Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Akrilik Kumaş

Akrilik Kumaş İplik Boyası Fiyatları Nedir? Özellikleri Nasıldır? sorularına cevap verdiğimiz Akrilik Kumaşlar başlıklı yazının kapak fotoğrafı

İÇİNDEKİLER

Akrilik Kumaş Genel Özellikleri Nedir? 

Akrilik kumaş nedir? sorusuna ayrıntılı cevap vermeden önce genel özellikleri hakkında kısaca bilgi edinelim…

 • Kumaşın İsmi: Akrilik Kumaş 
 • İçeriği: Sentetik poliakrilonitril polimer 
 • Kumaşın Hava Geçirgenliği: Düşük 
 • Nem Tutma Yeteneği: Yüksek 
 • Sıcaklığı Koruma Kabiliyeti: Yüksek 
 • Gerilebilirlik: Yüksek 
 • Tüylenme Potansiyeli: Yüksek 
 • Yaygın Kullanım Alanları: Kazak, kapüşonlular, botlar, çizme astarları, şapkalar, eldivenler, spor giyim, halılar, battaniyeler, rulo fırçaları, döşemelik, kilimler, koruyucu giysiler, peruklar…

Sizlerle birlikte bu yazımızda Akrilik kumaş ne demektir?, Akrilik kumaş nasıl olur? – nasıldır?, gibi sorulara yanıt arayacağız. 

Akrilik Kumaş Nedir? 

Akrilik elyaf kumaşlar, akrilonitril adı verilen sentetik bir polimerden yapılır. Bu tip elyaf, bazı petrol veya kömür bazlı kimyasalların çeşitli monomerlerle reaksiyona sokulmasıyla üretilir. Bu da akrilik kumaşın fosil yakıt bazlı bir elyaf olduğu anlamına gelir. 

Akrilik kumaş, dünyadaki en az nefes alan tekstil formlarından biri olduğu için ısı tutma uygulamalarında kullanılmaktadır. Örneğin, atletik ekipmanlarda yaygın olarak kullanılır. Akrilik kumaştan yapılmış eşofman, kapüşonlu ve atletik pantolonlar yaygın olarak görülür. Bununla birlikte, akriliğin kanserojen olabileceğine dair endişeler vardır. Bu nedenle bu elyafın cildinizle temasından kaçınmak akıllıca olabilir. 

Açık Mavi (Deniz Mavisi) Naylon Akrilik Kumaş Nedir?
Mavi Renk Kalın Akrilik Kumaş

Akrilik elyaf daha az miktarlarda başka sentetik bileşikler içerebilirken, bu elyafın hakiki kategorisinde kabul edilmesi için en az %90 akrilonitril içermesi gerekir.  Akrilonitrilin karıştırıldığı bileşiklere bağlı olarak, nihai kumaş farklı özelliklere sahip olacaktır. 

Akrilik Kumaş Tarihi Nedir?

Diğer birçok sentetik tekstil elyafında olduğu gibi, ünlü bir Amerikan şirket ilk kez orijinal akrilik elyafı geliştirdi. Bu firma halihazırda naylonun geliştirilmesi ve polyester üretiminin yaygınlaştırılması ile dünya çapında ünlenmiştir. 1940’larda akrilik elyaf icat edildiğinde, dünya bu gelişmeyi şirketin baskın bir konuma hızlı yükselişinin bir sonraki adımı olarak gördü.  

Bununla birlikte, akrilik elyaf 1950’lere kadar belirgin bir şekilde popüler hale gelmedi. Akrilik kumaşı üreten şirketin diğer sentetik tekstillerde de olan başarısı, akrilik elyafın yavaşça yaygınlaşmasına sebep olmuştur. 

Bu şirket zaten ipeği naylonla ve pamuğu polyesterle değiştirmişti. Bu da tüketicinin bu şirketin yeni yün yerine, akriliğe olan ilgisini azaltmış olabilir. 

