Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tiftik Yünü Kumaş Nedir?

Tiftik Yünü Kumaş Nedir?, Özellikleri Nelerdir? Çeşitleri, Fiyatları ve Daha fazla Bilgi Yazısının Kapak Fotoğrafı

Tiftik Yünü Kumaş Genel Özellikleri Nedir? 

 • Kumaşın İsmi: Tiftik Yünü Kumaş (aynı zamanda “Elmas Yünü”, “Ankara Yünü” isimleriyle de bilinir) 
 • Kumaşın İçeriği: Angora keçilerinden toplanan tüylerden elde edilir.  (Bu keçilere Ankara keçisi de denilmektedir). 
 • Kumaşın Hava Alabilirliği: Normal 
 • Nemi Hapsetme Niteliği: Normal 
 • Esneklik: Yüksek 
 • Sıcak Tutabilme Gücü: Yüksek 
 • Tüylenme Sorunu: Orta 
 • Kumaşı İlk Üreten Ülke: Türkiye 
 • Günümüzdeki En Büyük İhracatçı Ülke: Güney Afrika 
 • Yıkama Önerisi: Soğuk su ile elde yıkanmalıdır 
 • Genel Kullanım Alanları: Tiftik yünü kumaş ile, bere, palto, çorap, uzun ve kısa hırka, halı, ev dekorasyonu (ev mobilyaları süslemesi vb.), atkı, battaniye, ceket, eldiven, örgü kazak, papak (kalpak), seccade, şapka, şal gibi ürünler yapılır. 

Zamanı olmayanlar için “tiftik yünü kumaş nedir?” sorusuna yönelik özet bilgileri verdiğimize göre, şimdi daha ayrıntılı incelemeye geçebiliriz. 

Tiftik Yünü Kumaş Nedir? 

Tiftik yünü, Ankara keçisinin kıllarından elde edilen bir tekstil türüdür. Diğer keçilerden farklı olarak bu keçi türü farklı tüylerle kaplıdır. Ankara keçisinin bu eşsiz tüyü evrimleştiği çevre koşullarından dolayı geliştirdiğine inanılır. Bu keçi türü ürettiği ipeksi ve çok amaçlı yün ile ünlenmiştir.

Ankara keçilerinin Tibet’te bugünkü hallerine evrildiği ve yavaş yavaş Türkiye’ye göç ettikleri düşünülmektedir. Yüzyıllar boyunca, bu tür keçiler yalnızca Türkiye’de yetiştirildi. Ancak İngiltere’de tiftik yünü kayıtları sekizinci yüzyıla kadar uzanıyor ve bu, bu tür kumaşların Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da binlerce yıldır yaygın olarak ticaretinin yapıldığını göstermektedir.

Koyun yünü ile karşılaştırıldığında, tiftik çok daha yumuşaktır. Ayrıca dikkate değer bir parlaklığa sahiptir. Bu özellikler, bazı tekstil meraklılarının tiftiği “elmas elyaf” olarak adlandırmasına neden olmuştur. Bu kumaş, çoğu boya türüyle yüksek uyumluluğu sayesinde popülerliğini korumaktadır. Tiftik ayrıca çoğu yün türünden çok daha elastiktir. Çok yanıcı değildir. Kırışmaya karşı oldukça dayanıklıdır. 

Bu yünün benzersiz özelliklerinden dolayı lüks bir tekstil olarak kabul edilir. Tamamen bu maddeden yapılan giysiler (%100 tiftik yünü) oldukça pahalı olabilir. Ancak, diğer kumaşlarla karıştırılmış tiftik bulmak çok daha kolaydır. Bu lif sadece küçük miktarlarda kullanıldığında bile, parçası olduğu herhangi bir kumaşı çok daha elastik, parlak ve dayanıklı hale getirir. 

Tiftiğin diğer önemli özelliklerinden biri de bu tür yünün tüylenmeye karşı direncidir. Çoğu yün türü pul içerir. Bu tür yünler yanlış sıcaklıkta yıkandığında, bu pullar birleşerek çirkin bir görüntü ve sertlik oluşturur. Ancak tiftik yünü üzerindeki pullar tam olarak gelişmemiştir. Yani bu tür yünlerden yapılan giysilere yanlış yıkama işlemleri uygulansa bile herhangi bir problem olmayacaktır. 

