotiv ve kamu hizmetleri sektörleri de dahil olmak üzere endüstriyel uygulamalarda ve kontaminasyon kontrol ortamlarında çalışanlar için tasarlanmıştır. İdeal bir konfor, koruma ve dayanıklılık dengesi sunar.

Tyvek Kumaş Satışı ve Fiyat Bilgileri Nedir?

Tyvek kumaş özellikleri bakımından diğer kumaş çeşitlerinden ayrılır. Tyvek kumaş üreticileri bu kumaşları, genellikle otomobil döşemelik kumaş modellerini tasarlamada kullanmaktadırlar. Tyvek kumaşın dayanıklı olması için içerisinde onlarca bileşen yer alır. Bu pahalı imalat süreci, tyvek kumaş fiyatları başta olmak üzere, ulaşılabilirlik göstergelerini olumsuz etkilemektedir.

Kevlar Aramid Fiber Kumaş

Yüksek sıcaklığa karşı savaşmaya yardımcı olan ısıya dayanıklı bir kumaştır. Konforlu bir uyumla termal, kesik ve aşınmaya karşı koruma için ideal koruyucu kumaştır. Dolayısıyla demir-çelik sanayisi çalışanlarında oldukça sık gördüğümüz giysilerin ana maddesidir. Örnek olarak itfaiye çalışanlarının giysileri de kumaşlardandır.

Yanmaz Kevlar Fiber Kumaş Metre Fiyatı Nedir?

Yanmayan kumaş özelliğinde olan kevlar fiber aramid kumaşları piyasada oldukça yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Metre kare fiyatı kalite standartlarına göre 45-85 TL arasında değişir.

Nomeks Kumaş Elyafı

Bu elyaflar doğası gereği aleve dayanıklıdır. Daha hafiftir ve nefes alabilirlik sağlar. Yenilikçi Nomex kumaşları, teri kumaşa emme ve uzaklaştırmada başarılıdır. Bu sayede kullanıcının daha kuru ve daha rahat hissetmesini sağlar.

Prosheild Elyaflar

Bu tür koruyucular, tehlikeli olmayan hafif sıvı sıçramalarına ve kuru partiküllere karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunlar rahat, uygun fiyatlı ve tek kullanımlıktır. Dolayısıyla tıbbi giysi ve üniformalarda oldukça sık karşımıza çıkar.

Tychem Elyaflar

Bu tür kumaşlar kullanıcıyı aşındırıcı gazlara, buharlara ve sıvı kimyasallara karşı korur. Tychem gaz geçirmez giysiler, bağımsız solunum aparatıyla sınırlı bir ömre sahiptir.

İpucu: Koruyucu Özellikteki Nanoteknoloji Giysiler Nelerdir? diye merak ediyorsanız >> “Nanoteknoloji Giysiler”

Koruyucu giysiler nelerdir? sorusuna yanıt verdiğimize göre, şimdi Bu koruyucu giysilere en çok ihtiyaç duyanlar kimlerdir? göz atalım…

Kimler Koruyucu Giysiler Kullanmalıdır?

Koruyucu giysiler insanları fiziksel ve kimyasal birçok tehlikeye karşı korur. Bir sporcu ve motorsiklet sürücüsü düşme veya kaza gibi durumlara karşı koruyucu kullanmalıdır. Vücütta başlıca korunması gereken yerler baş ve göğüs bölgesidir. Bu bölgeleri korumak için kask, göğüs siperleri gibi ekipmanlar gerekir. Kaskların iç yapısı olası bir düşme veya çarpmaya karşı yumuşak dokular ile donatılır.

Koruyucu giysi kullanması gereken bir diğer grup ise askeriye üyeleri ve polislerdir. Bu bireyler zor koşullar altında çalışırlar. Giysi veya üniformaları ise buna uygun tasarlanmalıdır. Yüksek ve düşük hava koşulları altında termal sıcak tutan giysiler veya yüksek sıcaklıklar için serin tutan giysiler bir zorunluluktur. Dikkat edilmesi gereken diğer etmen ise hareket yeteneği sağlamasıdır.

Sağlık çalışanları da koruyucu giysiler kullanmalıdır. Tıbbi olarak bulaşıcı hastalığa neden olabilecek kan gibi sıvılar ameliyat gibi müdahalelerde yayılır. Bu ve bunun gibi nedenler gerekçesiyle sağlık çalışanlarının tek kullanımlık kouyucu tekstil ürünleri kullanması gerekir.

İpucu: Teknik Tekstiller konusunda detaylı bilgi almak için >>> Teknik Tekstil Nedir?

Cerrahi Koruyucu Giysi Örneği

Koruyucu Giysiler Neden Gereklidir?

Mühendisler insanları ve ürünleri herhangi bir çevresel tehlike veya belirsizlikten korumak için koruyucu giysiler icat etti. Endüstrideki birçok sektörde kimyasallar, yakıcı maddeler gibi faktörler koruyucu giysileri zorunluluk haline getirmiştir. Gıda, petrol, inşaat ve imalat, eczacılık, itfaiye-kolluk kuvvetleri, ordu gibi endüstriler koruyucu kıyafetleri kullanmak zorunda. Koruyucu giysi yapımında kullanılan malzemeler arasında aramid, poliolefin, polibenzimidazol, lamine polyesterler ve pamuk lifi bulunur.

Son yıllarda, küresel koruyucu giysi pazarında muazzam bir büyüme yaşanmıştır. 2015 yılında koruyucu giysinin piyasa değeri 8.003 milyon dolardı. Uzmanlar 2022’ye kadar 10.211 milyon dolara ulaşmasını tahmin ediyor. Öte yandan Allied Market Research, 2016-2022 arasında alt sektör için yüzde 3,6’lık yıllık büyüme oranı (CAGR) öngörüyor. Ek olarak aramid ve karışımlar segmentinin bu dönemde en çok kullanılacak bileşeni olacak gibi görünüyor.

Koruyucu giysi pazarının büyümesine neden olan birçok faktör vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

Sanayideki Büyümenin Koruyucu Giysilere Etkisi

Bir araştırma şirketi olan Million Insights tekstil konusunda bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre küresel iklimdeki değişim ve sanayileşme koruyucu giysi pazarında bir büyümeye yol açtı.

Endüstriler, çalışanlarını güvende tutmak için koruyucu tekstili benimsiyor. ABD Çalışma Bürosu’na göre, işle ilgili yaralanmalar ve hastalıklar, koruyucu donanımlar sayesinde 1972’de 100 işçide 10,9’dan 2019’da 100’de 2,8’e düştü! Bu sayede çalışan ve işveren arasındaki sorunlardan bir tanesi çözülmüş oldu.

Koruyucu donanımlar, çalışanlarını tehlikeli bir ortamda güvende tutmaları için endüstrilere yardımcı oluyor.

En yaygın endüstriyel koruyucu donanımlar kasklar, baretler, solunum maskeleridir. Buna ek olarak koruyucu eldivenler, kulak koruyucuları, gözlükler, düşme önleyici sistemler, kaynak ceketleri yaygın koruyuculardandır.

Alev Geciktirici Kumaş Giysi Nedir?
Sanayide Kullanılan Alev Geciktirici Koruyucu Giysi

Koruyucu Giysilerin Yaygınlaşması

Son yirmi yılda dünya, hem makinelerde hem de çalışanların iş kıyafetlerinde yeni üretim yöntemlerinin yolunu açan yenilikçi teknoloji bolluğu ile işyeri uygulamalarında birçok değişime tanık oldu.

Başlangıçta birçok kuruluş koruyucu giysiyi sorguladı. Ancak hükümetler, onun faydasını anladı. Çoğu ülkede artık KKE’nin temel sağlık güvenliği gereksinimlerini kapsayan, ulusal makamlarla işbirliği içinde talimatlar, etiketleme gereksinimleri, teknik belgeler ve numune testi sağlayan KKE kuralları vardır.

Koruyucu giyim yasallaştırılmadan önce giysiler üç evrim aşamasından geçer: giysi elemanının incelenmesi, aşınma testi ve dayanıklılık, ergonomik kullanım ve koruyucu performans, astar sistemi bütünlüğü vb. için son testler.