Yaklaşık on yıllık bir süre içinde, akriliğin faydaları daha belirgin hale gelmiştir. Daha sonraları bu kumaş gittikçe daha fazla pazar payı kazandı. O zamanlar, tüketiciler ve endüstriyel oyuncular, sentetik elyafların sonunda doğal tekstillerin tamamen yerini alacağı konusunda iyimserdi. Bununla birlikte, tüketiciler, özellikle akrilik yerine geçmesi gereken yünün, herhangi bir kumaşın en iyi yanıcılık profillerinden birine sahip olduğu gerçeği göz önüne alındığında, yavaş yavaş akriliğin yanıcılığından endişe duymaya başladı. 

1970’lere gelindiğinde, çevre hareketi sentetik kumaşa karşı kamuoyunu olumsuz etkiledi. Aynı zamanda, akriliğin potansiyel zararları ve kanserojen özellikleri hakkındaki bilgiler de gün ışığına çıkıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sentetik elyafların popülaritesi son birkaç on yılda istikrarlı bir düşüş yaşarken, Asya ve Afrika’da diğer pazarların açılması akrilik elyaf üretiminin ayakta kalmasına yardımcı oldu. 

Ancak Amerika akrilik elyafın en önde gelen üreticisi artık değildir. Çin, Hindistan, Endonezya ve diğer Asya ülkelerindeki diğer şirketler, akrilik elyaf pazarının liderleri olarak Amerikalı üreticilerin yerini almıştır. Benzer şekilde, Amerikan tüketici pazarı, gelişmekte olan ülkelerdeki gelişmekte olan pazarlardan çok daha az akrilik kumaş talep etmektedir. 

Akrilik Kumaş Nasıl Yıkanır? 

Akrilik kumaş yıkama talimatı nedir? Kaç derecede yıkamak daha mantıklıdır? Aşağıda inceleyelim…

Akrilik kumaştan oluşan giysilere hem soğuk hem de sıcak suyun zararlı olabileceğini unutmayın. Bu nedenle akrilik giysileri daima ılık suyla yıkamalısınız. Akriliği soğukta yıkadığınızda sertleşmeye ve esnekliğini yitirmeye başlayabilir. Bu kumaşı çok sıcak suda yıkadığınızda eriyerek çamaşır makinenize veya diğer eşyalara zarar verebilir. 

Ayrıca, akrilik kumaş, pratik olarak diğer tüm kumaşlardan daha fazla boncuklanma eğilimindedir. Akrilik bir giysiyi rengine çok yakın olmayan giysilerle yıkarsanız, yıkadığınız giysilerle aynı renkte bölgelerle kaplanmış bir giysiyle karşılaşırsınız. 

Akrilik Kumaş Nasıl Yapılır? – Nasıl Üretilir? 

Akrilik kumaş üretim süreçlerinin özelliği nedir? Nasıl üretim yapılmaktadır? Hep birlikte inceleyelim.

Akrilik elyaf genellikle diğer sentetik tekstil türlerini de üreten tesislerde yapılır.  Akrilik kumaş üretim sürecine başlamak için, akrilonitril polimer poliakrilonitril, serbest radikal polimerizasyonu adı verilen bir reaksiyon tekniği kullanılarak su bazlı bir çözelti içinde oluşturulur.

Bu polimer, güçlü bir kimyasal çözücü kullanılarak çözündürülür ve elde edilen jel benzeri malzeme daha sonra akrilik elyaf oluşturmak için bir düzeden ekstrüde edilmeye hazırdır. Bu lifler genellikle ıslak eğirme adı verilen aynı çözücünün bir çözeltisi içinde pıhtılaştırılır. 

Bununla birlikte, daha verimli ve çevre dostu olan kuru eğirme adı verilen bir işlem de kullanılabilir. Kuru eğirme, çözücünün ısıtılmış bir gaz akımı ile buharlaştırılmasını içerir. 

Elde edilen lifler daha sonra yıkanır. Makine yardımıyla gerilir ve iplik haline getirilebilen uzun, ince filamentler yapmak için kıvrılır. Diğer sentetik tekstil lifleri gibi, kullanılabilir bir tekstil malzemesi oluşturmak için gerdirme gereklidir. Akrilik gibi lifleri gerdirme işlemi onları orijinal uzunluklarının birçok katı yapar. Bu da maliyetleri düşürür ve daha fazla üretim verimliliği sağlar. 