Tiftik Yün Kumaş Hayvan Kıyafetleri (Mavi Renk)
Tiftik Yünü Kumaş ile Örülmüş Kedi Hırkası

Ankara keçileri yaşlandıkça kıl liflerinin kalınlığı artar. Yaşlı Ankara keçilerinin yünü, genç keçilerin yünü kadar talep edilmez. Bir Ankara keçisinin tüyleri kesildiğinde ne kadar genç olursa, elde edilen yün o kadar parlak, yumuşak ve ipeksi olur. 

Ankara keçisi çiftliklerinin çoğunda, ilkbahar ve sonbaharda yılda iki kez tüy budaması yapılır. Her Ankara keçisi yılda yaklaşık 15 kilo tiftik tüyü verir. Nihai üründe hiçbir kirletici madde kalmamasını sağlamak için kesme işlemi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. 

Ankara keçilerinden elde edilen tiftik yünü, aslında Ankara tavşanlarından elde edilen Angora yünü ile karıştırılmamalıdır. Ek olarak, “tiftik” terimi bazen üstü açılır arabaların çatılarını yapmak için kullanılan bir malzeme türünü tanımlamak için de kullanılır. Ancak bu kumaş aslında bir tür kanvas çeşididir. Gerçek şu ki, bu türdeki kumaşlar Ankara keçilerinden elde edilmez. 

Tiftik Lifi Özellikleri

Teknik içerik bakımından, %49 Karbon, %22 Oksijen,  %17 Azot, %8 Hidrojen, %3.5 Kükürt, %0.5 Kül maddelerinden oluşur. Tiftiğin içerdiği kükürt, Ankara keçisinin yetiştirildiği bölge koşullarına göre değişik oranlarda olur.

Mutlak mukavemet, nisbi mukavemet ve elastikiyet değerlerine bakılacak olursa, lif çapı arttıkça nisbi mukavemetin azaldığı görülmektedir. 

Tiftik yünleri, parlak, elastik, nem çeken, ısıya dayanıklı, kolayca boyanabilen ve kolay kir tutmayan bir elyaftır.

Tiftik yünleri, bilinen elyaf türleri içinde su tutma yeteneği en yüksek olanıdır. Yün lifleri ağırlıklarının yarısından fazla su çekebilmektedir. Bu üstün nem alma yeteneğinin nedeni yapısındaki amorf bölgelerin çokluğudur. Ancak bu lifler çok yavaş su çekebilmektedir. Çünkü lifin dış yüzeyi hidrofob gruplardan oluşurken, hidrofil gruplar lifin merkez kısmında bulunur.

Tiftik yünü boncuklanma, tüylenme dediğimiz olaylara orta düzeyde müsait bir kumaştır. Sizi bu durumdan kurtarmak için tekstil alanındaki ve diğer alanlardaki mühendisler birleşerek oldukça pratik olan tiftik tüy toplama ve temizleme makinesini üretmişlerdir.

Tiftik temizleyen aparat ve temizleme aleti
Şarjlı Tiftik ve Kazak Tüy Toplama Makinesi

Tiftik Yününden Kumaş Üretimi 

Tiftik yünü üretimi yıllar içinde büyük ölçüde gelişmiştir. Tibet’in göçebe halklarının bu tüylü keçilerden yün yapmış olmaları muhtemeldir. Kayıtlar bu yün türünün Türkiye’de binlerce yıl önce yapıldığını göstermektedir. Ancak 19. yüzyılın başlarında İngiltere’de tiftik popüler hale geldiğinde, bu kumaşın üretim süreci çok daha sanayileşmiş ve yaygınlaşmıştır. 

İngiliz İmparatorluğu’nun zirve dönemlerinde, tiftik o kadar büyük talep görüyordu ki, bu tür yün üretimi Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya yayıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ne az sayıda Ankara keçisi gönderildi. Burada tiftik yünü kumaş üretimi yapılmaya başlandı. Bu kumaş Amerika’da kısıtlı hacimlerde hala üretilmektedir. Genel olarak tiftikten ince veya çok kalın bir kumaş çeşidi yapılmaktadır. 