Orta Doğu ve Asya Pasifik’te artan sıkı hükümet düzenlemeleri, imalatçıların işyeri aksaklıklarını sınırlamak için işçi güvenliğine yönelik önlemler almasını zorunlu hale getirdi.

Koruyucu giysileri 3 ana gereklilik grubunda inceleyebiliriz.

Düşük Tehlikeli Koşullar

Çalışanların, minimum risklere karşı ihtiyaç duyulan temel koruma düzeyini ifade eder. Bu, bahçe eldivenlerinin, kayak gözlüklerinin, maskelerin ve ayakkabıların kullanımını içeren kategoridir.

Tehlikeli Koşullar

Bu, orta derecede risk anında ihtiyaç duyulan bir sonraki seviye koruma giysilerini ifade eder. Kuru ve ıslak giysileri içerir. Düşük sıcaklık durumuna karşı termal giysiler bu kategoride örnek verilebilir.

Bahçe İşleri İçin Dayanıklı Koruyucu Eldiven Özellikleri Nedir?
Teknik Koruyucu Giysi Örneği-Hava Yastıkları

Yüksek Tehlikeli Koşullar

Fabrika gibi ortamlarda maruz kalınan yüksek ısı ve kimyasalları barındıran koşullardır. Bu kimyasalların ciltle teması ciddi yaralanmalara ve doku kayıplarına neden olur. Ek olarak kaynak gibi işlemlerde kullanılan yüksek ısı çalışanların sağlığı için büyük bir tehdittir.

Son derece tehlikeli bir ortamda gerekli olan giysiler bu kategoriye girer. Gelişmiş koruyucu giysileri işçileri ölümcül tehlikelere ve bir işçinin sağlığını etkileyen geri dönüşü olmayan herhangi bir zarara karşı korumak için üretiyorlar.

Kimyasal Koruyucu Giysiler Nelerdir?
Kimyasal Gaz Korumalı Teknik Kıyafetler

Koruyucu giyimi zorunlu kılmak için konulan düzenlemeler, bu sektörün büyümesini sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Yukarıda tartışılan nedenlerin yanı sıra, diğer birkaç faktör de koruyucu kıyafetleri desteklemektedir. Bunlar arasında teknoloji ve giysinin kaynaşması, güvenlik bilinci, artan kirlilik ve enfeksiyon, artan eğilimler ve endüstriyel koruyucu giysiler için artan talep yer alıyor.

Gelecek, hafif, rahat, ısıya ve yırtılmaya dayanıklı koruyucu giysiler gerektiriyor. Yüksek kimyasal ve mekanik dirence sahip çok işlevli ve dayanıklı giysiler için artan eğilimlerin, koruyucu giysilerin önümüzdeki yıllarda büyümesini hızlandırması bekleniyor.

Koruyucu Giysilerin Sosyo-Psikolojik Etkileri

Kültürel, sosyolojik ve psikolojik rahatlıklar koruyucu giysilerin popülerliğinde ana etmendir.

Sosyolojik ve psikolojik teoriler her zaman insan giyimine anlam katmıştır. Çevresel koşullarımız giyime bir amaç sağlar. Kıyafet fiziksel çevre ve sosyal koşullar olmak üzere iki kutuptan gelişir. Bu nedenle, herhangi bir giysinin temel gereksinimi, fizyolojik davranışını tanımlayan çeşitli çevresel durumlarda rahatlık sağlamasıdır.

Giysiler, insan vücudunu sosyal, fiziksel ve duygusal tehditlerden koruyarak çok eski zamanlardan beri koruma amaçlı kullanılmıştır. Koruyucu giysi terimi, vücudun fiziksel olarak korunması için kullanılan her şeyi tanımlar.

Günümüzde, fiziksel tehditler ve koruyucu giysiler sonsuzdur. Koruma sağlamak ve kullanıcıyı herhangi bir tehlikeli duruma karşı korunması gereken her durumda kullanılabilir. Yaralı veya engelli birçok kişi, alabilecekleri hasarı önlemek ve oranını azaltmak için koruyucu giysiler kullanır.

İpucu: Astronotların Kullandığı Koruyucu Giysilerle İlgili Detaylı Bilgi İçin >> Astronot Kıyafeti Kumaşı

Yorumlar “KORUYUCU GİYSİLER

Bir yanıt yazın