Lacivert Kumaş Boyası ile Boyanmış Akrilik Karışım Kumaş - Pamuk Akrilik Karışımı Satın Al
Mor Renk Akrilik Kumaş Yakın Çekim Yüzey Fotoğrafı

Akrilik lifler iplik haline getirildikten sonra bobinlere yüklenir ve tekstil ürünleri üreticilerine gönderilir.  Bu üreticiler daha sonra bu akrilik ipliği giyim eşyası, halı veya çeşitli başka uygulamalara dokurlar veya ipliği olduğu gibi, hobileri örme için malzeme olarak küçük değişikliklerle satabilirler.

Ya üretim tesisinde ya da tekstil ürünü üretim tesisinde işçiler akrilik elyafı çeşitli boyalara ve işlemlere maruz bırakabilir. Örneğin, akrilik kumaşlar için alev geciktiriciler kesinlikle gereklidir. Kuşkusuz bu toksik muameleler olmadan akrilik kumaş son derece tehlikeli olacaktır.

Boya ihtiyacını ortadan kaldıran kimyasal üretim sürecinde renkli akrilik elyaf oluşturmanın mümkün olduğunu belirtmek önemlidir. 

Akrilik Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Akrilik kumaşın oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Giyimden ev tekstiline uzanan hırka, kaban, pantolon, kazak, elbise gibi giyim ürünlerinin yanı sıra battaniye ve halı gibi ürünlerin içeriğinde de akrilik lifler bulmak mümkündür.

Akrilik Kumaş Ürünlerinin Ana Kullanım Alanları Nedir?

Akrilik kumaş, yüne benzer şekilde tasarlandığından, bu oldukça popüler doğal elyafla aynı uygulamaların çoğunda kullanılmaktadır. Örneğin, giyim üreticileri akrilik elyafı kazaklar, eldivenler, eldivenler, pantolonlar, kapüşonlular ve diğer çeşitli soğuk hava giysilerine dönüştürürler. Ek olarak akrilik, halı, döşeme, kilim ve diğer geleneksel olarak yün ağırlıklı ev eşyaları ürün kategorileri için popüler bir malzemedir. 

Akrilik, doğal haliyle yüne oldukça benzemekle birlikte, kullanılan eğirme mekanizmasına bağlı olarak pamuk gibi diğer kumaşlara benzeyecek şekilde yapılabilir. Üreticiler, sahne malzemeleri ve kostümler için faydalı olabilecek, kürke benzeyen akrilik türleri yapabilirler. 

Akrilik Polyester Kumaş Bürümcük Modelleri Yüzey Fotoğrafı ile Birlikte Manken Giyimi
Pembe Renk Akrilik Kumaş Elbise Örneği

Akrilik elyaf, endüstriyel uygulamalarda yüksek talep gören karbon elyafın bileşenlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Aksi takdirde, akrilik elyafın çok fazla endüstriyel uygulaması yoktur. Bu kumaş son derece dayanıklı olmakla birlikte, yanıcılığı onu birçok endüstriyel ortamda kullanıma uygun hale gelmesinden uzaklaştırmştır. 

Akrilik elyafın en öne çıkan uygulamalarından biri de örmedir. Örgü ören çoğu insan üst düzey ürünler için yünü tercih ederken, birçok amatör örücü akriliği “öğrenme lifi” olarak veya ucuz, az çaba gerektiren projeler için iplik olarak kullanır. Akriliği örgü malzemesi olarak kullanmanın önemli ihlalleri varken, rengini kaybetmemesi ve ucuzluğu, ona örgü hobisi pazarında değerli bir konum kazandırmaktadır. 

Akrilik Kumaş Nerelerde Üretilir?

Küresel piyasalarda akrilik kumaş üreticilerine göz atalım:

Akrilik Kumaş Üreticileri 

Çin, akrilik kumaş üretiminde küresel liderdir. Bu ülke, dünyadaki akrilik kumaş ve giyiminin % 30’undan fazlasını üretiyor ve aynı zamanda en büyük akrilik giyim pazarına sahip konumda. Çin’deki akrilik pazarı ve üretim çabaları istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ancak Güney Amerika pazarı dünyanın en hızlı büyüyen akrilik pazarıdır. 

Akrilik Kumaş Satan Yerler Fabrika İçerisinde İmalat Yapıyorlar..
Akrilik Kumaş Üreticileri Üretim Yapıyor – Boyahane

Hindistan ve Endonezya gibi ASEAN üyesi ülkelerdeki pazarlar büyümeye devam ederken, Çin ve diğer ülkelerdeki akrilik kumaş üretimi, bu artan akrilik elyaf tüketiminin ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla birlikte istikrarlı bir şekilde büyüyor. Çin, dünyanın en büyük akrilik kumaş üreticisi olurken, en büyük akrilik elyaf üreten firma unvanı Hintli Aksa Akrilik Kimya Sanayii AŞ’ye gidiyor.  Bir sonraki en büyük akrilik üreten şirket de Hintli, ancak Çinli firma Dralon üçüncü sırada yer alıyor. 

Akrilik Kumaş Fiyatları Ne Kadardır? 

Akrilik elyaf veya dokuma akrilik ürünlerin pound başına güncel fiyatları hakkında veri bulunmamaktadır.  Bununla birlikte, diğer sentetik elyaflar gibi, akrilik kumaşın ana cazibesi, düşük üretim maliyetidir. Akrilik elyaf üretmenin bu düşük fiyatı daha sonra tüketici tekstil üreticilerine aktarılır ve son tüketici, doğal tekstillere kıyasla akrilik fiyatlarındaki düşüşten yararlanır. 

Akrilik Kumaş Türleri Yapı Olarak Nasıldır?

Dört adet ana akrilik kumaş üretimsel yapı çeşidi vardır:

 • Normal Akrilik Kumaş
 • Modakrilik Kumaş
 • Nitril Kumaş
 • Lastiril Kumaş

Normal Akrilik Kumaş

Akrilik bazlı kumaş türlerinin normal akrilik kumaş olarak kabul edilebilmesi için, bu tür elyafın en az % 85 saf akrilonitril içermesi gerekir. 

Modakrilik Kumaş

Bu akrilik elyaf varyantı kısmen akrilonitrilden oluşur. Ancak üretiminde çeşitli başka polimerler de kullanılır. Örneğin, modakrilik yüksek derecede viniliden klorür içerir. Bu nedenle, modakrilik elyaftan yapılan kumaşlar genellikle normal akrilik kumaşlara göre daha güçlü kırışıklık direncine ve dayanıklılığa sahiptir. 

Modakrilik Kumaş Nasıl Olur?
Fıstık Yeşili Modakrilik Kumaş Fotoğrafı

Modakrilik ayrıca boncuklanma ve aşınmaya akrilik elyaftan daha iyi direnebilir. Ayrıca, modakrilik aleve dayanıklıdır. Normal akrilik ise oldukça yanıcıdır. Son olarak, modakrilik kumaşlar şeklini normal akrilik kumaşlara göre daha iyi koruyabilir.

Nitril Kumaş

Esas olarak akrilonitrilden oluşan akrilik kumaşın aksine, nitril kumaş esas olarak vinil kökenli malzemelerden oluşur.  Nitril 1940’lardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde üretimi durdurulmuş olsa da, hala Asya pazarlarında üretilmi yapılmaktadır. Nitril’in boyanması zor olduğundan hiçbir zaman çok popüler olmadı ve dünyanın hiçbir yerinde büyük miktarlarda üretilmedi. 

Lastiril Kumaş 

Lastiril kumaş, dein adı verilen bir tür kimyasalın akrilonitril ile karıştırılmasıyla ortaya çıkan likralı bir akrilik kumaş çeşididir. Bu kumaş, daha fazla esnekliğin istendiği akriliğe benzer uygulamalarda kullanılır. 

Akrilik Kumaş Üretiminin Çevreye Etkileri Nedir? 

Akrilik kumaş biyolojik olarak parçalanamadığı için çevreye etkisi büyük ölçüde olumsuzdur. Ayrıca akrilik kumaş yapmak için kullanılan üretim süreçleri işçilere ve üretim tesislerini çevreleyen ekosistemlere zarar verir. 

Tehlikeli Anlamına Gelen Akrilik Kumaş Bilgi Fotoğrafı
Çevre İçin Tehlikeli

Akrilik kumaş yapmak için kullanılan üretim süreçleri oldukça uçucudur. Bu elyafı üreten üretim tesisleri, gerekli güvenlik önlemleri yetersiz olursa patlama (yüksek gaz sıkışması) riski altındadır. Akrilik kumaş üretiminde birçok zararlı madde kullanılır. Bu maddeler doğru şekilde kullanılmaz veya bertaraf edilmezse çevredeki ekosistemlere girerek doğal tabiat hayatına, yani insanlar dahil tüm canlılara zarar verir. Akrilonitril üretiminde üretilen gazlar o kadar zararlıdır ki, kanunlara göre bir üretim tesisinden hammaddeleri çıkarırken önce kapalı bir ortamda uygun şekilde filtrelenmeleri gerekir. 

Polyester ve diğer bazı sentetik kumaşların aksine, akrilik kumaşın geri dönüştürülmesi pratikte imkansızdır. Bu da akrilik giysilerin üretildikten sonra atılmasının etkili bir yolunun olmadığı anlamına gelir. Akrilik elyaf biyolojik olarak parçalanmaz. Bu yüzden sadece çevrede birikir ve yavaş yavaş bozulmaya başlayana kadar yüzlerce yıl orada kalır. 

Tüketiciler sentetik kumaşları yıkadıklarında üretilen küçük elyaf parçaları, su kaynağı ve diğer doğal ekosistemlere girer. Bu mikrofiber kriz, yüksek su tüketimi ve yetersiz içme suyu filtreleme tekniklerinin hidrosferde yüksek lif konsantrasyonlarına neden olduğu yüksek yoğunluklu kentsel alanlarda suyu içilemez hale getirebilir.

Örneğin, bir İngiliz bilim adamı kısa süre önce tek bir yıkanmış akrilik giysinin 700.000 mikrofiber üretettiğini ve bu mikrofiberlerin daha sonra tüm dünyadaki su kaynaklarına ulaştığını keşfetti. Bu mikro lifler, okyanuslardaki salgın plastik krizine katkıda bulunuyor. 

Diğer sentetik liflerin çoğu gibi, akrilonitril de bir fosil yakıt türevidir. Bu nedenle, akrilik kumaş üretimi, insanların fosil yakıt tüketimini artırmakta ve aynı zamanda hayati enerji üretimi uygulamaları için kullanılmış olabilecek fosil yakıtları da almaktadır. 

İpucu: Sentetik kumaş çeşitleri hakkında bilgi almak için >>> “Sentetik Kumaş Çeşitleri – Özellikleri”

Akrilik Kumaş Kıyafetler Cildimize ve Genel Sağlığa Zararlı mı? 

Akrilik kumaş çevreye zararlı olmasının yanı sıra bireysel sağlığınız için de tehlikeli olabilir. 

1975 gibi erken bir tarihte, ABD Çevre Koruma Ajansı (USÇKA), akrilik kumaştaki kalıntı monomerlerin kanserojen olabileceğinden endişe duymaya başladı. Bu şüphe, o zamandan beri ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından doğrulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cildiniz akrilik liflerle her temas ettiğinde, kansere yakalanma riskiniz artar.

Akrilik kumaş tek başına oldukça yanıcıdır. Bu da kullanıcının ağır şekilde yaralanma olasılığını önlemek için toksik alev geciktiricilerle üretim işlerini halletmesi gerektiği anlamına gelir. Kullanılan alev geciktirici türlerine organofosfatlar denir. Bu toksik bileşikler vücutta yavaş yavaş birikir. 