Tiftik Yününden Kumaş Üretimi Nasıl Yapılır?

Tiftik oluşturma süreci bir Ankara keçisinin tüylerinin kesilmesiyle başlar. Bu keçilerin tüyleri hızla büyür. Bu da yılda iki kez kesmeye hazır oldukları anlamına gelir. Kırpma işlemi büyük makaslarla yapılır. İncinmemeleri için işlem sırasında keçilerin tamamen hareketsiz hale getirilmesi gerekir. Yoksa hayvanlara zarar verilebilir.

PETA gibi bazı hayvan hakları örgütleri Ankara keçilerinin kırkılması sırasında kullanılan yöntemlerin insanlık dışı olduğuna dikkat çekmiştir. Çiftlikler arasındaki uygulamalar farklılık gösterse de, bazı Güney Afrika Angora çiftliklerinin çalışanları keçilerine kaba davranarak ciddi fiziksel zarara yol açarken yakalandı. Tiftik yünü elde etmek için Ankara keçilerini bu işleme tabi tutmak gerekli değildir. Ancak bazı çiftlikler bunu paradan tasarruf etmek için yapar. 

Ankara keçilerinden tiftik kesildikten sonra, kirleri temizlemek için dikkatlice yıkanır. Bu tür keçilerden elde edilen kılların uzunluğu eşittir. Bu yüzden bu yünün parçalarını iplik haline getirme işlemi olan taraklamak kolaydır. Bu teller daha sonra iplik haline getirilir ve çoğu durumda, bu bükülmüş kordu yapmak için otomatik makineler veya pedallı eğiriciler kullanılır. 

Son bir yıkama işleminden sonra tiftik ipliği dokumaya hazır hale gelir. Çoğu durumda bu iplik, bu son işlemi gerçekleştirecek bir tekstil üreticisine satılır. Ancak bazı Ankara keçisi çiftlikleri kendi bitmiş tekstil ürünlerini üretir. 

Tiftik Yünü Nerelerde Kullanılır? 

Eşsiz özellikleri nedeniyle tiftik, çeşitli farklı tüketici uygulamaları için değerlidir. Bu kumaş yaygın olarak bir dizi farklı giysi türünde kullanılır. Ayrıca çeşitli ev mobilyalarında ve diğer genel tekstillerde bulunur. 

Diğer yün türleri gibi, tiftik yünü de kazaklar, paltolar, şapkalar, eldivenler ve diğer yalıtkan kış kıyafetleri için oldukça popüler bir kumaştır. Bu kumaş aynı zamanda çorap, eşarp ve takım elbise yapımında da kullanılır. Tiftik yünü iplikler ile yepyeni şal, ceket, patik, hırka, atkı, papak modelleri yaratabilirsiniz. Tiftik iple yapabileceğiniz sayısız örgü modelleri vardır. Tiftik ipten hırka, kazak ve yelek modelleri üretebilir veya örebilirsiniz. Özel bir takım elbise sadece tiftik yünü ile yapılabilir. İki tonlu bu takım elbise modelleri 1960’larda Birleşik Krallık’ta oldukça popüler hale gelmiştir. Bu giysinin popülaritesi dünya çapındaki müzisyenler arasında hızla yayılmıştır. Tiftiklerin harika bir özelliği de, farklı açılardan veya farklı ışık koşullarında bakıldığında farklı renkler göstermesidir.

Tiftik, tüketici giyim dünyasının ötesinde, el işi iplikler, bebek perukları ve duvar askıları oluşturmak için de kullanılır. 1970’lerde, tiftik yünü bir halı malzemesi olarak kısa bir popülerlik patlaması yaşadı. Bu ipeksi, kalın madde hala halı yapımında kullanılıyor. Ancak bu tür kilimler artık daha az popüler durumdadır. Ek olarak tiftik yünü iplik ile üretilen seccade ve battaniye üretilmektedir.  

Tiftik keçisinin yününden ne yapılır? genel hatlarıyla şöyle bir sıralayalım: 

Örgü ve Tığ İşi

Tiftik, muhteşem ve lüks bir örgü ipliğidir. Tiftiğin parlaklığı herhangi bir giysiyi veya aksesuarı tamamladığı için çoğu örgü tiftiği genellikle tiftik karışımı iplik kullanır. Tiftik son derece ince olduğundan, tıknaz ve kamgarn (orta ağırlıkta) çileler veya iplik uzunlukları oluşturmak için diğer liflerle karıştırılır. Tiftik ipliği, ek güç için genellikle ipek iplik, yün iplik ve merinos yünü ile karıştırılır. Tiftik örgü iplikleri; kazak, çorap, şapka, eldiven, eşarp gibi soğuk hava giysilerini örmek için popülerdir, çünkü tiftik yün ile aynı sıcak özelliklere sahiptir. Ancak çekici bir parlaklığa sahiptir. Bunun yanı sıra daha hafiftir. 

İpucu: Örgü, dikiş vb. tüm iplik çeşitleri hakkında yazılmış bilgilendirme yazısını incelemek için >>> “İplik Nedir?”

Tiftik Yün Örgü Tığ İpi (Mohair) - (Açık Mavi Renk)
Tiftik Yünü Örgü İpliği (Turkuaz Renk)

Ev Mobilyaları

Tiftik, güzel bir parlaklığa sahip olduğu ve güçlü bir elyaf olduğu için döşemelik kumaştan halılara ve perdelik kumaşlara kadar birçok ev eşyasına dahil edilmektedir.

Sahte (Yapay) Kürk

Sahte kürkler için kullanılan tiftikler genellikle daha hayvan dostu ürünleri yapabilmek için kullanılır. Çünkü kumaşın kabarık ve yumuşak doğası, hayvan kürklerinde bu nitelikleri taklit etmesini sağlar. Tiftik, bir hayvanın derisinden üretildiği için, tiftikle yapılan suni kürkün tamamen sahte olmadığını unutmayın. 

Sahte Sentetik Tiftik Keçisi Yünü Kürk Kumaş Renkli KısaTüylü
Yapay (Sahte) Tiftik Yünü Kürk Kumaşı (Pembe-Siyah-Gri)

Bebek Perukları

Tiftik yünü, insan saçı gibi parlak ve yumuşak olduğu için, genellikle yüksek kaliteli oyuncak bebek peruklarında kullanılır.

Tiftik Keçi Yünü Bebek Şapka Bere Kışlık - Beyaz Renk
Tiftik Yünü Kumaşı ile Örülmüş Oyuncak Bebek Beresi (Beyaz Renk)

Tiftik Yünü Kumaş Fiyatları Nedir?

Tiftik yünü kumaş satın almak istediğinizde buna ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Bu sorunuza şu şekilde yanıt verelim:

Tiftik keçisi yünü fiyatları bakımından en pahalı tekstil liflerinden biridir. Kaşmir ve Alpaka yününün yanı sıra, bu tür keçi yünü piyasadaki en yüksek fiyatlardan birine sahiptir. Ancak tiftik yününün hem arzı hem de talebi aynı oranda düştüğü için bu kumaşın fiyatı uzun zamandır yerinde saymaktadır.

Türkiye’deki bir tiftik yünü üreticisine göre, bu yün türü kilo başına yaklaşık 50-100 TL arasındadır. Karşılaştırma yapmak istersek, tiftik yünü ABD’de ons başına yaklaşık 75 cent (0.75 dolar) fiyatla satıyor. Ons kaç gram? diye sorarsanız; bir ons yaklaşık 30 grama tekabül etmektedir. Ufak bir matematik hesabıyla, tiftik yününün kilo fiyatının 210-220 TL olduğu söylenebilir. Ancak enflasyon vs. verilerle birlikte fiyatlar sürekli değişmektedir. Biz 2021 yılının fiyatlarını vermeye çalıştık. Sonuç olarak tiftik yünü kumaş ile kazak, içlik gibi kışlık kıyafetler dikmek istiyorsanız, bu kumaşı satın almak için en iyi yer Türkiye’dir. Pazar genişliği bakımından tiftik yünü kumaş ticaretinin başını İstanbul, Ankara ve Bursa illeri çekmektedir. Diğer yandan Konya, Gaziantep, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Malatya, Diyarbakır gibi Anadolu şehirlerinde de tiftik keçisi yünü ile üretilen kumaş türlerinin ticareti kayda değer bir volatiliteye ulaşmıştır. Anadolu’ya yolunuz düşerse mutlaka birkaç parça hakiki tiftik yünü kumaş satın alın. Evinizde bulunan dikiş makinesiyle (yoksa terziniz halleder) harikalar yaratabilirsiniz.

Tiftik Yünü Kumaş Türleri Nelerdir?

Mevcut tek tiftik yünü türü Ankara keçilerinden elde edilen yündür. Ancak bu tür hayvansal elyafların, keçilerin yaşına göre birkaç farklı çeşidi vardır:

Genç Keçilerden Elde Edilen Tiftik Yünleri

Bir Ankara keçisi ne kadar gençse, tüyleri de o kadar incedir. Bu nedenle, yavru olarak adlandırılan genç keçilerden elde edilen lifler, yaşlı keçilerden elde edilen liflerden daha fazla tercih edilir. Örneğin, yüksek kaliteli tiftik yün kazakların çoğu, genç keçilerden elde edilen liflerden yapılır.

Yaşlı Keçilerden Elde Edilen Lifler

Yaşlı Ankara Keçisi Tiftik Yünleri Eskimiş Resim
Yaşlı Tiftik Keçisi Karikatürü

Ankara keçileri yaşlandıkça tüyleri kalınlaşır, pürüzlü hale gelir. Bu azalan lif kalitesi, yaşlı keçilerden elde edilen yünlerin giysilerden ziyade döşemelik ve kilim gibi ev tekstillerinde daha yaygın olarak kullanıldığı anlamına gelir. 

Tiftik yünü farklı elyaflarla karıştırılarak çeşitli varyasyonları elde edilir. Bunlara  tiftik keçe ve polar kumaş örnek verilebilir. 

İpucu: Yün kumaşlar hakkında yazılmış en ayrıntılı bilgi yazısını okumak için >>> “Yün Kumaş Nedir?”

Tiftik Yünü Kumaş Nerede Üretilmektedir?

Dünya tiftik kumaş üretiminin yaklaşık yarısı Güney Afrika’da üretilmektedir. Bu yünün önemli bir kısmı da ABD Teksas’ta üretilmektedir. Son yıllarda Çin’deki şirketler tiftik yünü üretiminde Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’ni yakalamak için ellerinden geleni yapıyor.

Dünya tiftiğinin çoğunluğu Güney Afrika’da üretilse de, bu yünün çoğu, bitmiş tekstil ürünlerine dönüştürülmek üzere Avrupa veya Asya’daki diğer ülkelere ham veya yarı işlenmiş olarak ihraç edilmektedir. Bununla birlikte, genel olarak, tiftik yünü üretimi zaman-üretim grafiğinde (yıllık üretim dexleri) düşüş trendindedir.

Bu yün türünün üretimi 20. yüzyılın sonlarında zirveye ulaşmıştır. Ancak PETA gibi hayvan hakları kuruluşlarının baskısıyla, tüketicilerde farkındalık oluşturuldu. Tiftik yünü kumaşından yapılan kıyafetlerin artık eskisi kadar yoğun üretimi yoktur.

1990’ların başında yılda 20.000 ton civarında tiftik kumaş üretilirken, 2015 yılı itibari ile bu rakam yılda yaklaşık 5.000 tona indirilmiştir. 

Çeşitli giyim markaları, bu lifin sürdürülebilir (geri dönüşümü yapılabilir) bir şekilde ve hayvanlara zarar verilmeden hasat edilmesinin mümkün olmasına rağmen, tiftik yünü ile yapılan ürünleri pazarlamayı reddederek, müşterilerine hayvan haklarına bağlı olduklarının sinyalini vermiştir. Tiftik yününün hayvanlara karşı etik olmayan bir kumaş olduğu izlenimi, bu elyafın satışlarını büyük ölçüde azaltmıştır. Ancak endüstrinin tamamen yok olması pek olası değildir. İdeal olarak, bu kumaşın azalan popülaritesi, bu ürünü daha yüksek kaliteli bir ürün haline getirecek ve bu tekstilin etik üreticilerine fayda sağlarken etik olmayan üreticileri işinden edecek gibi görünüyor.

Tiftik Yünü Kumaş Üretimi İçin Gerekli Olan İzinler Nedir?

Çeşitli kuruluşlar tiftik lifi için sertifika sunmaktadır. Yün Standartları Enstitüsü (YSE) en önde gelen yün sertifikasyon kuruluşudur. YSE esas olarak koyunlara vicdani muameleyi sağlamaya odaklanır. Etik ilkeler çerçevesinde tiftik üretimini kolaylaştırmak da bu enstitünün ana hedeflerinden biridir. Tiftik yününden yapılmış kumaşlar YSE logosunu taşıyorsa, kumaşın, hayvanlara zarar vermeden sürdürülebilir bir şekilde elde edildiğini söyleyebiliriz.

Yaban Hayatı İşletme Kuruluşu, Angora keçilerinin insanlık dışı muameleden korunmasına yardımcı olan bir başka sertifika sağlayıcı kuruluştur. Bu kuruluş, çok çeşitli farklı ürün türlerini sertifikalandırmaktadır. Genel çalışma prensibi olarak, Ankara keçilerinin vicdani muamele görmesini sağlamak için tiftik yünü kumaş üretim fabrikalarını düzenli aralıklarla denetler.

Tiftik Yünü Kumaş Üretiminin Çevreye Etkisi Nedir?

Diğer hayvan türevli lifler gibi, tiftik de çevre üzerinde belirgin bir olumsuz etkiye sahip değildir. Sentetik tekstillerden farklı olarak, tiftik üretiminde kanserojen, hormon bozucu veya organlara zarar veren kimyasallar kullanılmamaktadır. Bu tür yünlerin üretimi, belirli boya türleri dışında çevreye herhangi bir toksin bırakmamaktadır.

Tiftik ile ilgili temel endişe, çevresel etkisi değil, hayvanlar üzerindeki etkisidir. PETA ve diğer hayvan hakları örgütleri haklı olarak tiftik endüstrisinde insanlık dışı uygulamaların yaygın olduğuna kanaat getirmiştir. Bu uygulamalardan bazılarının anestezi olmadan boynuz kesme ve hadım etme, ortalamanın altında yaşam koşulları ve bazen ölümcül panik reaksiyonlarına neden olabilecek sert ve acımasız davranışları içerebileceğini belirtiyor.

Siyah Tiftik Keçisi Yünü Kırpma Toplama Kesme İşlemi
Tiftik Keçisinin Tüylerinin Kırpılma Anı

Ayrıca yün üretimi için Ankara keçisi yetiştirmenin de tarımsal bir etkisi vardır. PETA’ya göre, bir libre tiftik üretmek için 40-50 libre yem gerekiyor (Kaynak: Çevrilmiştir: peta.org Mohair-Tİftik). Bu da bu tür yünün üretiminin başka amaçlar için kullanılabilecek devasa tarım arazilerinin talan edilmesi anlamına geliyor.

Diğer yandan, tiftik yünü endüstrisinin, bu grubun iddia ettiği kadar kötü olmadığını belirtmek önemlidir. Aslında, tiftik keçisi yünlerinin üretiminde sert etik standartlara bağlı kalan çok sayıda hayvan sahipleri vardır. PETA, hayvan hakları platformuna koyduğu videolarda genellikle en kötü hayvan istismarı vakalarını seçmektedir. Tiftik üretiminde keçilerin zararı her zaman kınanmak zorundayken, sonuçlara varmak ve bu kumaşın üretiminin olduğunu varsaymak çok ileri gitmek olur. Bu sert davranışlar tartışmasız insanlık dışıdır ve çevresel olarak sürdürülemezdir. Aksine uygun şartlarda üretimi yapılan tiftik yünü kumaşlar çevre için herhangi bir makro sorun teşkil etmez.

Tiftik tamamen biyolojik olarak parçalanabilen bir kumaştır. Bu, bu maddeden yapılan giysilerin veya diğer tekstillerin doğada nispeten hızlı bir şekilde parçalandığı ve doğal olarak kirliliğe katkıda bulunmadığı anlamına gelir. Tiftik yünü kıyafetler giymek isteyen tüketiciler, vahşet içermeyen üretim yapıldığı sertifikalanmış giysileri seçebilir.

Tiftik Keçisi Yünü ve Angora Tavşanı Yünü Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Tiftik yünü ve Angora yünü arasındaki en belirgin fark; Angora yününün Angora tavşanlarından, tiftik yününün ise Angora keçilerinden gelmesidir. Her ikisi de ipeksi, yumuşak, çok güçlü ve esnek bir yapıya sahiptir.

İpucu: Angora tavşanının yününden yapılan kumaşlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için >>> “Angora Kumaşı Tüm Özellikleri Nedir?”

Tiftik Yünü Kumaş ile Üretilen Kıyafetlerimizi Nasıl Koruruz?

Tüm tiftik yün ürünleri elde yıkanmalıdır. Kuruması için rüzgar alan bir yere düz olarak asılmalı veya serilmelidir.

Tiftik Yün Kumaş Çeker mi?

Tiftik kumaş kıyafetleri kesinlikle çamaşır makinesine veya kurutma makinesine atmayın. Ayrıca bu pahalı yün kumaşı yüksek sıcaklığa sahip suda yıkarsanız, 3 beden küçüleceğini garanti ederiz. Örneğin, tiftik yünü bir kazağınız var ve giymekten sıkıldınız. Küçük bir kardeşiniz de varsa terziye gitmenize gerek yok. 70 derece suda birazcık yıkadıktan sonra küçük kardeşinizin üzerine tam olacaktır. İstediğiniz kadar küçülmez ise kurutma makinesinde birazcık kurutun, işte kardeşinizin bedenine uygun yepyeni bir tiftik yünü kazak… Eğer fazla küçüldüyse, hiç sorun değil. Yeni doğum yapan bir arkadaşınızı ziyaret ettiğinizde yanınızda bebeğe hediyelik eşya olarak minik tiftik kazağınızı götürebilirsiniz!

Tiftik Papak Fiyatları

Orijinal tiftik papak fiyatları ortalama 250-300 TL’dir. 

Tiftik Dokuma Kumaş Çorabı Fiyatları

Tiftik dokuma kumaş çoraplarının fiyatları 50 TL gibi rakamlardan başlayıp neredeyse 1000 TL’ye kadar ulaştığını görebiliriz. 

Diğer Yünlü Kumaş Fiyatları

Yünlü kumaş fiyatları kalınlık ve bileşen oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Metresi 20 TL’den başlayıp türüne göre artış göstermektedir. Birçok farklı yün kumaş çeşitleri mevcuttur. Kimi yün kumaş türleri ucuzken kimilerinde fiyat oldukça yüksek olabilir. Yün kumaş satan firmalar angora veya alpaka yüne yüksek fiyatlar biçerken sıradan yünler o denli yüksek fiyatlar vermiyor. 

Yün kumaşla elde edebileceğiniz sayısız ürün vardır. Yün kazak, pantolon gibi giyim ürünlerinin yanı sıra ev tekstilinde de yün kumaş büyük bir rol oynar. Yün kumaş fabrikalarından çıkan her kumaş hayatımızın farklı bir yerinde her an karşımıza çıkmaktadır. 

Yorumlar

 1. Seyfettin Çelik dedi ki:

  Selamlar. El dokuması olan şal- şepik kumaşı yüzde yüz tiftikten üretilmektedir. Günümüzde Siirt Eruh ilçesinde bir Halk Eğitimi merkezi atölyesinde üretimi yapılmaktadır. Bilginize sunarım.

  1. Editör dedi ki:

   Tekstil Bilgilendirme Atölyesi yazılarına katkı sağladığınız için çok teşekkür ederiz Seyfettin Bey. 🙂 İyi günler.

 2. Anonim dedi ki:

  Tiftik yūnūnden bel kusagi varmidir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, tiftik yünü kumaşlar hakkında size bir bilgi maili gönderebilmek için bir e-posta adresinize ihtiyacımız var. Lütfen iletişim adreslerimiz üzerinden bizimle tekrar irtibat kurun. Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın