Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Polyamid Kumaş

Polyamid Kumaş Nedir? Kapak Fotoğrafı - Tüm Detaylar

Polyamid Kumaş Genel Özellikleri Nedir? 

 • Kumaşın İsmi: Polyamid Kumaş (ayrıca naylon polimer kumaş olarak da bilinir). 
 • Kumaşın İçerisinde Bulunan Maddeler: Sentetik polimerler 
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Düşük 
 • Nemi Hapsetme Özelliği: Orta 
 • Sıcak Tutma Gücü: Orta 
 • Esneme Payı: Yüksek 
 • Tüylenme Potansiyeli: Yüksek 
 • İlk Üreten Ülke: Amerika Birleşik Devletleri 
 • Günümüzün En Büyük İhracatçısı: Çin Halk Cumhuriyeti 
 • Yıkama Talimatı: 45° sıcaklığa kadar makinede yıkanabilir. 
 • Genel Kullanım Alanları: Taytlar, yoga pantolonları, kadın çorapları, spor giyim, itfaiye malzemeleri… 

Polyamid kumaş tek başına veya diğer kumaş lifleri ile beraber kullanılarak hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilir. Polyamid kumaş lifleri ile elbise, mont, haşema, pantolon, tayt, mayo gibi değişik varyasyonlarda ürünler üretilebilmektedir. Polyamid kumaşlar kullanım amacına göre sınıflandırılır ve buna göre özelleştirilir. Buna örnek olarak; polyamid dokuma kumaş, polyamid malzeme kumaş, polyamid mayoluk kumaş ve polyamid örme kumaşlar örnek verilebilir. Sizlerle bu yazımızda “Polyamid kumaş nasıl olur?, Polyamid kumaş nasıldır?, Polyamid elastan kumaş nedir?, Polyamid kumaş fiyatları ne kadardır?” gibi sorulara ve daha fazlasına kapsamlı bir şekilde yanıt arayacağız. 

Polyamid Kumaş Nedir? 

Polyamid kumaş, polyamid monomer dizilerinden yapılan çeşitli farklı kumaşları ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Polyamid kumaşın en ünlü biçimi naylondur. Ancak bu tekstilin oldukça farklı çeşitleri vardır. 

Bu tür kumaşlar karbon bazlı moleküllerden türetilir ve tamamen sentetiktirler. Bu da suni ipek gibi yarı sentetik kumaşlardan ve pamuk gibi tamamen organik kumaşlardan doğal olarak farklı oldukları anlamına gelir. Naylon ilk olarak DuPont tarafından ipek çoraplara alternatif olarak 1930’ların ortalarında geliştirildi. 

Bu polyamid, New York’taki 1939 Dünya Fuarı’nda tanıtıldı. Bu kumaşın pazarlama aşamasında çelikten daha güçlü ve olumsuz koşullara dayanıklılığı gibi özellikleri dikkat çekmiştir. Bu nedenle, ABD kökenli şirket başlangıçta bu yeni sentetik kumaşı spor ve koşuya çıkma benzetmeleri ile pazarlamayı amaçladı. Ancak naylon çorapların gerçekte koşulara karşı oldukça hassas olduğu kolayca anlaşıldığı için adı “nuron” ve daha sonra “nilon” olarak değiştirildi. “Bu kumaş seri üretime girmeden önce, müşterilerin bu kumaşın adını doğru bir şekilde telaffuz edebilmeleri için “nilon” kelimesi, naylon (nylon) olarak değiştirildi

Koyu Pembe Renk Polyamid Polyester Naylon Kumaş
Mor Renk Polyamid Kumaş

Naylon gibi polyamid kumaşlar, II.Dünya Savaşı sırasında paraşüt malzemesi olarak kullanıldı ve savaş sona erdiğinde, kumaş sıkıntısı birçok kadının geri dönüştürülmüş paraşütlerden elbiseler yapmasına neden oldu. Sonuç olarak, kadın giyiminde polyamid kullanımı popüler hale gelmiştir. Ancak bu polimerin saf versiyonları sadece kısa bir süre için giyimde kullanılmıştır. 

Saf naylonun tekstil uygulamaları için pek uygun olmadığı dünya çapındaki tüketiciler tarafından kısa sürede fark edildi. Bu kumaş, düşük nefes alabilirlik profiline sahiptir. Yüksek düzeyde ısıya maruz kaldığında erir. Bununla birlikte, diğer kumaşlarla karıştırıldığında, naylon elastikiyet ve ipeksi olma gibi benzersiz faydalar sağlar. Bu da bu kumaşın pamuk, polyester ve yün gibi tekstillerle karıştırılarak piyasada yerini almasına olanak sağlar.

1945’e gelindiğinde, tamamen sentetik kumaşlar küresel tekstil pazar payının yüzde 25’ini temsil ediyordu. Ancak naylona olan ilgi zamanla kademeli olarak azaldı. Polyamid kumaşlar genellikle ham petrolden yapıldığından, 1970’lerin çevre hareketi bu tekstilin üretimine bir engel oluşturdu. Sonuçta tamamen sentetik kumaşların çevreciler tarafından tepkiyle karşılanması ve bu durumun tercih edilme oranını düşürmesi, tüketicilerin naylon ve benzeri ürünlere karşı taleplerinde azalmaya yol açtı.

Bugün, polyamid kumaşlar, küresel sentetik elyaf üretiminin yaklaşık yüzde 12’sini temsil ediyor. Bu pazar payının zamanla azalmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, bu tür kumaşın benzersiz faydaları, ona birçok tekstil türünde ayrılmaz bir yer sağlamaya devam ediyor. Pratik olarak, naylon ve diğer polyamid kumaşların üretiminin 21. yüzyıl boyunca hız kesmeden devam edeceği garanti edilmektedir. 

Polyamid Kumaş Nasıl Bir Kumaştır?

Polyamid kumaşın temel faydası esnekliğidir. Tüketiciler onu yumuşaklığından dolayı da sevmektedirler. Bu tekstil ürünü ısıyı etkili bir şekilde tutmaz veya diğer kumaşların yaptığı kadar nemi emmezken, inanılmaz derecede ince çoraplar halinde şekillendirilme yeteneği küresel kadın çorap pazarında yeri doldurulamaz bir özellik sağlıyor.

Giyim dünyasının ötesinde, naylon ve diğer polyamidler, bilimsel ve endüstriyel pazarlarda kendine kalıcı bir kullanım alanı kazandı. Poliamidlerle şaşırtıcı sayıda tüketim ürünü yapılmıştır. Örneğin, diş fırçaları, saç tarakları, ateşli silah bileşenleri ve çeşitli gıda ambalajları gibi birçok farklı otomotiv parçası bu malzemelerle yapılır. 

Aramidler, çeşitli tüketici ve askeri uygulamalarda yaygın olarak kullanılan diğer polyamid kumaş türleridir. Popüler aramidlerin örnekleri arasında nomex ve kevlar bulunur ve bu kumaşlar genellikle giyimde kullanılmaz. 

Teknik olarak, “polyamid” terimi ayrıca yün ve ipek gibi çeşitli organik kumaşları ifade edebilir. Kimya dilinde bu terim, basitçe tekrarlayan amid bağlarına sahip bir molekülü ifade eder. Bununla birlikte, yalnızca kimyagerler ipek ve yünü polyamid olarak adlandırır ve dünyanın geri kalanı bu terimin naylon ile eş anlamlı olduğunu düşünür. 

Polyamid Kumaş Üretimi Nasıl Olur? 

Polyamid kumaşları yapmak için kullanılan yöntemler, üreticiden üreticiye farklılık gösterebilirken, hepsi polyamid monomerlerden türetilmeleri bakımından benzerdir. Bazı durumlarda, polyamidler başka kaynaklardan elde edilebilir. Ancak bu monomerlerin en yaygın kaynağı “petrol yağı“dır. 

Bu fosil yakıt aynı zamanda ham petrol olarak da bilinir ve bir dizi farklı plastik ve yakıt türü için temel malzemedir. Petrol yağı yenilenemeyen bir kaynaktır. Elde etmek için büyük çaba sarf edilir. Ek olarak, bu temel bileşen doğası gereği bir kirleticidir. Bu da polyamid kumaşların üretilmesi sürecinin çevre dostu olarak değerlendirilemeyeceği anlamına gelir. 

Polyamid kumaş üretim prosesi aşağıda belirtildiği gibidir.

Polyamid Kumaş İçeriği

Polyamid kumaşların üretiminde en yaygın olarak kullanılan monomer, diamin asit veya sadece diamin olarak da bilinen heksametilendiamin olarak bilinir. Naylon 6.6, en popüler polyamid kumaş türüdür. Bu tür naylon, diamin adipik asit ile birleştirildiğinde üretilir. 

Bu iki bileşik birbiriyle temas ettiğinde kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Diamin asidi, polimer adı verilen tekrar eden bir monomer zincirine dönüşür. Naylon 6,6 olarak bilinen polimer bir tuz halini alır. Bu tuz ısıtıldığında erimiş hale gelir.

Polyamid, kumaş üreticisi bu erimiş malzemeyi elde ettikten sonra, ekstrüzyon adı verilen bir işlemle metal bir püskürtme memesinden geçirilir. Erimiş polyamid, memeden ekstrüde edildikten hemen sonra sertleşir. Daha sonra bobin adı verilen bir tür makaraya yüklenir. 

Ekstrüzyon işlemi sırasında, erimiş naylonu soğutmak için büyük miktarda su kullanılır. Üreticiye bağlı olarak, bu kirli su uygun şekilde atılabilir veya çevre zarar verecek şekilde salınır. İkinci yöntem çoğu ülkede çevre koruma kuruluşları tarafından dava edilmektedir.

Polyamid lifler bobinlere yüklendikten sonra, elastikiyetlerini ve mukavemetlerini artırmak için gerilirler. Daha sonra, polimer fiberdeki molekülleri paralel bir yapıda düzenlemek için “çekme” adı verilen bir işlem kullanılır. Lİfler bir makaraya yan yana yüklenir. Bu işlem tamamlandığında polyamid lif kumaşa eğrilmeye hazırdır. Çoğu durumda, bu tür elyaf, tüketici kullanımı için tekstil ürünlerine dokunduğu için diğer tekstillerle karıştırılır. 

Son aşamada boyama işlemi gerçekleştirilir. Ürün hazır hale geldikten sonra polyamid kumaş olarak satış ve pazarlama alanlarına yönlendirilir.

Polyamid Kumaş Nerelerde Kullanılır? 

Polyamid kumaş nerelerde kullanılır?, En yaygın kullanım alanları nelerdir? gibi sorularınız varsa cevaplarınızı yazımızın bu kısmında bulabilirsiniz.

Polyamidin katı kimyasal tanımına bakıldığında, bu tip kumaşın hemen hemen her tür tüketici tekstili için kullanılabileceği söylenebilir. Sonuçta, ipek her türden farklı giysi için kullanılıyor. Sentetik ve yarı sentetik kumaşların ortaya çıkmasından önce yün ile diğer birçok giyim ürünü üretilebiliyor. “Polyamid” terimi naylon gibi sentetik kumaşlarla sınırlandırıldığında, bu kumaşın potansiyel uygulamaları önemli ölçüde sınırlı hale gelir.

Su Geçirmez Polyamid Kumaştan Yapılmış Mont

Naylon, başlangıçta ipeğe alternatif olarak geliştirildi. Özellikle ipek çorap kullanan kadınlar için başka bir seçenek olarak sunuldu. İpek herkesin bildiği gibi titiz bir maddedir. Üretimi zaman alıcı ve pahalıdır. Sonunda, tüketiciler saf naylonun ipeğe göre daha düşük olduğunu ve bir çorap malzemesi olarak daha dayanıklı hale getirmek için çeşitli başka maddelerin naylonla karıştırıldığını keşfettiler. 

Tüketicilere uygun üretilmiş tekstil ürünlerinde yalnıza naylon kumaş kullanıldığı çok nadir görülür. Naylon lifler, elastikiyet kazandırmak veya yumuşaklığını artırmak için genellikle giyim ve diğer tekstil türlerine eklenir. Yüzde 10 ila 25 arasında naylon içeriğe sahip tişörtler, şortlar, streç pantolonlar ve çeşitli diğer giyim türlerini bulmak oldukça yaygındır. Bu kumaş özellikle iç giyimde popülerdir. Ayrıca polyamid aksesuarlar bir zamanlar olduğu kadar popüler olmasa da kadın çorapları yapmak için hala kullanılmaktadır. 

Polyamid malzemelerin çağdaş zamanlarda tekstil dışı ürünlerde çok daha yaygın olduğunu belirtmek önemlidir. Naylon üretiminin başlarında, bu tür poliamidin belirli bir yöntemle üretildiğinde mükemmel bir esnek plastik türü oluşturduğu keşfedildi ve bu madde artık binlerce tüketici ürününde bulunuyor. 

Polyamid Kumaş Üreticileri Nerededir? 

Polyamid kumaşlar orijinal olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kendine üretici bulmuştur. Örneğin en yaygın naylon türlerinin tümü, DP şirketi tarafından 20. yüzyılın ilk yıllarında üretildi. O zamanlar naylonun geliştirilmesi inanılmaz bir teknolojik atılım olarak kabul edildi. 

1970’ler ve 1980’ler boyunca, küresel tekstil üretiminin büyük bir kısmı, uluslararası şirketlerin bu gelişmekte olan ülkelerde yararlanabilecekleri önemli ölçüde azalan üretim maliyetleri nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nden Çin’e ve Doğu Asya’daki diğer ülkelere kaydı. Çin, bugüne kadar dünyanın en büyük polyamid kumaş üreticisi olmaya devam ediyor. Örneğin, bu ülke 2009’da 1,4 milyon ton naylon iplik üretmiştir. Bu rakam dünya geneline göre oldukça fazla bir rakamdır.

Genel olarak naylon, küresel elyaf üretimi pazar payının gittikçe daha küçük bir bölümünü temsil etmeye devam ediyor. 1980’de Dünya çapında üretilen tekstil elyafının %10’undan fazlası naylondu. Ancak bu pay 2009’da yüzde 5,4’e düşmüştür. 

Dünyadaki naylonun çoğu artık diğer ülkeler tarafından üretilirken, ABD merkezli DP şirketi Kevlar’ın tek üreticisi olmaya devam etmektedir. Bu ABD merkezli şirketin tüm dünyada Kevlar üretim tesisleri vardır. Ayrıca dünyanın tüm Nomex kumaş çeşidi de bu şirket tarafından üretilmektedir. 

Polyamid Kumaş Fiyatları Nasıldır? 

Naylon diğer tekstil mamüllerine göre oldukça ucuzdur. Bu kumaş, ilk üretildiğinde geçici olarak ipekten daha pahalıyken, naylonun maliyeti artık bu organik malzemenin fiyatının çok altına düşmüştür. Kevlar ve Nomex ise oldukça özel kumaşlar oldukları için oldukça pahalı olabilirler. Bilindiği gibi Kevlar ile çelik yelek üretimi de yapılmaktadır.

Polyamid Kumaş Türleri Nedir?

Polyamid Kumaş Çeşitleri Nedir?
Polyamid Kumaş Renkleri (Yeşil, Sarı, Açık Mavi, Pembe, Turuncu, Koyu Mavi, Kırmızı Renk)

Sentetik polyamidler bir dizi farklı lif haline getirilebilir. Öte yandan birkaç tür doğal olarak oluşan polyamid vardır. Bu kumaşların bazı örnekleri şu şekildedir:

Organik Polyamid Kumaş

Yünün ve ipeğin organik polyamidler olduğunun farkında olmak bir kimya profesörünü ilgilendirir. Ancak bu bilginin dünyada akademinin ötesinde pek bir önemi yoktur.  Bu kumaşlar da polyamid zincirlerinden yapılır. Ancak hiçbir şekilde sentetik değildirler.

Naylon Kumaş

Nylon Poliamid Kumaş - Gri Renk - Su ve Hava Geçirmez Özellikli
Polyamid Naylon Kumaş Örneği (Beyaz Renk) Yakın Çekim

Çoğu tekstil çevrelerinde “naylon kumaş” ve “polyamid kumaş” eş anlamlıdır. Gerçekte ise naylon polimer, en yaygın kullanılan polyamid kumaş türüdür.

Aramid Kumaş

Aramid kumaşlar giyimde yaygın olarak kullanılmasa da, polyamid kumaşın önemli üyeleridir. Nomex kumaş, yangınla mücadele ekipmanlarında yaygın olarak kullanılan alev geciktirici bir kumaştır. Kevlar, kurşun geçirmez yeleklerde ve sertlik ve dayanıklılığın istendiği bir dizi başka uygulamada kullanılan malzemedir. Bu kumaşlar da polyamid zincirleri ile yapılmış olsalar da uygulamaları naylonun yaygın kullanımlarından çok farklıdır. Bu sebeple birbirlerinden ayırt edilmelidir.

Aramid Kevlar Çok Dayanıklı Yıpranmaz Kumaş
Para Aramid Fiber Kumaş

İpucu: Polyamid kumaşın da içinde bulunduğu sentetik kumaş çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri Nedir?”

Polyamid Kumaş Çevreye Zararları Nedir?

Polyamid kumaşların üretimi genel olarak çevre üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Doğal bir kaynak olarak ham petrolün sürdürülemeyeceğine dair endişelerin yaygınlaştığı bir çağda, bu maddenin kumaşlar için bir temel malzeme olarak kullanılmasına karşı önemli bir geri çekilme yaşandı. Uluslararası çevre hareketi 1970’lerden beri naylon üretimine şiddetle karşı çıkmaktadır. Nomex kumaş veya Kevlar kumaş gibi diğer polyamid kumaşlar gerekli görülürken, naylonun algılanan bir aksesuar malzemesi olarak statüsü, popülerliğini giderek kaybetmektedir. 

Naylon ve diğer polyamidler doğal olarak sürdürülemez. Yani çevreye zarar verir. Ancak bu kumaşları yapmak için kullanılan üretim süreçleri de ekosisteme zarar vermektedir. Örneğin, polyamidleri soğutmak için kullanılan su, genellikle üretim tesislerini çevreleyen ekosistemlere kirleticilerin girmesine neden olur. Çoğu naylon formunu oluşturmak için kullanılan adipik asit üretimi, çevreye nitröz oksidi salar. Bu bileşenlerin tabi hayata zehir maddeleri yaydığını söyleyebiliriz.

Azot oksit çevre için CO2’den 300 kat daha kötüdür. Naylon ve diğer polyamid kumaşlar da biyolojik olarak bozunmaz. Bu da bunların pratikte kalıcı kirleticiler oldukları anlamına gelir. Dolayısıyla geri dönüşüm süreçlerinde problemler yaşanmaktadır.

İpucu: Kumaşların geri dönüşümü hakkında kapsamlı bilgi almak için >>> “Kumaş Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?”

Polyamid Kumaş Üretim İzinleri Ne Demek?

Polyamid kumaşların büyük bir kısmı, saflıklarını belirlemek için bir dizi teste tabi tutulur. Bu testlerden geçemeyen üreticiler kumaş imalatı yapamazlar. Her ülkenin kendi testleri vardır. Birbirlerine benzeyen bu testlerin uluslararası geçerlilik otoritesine sahip ortak özellikleri de vardır.

Polyamid ve Polyester Kumaş Farkları Nedir? 

Çizgi Desenli Lacivert (Koyu Mavi Polyamid Kumaş)
Çizgi Desenli Lacivert Polyamid Kumaş

Sentetik kumaşlar dayanıklılıkları ve düşük maliyetleri nedeniyle popülerdir. Ancak, doğru sentetik kumaş türünü seçmek, bir makaleden maksimum verimi almanıza yardımcı olabilir. Atilla Tekstil’in tanımları, kullanımları ve diğer özelliklerinin yardımıyla size polyamid ile polyester kumaş arasında ilginç bir karşılaştırma sunar. Hep birlikte inceleyelim..

Kimyasal Yapı

Hem polyamid hem de polyester polimerlerdir. Bu, liflerinin birbirine bağlı moleküllerden oluşan uzun bir zincirden yapıldığı anlamına gelir. Poliamidlerde, bu moleküller amid bağları (kimyasal bağlar) ile birbirine bağlanırken, polyester molekülleri ester bağları ile bağlanır. 

Nem

Her iki kumaş da değişen derecelerde de olsa neme dayanıklıdır. Bir polyamid kumaş daha fazla su emer. Ayrıca daha yavaş kurur. Polyester hidrofobiktir. Yani suya direnir. Daha az su tarafından emilmesine neden olur. Ayrıca daha hızlı kurur. Islatılmış bir giysi kuruması için vücuttan daha fazla ısı emme eğiliminde olduğundan, polyamid kumaşların zayıf yalıtım özelliklerine sahip olduğu görülür. Dolayısıyla kış mevsiminde giyilmesi ideal değildir. Öte yandan, polyester bir “fitilleme etkisi” sergilemektedir.

Konfor 

Polyamid kumaşlar, daha falza “statik” üretmelerine rağmen daha yumuşak ve daha esnek liflere sahip oldukları için daha iyi bir his verme eğilimindedir. Bu yumuşaklık, başlangıçta ipeğe alternatif olarak tasarlandıkları için olmuştur. Bu yüksek mukavemet-esneklik kombinasyonu, maliyetlerini artırır. Polyester kumaşlar daha hafif olmalarına rağmen sert bir his verirler. Bununla birlikte, modern teknoloji sayesinde, üreticiler ipek, naylon ve diğer polyamidler kadar yumuşak polyester çeşitleri üretmişlerdir.

Dayanıklılık / Güç

Polyesterlerin mukavemeti ve dayanıklılığı, polyamidlerden biraz daha azdır. Polyesterler esnemeye karşı dirençlidir. Tek tek liflerin toplar oluşturmak üzere yuvarlandığı bir etki olan “tüylenmeye” karşı daha dayanıklıdır. Bu, kumaşın dayanıklılığından ödün vermese de estetik çekiciliğini azaltır. Her iki kumaş da küfe ve küflenmeye karşı dayanıklıdır. Ancak polyamidler güneş ışığına aşırı maruz kaldıklarında hasar görme eğilimindedir. Polyamidler ayrıca polyesterlere kıyasla lekeye ve kırışmaya karşı daha dirençlidir. Polyester kumaş çıkarılması zor olabilen yağ lekelerine karşı hassastır. 

Kullanımlar 

Her iki kumaş da, giysilerde polyester kullanımı daha yüksek olmakla birlikte, giysiler, iç çamaşırları, yağmurluklar, çoraplar, taytlar, yatak takımları, perdeler ve çantalar gibi benzer uygulamalar bulmaktadır. Polyamid kumaşlar, liflerinin daha elastik olması nedeniyle, trafiğin yoğun olduğu alanlara, yani nesnelerin kaydırılabileceği yerlerde yerleştirilen halılar için idealdir. Polyamid kumaşlar ayrıca, sağlamlık-esneklik kombinasyonlarından dolayı katı maddeler halinde yoğunlaştırıldıkları ve makine ve otomotiv parçaları için kullanıldığı birçok endüstriyel uygulamaya sahiptir. Polyesterler tipik olarak daha az endüstriyel uygulamaya sahiptir.

İpucu: Polyester kumaş nedir? sorusuna çok daha ayrıntılı yazıyı okumak için >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Polyamid kumaş nedir? sorusuna kapsamlı olarak cevap vermeye çalıştık. Şimdi polyamid kumaş çeşitleri hakkında en çok sorulan sorulara göz atalım.

Polyamid Kumaş Esner mi?

Polyamid kumaş oldukça yüksek esneme kabiliyetine sahiptir. Bu özelliği sayesinde büyük bir pazara sahiptir. Öte yandan polyamid bu yeteneği ile giyim ürünlerinde kullanılmak üzere üretilen kumaşlara belirli oranlarda karıştırılır.

Polyamid Kumaş Zararlı mı?

Virüs Maskesi Takan Kadın Nonwoven Polyamid Kumaş Takarsa Zararlı Olabilir!
Beyaz Desenli Mavi Renk Medikal Maske Takan Kadın (Siyah Gözlü, Siyah Saçlı)

Konu sağlık olduğunda sentetik kumaşlardan ziyade doğal elyaflar kullanılarak üretilen kumaşlar tercih edilmelidir. Bu bakımdan ipek, pamuk veya keten gibi kumaşlar polyamidten daha sağlıklıdır. Fakat bu durum polyamidi sağlığa zararlı bir kumaş olarak yaftalama hakkı tanımaz. Polyamid de farklı açılardan konfor ve rahatlık sağlayan bir kumaştır.

Polyamid Kumaş Su Geçirir mi?

Polyamid kumaş su geçirgenlik düzeyi oldukça düşüktür. Bu özelliği dolayısıyla yağmurluk gibi giyim ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır.

İpucu: Su geçirmez kumaşlar hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Su Geçirmez Kumaş Nedir?”

Polyamid Kumaş İç Gösterir mi?

Polyamid kumaş farklı saydamlıklarda üretilmektedir. Dolayısıyla iç gösteren yapıda olan ve tamamen opak olan polyamid ve polyamid karışımlı kumaşlar bulmak mümkündür.

Polyamid Kumaş Yazın Giyilir mi?

Polyamid kumaşın hava geçirgenliği oldukça düşüktür. Dolayısıyla yaz aylarında uzak durulan bir elyaftır.

Polyamid Kumaş Terletir mi? 

Hava geçirgenliği az olan kumaşlarda terleme yaşanır. Polyamid kumaş hava geçirme yeteneği zayıf bir kumaştır. Bu nedenle yüksek oranda polyamid elyaf içeren kumaşların terletebileceğini söylemek mümkündür. 

Likralı Hava Geçirmez Polyamid Naylon Gömlek Sıcak Tutar mı?
Polyamid Kumaş Gömlek Giyen Kadın Terliyor

Polyamid Kumaş Nasıl Yıkanır?

Yüksek sıcaklıklar polyamid kumaşlarda bozulmaya neden olur. Bu nedenle en fazla 45 derece sıcaklıkta makinede temizleyici etken maddeler ile yıkanabilir.

Polyamid Kumaş Koku Yapar mı?

Polyamid kumaş teri vücuttan emme ve uzaklaştırma süresi pamuk gibi kumaşlara göre daha uzun olduğu için ter dolayısıyla koku yapabilmektedir.

Polyamid Kumaş Yakar mı?

Polyamid kumaş sıcak iklim ve mevsimlerde uzak durulması gereken bir kumaş türüdür. Bunun nedeni hava geçirmemesi ve yakmasıdır.

Polyamid Kumaş Sağlıklı mı?

Polyamid kumaş esneklik gibi konforlu yetilerinin var olmasının yanı sıra sentetik bir elyaftır. Doğal kumaşlar her zaman sentetik liflere göre daha sağlıklıdır.

İpucu: Sağlıklı kumaşlar nelerdir? diye merak ediyorsanız yazımızı okuyun >>> “Organik Kumaşlar Nelerdir?”

Polyamid Kumaş Esnek midir?

Yukarıda da dediğimiz gibi, Polyamid kumaş oldukça yüksek esneme yeteneğine sahiptir. Likra, spandeks veya elastan maddeleri eklenerek bu özellik daha da artırılabilmektedir.

İpucu: Likralı kumaş ne demek?, diye merak ediyorsanız >>> “Likralı Kumaş Nedir?”

Polyamid Kumaş Kırışır mı?

Polyamid kumaş kırışmaya karşı polyester gibi kumaşlara kıyasla daha dirençlidir. 

Polyamid Kumaş Çeker mi?

Yüksek sıcaklıklarda yıkanmaması gerekir. Aksi takdirde kumaş deforme olabilir ve çekebilir.

Polyamid Kumaş Sıcak Tutar mı?

Yün ve Polyamid Kumaş Karışımı Ürünler Giyip Yatağın Altında Soğuktan Korunmaya Çalışıyor. Beyaz Renk Hırka Giymiş.
Kahve Eşliğinde Battaniyenin Altında Isınmaya Çalışan Kadın

Polyamid kumaş ısıtır mı diye sorarsanız, bu kumaş düşük hava geçirgenlik yetisi ile soğuk havalarda vücuda yalıtım etkisi yaratır. Soğuk havayı dışarıda tutar. Dolayısıyla kış mevsiminde vücut sıcaklığını koruduğunu söyleyebiliriz. 

Polyamid Kumaş Üretim Maliyeti Fiyatları Nedir?

Fiyatlar hangi tür kumaş bileşenleri ile karışım halinde üretildiğine göre farklılık gösterir. Pamuk veya ipek gibi doğal lifler üretim maliyeti yüksek liflerdir. Dolayısıyla bu gibi liflerle birlikte oluşturulan polyamid kumaş fiyatları sentetik veya sentetik karışımlara göre daha yüksektir.

Polyamid kumaş kullananlar bu kumaşın giyim konusunda tek başında üstün nitelikler taşımadığını söylemektedirler. Ancak karışım durumunda diğer kumaşların sevilen özellikleri ile kumaşa ait üstün özelliklerini bir araya getirdiği için memnuniyetini dile getirmişlerdir. Fiyatına değer ucuz ve kaliteli bir kumaş olduğundan bahsetmektedirler.

Polyamid kumaş yaygın formunda tek başına kullanılan bir form değildir. Çoğunlukla farklı elyaflarla karıştırılarak kullanılır. Sıklıkla karşılaştığımız karışım polyamid kumaşlar arasında polyamid-polyester kumaş, pamuk polyamid kumaş, viskon polyamid kumaş bulunur.

Polyamid kumaş satın almak isterseniz %100 polyamid kumaştan ziyade polyamid içerikli kumaşlarla karşılaşırsınız. Polyamid kumaş üreticileri bu kimyasalı diğer kumaşlarla polyamid liflerinin pozitif özelliklerini bir araya getirmek için karışım formlarda üretir. Polyamid kumaş satışları toptan yapıldığı zaman fiyatlarda indirimler söz konusu olur.  Sizler de polyamid kumaş satın almak isterseniz İstanbul-Zeytinburnu gibi yerlerde ve genellikle Bursa ilinde kumaş satıcılarından kolaylıkla edinebilirsiniz.

Bu yazımızda Polyamid kumaş ne demek?, Polyamid kumaş nasıl bir kumaştır?, Polyamid elastan kumaş nasıldır?, Polyamid kumaş kaliteli mi?, gibi sorulara yanıt aradık. Diğer kumaş türleri hakkında merak ettikleriniz için Tekstil Bilgilendirme Atölyesi’ne göz atabilirsiniz. 

Yorumlar “Polyamid Kumaş

Bir yanıt yazın