Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kot Kumaşı Yumuşatma Taktikleri

Denim Kumaş Fiyatları İstanbul

Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır?

Kot kumaş nasıl yumuşatılır? Diyelim kot kumaştan yapılmış pantolon aldık, ama gerçekten çok sert. Ne yapmalıyız? Onları birkaç ay giyip kot kumaşının yumuşamasını mı bekleyeceğiz? Ya da aşağıdaki kısayolu birlikte takip edelim. Ne dersiniz?

İnce Kot Kumaş Fiyatları
Kot Kumaşı Yıkama Fabrikası

Muhtemelen vereceğimiz taktikler kot kumaş türlerine göre değişecektir. Aynı zamanda denim kumaşların başına geleceklerden sorumluluk almamaktayız. Biliyorsunuz kot kumaş fiyatları bu kadar yükselmişken riske gerek yok. Denim kumaş fiyatları konusunda yanılıyor olabilirim. Belki de ucuz kot kumaş bulabileceğiniz yerler vardır.

Belirtmeliyim ki bir keresinde kendi kot ceketimi pembe renge çevirdiğimi hatırlıyorum. Ancak tecrübe edindik artık. Bunun püf noktası polyester ve pamuk ayrımını iyi yapabilmek. Öncelikle, bir kot kumaştan yapılmış bir kıyafetiniz varsa, ve yumuşak kot kumaş ile yapılmış ise, tüm bu adımları uygulamanız gerekmez. Macera aramaya gerek yok. Kimyager ruhunuzu başka alanlarda da ortaya çıkarabilirsiniz.

Kot Kumaşı Nasıl Yumuşatılır?
Kot Kumaşı Nasıl Yumuşatılır?

Denim kumaşlara vereceğiniz kimyasal yıpratmalar geri döndürülemez özelliktedir. Ancak, her şeyden önce ilk adımı uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim. Diğerleri size kalmış. Ayrıca, ihtiyacımız olan malzemeler her adımda ayrı ayrı listelenecek. İşin iyi tarafı, ihtiyacınız olan hemen hemen her malzemeyi evde bulabilme şansına sahipsiniz. Hep birlikte başlayalım.

Öncesinde denim kumaş çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için >>> “Kot Kumaş Türleri

Kot kumaşın tarihçesi hakkında detaylı bilgi almak için ise >>> Kot Kumaş Nedir? adlı yazımızı okuyun.

1. Adım: Kot Kumaş Ütüleme

Kot Kumaşı Ütülemek İçin Gerekli Malzemeler: Temiz kot kumaşı, ütü ve ütü masası.

Kot Kumaş Nasıl Ütülenir?
Kot Kumaş Ütüleme

Ütüye başlamadan önce kotları ütüye hazır hale getirmek için yapmamız gereken birkaç şey var. Öncelikle, kot kumaşınızın güzel ve temiz olması gerekiyor. İkincisi, düz bir zeminde ütüleneceğinden emin olmalıyız. Bu şekilde çalışmak daha kolay olacak.

Örneğin kot pantolonunuz zaten yıkanmıştı, ancak masanın üzerinde bir hafta boyunca bir yığın halinde beklediği için düz bir şekilde tekrar ütülemeye karar verdik. Ütü işini bitirdiğinizde, kot pantolonları ters çevirin ve rulo haline getirin.

2. Adım: Kot Kumaş Zımparalama

Kot Zımparalamak İçin Gerekli Malzemeler: Temiz, ütülenmiş kot pantolon, zımpara kağıdı.

Yumuşak Kot Kumaş Fiyatları
Yumuşak Kot Sırt Çantası

Kot kumaşı ters çevirip zımparayla çitilemeye başlıyoruz. Kotları yumuşatmak için zımparalamak çok etkilidir ve daha az zaman alır. Sadece bacak bölümlerini zımparalayalım. Hoşunuza giderse her yere uygulayabilirsiniz.

Biraz zımparaladıktan sonra, renkli pamuk liflerinin toplandığını fark edeceksiniz. Eğer sizi rahatsız ederlerse, büyük olanları makas yardımıyla kesin. Kot pantolonun her iki bacağını zımparalamayı bitirdiğinizde, pantolonu birkac kez sofra silkeler gibi çırpın. Bu sayede pamuklardan kurtulursunuz.

3. Adım: Kot Kumaşı Gerdirmek

Yumuşak Kot Kumaş
Yumuşak Kot Pantolon

Kotlarınızı zımparaladıktan sonra kumaşı germelisiniz. Aslında bunu kot kumaşını yumuşatma adımları arasında sürekli uygulayabilirsiniz. Ben her adımdan sonra kot pantolona iyice germe işlemini uyguladım.

Kotlarınızı bükün, katlayın, yakalayın ve mümkün olan her şekilde çekin. Denim kumaş zaten gerilmelere karşı koymak için icat edildi. Korkmayın yırtılmaz.

4. Adım: Bir Sopa ile Kot Kumaşa Vurun

Malzemeler: Beyzbol sopası veya temiz bir odun sopa.

Bunlar Türkiye’de her arabada mutlaka bulunan malzemelerdir. Eğer malzemeyi bulamıyorsanız ince bir oklava işinizi görebilir. Oklavayı işlemden sonra yıkayın. Malum yaşadığımız milenyum yılları virüs ve diğer mikroplu hastalıklarla anılacak. Buna fırsat vermeyin. Temizlik en başta gelir. Ben ekstra olarak küçük kardeşimin tekerlekli kamyonuyla kot pantolonun üzerinden geçmesini sağladım. Gerçek bir kamyonun çok daha işe yarayacağından eminim

5. Adım: Şampuan ve Saç Kremi

Malzemeler: Saç kremi, saç şampuanı, dövülmüş kot pantolon.

Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır?
Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır?

Dokuma kot kumaş örgüsüne temas eden şampuan örgüyü yumuşatır. Saç kremi saçınızı nasıl yumuşatıyorsa, denim kumaşını da hafif ve yumuşak hale getirir.
Yumuşatıcı saç kremini döktükten sonra kotunuzu ovalayın. Her iki bacağın iki tarafına da uyguladığınızdan emin olun!

6. Adım: Kot Yıkama-Kot Aşınması

Sert Kot Kumaş Nasıl Yumuşatılır?
Kimyasal Kot Yıkama

Malzemeler: Çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşır deterjanı, sıvı kumaş yumuşatıcı.
“Gerçek” çamaşır yumuşatıcı sıvıyı nerden buluruz. Belki de ulaşılması diğer malzemelere göre en zor olan budur. Yanlış adlandırmalarına rağmen, hemen hemen hepsi anti-statik koku arttırıcılardır.

Bu yeni elde edilen ipucunu kullanarak, bir miktar sıvı kumaş yumuşatıcı elde etmek için yola çıkalım. Nalburlar işinizi görecektir.

Şimdi çamaşır makinesine geçelim. Makinelerde son durulama döngüsüne eklenilen özel olarak tasarlanmış yumuşatıcılar için özel bir bölüm var. Oraya yumuşatıcımızı ekliyoruz ve bir miktar deterjanla birlikte makineyi çalıştırıyoruz. Bu kadar basit.

Yıkamanız tamamlandığında, çamaşırlarınızı kurutma makinesine koymanın zamanı geldi. Giysileriniz kuruduğunda, yepyeni yumuşak kot kumaş elde edeceksiniz.

Kaç Dakikada Yapılır? 1 saat ve 25 dakika

Kot Yumuşatma Taktikleri

 1. Ütüleme

  Düz bir şekilde ütülemeye karar verdik. Ütü işini bitirdiğinizde, kot pantolonları ters çevirin ve rulo haline getirin.

 2. Zımparalama

  Kot kumaşı ters çevirip zımparayla çitilemeye başlıyoruz. Kotları yumuşatmak için zımparalamak çok etkilidir

 3. Çekme-Germe

  Kotlarınızı bükün, katlayın, yakalayın ve mümkün olan her şekilde çekin.

 4. Darbe

  Bir sopa ile kot kumaşa vurun. Beyzbol sopası işinizi görecektir.

 5. Şampuanlama ve Saç Kremleme

  Kotun dokuma yapısına temas eden şampuan örgüyü yumuşatır. Yumuşatıcı saç kremini döktükten sonra kotunuzu ovalayın.

 6. Yıkama

  Malzemeler: Çamaşır ve kurutma makinesi, çamaşır deterjanı, sıvı kumaş yumuşatıcı…

Yardımcı Kaynak: Wikipedia – Kot Yumuşatıcı Nedir?

Yorumlar “Kot Kumaşı Yumuşatma Taktikleri

Bir cevap yazın