Üretim sürecinde genel olarak sentetik liflere maruz kalma, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri oranlarını artırmaktadır. Akrilonitril gibi sentetik lifler, cilt rahatsızlıklarına ve genel rahatsızlığa neden olabilecek bakteriler için üreme alanı görevi görür.

İpucu: Modaya uygun cilt dostu sağlıklı ve organik kumaşlar hakkında bilgi edinmek için >>> “Organik Kumaşlar ve Çevre Dostu Alternatif Kıyafetler Nelerdir?”

Akrilik Kumaş İpliği ve Pamuk Kumaş İpliği Arasındaki Fark Nedir? 

Akrilik ipliği örgü, tığ işi veya diğer el sanatları ve hobiler için kullanıyorsanız, bunların çeşitli malzemelerden yapıldığını fark etmişsinizdir. Bunlar naylon, yün, bambu lifi, pamuk, ipek, muz lifi ve çok daha fazla iplik üretim çeşitlerini içerir. 

Polyester Akrilik ve %100 Pamuk İplik Karşılaştırması Fotoğrafı
Akrilik İplik (Turkuaz-Solda) ve Pamuk İplik (Kahverengi-Sağda) Yan Yana

Hissini ve dokusunu sevdiğiniz favori bir ipliğe sahip olabilirsiniz. Hayal edebileceğiniz birçok farklı iplik türü var. Akrilik ipliğin ne olduğunu ve pamuk ipliğinden ne kadar farklı olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Akrilik ve pamuk arasındaki temel fark, akriliğin insan yapımı bir polimer olması, pamuğun ise doğal, bitki bazlı bir elyaf olmasıdır. Akrilik popülerdir, uygun fiyatlıdır. Her renkte bulunması kolaydır. Ancak pamuk daha yumuşak, daha dayanıklı ve popüler bir doğal elyaf seçeneğidir.

Her birinin avantajları ve dezavantajları dahil, pamuk ve akrilik iplik arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. 

Akrilik Kumaş Üretiminde Kullanılan İplik Nedir? 

Akrilik ipliğin içeriği sentetik temelli bir elyaftır. Petrol ürünlerinden sentezlenen polimerlerden geliştirilmiştir. Akrilik iplik kullanmanın birçok faydası vardır. Özelliklerine ve uygulamalarına bakmak, örgü projeniz için bu ipliği kullanıp kullanmayacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Polyester Akrilik Karışım İplik Fiyatları ve Modelleri Toptan, Turuncu, Kahverengi, Pembe, Beyaz, Gri, Mor, Lacivert, Mavi, Turkuaz.
Akrilik İplik Çeşitleri – Tüm Renkler

Akrilik iplikler ilk olarak 1940’larda geliştirildi. On yıl içinde, bu iplikler halk tarafından sevilmemeye başlandı. İlk başlarda akrilik iplik modelleri büyük ölçekte üretiliyordu. Bu polimerler, yün kılına benzeyen ip benzeri iplikler üreten çeşitli işlemlerden oluşturulur. Bunlar daha sonra bir iplik haline getiriliyordu. Sağlığa zararları hakkında araştırmalar artınca vatandaşlar da bu üretime karşı çıkacak protestolar düzenledi.

Pek çok protein lifinin aksine, akrilik polimerlerin zorlu bir yıkama ve taraklama işleminden geçmesi gerekmez. Bu da bu ipliğin daha ucuz olmasının nedenlerinden biridir. Akrilik iplik fiyatları genel olarak pamuk iplik fiyatlarından daha düşüktür.

Pamuk Kumaş İpliği Nedir?

Pamuk ipliği doğal, bitki bazlı bir elyaftır. Yumuşak, çok yönlü ve nefes alabilir. Pamuklu kumaş, bilinen en eski malzemelerden biridir. Hala örme endüstrisinde kullanılan bir elyaftır. Pamuk ipliği, yüne alerjisi olan veya projesine daha hafif bir his vermek isteyen herkes için harika bir alternatiftir.

