Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kot Kumaşı Yumuşatma Taktikleri

Sert kot kumaş pantolon, ceket, etek, nasıl yumuşatılır? başlıklı blog yazısı kapak fotoğrafı

Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır?

Kot kumaş nasıl yumuşatılır? Diyelim kot kumaştan yapılmış pantolon aldık, ama gerçekten çok sert. Ne yapmalıyız? Onları birkaç ay giyip kot kumaşının yumuşamasını mı bekleyeceğiz? Ya da aşağıdaki hızlı kot yumuşatma tekniklerini birlikte takip edelim. Ne dersiniz?

Vereceğimiz taktikler kot kumaş türlerine göre değişecektir. Aynı zamanda denim kumaşlarınızın başına geleceklerden sorumluluk almamaktayız. Biliyorsunuz kot kumaş fiyatları bu kadar yükselmişken riske girmeye gerek yok. Denim kumaş fiyatları konusunda yanılıyor olabilirim. Belki de hala ucuz fiyata kot kumaş satan bir yerler vardır. Mesela biz. Neyse reklamı uzatmadan hemen kot kumaş nasıl yumuşatılır? geçelim..

Belirtmeliyim ki bir keresinde kot kumaşı yumuşatayım derken kot ceketimi pembe renge çevirdiğimi hatırlıyorum. Ancak tecrübe edindik artık. Bunun püf noktası polyester ve pamuk ayrımını iyi yapabilmek. Öncelikle, kot kumaştan yapılmış bir kıyafetiniz varsa, ve yumuşak ise, tüm bu adımları uygulamanız gerekmez. Macera aramaya gerek yok. Kimyager ruhunuzu başka alanlarda da ortaya çıkarabilirsiniz.

Kot Kumaşı Nasıl Yumuşatılır?

Denim kumaşlara vereceğiniz kimyasal ve fiziksel yıpratmalar geri döndürülemez özelliktedir. Bizden söylemesi.. Gerisi size kalmış.

Ayrıca, ihtiyacımız olan malzemeler her adımda ayrı ayrı listelenecek. İşin iyi tarafı, ihtiyacımız olan hemen hemen her malzemeyi evde bulabilme şansına sahibiz. Hep birlikte başlayalım…

Öncesinde denim kumaş çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Kot Kumaş Türleri

Kot kumaşın tarihçesi hakkında detaylı bilgi almak için >>> Kot Kumaş Nedir?

1. Adım: Kot Kumaş Ütüleme

Kot Kumaşı Ütülemek İçin Gerekli Malzemeler: Kot kumaşı, ütü ve ütü masası.

Kot Kumaş Nasıl Ütülenir?
Ütü masası

Ütüye başlamadan önce kotları ütüye hazır hale getirmek için yapmamız gereken birkaç şey var. Öncelikle, kot kumaşınızın güzel ve temiz olması gerekiyor. İkincisi, düz bir zeminde ütüleneceğinden emin olmalıyız. Bu şekilde çalışmak daha kolay olacak. Kot kumaşı yüksek sıcaklıkta ütüleyin.

2. Adım: Kot Kumaş Zımparalama

Kot Zımparalamak İçin Gerekli Malzemeler: Temiz, ütülenmiş kot pantolon, zımpara kağıdı.

Kot kumaşı çok zımparalayan erkek, pantolonu beyaz renge çevirmiş

Kot kumaşı ters çevirip ARKA BÖLÜMÜNÜ zımparayla çitilemeye başlıyoruz. Kotları yumuşatmak için zımparalamak çok etkilidir ve daha az zaman alır. İlk başta sadece paça bölümlerini zımparalayalım. Hoşunuza giderse her yere uygulayabilirsiniz.

Biraz zımparaladıktan sonra, renkli pamuk liflerinin toplandığını fark edeceksiniz. Eğer sizi rahatsız ederlerse, büyük olanları makas yardımıyla kesin. Kot pantolonun her iki bacağını zımparalamayı bitirdiğinizde, pantolonu birkaç kez sofra silkeler gibi çırpın. Bu sayede pamuklardan kurtulursunuz.

3. Adım: Kot Kumaşı Gerdirmek

Yumuşak Kot Kumaş
Gerdirilmiş Yumuşak Kot Pantolon

Kotlarınızı zımparaladıktan sonra kumaşı germelisiniz. Aslında bunu kot kumaşını yumuşatma adımları arasında sürekli uygulayabilirsiniz. Ben her adımdan sonra kot pantolona iyice germe işlemini uyguladım.

Kotlarınızı bükün, katlayın, yakalayın ve mümkün olan her şekilde çekin. Denim kumaş zaten gerilmelere karşı koymak için icat edildi. Korkmayın yırtılmaz.

4. Adım: Bir Sopa ile Kot Kumaşa Vurun

Malzemeler: Beyzbol sopası veya temiz bir odun sopa.

Bu adımda gereken malzemeler Türkiye’de her arabada mutlaka bulunan malzemelerdir. Eğer malzemeyi bulamıyorsanız ince bir oklava işinizi görebilir. Oklavayı işlemden sonra yıkayın. Malum yaşadığımız milenyum yılları virüs ve diğer mikroplu hastalıklarla anılacak. Buna fırsat vermeyin. Temizlik en başta gelir. Ben ekstra olarak küçük kardeşimin tekerlekli kamyonuyla kot pantolonun üzerinden geçmesini sağladım. Gerçek bir kamyonun çok daha işe yarayacağından eminim. Ya da yukarıdaki kediler gibi işimizi ağaç odunuyla halledebiliriz.

5. Adım: Şampuan ve Saç Kremi

Malzemeler: Saç kremi, saç şampuanı, sopayla dövülmüş kot pantolon.

Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır? cevabı temsili fotoğraftır.
Kot Kumaşı Yumuşatmak İçin Şampuan Reyonu Görseli

Dokuma kot kumaş örgüsüne temas eden şampuan örgüyü yumuşatır. Saç kremi saçınızı nasıl yumuşatıyorsa, denim kumaşını da hafif ve yumuşak hale getirir.
Yumuşatıcı saç kremini döktükten sonra kotunuzu ovalayın. Her iki bacağın iki tarafına da uyguladığınızdan emin olun!

6. Adım: Kot Yıkama-Kot Aşınması

Kimyasal şampuanlarla sert Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır? temsili görsel
Kimyasal Kot Yıkama Ürünleri

Malzemeler: Çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşır deterjanı, sıvı kumaş yumuşatıcı.
“Gerçek” çamaşır yumuşatıcı sıvıyı nerden buluruz. Belki de ulaşılması diğer malzemelere göre en zor olan budur. Yanlış adlandırmalarına rağmen, hemen hemen hepsi anti-statik koku arttırıcılardır.

Bu yeni ipucunu kullanarak, bir miktar sıvı kumaş yumuşatıcı elde etmek için yola çıkalım. Nalburlar, tuhafiyeler veya temizlik ürünü satan deterjancılar işimizi görecektir.

Şimdi çamaşır makinesine geçelim. Makinelerde son durulama döngüsüne eklenilen özel olarak tasarlanmış yumuşatıcılar için özel bir bölüm var. Oraya yumuşatıcımızı ekliyoruz ve bir miktar deterjanla birlikte makineyi çalıştırıyoruz. Bu kadar basit.

Yıkamanız tamamlandığında, çamaşırlarınızı kurutma makinesine koymanın zamanı geldi. Giysileriniz kuruduğunda, yepyeni yumuşak kot kumaş elde edeceksiniz.

Kaç Dakikada Yapılır? 2 saat ve 45 dakika

Kot Yumuşatma Taktikleri

 1. Ütüleme

  Düz bir şekilde ütülemeye karar verdik. Ütü işini bitirdiğinizde, kot pantolonları ters çevirin ve rulo haline getirin.

 2. Zımparalama

  Kot kumaşı ters çevirip zımparayla çitilemeye başlıyoruz. Kotları yumuşatmak için zımparalamak çok etkilidir

 3. Çekme-Germe

  Kotlarınızı bükün, katlayın, yakalayın ve mümkün olan her şekilde çekin.

 4. Darbe

  Bir sopa ile kot kumaşa vurun. Beyzbol sopası işinizi görecektir.

 5. Şampuanlama ve Saç Kremleme

  Kotun dokuma yapısına temas eden şampuan örgüyü yumuşatır. Yumuşatıcı saç kremini döktükten sonra kotunuzu ovalayın.

 6. Yıkama

  Malzemeler: Çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşır deterjanı, sıvı kumaş yumuşatıcı…

Yardımcı Kaynak: Wikipedia – Kot Yumuşatıcı Nedir?

Yorumlar “Kot Kumaşı Yumuşatma Taktikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir