Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tafta Kumaş

Tafta Kumaş Özellikleri Nedir? Nasıl Bir Kumaştır? Kapak Fotoğrafı

Sizinle birlikte bu yazımızda tafta kumaşın nasıl olduğunu, hangi alanlarda kullanıldığını, tafta kumaş özelliklerini inceleyeceğiz. Bu kadar bilgi sahibi olmak istiyorsanız devam edelim. Yazının sonunda tafta kumaş nedir? sorusuna profesyonel bir şekilde cevap verebileceksiniz.

Tafta Kumaş Nedir?

Tafta (tafetta) kumaş nedir? inceleyelim.

Tafta kumaş, asetat ve polyesterin yanı sıra ipek veya kupramonyum rayonlarından yapılmıştır. Pürüzsüz, düz dokuma bir kumaştır. Kelime kökeni Farsçadır. “Bükülmüş dokuma” anlamına gelir. Balo elbiselerinde, gelinliklerde ve perde veya duvar kaplamaları için kullanılır. İç dekorasyonda yüksek kalitede bir kumaş olarak kabul edilir. Aynı zamanda korse imalatında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Şeklini diğer birçok kumaştan daha iyi korur. Son derece ince, gevrek bir tafta türü, kağıt tafta olarak adlandırılır.

Tafta Kumaş Nasıl Yapılır?

Tafta kumaş nedir? Nasıl yapılır? Bu kumaş türü, üretiminde kullanılan malzemenin türüne bağlı olarak  farklı tekniklerle yapılır.  Örneğin ipek üretimi, ipekböceği kozalarının yetiştirilmesini ve hasat edilmesini içerir.  Bu süreç çevresel olarak oldukça sürdürülebilirdir. Ancak ipek böceklerinin ölümüyle sonuçlanır.

Tafta Kumaş Boyanır mı?

İpekböceği kozaları kaynatıldıktan sonra çözülür veya “sarılır” ve elde edilen iplik daha sonra hafif, toksik olmayan bir solüsyona batırılır. Son olarak, bu yapı iplik haline getirilir. Bu aşamadan sonra boyama işlemi yapılabilir. Bununla birlikte, bazı tafta kumaş türleri, bir cıvata kumaş dokunduktan sonra boyanır.

Tafta kumaş boyanma yeteneği ile farklı renklere bürünebilir. Tafta kumaş renkleri skalası bu açıdan epey geniştir. 

Tafta Kumaş İçin En Çok Kullanılan Renkler Nedir?

 • Beyaz tafta kumaş
 • Kırmızı tafta kumaş
 • Lacivert tafta kumaş
 • Krem tafta kumaş
 • Gri tafta kumaş
 • Pembe tafta kumaş
 • Mor tafta kumaş
 • Turuncu tafta kumaş
 • Yeşil tafta kumaş
 • Sarı tafta kumaş
 • Siyah tafta kumaş
 • Tafta kumaş bordo

Kullanım çeşitliliği açısından yalnızca renk değil yapı bakımından da sizin için geniş imkanlar sunar. Kullanım amacınıza göre ince, kalın, mat, parlak, simli gibi farklı özelliklerde taftayı tafta kumaş satan yerlerden edinebilirsiniz. Türkiye’de tekstil adına Bursa birçok firma ve üretim merkezlerine sahiptir. Bu nedenle online alışverişte Bursa’da bulunan satıcılardan tafta kumaş satın alabilirsiniz.

Bazı tafta kumaşları, cupramonyum suni ipek gibi yarı sentetik maddelerden yapılırken, bu ürünü polyester kaynaklı bulmak çok daha kolaydır. Polyester tamamen sentetik bir tekstil elyafı olduğundan, üretim süreci ipek yapmak için geçilen süreçlerden büyük ölçüde farklılık gösterir.

Tafta Kumaş Üretimi

Polyester, petrolün kurucu bir parçası olan etilen adı verilen bir bileşikten elde edilir.  Bu etilen, yüksek bir sıcaklıkta dimetil tereftalat ile reaksiyona girerek bir monomer alkol üretir.  Bu monomer daha sonra polyester olarak bilinen polimeri üretmek için tereftalik asit ile birleştirilir.

Bu erimiş madde daha sonra bir yarıktan ekstrüde edilir ve uzun şeritler halinde soğumasına izin verilir. Bu şeritler daha sonra yontulur ve tekrar eritilir. Daha sonra, bu erimiş polyester bir memecikten ekstrüde edilir ve elde edilen tekstil elyafı ipliklerinin “çekme” adı verilen bir işlemle gerilmeden önce soğumasına izin verilir. Son olarak, gerdirilmiş polyester lifler boyanır veya alev geciktirici veya antistatik işlemlere tabi tutulur.

Ham tekstil elyafı elde edildikten sonra, tafta kumaş el dokuması veya endüstriyel dokuma makinesi ile üretilebilir. Bu kumaşın canlı ve hafif özelliklerini sağlamak için özel bir bükme prosedürü kullanılır. Üretilen tafta kumaşın cinsine göre dokumadan önce veya sonra boyanabilir.

Tafta Kumaş Nasıl Kullanılır?

Tafta lüks bir kumaş olarak kabul edilir ve nispeten hasara veya yıpranmaya eğilimlidir. Bu nedenle, günlük giyimde yaygın olarak kullanılmaz. Tam tersine tafta kumaş gelinlik, tafta kumaş elbise ve tafta kumaş tesettür abiye gibi ihtişamlı giysilerde bu tür bir kumaşın kullanıldığını görmek daha olasıdır. Tafta kumaş gelinlik modelleri ve tafta kumaş elbise modelleri ve tafta kumaş abiye modelleri bazen göz alıcı güzellikte olabiliyor. Bir davette tafta bir kumaş tercih ederek gözleri üzerinize çevirebilirsiniz.

Tafta Kumaş Gelinlik Modelleri Beyaz Renk Fiyatları
Tafta Kumaştan Yapılmış Beyaz Gelinlik

Bunların haricinde tafta döşemelik kumaş, tafta kumaş etek ve tafta kumaş eşarp da günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tafta kumaş pantolon çok nadir de olsa bazı tasarımcılar tarafından özel tasarım ürünlerde bazen tercih edilmektedir.

Tafta Kumaş Abiye Nasıl Yıkanır?

Tüm abiye kumaşlarda olduğu gibi tafta bir abiye elbiseniz varsa temizleme konusunda hassas davranmalısınız. Kuru temizleme gibi bir yöntem bu konuda ideal olabilir.

Tafta Kumaş Lekesi Nasıl Çıkar?

Tafta gibi kumaşlar kirliyse eğer ıslatılmadan kirli olan kısımları leke temizleme deterjanı ile silinebilir. Sonra temiz ve düz bir zemine yayılarak kir izleri yumuşak ve doğal kıllı fırça ile fırçalanabilir.

Kıyafet Lekelerini Çıkarmak İçin Yıkayan ve Kuruması İçin Asan Garip Kedi – Gif

Bu yöntem için aynı oranda ılık su ve sıvı deterjan kullanmanız gerekir. Sabun veya deterjan köpüğü ile dolu olan suya, taftalı ürünü batırıp çıkarmalısınız. Sonra 2 kez durulama işlemi uygulayabilirsiniz. Durulama işleminden sonra bel kısmından mandalla asarak köpüklerini akıtmalısınız. Bu uygulama orijinal sertliğini kaybetmemesine neden olur.

Tafta Kumaş Kullanım Alanları

İkonik hışırtı ve hafifliği nedeniyle, bu kumaş genellikle her türden parti kıyafetlerinde kullanılır. Örneğin parti kıyafetleri yapımında sıklıkla tafta kumaş kullanıldığı gibi sahne oyunları için kostüm yapımında da kullanılabilir. Yumuşaklığı nedeniyle, parça boyalı tafta bazen ceket ve palto astarları yapmak için kullanılır.

Tafta Kumaş Elbise Modelleri Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?
Tafta Kumaş Kullanım Alanları

Perde satan firmalara uğradığınızda tafta kumaş perdeler de görmeniz mümkündür. Salonlarınızda yanar dönerli ve parlak yapısı ile bir ağırlık ve şıklık görünümü sağlayabilirsiniz.

Giysinin ötesinde, tafta kumaşı da bir dizi tüketici ürünü yapmak için kullanılır. Örneğin, şemsiyeler genellikle bu kumaşla yapılır ve tafta kumaş da belirli yalıtım biçimlerini yapmak için kullanılır. Ek olarak, bu madde bazen el çantaları yapmak ve uyku tulumlarında kullanılır. II.Dünya Savaşı sırasında bu kumaş genellikle paraşüt yapmak için kullanılırdı.

Tafta Kumaş Nerelerde Üretilir?

İpek tafta kumaş ilk olarak Eski İran’da üretildi, ancak bu kumaşın modern taftaya ne kadar benzediği tartışılır. Yıllar içinde bu kumaşın üretimi, dünyanın en büyük ipek üreticileri olmaya devam eden Çin ve Hindistan’a yayıldı.

Bu kumaş bir dereceye kadar Orta Doğu’da hala üretilirken,Hindistan’daki fabrikalar yüzyıllardır tafta kumaşının önde gelen üreticileri olmuştur. Bu tekstil aynı zamanda Pakistan’da da üretilmektedir ve çoğu tekstil türünün önde gelen üreticisi olan Çin’de, ister ipek ister sentetik malzemeden yapılmış olsun, bu tür kumaşları üreten birçok fabrika da bulunmaktadır.

Hindistan’daki kumaş fabrikaları sadece 1990’larda tekstil üretmek için mekanik dokuma tezgahlarını kullanmaya başladı ve 1970 ile 1990 yılları arasında Çin’de yüksek kaliteli tafta kumaş üretilirken, bu ülke artık bu kumaşın en kaliteli formlarını üretmiyor.  Modern tafta kumaş ilk olarak 19. Yüzyılın sonlarında Fransa ve İtalya’da geliştirildi ve bu kumaşın en iyi türlerinin hala Batı ülkelerinde üretildiği bir durum olarak kaldı. Rusya aynı zamanda bu tekstil ürününün nispeten önemli bir ihracatçısıdır.

Tafta Kumaş Fiyatları

Bu tür kumaşların maliyeti, yapıldığı malzemeye ve söz konusu tafta kumaş çeşidine göre değişir. Örneğin, ipek polyesterden çok daha pahalıdır, ancak çoğu uzman ipek taftanın bu maddenin sentetik formlarından daha üstün olduğu konusunda hemfikirdir.

Tafta kumaş çeşitli farklı sentetik tekstillerle yapılırken, bu tekstillerin çoğu nispeten eşit fiyatlıdır. Bununla birlikte, polyester kumaş, küresel üretim hacimleri arasındaki eşitsizlikler nedeniyle kupramonyum suni ipekten daha ucuz olabilir.

Tafta kumaş fiyatları kalite, özellik ve hatta satın aldığınız şehre göre bile farklılık gösterebilir. Metre fiyatı ortalama 10-15 TL civarındadır.

Tafta Kumaş Çeşitleri

Bu kumaşın epeyce farklı türü vardır ve her çeşit arasındaki farklılıklara aşina olmak önemlidir: 

İpek Tafta Kumaş

Koyu Kırmızı Suni Sentetik Yapay İpek Tafta Kumaş Modelleri Satın Al
Bordo Renk İpek Tafta Kumaş

Tafta ilk defa orijinal olarak ipekten yapılmıştır. Birçok üretici bu kumaşı yapmak için hala ipek kullanır.

İpucu: İpek kumaş çeşitleri ve özellikleri hakkında çok daha detaylı rehbere ulaşmak için >>> “İpek Kumaş Nedir?”

Sentetik Tafta Kumaş

Çağdaş zamanlarda, polyester veya suni ipek gibi sentetik malzemelerden yapılmış tafta kumaş bulmak giderek daha yaygın hale geliyor.

İpucu: Sentetik kumaş çeşitleri hakkında detaylı bilgi için >>> “Sentetik Kumaş Nedir?”

İşlemeli Tafta Kumaş

Desenli Tafta Kumaş - Açık Pembe
Baskılı – İşlemeli Tafta Kumaş

Bu tekstilin bu versiyonu dokunmadan önce boyanır. Bu da gevrek ve sert bir son ürünle sonuçlanır.

Çizgili Tafta Kumaş

Bu tür tafta kumaş dokunduktan sonra boyanır ve iplikle boyanmış varyantlardan önemli ölçüde daha yumuşaktır.

İnce Kağıt Tafta Kumaş

Sentetik Kağıt Tafta Kumaş Parlak Renkler Saten
İnce Kağıt Tafta (Tafetta) Kumaş Çeşitleri – Sarı, Mavi, Fıstık Yeşili, Açık Pembe

Bu tür kumaş, ekstra ince ipek veya polyester liflerden yapılır ve elde edilen nihai tekstil inanılmaz derecede ince ve dökümlüdür.

Suni İpek Tafta Kumaş

Bu tip tafta kumaşı yapmak için, tekstil dokumasında kullanılan iki dikey iplik olan atkı ve çözgü için farklı renklerde iplikler kullanılır. Ortaya çıkan kumaş yanardöner görünür ve farklı açılardan bakıldığında farklı renkler gösterir. Bu kumaş bazen polyesterden yapılırken, ipek tafta için hala tercih edilen malzemedir. Bu kumaş türü aynı zamanda chiné veya Pompadour tafta olarak da bilinir.

Antik Tafta Kumaş

Bu kumaş çok serttir. Ancak aynı zamanda düzenli aralıklarla yumuşak topaklar içerir.

Jakarlı Tafta Kumaş

Bu tür tafta kumaşında dalgalanan bir filigran deseni vardır.

Jakarlı Tafta Kumaş Modelleri Resim - Çeşit ve Renkler Toptan Satın Al
Jakarlı Tafta Kumaş Çeşitleri – (Renkler Sağdan Sola – Beyaz, Lacivert, Krem, Koyu Krem, Turkuaz, Kırmızı, Siyah, Bej, Gri, Bordo, Pembe, Beyaz, Mavi, Mor, Kahverengi)

Tafta Kumaş Çevreye Etkileri Nedir? 

Taftanın çevreyi etkileme şekli, yapıldığı elyafa göre değişir. Bu kumaşı yapmak için kullanılan çeşitli maddeler arasında ipek, açık ara en çevre dostudur.

İpek üretiminin çevreyi olumsuz etkilemesinin tek nedeni, canlı ipekböceklerinin yok edilmesidir. Bu, hayvan hakları örgütleri için bir sorun olsa da, çoğu tekstil meraklısı ve çevre aktivisti, sentetik veya yarı sentetik tekstil elyaflarının yol açtığı hasara kıyasla ipeğin çevreye olumsuz etkisinin diğerlerine daha az olduğunu belirtiyor. 

İpekböcekleri, ömürleri boyunca dut ağaçlarının yüzeyinde yaşarlar ve bu tür ağaçları büyütmek için hiçbir böcek ilacı veya gübre gerekmez. İpek üretim süreci herhangi bir kostik kimyasal kullanılmasını gerektirmez ve çoğu durumda bu tür kumaşları renklendirmek için çevre dostu boyalar kullanılır.

Ek olarak, ipek tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. Bir ipek giysi atıldığında, yıllar veya on yıllar içinde çevre tarafından geri kazanılacaktır. Bu özellik, tüketicilere ipek ürünleri satın aldıklarında kirliliğine önemli ölçüde engel olmalarını sağlar.

Ham Polyester ve Suni İpek

Bununla birlikte, hem polyester hem de suni ipek, birçok yönden çevreye önemli ölçüde zararlıdır. Polyester, sürdürülebilir olmayan bir kaynak olan petrol yağından elde edilir.  Dünyada yalnızca belirli bir miktarda petrol yağı kaldı ve bu madde aynı zamanda çeşitli plastikler, yakıtlar ve yağlar yapmak için de kullanıldığından yüksek talep görmektedir. 

Polyester üretim sürecinde çeşitli toksik kimyasallar kullanılır ve bu kimyasallardan bazıları, üretim tesisleri tarafından uygun şekilde saklanmazsa çevreye salınabilir. Ek olarak, polyester biyolojik olarak parçalanamaz. Polyester giysilerin atıldıktan sonra yüzyıllar hatta bin yıl boyunca ekosistemde kirletici olarak kaldığı tahmin ediliyor.

Tafta kumaşı yapmak için en yaygın olarak kullanılan suni ipek türü olan cupramonyum rayon, kapalı döngü ekstraksiyon işlemi kullanılarak üretildiğinden çevre için diğer suni ipek formlarından biraz daha iyidir. Bununla birlikte, kupramonyum suni ipek yapmak için kullanılan çözücüler, uygun şekilde imha edilmediğinde çevreye zarar verir. Rayon, ağaç selülozu ile yapıldığından teknik olarak biyolojik olarak parçalanabilirken, bu ürün yarı sentetiktir, yani çevre tarafından tamamen organik lifler kadar hızlı bir şekilde emilmez.

Tafta Kumaş Elbise Dikmek mi İstiyorsunuz?

Kumaş hafif olduğundan ve kaygan bir yüzeye sahip olduğundan, çalışması çok kolay olmayan bir kumaş olmayabilir. Bununla birlikte, dikiş uzmanlarının, süreci daha az göz korkutucu hale getirecek bazı temel dikiş hazırlıkları vardır.

 • Sertliği azaltmak için kumaşı önceden yıkayın.
 • Kumaşta takılmaları ve delikleri önlemek için keskin iğneler, makas ve pimler kullanın.
 • Dikişleri ütülerken sıcaklığı düşük tutun ve kumaşa doğrudan aşırı ısı gelmesini önleyin.
 • Tafta lekelenmeye meyillidir. Bu nedenle ütünün üzerine buhar püskürtmediğinden emin olun.
 • Kumaşı işaretlemek için tebeşir veya suda çözünür kalem kullanmayın.
 • Dikmeye başlamadan önce dikiş uzunluğunu ve gerginliğini ayarlayın.
 • Büzülmeyi önlemek için kumaşı gergin tutun.
 • Kumaşın yıpranmasını önlemek için dikişleri bitirin.
Tafta Kumaş Elbise Fiyatları ve Çeşitleri, Renkleri Nelerdir?
Tafta Kumaş Türbanlı Elbise Modelleri – Turkuaz

Tafta Kumaş Avantajları Nedir?

 • Hafif ağırlık
 • Zengin ve lüks görünüm
 • Pürüzsüz ve parlak
 • Uygun fiyat

Tafta Kumaş Dezavantajları Nedir?

 • Daha fazla bakım gerektirir.
 • Kırışmaya yönelik bir yapıya sahiptir.
 • Nefes alamaz.

3 Adımda Tafta Kumaşa İşleme Baskı Nasıl Yapılır?

Tafta üzerine tekstil baskısı yapmak sandığınızdan çok daha kolaydır. Aslında bu basit, üç adımlı bir süreçtir.

1. Sanatınızı seçin 

 Kumaşınıza yazdırmak istediğiniz bir fotoğrafı, baskıyı veya deseni bulun ve tasarım arayüzüne yükleyin.

2. Tasarımınızı düzenleyin 

Resmi hareket ettirin, tasarımı büyütün veya küçültün, hatta deseninizi tekrarlayın.  

3. Ölçülerinize karar verin

Ne kadar tafta kumaş istediğinizi seçin ve kumaş satan firmalar aracılığıyla siparişinizi verin. 

İpucu: Tekstilde baskı nedir? Tekstil baskı çeşitleri ve makineleri nelerdir? Gibi sorularınız varsa >>> “Tekstilde Baskı Nedir?”

İşte bu kadar kolay.. En geniş kapsamlı rehber niteliğindeki bu yazı sayesinde tafta kumaş nedir? sorusunun cevabını aldınız!