Pamuk güzel bir şekilde boyanır. Bu nedenle iplikler parlak ve zengin tonlarda mevcuttur. Nefes alabilir özelliğe sahiptir. Bu yüzden yaz aylarında tercih edilir. Harika bir emicidir. Pamuk ipliği; yastıklar, kilimler, havlular, el bezleri, pazar çantaları, bulaşık bezleri ve çok daha fazla ev eşyasını yapmak için kullanılır.

Pamuk, yumuşak ve bakımı kolay olduğu için çocuk giyim vb. malzemeleri için ideal bir seçimdir.  Bebek kıyafetlerini, battaniyeleri, bebek bezlerini, patikleri ve çok daha fazlasını tığ işi yapabilirsiniz. Pamuk ipliği çeşitli doku, ağırlık ve renklerde mevcuttur. Dolayısıyla, pamuk ipliği ile bir şeyler üretmek söz konusu olursa sonsuz olasılıklara sahipsiniz.

İpucu: Tekstil sektöründe kullanılan tüm iplik çeşitleri hakkındaki kapsamlı yazımızı okumak için >>> “İplik Çeşitleri Nelerdir?”

En Çok Bilinen Akrilik Karışımlı Kumaş Çeşitleri Nedir?

Akrilik Şemsiye Kumaşı

Akrilik kumaş su geçirmezlik özelliği ile dalış kıyafeti, yağmurluk ve şemsiye gibi ürünlerde kullanılır. Akrilik çadır kumaşı olarak da bilinir. 

Akrilik Polyester Kumaş

Polyester ve akrilik liflerinin belirli oranlarda karıştırılması sonucu elde edilen kumaş türüdür. 

İpucu: Polyester kumaşlar hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız >>> “Polyester Kumaş Nedir?”

Akrilik Pamuklu Kumaş

Doğal pamuk lifleri ile sentetik akrilik liflerinin bir arada örülmesi ile oluşturulan akrilik örme kumaş türüdür. 

Viskon Akrilik Kumaş

Viskon-akrilik karışımı kumaş formudur. 

Akrilik Döşemelik Kumaş

Akrilik Döşemelik Kumaş Çizgili
Turkuaz Renk Döşemelik (Koltuk vb.) Akrilik Parça Kumaş

Temelde ev tekstili ürünlerinde kullanılan döşeme amaçlı özelleştirilmiş akrilik kumaş türüdür. 

Akrilik Yün Kumaş

Akrilik yün kumaşa alternatif olarak doğmuştur. Fakat yün kumaşın bazı üst düzey özelliklerinden mağdurdur. Hem yün kumaş yetilerine sahip hem de daha düşük maliyetli akrilik-yün karışımı kumaş türüdür. 

İpucu: Yün kumaş türleri hakkında bilgi edinmek için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Çizgili Akrilik Kumaş

Akrilik kumaş boyanarak farklı renklerde ve desenlerde oluşturulabilir. Sık kullanılan formlardan biri çizgili akrilik kumaştır. 

%100 Hakiki Akrilik Kumaş

Bir kumaşın akrilik olarak adlandırılabilmesi için en az %85 akrilik içermesi gerekir. %100 içerikli akrilikler de mevcuttur. 

Angora Dokuma Akrilik Kumaş

Angora bir yün türüdür. Akrilik ve angora yünü karışımı ile oluşturulan kumaş türüdür. 

Akrilik kumaşların en bilinen isimlerinden bahsettik. Şimdi akrilik elyaflardan yapılan kumaşlar hakkında en çok sorulan sorulara kısaca cevap arayalım.

Akrilik Kumaş Zararlı mı Sağlıklı mı?

Akrilik kumaş sentetik bir elyaf türüdür. Sentetik elyaflar sağlık konusunda neredeyse her zaman doğal elyaflardan sonra gelir. Petrol türevi olan bu kumaş türünün kanserojen içeriklere sahip oluğu bilim insanları tarafından belirtilmiştir.

Akrilik Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Akrilik kumaş yüksek ısılara dayanıklı bir kumaş değildir. Yanıcıdır. Bu özellikleri dolayısıyla yüksek sıcaklıklardaki suda yıkanmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer husus ise soğuk sudur. Akrilik kumaşı soğuk suda yıkarsanız sertleşir ve formunu kaybeder. 

Akrilik Kumaş Çekme Yapar mı?

Akrilik kumaşınızı sıcak sulardan ve yoğun güneş ışınlarından uzak tutmanız gerekir. Aksi durumlarda bozulma, erime ve form kaybı gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Akrilik Kumaş Yazın Giyilir mi?

Çizgili Akrilik Kumaş Boyası İle Boyanmış Kumaş Kazak Süveter Fiyatları
Akrilik Kumaş Kazak – Çizgi Desenli

Akrilik hava geçirgenliği oldukça düşük bir kumaş türüdür. Bu nedenle yaz aylarında kullanılması önerilmez.

Akrilik Kumaş Su Geçirir mi?

Akrilik kumaşın su geçirgenliği yok denecek kadar düşüktür. Kimi akrilik kumaş türlerinin ise hiç su geçirmez. 

Akrilik Kumaş Esner mi?

Akrilik kumaş esneyebilen bir kumaş türüdür. 

Akrilik Kumaş Doğal mı?

Akrilik kumaş doğal değildir. İnsan üretimi monomerlerin birleştirilerek polimer zincirler elde edilmesi ile oluşturulur. Bu monomerler petrol ve kömür kaynaklıdır. 

İpucu: Doğal kumaşlar nelerdir? diye merak ediyorsanız >>> “Doğal Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?”

Akrilik Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Akrilik kumaşı yıkayacağımız ideal su sıcaklığı 25-40 derece aralığıdır. 

Akrilik Kumaş Terletir mi?

Akrilik kumaş hava geçirgenlik yetisi zayıf olduğu için terletir. 

Akrilik Kumaş İç Gösterir mi?

İç gösterme durumu kumaş kalınlığına bağlı olarak akrilik kumaşın kullanıldığı durumlarda iç gösteren yapılar görülmez. 

Akrilik Kumaş Metre Fiyatları Ne Kadardır?

Akrilik kumaş metre fiyatları: Ortalama akrilik kumaş metre fiyatları 1.5-3.5 dolar bandındadır. 

Akrilik tente kumaşı metre fiyatları: 3.5-4 dolar aralığındadır. 

Siz de akrilik kumaş satın almak isterseniz bizimle iletişime geçin.

Kırmızı, Turuncu, Sarı, Mavi, Yeşil, Mor, Siyah ve Beyaz Renk Akrilik ve Pamuk Kumaş Boyası
Akrilik Kumaş Boyası Nerede Satılır?

Yorumlar

 1. Hale Palan dedi ki:

  Ben tekstil mühendisi öğrencisiyim Çok detaylı bi yazı olmuş. Teşekkürler. İstesek bize ufak bir parça numune gönderebilir misiniz?

  1. Editör dedi ki:

   Tabi. Lütfen telefon numaralarımızdan bize ulaşın.

 2. Buse Yaşar dedi ki:

  gerçekten çok yararlı bir yazı, blogların neredeyse tamamını okudum. ellerinize emeğinize sağlık

  1. Editör dedi ki:

   İyi okumalar dileriz..

 3. SELMA BULUT dedi ki:

  Merhaba..Ben elbise alırken kumaş içeriklerine çok dikkat ediyorum..Bir elbise aldım bugün.. Kumaş içeriğinde yüzde 80 visvoz yüzde 20 akrilik yazıyor..Akrilik elbisede ilk kez gördüm kumaş penye gibi ama araştırayım derken burada buldum kendimi..Sağlık için çok sakıncası olur mu bunu giymenin..Merak ettim..Beni yönlendirirseniz sevinirim..Çok teşekkür ederim değerli bilgiler için..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, akrilik pamuk karışımı kumaşları deneyebilirsiniz. %80 viskoz ile %20 akrilik karışımı elbisenizi rahatlıkla giyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir