Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Kumaş Fabrikası İçindeki Teknolojik Uygulama Örneği

Kumaş Fabrikaları

Kumaş Fabrikası İçerisinde Nanoteknoloji Uygulamaları

Kumaş fabrikası içerisinde nanometre reçineleri sayesinde, tekstil ipliğindeki lif özelliği değiştirilmektedir. Nanometre reçinelerinin geleneksel çözgü boyu formülasyonlarına dahil edilmesi dokuma performansını daha üst bir seviyeye çıkarır. Kumaş fabrikaları yaptıkları işçiliğe göre kumaşın kalitesini arttırır ve maliyeti düşürür.

Kumaş Dokuma Fabrikaları İstanbul
Kumaş Dokuma Fabrikaları İstanbul

Tekstil ve Nanoteknoloji

Kumaş Fabrikası
Kumaş Fabrikası

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde bir sempozyumda, nanoteknoloji için moleküler düzey üzerindeki etkilere yönelik araştırmalar önermektedir. Sunumunun başlığı, tekstil elyafı üzerindeki çok küçük moleküllerin araştırma ve geliştirilmesine atıfta bulunmaktadır. Kumaş fabrikası sahipleri ise bu atıf karşısında harekete geçmişlerdir. Tekstil sektöründe dünyaca bir ilerleme yaşanmıştır.

Kumaş Fabrikası Hangi Bölgededir
Kumaş Üretimi

Bu kavram, kimya dünyasında hem vurgu hem de finansmanın büyük sentetik polimerlerin yararları üzerine yoğunlaştığı dönemde sunuldu. Bu atmosferde Feynman’ın devrimci konsepti çok az ilgi gördü.

Nanoteknoloji (10-9 metre) terimi 15 yıl sonra Tokyo Üniversitesi tarafından metalin lazerle hassas taşlanmasını tanımlamak için önerildi. 1998 yılında Nanotekstil, yağmur olayları sırasında bitki yapraklarını kuru tutan Nano fibrilleri taklit eden bir su geçirmez kumaş kaplama patentini aldı. Bu noktadan sonra nanoboyutta malzeme ve etkileri üzerine araştırmalar dünya çapında akademik ve endüstriyel alanlarda hızla ilerlemiştir.

Nanoteknoloji konseptinin tanıtılması ve kabul edilmesi arasındaki süre, 1930’larda tanıtılan daha yüksek moleküler ağırlıklı sentetik polimerlerin geliştirilmesinde uzun döneme yayılmıştır.

Kumaş Fabrikası ve Nanoteknoloji İlerlemeleri

Tekstil Fabrikası
Tekstil İplikleri

Patentli Nanotex kaplama ile kumaşın tanıtılması nanoteknolojinin akademiye ve sektöre olan potansiyelini uyandırdı. Bu teknolojiyle ilgili araştırma ve geliştirme kısa sürede dünya çapında çeşitli endüstrilerde ortaya çıktı. Tekstil yayınlarının kumaşta olağandışı sonuçlar için yeni bir nanotex kaplama çalışması yapılmayacağı nadir görülen bir konu olmuştur. Nanoteknoloji, birçok pazara ilham kaynağı olmuştur.

Tekstil Fabrikaları Çözgü Boyutlandırma İşlemleri

Örme Kumaş Fabrikaları İstanbul
Örme Kumaş Fabrikaları İstanbul

Dokuma kumaş fabrikaları, bu gelişen teknolojinin faydalanıcıları arasında yer almaktadır. Ne yazık ki son zamanlarda bu alandaki potansiyelleri takip etme konusundaki olumsuzluklara birçok faktör eklenmiştir.

Bu faktörleri açıklamak gerekirse: Dokuma kumaş fabrikaları içinde yapılan üretim faaliyetleri temelde kuru bir üretim işlemidir. İşlemin sadece su bazlı bölümü, dokuma tezgâhı aşınmasına direnmek için ipliği çözgüye karşı koruyucu bir kaplama uygulanmasını içerir. Yüzey koruma sağlamak için sentetik kumaşlar hakkında bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Kumaş boyutlandırma, kullanıcıya açık olmayan gerekli bir işlem öğesidir. Bazı boyutlu kimyasallar tüm tedarikçiler tarafından kullanılabilir. Nanometre reçineleri iyi bir film kopyalama oluşturamazlar. Koruyucu yüzey filmleri üzerinde çok az etkisi vardır. Nanometre işlemi kumaş fabrikaları içerisinde iplik dirençlerini güçlendirmek için geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır.

Parça Kumaş Boyutlandırma İşlemi” adlı yazıyı okumak için >> “Parça Kumaş Boyutlandırma”

Kumaş Fabrikası Kurmak
Kumaş Fabrikası Nasıl Yönetilir?

Görünen o ki, nanoteknolojinin potansiyel faydalarından tüm tekstil sektörü çıktıları yararlanabilir. Gelişmiş ülkelerde tekstil sektörü geleneksel üretim faaliyetlerini azaltmışlardır. Artık teknolojinin de gerekliliklerine uyulması gerekir. Bu adapte olma şekli ile Türkiye’de bulunan kumaş fabrikalarının daha sağlam gelirlere sahip olacağı açıktır. Bu gelirler maddi olarak sınırlansa da, ülkenin genel ekonomisini canlandırmak ve dış izlenim yaratmak için birebir niteliktedir.

Alıntılar: “Modern Applications of Nanotechnology in Textiles” August 2008 78(8):731-739

Benzer Yazılar: “Kumaş Fabrikaları” – “Tekstil Mühendisliği

Yorumlar

 1. Erhan dedi ki:

  Merhabalar normal düz koltuk kumaşları mevcutmudur polyester kadife yüzlü ve fiyatları nelerdir

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba size döşemelik kadife kumaş üreticileri hakkında bilgi maili gönderdik. Kolaylıklar.

  2. Muharrem dedi ki:

   Merhaba ben yurt dışından dokuma iplik ital etmek istiyorum elimde numuneler ve lavaratıar sonuçlarında var elimde ilgilenmek isteyen firmalar ulaşabilir

   1. Editör dedi ki:

    Merhaba, dokuma iplik satın alımlarıyla ilgili size bir mail gönderdik. Lütfen kontrol edip cevaplayın. Kolaylıklar

 2. Geran tekstil dedi ki:

  Yagmur desen kumas uretiyor musunuz? Yurt disi siparis aliyor musunuz? Fiyati ne kadar

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail üzerinden bilgi verildi. Lütfen e-postanızı kontrol ediniz.

 3. Mehmet dedi ki:

  Merhaba , bana acil yün/ Kaşmir, yün/polyester, yün melton kumaslari lazim , fiyatlarla ve stok bilgileriyle donebilirmisiniz lutfen
  Aradigimiz renkler siyah , camel ve acik gri
  Tesekkurler

  1. Editör dedi ki:

   Mail adresinize stok durumlarıyla ilgili bir e posta gönderdik. Anlayışınız için teşekkür eder iyi günler dileriz. Lütfen maili cevaplamayı unutmayın.

   1. Mehmet dedi ki:

    Junk dosyalarada baktim , sizden herhangi bir email gelmemis

    1. Editör dedi ki:

     SMTP’de sorun olabilir. 05342079723 numaralı telefondan bizi arayabilir veya Wp’den yazabilirsiniz..

 4. Ülfet Kanöz dedi ki:

  Spot kumaş varmı elinizde

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, telefon numaramız üzerinden bilgi alabilirsiniz. Öncelikle hangi kumaş türlerini talep etmektesiniz? Mail adresimiz üzerinden de detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kolaylıklar…

 5. SEVGİ CAN GÜRBÜZ dedi ki:

  merhaba kefen bezi ihtiyacımız var deprem bölgesi için 554 256 ** ** dönüş yaparmısınız

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, mail üzerinden bilgi verildi..

Bir yanıt yazın