Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Nanoteknoloji Kumaş Nedir?

Nanoteknoloji Kumaş ve Kıyafetler Nedir?

İÇİNDEKİLER

Bu yazımızda nanoteknoloji kumaş nedir? onu öğreneceğiz. Bu yazının webdeki en kapsamlı araştırma yapılmış nanoteknoloji kumaş rehberi olduğunu iddia ediyoruz.

Nanoteknoloji Kumaş Nedir?  

Nanoteknoloji kumaşlar (nanokumaşlar), süperhidrofobiklik (aşırı su direnci, ayrıca bkz. “Lotus etkisi”), koku ve nem giderme, artan esneklik ve mukavemet ve bakteri direnci gibi sıradan malzemelere avantajlı özellikler veren küçük parçacıklarla tasarlanmış tekstillerdir.  

Nanoteknoloji Kumaşların Faydaları

Nanometre (Nm) reçinelerinin, mevcut tekstil ipliğindeki lif davranışını değiştirdiği gösterilmiştir.  Nanometre (Nm) reçinelerinin geleneksel çözgü boyutu formülasyonlarına dahil edilmesi dokuma performansını iyileştirir, kumaş kalitesini iyileştirir ve maliyeti düşürür.  

1959’da California Teknoloji Enstitüsü’nde düzenlenen bir sempozyumda, Nobel fizikçi Richard Feynman moleküler düzeydeki etkilere yönelik araştırmalar önerdi.  Sunumunun başlığı, çok küçük moleküllerin araştırılmasına ve geliştirilmesine ve bunların modifikasyonlarına atıfta bulunan “Altta Bolca Yer Var” idi.

Su Geçirmeyen Akıllı Kumaş Özellikleri Nedir?
Su Geçirmez Akıllı Tekstiller

Bu kavram, kimya dünyasında hem vurgunun hem de finansmanın büyük sentetik polimerlerin faydalarına yoğunlaştığı bir dönemde sunuldu. Bu atmosferde, Feynman’ın devrimci kavramı çok az ilgi gördü.    

Nanoteknoloji  terimi, 15 yıl sonra Tokyo Üniversitesi’nden Norio Taniguchi tarafından metalin lazerle hassas taşlanmasını tanımlamak için önerildi. 1998 yılında Nanotex, yağmur olayları sırasında bitki yapraklarını kuru tutan Nm liflerini taklit eden su itici bir kumaş kaplamanın patentini aldı. Bu noktadan hareketle, nano boyutlu malzemeler ve efektler konusundaki araştırmalar dünya çapında akademik ve endüstriyel alanlarda hızla ilerledi.  

Nanoteknoloji konseptinin tanıtılması ve kabul edilmesi arasındaki süre, 1930’larda Carl Marvel tarafından tanıtılan yüksek moleküler ağırlıklı sentetik polimerlerin geliştirilmesindeki uzun dönemi yansıttı.

Nanoteknoloji Kumaşların İlerleyişi

Patentli Nanotex kaplamalı kumaşın piyasaya sürülmesi, nanoteknolojinin akademi ve endüstriye olan potansiyelini uyandırdı. Bu teknolojiye yönelik Araştırma ve Geliştirme, kısa süre içinde dünya çapında çeşitli endüstrilerde ortaya çıktı. Tekstil yayınlarının, kumaş üzerinde alışılmadık sonuçlar için yeni bir nano kaplama duyurmaması nadir görülen bir sorundu. Nanoteknoloji, hiç düşünülmemiş pazarlara ilham verdi.  

Nanoteknoloji Smart Textiles
Nanotechnology Science Photos

Kumaş Üretiminde Nanoteknoloji Çalışmalarının Rolü Nedir?

Nanoteknoloji, tekstil endüstrisine son zamanlarda muazzam bir gelişme yaşadu. Nanomalzemelerin benzersiz özellikleri, tekstil mühendisleri ve bilim adamları tarafından verimli bir şekilde uygulanmaktadır ve muazzam ekonomik faydaları nedeniyle ticari pazarda büyük ilgi görmüştür.  

Nanoteknoloji Kullanılarak Yapılan Özel Kumaş Üretimi

Nanoteknolojik Kumaşlar Nasıl Üretilir?

Nanoteknolojik Kumaş Üretimi

Nanoteknolojik kumaşlar nasıl üretilir? Sorunuzun yanıtı yazımızın devamında…

Tekstildeki nanomalzemelerin, askeri personel, itfaiyeciler ve sağlık çalışanları gibi acil hizmetlerde yer alan işçiler için koruyucu giysi üretimi için son derece değerli olduğu kanıtlanmıştır.  

Nano mühendisliği yapılmış tekstillerin üretimi için farklı yöntemler vardır. Örneğin, bazen sentezlenmiş nanopartiküller, liflere veya tekstillere dahil edilir.  

Nanopartiküller ayrıca bitmiş ürünün yüzeyine kaplama olarak uygulanır. Nanopartiküllerin tekstil elyaflarına uygulanmasında kullanılan sol-jel, plazma polimerizasyonu ve katman katman gibi farklı kaplama teknikleri de vardır.  

Bu teknikler dayanıklılığı artırabilir ve ayrıca kumaşı aşırı hava koşullarına dayanıklı hale getirebilir. Yüzey aktif maddeler ve taşıyıcı ortam gibi nano kaplama malzemelerinin bileşimi kumaşların yüzey dokusunu değiştirebilir.

Bir nanofiber, elektrospinning yöntemi ve bölünmüş eğirme işlemi ile üretilir. Nano lifler, iyi filtrasyon, yüksek yüzey alanı, yüksek geçirgenlik, küçük lif çapı ve ince tabakalar gibi çok işlevli özelliklere sahiptir. Bu kumaşlar, havada bulunan zehirli gazları, patojenleri (bakteriler, virüsler) ve zararlı maddeleri filtreleyebilir.  

Polimer matrislerde eşit olarak dağıtılan nanopartiküller, kumaşlara tokluk ve aşınma direnci kazandırır. Nanofiberler ayrıca kompozit liflerin gerilme mukavemetini artırabilir.  

Bir nanokompozit, nanometre boyutunda iki veya daha fazla farklı maddenin karışımından oluşur. Bu teknik, gelişmiş elektriksel, mekanik, optik ve biyolojik özelliklere sahip kumaşların üretiminde yardımcı olur.  

Teknik, iletişim halindeki tekstillerin, kromatik tekstillerin, iletken tekstillerin, ısınma ve soğutma tekstillerinin, tekstil sensörlerinin ve dijital moda üretimini mümkün kılıyor. Metal iyonları ve statik elektrik, kumaşlara sterilizasyon özellikleri kazandırmada çok önemli bir rol oynar.

Nano Bazlı Elyaflar

Nano bazlı elyafların anti statik özelliği, tüy, köpek kılı ve toz gibi statik açıdan çekici maddelerin itilmesine yardımcı olur. Karbon siyahı nanopartiküller ve karbon nanolifler, kompozit fiberler için etkili takviye malzemeleridir.  

Akıllı Tekstiller ve Kullanım Alanları  

Smart Tekstiller olarak da bilinen Akıllı Tekstillerin kullanım alanları aşağıdaki gibi listelenebilir:

Tıbbi Kullanımlar

Medikal kullanımlarda nanoteknoloji kumaş özelliklerinin yeri nedir? hep birlikte bakalım

Nanokumaş Fiyatları
NanoKumaş Teknolojisi

Kumaşlar, ilaç dağıtımı ve yara iyileşmesi için kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Gümüş nanopartiküller antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle gümüş nanopartiküller, yanıklar ve haşlanma için pansumanlarla ilgili ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Nano mühendislik kumaşları ayrıca kalp atış hızı, vücut ısısı ve nefes alma ritmini taramak için kullanılır.  

Askeri Kullanımlar

Hafif ancak aşırı sıcaklıklara yüksek derecede direnç gösteren, dayanıklı, antibakteriyel aktivite, iyileştirilmiş kamuflaj, suya dayanıklı ve çok amaçlı nano sensörlerle gömülü kumaşlar bu alan için üretilmektedir. Tekstiller aynı zamanda yüksek anti-balistik alev geciktirici ve RF koruma özelliklerine sahiptir. Bu tür özellikler askeri kullanım için idealdir.  

Genel Kullanımlar

Genel kullanımlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bu kullanımlar sayesinde nanoteknoloji kumaş nedir? daha iyi anlayacağız.

Kırışıklık Önleyici Pamuklu Kumaş:

Pamuklu kumaşlar için, kumaş terbiye işlemi sırasında nano mühendislik ürünü çapraz bağlama maddeleri kullanılarak kırışıklık direnci geliştirilebilir. Kırışıklık direncinin yanı sıra, bu tür bir apreleme, pamuğun tercih edilen rahatlık özelliklerini korurken toksik gazları da ortadan kaldırabilir.  

Kokusuz Kumaş:

Gümüş nanopartiküllerin kumaşlara uygulanması, mikrobiyal aktiviteden kaynaklanan kötü kokuyu önler. Birçok şirket, çoraplar ve iç çamaşırları gibi kokusuz giysiler geliştirmek için gümüş nanopartiküller ile kaplanmış kumaşlar kullanır. Kore merkezli Hyosung, birkaç zararlı bakterinin büyümesini %99,9 oranında azaltan gümüş nanopartiküller içeren naylon lifler geliştirmiştir.

Suya Dayanıklı Kumaş Nanoteknoloji Kumaş:

E-tekstil Toptan Fiyatları ve Modelleri
Su Tutmaz Kumaş – Elektronik Tekstiller

Silika nanopartiküller, kumaşa yerleştirildiğinde veya kumaş yüzeyine püskürtüldüğünde suya dayanıklı bir kaplama oluşturur.  

Ultraviyole Nanoteknoloji Koruyucu Kumaş:

Kumaşlara yerleştirildiğinde, nanopartiküller çinko oksit veya titanyum dioksit cildi güneşin zararlarından korur. Bu nanopartiküller, güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışığı saçarak UV’ye maruz kalma ile bağlantılı cilt hastalıkları riskini azaltma yeteneğine sahiptir.  

İpucu: Nanoteknoloji giysiler nedir? Nanoteknoloji kıyafetler nasıl üretilir? diye merak ediyorsanız >>> “Nanoteknoloji Giysiler”

Nanoteknoloji Akıllı Tekstil ve Akıllı Kumaş Nedir?

Akıllı kumaş nedir? kısaca öğrenelim.

Akıllı giysiler, özellikle mikro bilgisayarlar ve sensörler olmak üzere elektronik parçaları uygulayan bir giyim türüdür. Sıradan bir kıyafet gibi giyilir ve yenilikçi teknolojiler sayesinde kullanıcıya ek değer sağlar.  

“Akıllı tekstil”, aşağıdakiler gibi çok sayıda eşanlamlı terime sahiptir:  

 • Akıllı Giysiler
 • Akıllı Tekstiller
 • E-Tekstiller
 • Akıllı Kumaşlar
 • Elektronik Tekstiller

Nanomalzemeleri Kıyafetlerde Kullanmak Güvenli mi?  

İsviçre Üniversitesi ETH Zürich’ten Natalie von Goetz, giysilerimizde nanomalzemelerin güvenliği ile ilgili sıkça sorulan soruyu ele alırken, laboratuar koşullarında titanyum dioksit nanopartiküller ile kaplı kumaş giyen test kişisinin terinde nanopartikül bulunmadığını belirtti. Bu olumlu bir sonuç olarak kabul ediliyor ve nanopartiküllerin giysilerde kullanılmasını destekliyor.  

Bununla birlikte, İsveç, Göteborg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden Rickard Arvidsson, tekstilde nanopartikül birleşmesi sorunu üzerine düşünüyor. Gümüş nanopartiküllerin insanlar için toksik olmamasına rağmen, sudaki yaşam için çok toksik olabileceğini ifade etti.  

Araştırması, giysilerde gümüş nanomateryalin muazzam kullanımının, atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurda sonuçta suda yaşayan hayvanlar üzerinde kötü etkilere neden olabilecek yüksek gümüş konsantrasyonlarına yol açabileceğini öne sürüyor.

Nanoteknolojik Akıllı Kumaş Üreten Firmalar

Akıllı tekstil üretimi yapan firmalar aşağıdaki gibidir:  

Nano-Tex

Bu, merkezi Bloomfield Hills, MI’da bulunan, Hong Kong ve Kings Mountain, NC’de üretim, kalite ve Ar-Ge tesisleri ile önde gelen nanoteknoloji tabanlı bir tekstil şirketidir. Çin, Hindistan ve ABD’de bulunan teknik destek personelleri mevcuttur. Nano-Tex, yakın zamanda Designtex, Architex, Arc-Com, Carnegie ve Kravet gibi diğer önde gelen tekstil şirketleriyle ortaklık kurduğunu ilan etti.  

Nano Textile

Bu nano tabanlı tekstil şirketi 2013 yılında İsrail’de kuruldu. Nano Textile, tekstili çinko oksitle kaplayan ve böylece kumaşa kalıcı antibakteriyel özellikler kazandıran tek aşamalı bir nano kaplama yöntemi geliştirdi. Teknik ekonomik ve çevre dostudur. İşlem sentetik, pamuklu, ipek vb. birçok kumaş türüne yayılmıştır.  

GoGoNano

Bu şirket elektronik, tekstil ve otomobiller için nano kaplama spreyleri üretiyor. GoGoNano ayrıca süperhidrofobik ve bakterilere dirençli özelliklere sahip halılar, ayakkabılar ve giysiler de üretmektedir.  

Akıllı Tekstil Örnekleri – Sınıflandırılması  

Akıllı kıyafetler aşağıdaki gibi incelenebilir.  

Aslında akıllı tekstiller için kesin bir sınıflandırma yoktur. Akıllı tekstiller genellikle işlevlerine göre 3 türe ayrılır.    

1. İlk Nesil:  Pasif Akıllı Tekstiller  

Pasif akıllı tekstiller, çevrenin koşulları veya uyaranlarıyla ilgili verileri sadece algılayabilir. Bu tür tekstiller yalnızca sensörler içerir. Örnekler, UV koruyucu giysiler, plazma ile işlenmiş giysiler, optik sensörlü kumaşlar vb.

Alev Almayan Kumaş Fiyatları
Yanmayan Nanoteknoloji Kumaş – Yeşil Renk

2. İkinci Nesil: Aktif Akıllı Tekstiller  

İkinci nesil akıllı tekstiller hem sensörlerden hem de aktüatörlerden oluşur. Aktif akıllı kumaşlar, şekli ezberleyebilir, hameleon etkisini koruyabilir, sıcaklığı düzenleyebilir, suya karşı koyabilir, buharları emebilir, giysinin kumaşını ısıtabilir ve saklayabilir. Kelimenin tam anlamıyla “akıllı” kumaşlardır.

3. Üçüncü Nesil: Ultra Akıllı Tekstiller  

Üçüncü nesil tekstiller çok daha gelişmiştir. Yalnızca farklı veri türlerini algılamakla kalmaz, aynı zamanda ön ayarlama yapmadan tahminler yapabilir ve dış koşullara uyabilirler. Bu tür tekstiller, yerleşik bir mikrobilgisayar nedeniyle beyin gibi çalışır. Bu giyim türünün örnekleri, uzay kıyafetleri, giyim, spor ceketler, müzik ceketleri, giyilebilir bilgisayarlar ve benzerleridir.  

Cientifica Research’e göre ise 3 nesil akıllı tekstiller var:  

 1. İlk nesil giysiye yapıştırılarak belirtilir,
 2. İkinci nesil akıllı kumaşlarda uygulanan sensörler vardır,
 3. Üçüncünün kıyafetleri sensörlerdir.

Genel olarak, akıllı giyim sınıflandırması da 2 ana türe ayrılır:

 1. Akıllı giysilere eklenen klasik elektroniklere sahip elektronik tekstiller.  
 2. Kumaşa elektronik gömülü elektronik tekstiller.  

Akıllı Tekstil Ürünleri  

Genel olarak, akıllı giysiler sıradan giysilerin çeşitliliğini takip eder. İşte öğelere göre farklı akıllı giyim türleri:  

 • Ayakkabılar
 • Atkı                    
 • Elbiseler                  
 • Ceketler
 • Çorap
 • Sütyen
 • Takım Elbise
 • Gömlekler
 • Pantolon
 • Bisiklet Kaskları
 • Tabanlık.

Nanoteknoloji uygulamaları Türkiye’de genellikle su geçirmez kumaş yapımında kullanılmaktadır.

İpucu: Su geçirmez kumaşlar hakkında detaylı yazıya ulaşmak için >>> “Su Geçirmez Kumaş”

Nanoteknoloji Kumaşlar İçin Çözgü Ebatlama

Dokuma kumaş oluşumu bu gelişen teknolojiden faydalananlar arasında olmamıştır. Bu alandaki potansiyellerin peşinden gitmedeki isteksizliğe birçok faktör dahil olmuştur.  

Bu faktörler şunları içerir: Dokuma kumaş oluşumu temelde kuru bir işlemdir. İşlemin tek büyük su bazlı aşaması, dokuma tezgahı aşınmasına direnç göstermek için çözgü ipliğine koruyucu bir kaplama uygulanmasını içerir. Çözgü boyutu işlemi geleneksel olarak doğal veya yüksek moleküler ağırlıklı polimerler kullanmıştır. Keskin boyutlandırma, son müşteri tarafından görülemeyen gerekli bir işlem yardımcısıdır. Keskin boyutta kimyasallar tüm tedarikçiler tarafından mevcuttur.

Nanometre Reçineler

Nm reçineler, iyi film oluşturucular değildir ve koruyucu yüzey filmleri üzerinde çok az etkiye sahip olmalıdır. Nm reçineleri, iplik kaplamasını iyileştirmek için geleneksel gerekliliklere uymaz.

Tipik Su Bazlı Nm reçine Özellikleri: 100 Nm veya daha az partikül boyutu olarak tanımlanır. Yüksek aktif yüzey alanı ve yüksek yapışkanlık davranışı gösterir.

Bu özellikler, daha yüksek moleküler ağırlıklı film davranışının iyileştirilmesinde bariz faydalara işaret etmemektedir. Bunun yerine, bu özellikler, çözgü boyutlandırmada nanoteknoloji malzemelerinden yararlanmak için yeni bir mekanizmaya işaret ediyor.  

Akıllı Tekstil Uygulamaları ve Uygulama Alanları

Akıllı tekstil uygulamaları ve uygulama alanlarına kısaca bir giriş yapalım.

Nanoteknoloji İplik Çalışmaları  

Ebat kaplaması uygulanmadan iplik demeti içinde geliştirilmiş elyaf kohezyonunun faydalarının belirlenmesi zorluklar ortaya çıkarmıştır. Numune çözgü büyüklüğündeki makinelere erişim eksikliği, bu faydaları göstermeye yönelik karmaşık çabalara sahiptir.

Nanoteknoloji İplik Üretim Süreci Nasıl Gelişti?

Demet içindeki gelişmiş elyaf kohezyonunun faydaları, ipliğin geleneksel bir sahte boya işlemine tabi tutulmasıyla gösterildi. Sahte boyama işleminin son durulamasında Nm reçine ürünü eklendi.  60/40 P / C 30’un ring ipliği, boya tüplerine sarıldı ve sahte boya döngüsüyle işlendi.  Herhangi bir yararı belirlemek için son durulamaya iplik ağırlığı üzerinden% 0.5 Nm ürün ilave edildi. Kontrol ve test iplikleri, fiziksel özellikleri belirlemek için “Beyan” ile değerlendirildi.

Nanoteknoloji Uygulamalarında Çözgü İpliği

Çözgü ipliğindeki gelişmiş elyaf kohezyonu, boyutlandırılmış ipliğin kalitesi ve homojenliğine yansır. Cağlıktan gelen iplikler, daha yüksek moleküler ağırlıklı polimerler yüzeyi kapladıkça Nm reçine molekülleri tarafından demette modifiye edilir.  Geliştirilmiş özelliklere sahip kompakt bir iplik, koruyucu çözgü boyutu kaplaması için substrattır.    

Alt çözgü ve atkı duraklarında dokuma sırasında sert iplik demeti içindeki gelişmiş elyaf kohezyonunun ilk belirtileri gösterildi. Ticari haşıllama makinelerinde devam eden değerlendirmeler, daha pürüzsüz, daha kompakt ipliğin, dokuma tezgahı kirişinde daha büyük boy ölçümüne izin verdiğini göstermiştir.  

Sert iplik demetindeki lifler arasındaki gelişmiş kohezyon, ebatlı tabaka makinenin göğüs bölümünde ayrıldığından bozulmaya karşı daha dirençlidir. Daha pürüzsüz boyutlu iplik yüzeyleri sağlamak için sert boyuttaki elyaf sıyrılması azaltılır. Daha pürüzsüz sert iplik, dokuma tezgahında daha az doldurma duruşu sağlar. Doldurma duruşlarındaki azalma özellikle hava jetli dokumada belirgindir.  

Nm reçinesi içeren dokuma tezgahı halindeki kumaşın haşıl sökülmesi normal prosedürlerle kolayca gerçekleştirilir.    

Nanoteknoloji Uygulamalarında Ekonomik Hususlar

Çözgü haşıllama, dokuma kumaşların verimli üretimi için gerekli bir işlemdir. Mevcut uygulamalar, kabul edilebilir maliyetlerde etkili aşınma koruması sağlayan iplik üzerinde yapışkan kaplamalar sağlamıştır. Ebat banyosunda ipliğin Nm reçine modifikasyonu, yüzey kaplamasını barındırmak için daha kompakt bir iplik üretir. İpliğin daha kompakt bir yapıya dönüştürülmesi, bu işlemde korunacak yüzey alanını azaltır. İplik bir silindir olarak kabul edilebilir. İskenderiyeli Öklid, bir silindirin yüzey alanını doğrudan silindirin yarıçapı ile ilişkili olarak belirledi. Silindir yüzey alanının azaltılması, ipliği korumak için gereken kaplama seviyesini azaltır.  

Boyutlandırılmış ipliklerin fotoğraf örnekleri, Nm reçinenin iplik üzerindeki etkisini göstermektedir. Demet içindeki geliştirilmiş lif kohezyonunun etkileri 60X büyütmede gösterilmiştir. Tüm karşılaştırmalı sert iplikler, standart ebat oluşumuna dayanan eşdeğer eklenti seviyelerine sahiptir.

Nanoteknoloji Kıyafetler 

Nanopartiküller, giysiyi su geçirmez, mikrobisidal, UV bloke edici veya antistatik hale getirmek için giysiler üzerinde kaplama olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Aşağıda nanoteknoloji kıyafetlerinin spesifik özelliklerine birlikte bakalım.

Mikrop Öldüren Gümüş Teknolojisi

Gümüş nanopartiküller, bakteri ve mantarları öldürme ve neden oldukları kötü kokuları önleme konusundaki güçlü yetenekleri nedeniyle giysilere eklenir. Nano gümüş parçacıkları, bakteri hücrelerinin çalışmasını durduran pozitif yüklü iyonlar salgılar. Parçacıkların küçük boyutu, giysinin yumuşak ve giyilebilir kalması anlamına gelir.  

Su Yalıtımı ve Leke Direnci

Bir kumaşın dokusuna eklenen veya yüzeyine püskürtülen silika nanopartikülleri, suyu ve leke üreten sıvıları iten bir kaplama oluşturur. Silika kaplamanın açısı ve pürüzlülüğü, sıvıların ıslanmak yerine kumaştan yuvarlanan boncuklar oluşturmasını sağlamak için yeterli yüzey gerilimi yaratır.  

Güneş Koruyucu Titanyum Dioksit ve Çinko Oksit  

Tişörtün yüzünden hiç güneş yanığı oldu mu? Titanyum dioksit veya çinko oksit nanopartikülleri, giysilerinizi – ve cildinizi – güneşin zararlarından korumak için tekstil ürünlerine dahil edilmiştir. Her iki parçacık da ultraviyole ışığı güneş ışığında saçar ve bunu daha büyük parçacıklar yerine nanopartiküller olarak daha etkili bir şekilde yapar.  

Antistatik Parçacıklar  

Bazı kumaşlar – özellikle polyester ve naylon gibi sentetik kumaşlar – statik yük toplama eğilimindedir. Başınızına sürdüğünüzde saçınız elektrikle yüklenir ve dikleşir. Ancak çinko oksit, titanyum dioksit ve antimon katkılı kalay oksit gibi elektrik ileten nanoparçacıklar bu yükü dağıtmaya yardımcı olabilir.  

Şu anda, nanoteknolojiye sahip giysiler büyük ölçüde üzerine nano kaplama uygulanan standart kumaşlardan üretiliyor. Ancak gelecekte, nanopartiküller ve nanofilamentlerle örgünün ayrılmaz bir parçası olan nano elyaflardan yapılmış daha fazla kumaş göreceğiz. Örneğin, yeni bir “akıllı” kumaş çağı, vücudunuza ve çevrenizdeki ortama otomatik olarak yanıt verebilir.  

Güvenlik Araştırmaları

İsviçre ETH Zürich üniversitesinden Natalie von Goetz, kumaş üzerindeki nanopartiküllerin kullanım sırasında yerinden çıkıp çıkmadığını inceliyor. “Nanopartiküllerin laboratuar koşullarında ter içinde salınıp bırakılmadığını test ettik, çünkü eğer öyleyse, cilt tarafından tutulabilirler” diye açıklıyor. Titanyum dioksit ile işlenen giysilerin partikülleri serbest bıraktığı bulunmazken, dünyada en yaygın kullanılan nanopartikül olan nanosilver giysilerden ter içinde dökülüyor.  

İsveç, Göteborg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden Rickard Arvidsson, bunun bir sorun teşkil edebileceğini düşünüyor. “Nano gümüş – ve genel olarak gümüş – insanlar için özellikle zehirli olmasa da, sudaki yaşam için çok zehirli olabilir,” diye açıklıyor. Arvidsson’un araştırması, nano gümüşün giyimde yaygın olarak kullanılması durumunda atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurda yüksek gümüş konsantrasyonlarına yol açabileceğini göstermiştir.  

Hem o hem de von Goetz, potansiyel risklerine yönelik araştırmanın nanomalzemelerin ticarileştirilmesinin gerisinde olduğuna inanıyor.

Nanoteknoloji Kumaş Özellikleri Nedir?

Nano teknoloji aksesuar kumaş fiyatları toptan ve perakende parti malı
Nanoteknoloji Aksesuar – Animasyon Fotoğrafı
 • Dayanıklılığı daha yüksektir.
 • Koruyucudur.
 • Ektrem hava koşullarına daha dayanıklıdır.
 • Havada bulunan zehirli gazları, patojenleri (bakteriler, virüsler) ve zararlı maddeleri filtreleyebilir.
 • Nanopartiküller kumaşlara tokluk kazandırır.
 • Gerilme mukavemeti yüksektir.
 • Nano bazlı elyafların anti statik özelliği, tüy, köpek kılı ve toz gibi statik açıdan çekici maddelerin itilmesine yardımcı olur
 • Antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
 • Antibalistik alev geciktirici özelliklere sahiptir.  
 • Hameleon etkisini koruyabilir..

Nano Tekstil ve Akıllı Kumaşlar

Akıllı sistem ve yapıların artık her yerde karşımıza çıkmasına alışkınız. Günlük hayatta kullandığımız pantolonlar nanoteknolojik pantolonlara, pandemi dolayısıyla maskeler nanoteknolojik maskelere, evde kullandığımız döşeme kumaşlar nanoteknolojik döşeme kumaşlara evriliyor. Artık evlerimizde nanoteknolojik tekstillerden koltuk veya halılar görebiliyoruz. Nanoteknoloji ıslanmayan kumaş üretmesi ile çocuklu aileler için evlerde ilk tercih olmaya başladı.        

Nanoteknoloji Kumaş Fiyatları Nedir?

Nanoteknolojik kumaş satın almak istediğinizde daha çok yurtdışı kaynaklı satıcılardan elde edebilirsiniz. Online kumaş satış sitelerinde de bulmak mümkün tabii ki.  

Orta kalite bir nanoteknolojik kumaşın kilogramı ortalama  7-8 dolardır. Daha kaliteli akıllı tekstil ürünleri veya akıllı kumaş almak istediğinizde bu oran 15-20 dolarlara yükselmektedir. Kalitesiz nano teknoloji döşemelik kumaş fiyatları metre fiyatı 20 ila 50 TL aralığında değişmektedir. Su geçirmez nanoteknoloji kumaş fiyatları kaliteye göre metre olarak 40 ila 150 TL arasında değişmektedir. Nano teknoloji maske fiyatları ise ortalama 5 TL’dir.

Yardımcı Kaynak: Nanoteknoloji.org

İlgini Çekebilir >>> “Astronot Kıyafeti Kumaşı”