Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Tüvit Kumaş

Tüvit Kumaş Nedir?

Tüvit Kumaş Nedir? 

Tüvit kumaş nedir? ya da Tweed kumaş nedir? sorularına bu yazımızda birlikte yanıt arayalım.  

Tüvit kumaş içeriği bakımından hava koşullarına dayanıklılık için tasarlanmış bir yün dokuma türüdür. Doğal yünden yapıldıkları için, her tüvit ürünü biraz farklı görünüyor, bu da her zaman cazibesine katkıda bulunmuştur.  Diğerleri yerine belirli koyun ırklarını seçerek tüvit giysinizde ortaya çıkacak deseni bir şekilde kontrol edebilirsiniz.  Oradan, demet boyama, hepimizin bildiği ve sevdiğimiz ikonik tüvit desenlerini belirliyor. 

Kaba ve dokunması pürüzlü olduğu için tüvit genellikle dış giyimde kullanılmak üzere ayrılmıştır.  Başlangıçta İskoçlar tarafından icat edilen tüvit artık uluslararası bir moda elyafıdır ve Tüvit kumaş üreticileri tüvit yününün çoğu Avustralya’da hasat edilmektedir. 

Tüvit Kumaş Tarihçesi 

Tüvit kumaş nedir? İlk nerde ortaya çıkmıştır? Kim bulmuştur?

Tüvit kumaşın en eski versiyonları, İskoç çobanları tarafından yüzlerce yıldır dağlık rüzgarları savuşturmak için kullanılmıştır. 1800’lerin başlarında, bu sağlam kumaş İngiliz aristokrasisinin dikkatini çekti ve on yıllar içinde İngiliz asilleri, tüm personeli için büyük eşleştirme temalı tüvit giysiler sipariş ediyorlardı.  Sanayi Devrimi yünü daha ucuz ve üretilmesi kolay hale getirirken tüvit kitlelere giden yolu buldu ve bu kumaş bugün hala dış giyim uygulamalarında kullanılıyor. 

Tüvit Kumaş Özellikleri 

Tüvitin kumaşı cazip hale getiren üç ana özelliği vardır Bu özelliklerini öğrendikten sonra tüvit kumaş nedir? sorusuna daha net cevap verebileceksiniz.

Kahverengi Tüvit Kumaş Özellikleri
Kahverengi Tüvit Kumaş

Doğa Koşullarına Dayanıklı 

Yün doğal olarak suyu iter ve tüvitten oluşan kalın örgü damlacıklar ve suları daha da iyi kullanır. Ancak tüvit kumaşlar, su geçirmez kumaş özelliğinde değildir.

İpucu: Su geçirmez kumaş nedir?, Su geçirmez kumaşlar nelerdir?, Su geçirmez kumaş fiyatları ne kadardır? gibi sorulara cevap verdiğimiz su itici kumaşlar hakkındaki ayrıntılı yazımız için >>> “Su Geçirmez Kumaş”

Kamuflaj Özelliği 

İngiliz soyluları başlangıçta tüvitin çevredeki kırsal alanla nasıl mükemmel bir şekilde harmanlandığından oldukça etkilenmişlerdi.  Bugün bile tüvit, doğal cazibesi ile sevilir. Kamuflaj kumaş çeşitleri arasında tüvit kumaşın kayda değer bir otoritesi vardır.

Kalınlık 

Bu özellik tüvit kumaşı çok dayanıklı ve yalıtkan kılar. Bu nedenle bu kumaş kışlık kumaşlar arasında bu kadar popüler hale gelmiştir

Tüvit Kumaş Nasıl Yapılır? 

Tüvit kumaş nedir? Nasıl yapılır? Üretim süreçleri nelerdir?

Tüvit kumaş üretim süreci kabaca 6 adımda kategorize edilebilir: 

1. Yün Lifi Hasadı 

Merinos koyunu genellikle yıllık bir kürk üretir.  Bu yün lifi tabakası çoğu durumda insanca hasat edilir ve ilkel olarak temizlenir ve balyalar halinde paketlenir. 

2. Temizleme ve Sıkma 

Üretim katına alındıktan sonra yünler daha dikkatli temizlenir ve uzun ipler halinde taranır.  Bu ipler daha sonra iplik yapmak için eğrilir. 

3. Boyama ve Kurutma 

Kumaş Boyası Fiyatları İstanbul
Kumaş Boyaları (Soldan Sağa Doğru: Siyah-Yeşil-Mavi-Kırmızı-Sarı-Beyaz)

Yün ipliği belirli renklerde boyanır ve demet halinde kurutulur.  Belirli boya renklerinin birbirine oranı, istenen tam tüvit desenini elde etmek için mükemmel bir şekilde dengelenir. 

4. Harmanlama ve Karıştırma 

İplik elle kabaca karıştırıldıktan sonra, istenen modeli üretmek için endüstriyel bir miksere yüklenir. 

5. Alıştırma ve Taraklama 

Boyanan yün ipliği tekrar taranır.  Kalın olacak şekilde tasarlanan bitmiş tüvit ipliği, hepsi birlikte eğrilmiş makul genişlikte birkaç yün iplikten oluşur. 

6. Dokuma 

Kalın tüvit ipliği yapıldıktan sonra giysilere dokunur. 

Tüvit Kumaş Nereden Alınır?

Tüvit kumaş nereden alınır? Tüvit kumaş üreticileri nerededir? Yahu bu tüvit kumaş nedir? diyenleri görüyor gibiyim.

Tüvit kumaş, kumaş satan yerler ile irtibat kurularak alınır. Çeşitli hava koşullarına dayanıklı ürün kategorilerinde sıklıkla kullanılmaktadır: 

Siyah Renk Tüvit Kumaş - Black Tweed Fabric
Siyah Tüvit Kumaş

Giyimde Tüvit Kumaş

 • Avcı ceketleri
 • Blazerler
 • Ceketler (özellikle askeri ceketler)
 • Fransız paltolar
 • Kadın paltoları
 • Şortlar
 • Suit ceketler
 • Aksesuarlar
 • Düz kapaklar
 • Şapkalar
Siyah Beyaz Tüvit Kumaş Ceket Fiyatları
Tüvit Kumaş Ceket

Tüvit kumaş ceket, tüvit kumaş pantolon görebilirsiniz ama tüvit kumaş elbise ve tüvit kumaş etek çok da sık göreceğiniz bir ürün değildir.Tüvit kumaş satın al gerisine karışma…

Tüvit Kumaş Üreticileri

Tüvit Kumaş Elbise Pantolon
Tüvit Kumaş Elbise

En çok yün Avustralya’da üretilir. Ancak en çok tüvit İngiltere’de dokunmaktadır: 

Yün Üretimi 

Avustralya, dünyanın en büyük yün üreticisidir. Koyunlar, bu güney kıtasını ve komşusu olan coğrafi olarak çok daha küçük Yeni Zelanda’yı geçindirmektedir. Koyunların-kıl oranı diğer koyun türlerinin yün oranından daha fazladır. Bu da onu açık ara dünyanın en büyük koyun ekonomisi merkezi yapıyor. 

Tüvit Dokuma 

Tüvit dokumacılığının çoğu Birleşik Krallık’ta gerçekleşir. Bu da Avusturyalı yün ticaretini bu iki Birleşmiş Milletler üye ülkesi arasındaki ilişkinin önemli bir yönü haline getiriyor.

Tüvit Kumaş Fiyatları

Tüvit Kumaş Fiyat Satın Al
Tüvit Kumaş Fiyatları

Tüvit kumaş fiyatları nedir? Çeşitli faktörler tüvit kumaşın fiyatını etkiler. Bunlar: 

Yüne Benzer Doğal Elyaf Fiyatları

Doğal liflerin daha pahalı olması “doğaldır”.  Petrol ucuz ve bol miktarda bulunur. Öte yandan yün ve pamuğun hasat edilmesi zordur.  Aynı zamanda, petrol sonsuza kadar ucuz olmayacak ve koyunların her zaman Dünya’nın bereketli ovalarında bir yeri olacak. 

Doğal liflerin üretimi pahalıdır ve bu da tarihsel olarak dünya çapında sentetik kumaşın yaygınlaşmasına yol açmıştır. Petrokimya bazlı elyafların aksine, doğal kumaşlar genellikle oldukça ısıya dayanıklıdır. Esas olarak selülozdan yapıldığı için pamuk oldukça yanıcıdır. Ancak yün ipliği oluşturan doğal hayvan kılları şaşırtıcı bir şekilde ateşe dayanıklıdır. 

Yün tutuşursa erimez, haşlamaz veya cilde hiçbir şekilde yapışmaz. Bunun yerine, sadece toz olur, düşer ve ayrıca geride herhangi bir zehirli duman bırakmaz. Yünün dünyanın en sürdürülebilir kumaşlarından biri olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, tüvit gibi yünlü tekstillerin neden bu kadar popüler olduğu açıktır. 

Tüvit Kumaşın Popülaritesi

Tüvit daha az talep gördüğünden, üreticilerin iki yakasını bir araya getirmek için fiyatları artırması gerekiyor. Aynı zamanda, bu kumaş esas olarak makinede üretildiği için ucuz tüvit bulmak da her zamankinden daha kolay. 

Koyun Türü 

Kaşmir gibi yüksek kaliteli yünler tüvit yapmak için yaygın olarak kullanılmazken, sıradan merinos yününün bile çeşitli kalite sınıfları vardır. 

Dokuma Kalitesi 

Bazı tüvitler yaklaşık iki yüzyıldır aynı şekilde boyanmış ve dokunmuştur ve diğer tüvit üreticileri yakın zamanda bir para kazanmak için işe girdiler.  Tüvit pazarında ödediğinizin karşılığını alırsınız. 

Tüvit Kumaş Türleri

Tüvit Kumaş Türleri
Tüvit Kumaş Çeşitleri

Tüvit kumaş türleri nedir? Yıllar geçtikçe, çok sayıda farklı tüvit kumaş çeşidi ortaya çıktı: 

Overcheck (Kontrol) Tüvit Kumaş

Overcheck tüvit kumaş üzerindeki kontroller, alışkın olduğunuz küçük, basit damalı desenlere hiç benzemez.  Bunun yerine, her kontrol sadece bir taslaktır ve yaklaşık dört inç kare kumaşı kaplar. Bu desen, diğer tüvit kumaş desenlerinin üzerine yerleştirilebilir. 

Dimi Örgülü Tüvit Kumaş

Dimi, basit, çapraz bir desene sahiptir. En yaygın tüvit kumaş türüdür.

Balıksırtı Tüvit Kumaş

Balıksırtı, değişen tonlarda ikonik üçgen bir desene sahiptir.  Bu desen tüvitte diğer kumaşlarda olduğundan daha yaygındır. 

Kareli (Ekose) Tüvit Kumaş

Kareli tüvit, birçok kıyafet türünde çok yaygın olan tipik dama tahtası desenine sahiptir. 

Çizgili Tüvit Kumaş

Adına sadık kalarak, çizgili tüvit ya yatay ya da (genellikle) dikey çizgilerle süslenmiştir. 

Chanel (Şanel) Tüvit Kumaş

Chanel Tüvit Ceket Modelleri
Chanel Tüvit Kumaş

“Chanel Tüvit” (Şanel Tüvit Kumaş) terimi genellikle kontrol edilmiş bir desenle kaplanmış bir balıksırtı desenini ifade eder.  Şapkalarda diğer tüvit ürünlerine göre daha yaygındır. Kullanım alanları aşağıdaki gibi örneklendirilebilir.

 • Chanel Tüvit Ceket
 • Chanel Tüvit Elbise
 • Chanel Tüvit Çanta
 • Chanel Tüvit Takım Elbise

Mısır Tüvit Kumaş

Bu tür tüvit, görünüşte bazen mısır denilen arpa tanelerine benzerliği nedeniyle adlandırılır. 

Tüvit Kumaş Kullanım Alanları 

Tüvit kumaş nedir? Nerelerde kullanılır? 

Tüvit Kumaş Ceketler 

Tüvit Kumaş Kaban Satın Al
Tüvit Kumaş Kaban

En çok tanınan tüvit giysi, klasik spor cekettir. 20. Yüzyılın başlarında İngiltere’de üst ve  orta üst sınıf için ortak bir eğlence giysisi haline geldi ve o zamandan beri ayakta kaldı. 

Klasik tüvit ceket pratik bir giysidir. Bir takım elbise ceketinden daha yumuşak bir şekil için kalın yün kesim, geniş kanatlı cepler ve genellikle ekstra detaylar içerir. Bilet cepleri, deri dirsek yamaları vb. ekstra özelliklere sahiptir.

Tüvit ceketlerin çalışan bir yaka düğmesine (ve aralarında oldukça dar bir açıklık olan nispeten geniş yakalara) sahip olması daha yaygındır. 

Bu, ceketin kötü havalarda kapalı olmasına, spor ve dış mekan birlikteliklerine selam vermesine olanak tanır. 

Tüvit ceketler, modern tarz boyunca farklı nişlere düşmüştür: 1920’lerde üst sınıf eğlence kıyafetleri, savaş sonrası dönem boyunca akademik elyaf;  1960’larda modların (özellikle houndstooth’ta) ayırt edici özelliği, vb. 

Bugün bir tüvit ceket, işten veya akşam sosyal etkinliklerinden çok izin günlerine ve özellikle açık hava etkinliklerine uygun, klasik bir gündelik kıyafet parçasıdır. 

Tüvit Kumaş Palto 

Tüvit Kumaştan Yapılmış Palto
Tüvit Kumaş Palto (Koyu Renk)

Tüvitin sıcaklığı ve suya dayanıklılığı, onu hafif paltolar için popüler bir seçim haline getirmektedir. Sherlock Holmes, çeşitli kurgusal enkarnasyonlarında tüvit Inverness pelerini (bir tür gevşek, kolsuz pardesü) giyer.

Ek arıtma olmadan tüvit sadece suya dayanıklıdır, ancak hafif yağmura veya genel neme dayanıklıdır dolayısıyla Britanya Adaları’ndaki uzun süredir popülerliği bundan kaynaklanıyor. Hafif, bel boyu stillerden tüm kış giyimi için tasarlanmış trençkotlara kadar her şeyde görebilirsiniz. Amerikalıların avcılık veya “oduncu” kıyafetleri olarak düşündükleri parlak ekose paltolar tipik olarak tüvitten yapılır. 

Tüvit Kumaş Pantolon

İyi terziler ve erkek giyim üreticilerinin pantolon stoklarında muhtemelen en az birkaç tüvit seçeneği olacaktır.  

Bunlar ceketlerden daha az yaygındır, ancak aynı derecede bakımı yapılabilir – dış mekan kullanımı için veya sadece hava durumuna bakmaksızın işe yürümeyi tercih eden erkekler için idealdir. 

Kahverengi ve griler en yaygın olanlardır.  Bunlar iyi iş amaçlı günlük pantolonlardır ve biraz daha fazla dokuya ve genellikle boyalarda daha fazla çeşitliliğe sahip olduklarından görsel olarak khakis veya kamgarn pantolonlardan daha ilginç olma eğilimindedir.

Tüvit Şapka 

Tüvit aynı zamanda blazerler, av ceketleri ve askeri kıyafetlerde de yaygın olarak kullanılsa da, bu kumaşın en ikonik tarihi uygulaması İngiliz tüvit denizci şapka adı verilen benzersiz bir şapkaydı.  Bu şapka stili, atlı polo, tilki avı ve ilkbahar kroketiyle eş anlamlıdır. Tüvit şapka üretimi, dünyanın yıllık tüvit kumaş üretiminden önemli bir pay almaya devam etmektedir. Tüvit kumaş çanta ile tüvit şapka kadınlar için efsane bir kombin olabilir. 

Tüvit Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Tabii ki. Tüvit kumaş yün kaynaklı sıcak yapısı nedeni ile tüvit kumaş kışlık mı sorunuza güvenle evet yanıtını verir. 

Tüvit Kumaş Yazın Giyilir Mi?

Biz pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü yazlık tüvit kumaş yapısı itibariyle size mutlaka hararet yaptıracaktır.  

Tüvit Kumaş Nasıl Yıkanır?

Yünlü kumaşlar sıcak suya karşı çekme gösterir. Tüvit elbise veya diğer kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atarken dikkatli olun. 30 derecede bile yünler strese girebilir. Soğuk suyla elde yıkamanızı tavsiye ederiz. Kuruturken de güneşe koymayın. Rüzgar alan gölgelik bir yer işimizi görecektir. Yün hemencecik kuruyacaktır.

Tüvit Kumaş Geri Dönüşüm Süreçleri 

Yün, en sürdürülebilir tekstil elyaflarından biridir. Çevreye çok az zarar verir. Ancak küresel yün endüstrisinin iyileştirilebilmesi için bazı yollar vardır. İşte tüvit üretiminin çevreyi etkileyebileceği tüm yolların dökümü: 

Koyunlar İçin Arazi Kullanımı 

Bazıları koyunların toprağı bozduğunu ve ekosistemlere zarar verdiğini iddia edebilir.  Ancak dürüst olmak gerekirse, bunu yapan koyun değil, onları yetiştiren insanlardır. Doğası gereği koyunlar toprak için kötü değildir. Yalnızca toprağı aşındırmadıklarından veya çevreye başka herhangi bir zarar vermediklerinden emin olmak için zaman zaman hareket ettirilmeleri gerekir. 

Koyun Atığı 

Evet, koyunlar dışa maddeler yayar ve evet, bu maddeler metan gazı içerir.  Koyun gazlarının iklim değişikliğinden nasıl sorumlu olduğu hala tartışmalı bir konudur. Ancak ne olursa olsun, koyun dışkısı çevresel zararlarından çok yararları olan bir maddedir. Tarım sektöründe koyun gübresinin yeri oldukça büyüktür. Bazı kaynaklara göre en iyi toprak gübresi koyun gübresidir.

Hayvan Hakları Endişeleri

Geleneksel olarak, yün koyunlarına o kadar iyi davranılmaz.  Küresel hayvan hakları aktivist gruplarının feryadından sonra, sektör kendini önemli ölçüde temizledi.  Atalardan kalma, göçebe uygulamalarla yetiştirilen koyun yünü % 100 orijinal olabilir. Bu her zaman mümkündür.

Sentetik Olmaması

Pamuk üretimi, pestisit ve gübre gerektirir. Petrokimya bazlı ürünler, dünya genelindeki ekosistemlerde tarifsiz tahribata yol açar.  Koyun gazları bir yana, yün üretimi çevreye önemli miktarlarda kirletici getirmiyor. Bu uygulama o kadar sürdürülebilir ki? Binlerce yıldır hiçbir önemli sonuç olmaksızın başarılı bir şekilde devam ediyor. 

Biyobozunurluk 

Dayanıklı olmasına rağmen, yün biyolojik olarak son derece parçalanabilir.  Yüz yıl boyunca yağmurda, rüzgarda ve karda yün bir giysi ve bir polyester giysiyi dışarıda bırakırsanız, yün kaybolacak ve polyester kalacaktır. 

Günümüzde Tüvit Kumaş 

Tüvit Kumaş Elbise Örnekleri
Tüvit Elbise Modelleri

Modern tüvit, İngiliz asaletinin yorumunu orijinal engebeli İskoç kumaşından daha yakından temsil ediyor.  Ne olursa olsun, tüvitin çevreye direnme yeteneği, ona uluslararası moda dünyasında kalıcı bir yer kazandırdı ve tüvit giysiler bugün hala makul ölçüde büyük miktarlarda üretiliyor ve satılıyor. 

Zamanla, Gore-Tex ve polyester tüy gibi çağdaş buluşlar, büyük ölçüde doğal liflerin gerekliliğini ortadan kaldıran yeni dış giyim teknolojisinin ortaya çıkmasına neden oldu.  Tüvit, bu nedenle, faydacı bir üründen çok bir niş veya nostalji öğesi haline geldi.  Petrokimyasalların değil yünün dünyanın elyaf tercihi olduğu bir zamanı hatırlatıyor. Tüvit gibi doğal kumaşların büyük bir geri dönüş yaptığı bir çağın eşiğinde olabiliriz. 

Tüvit Kumaş Satın Al

Tüvit kumaş nedir? Nereden alınır? gibi sorularla kafanızı yormaya gerek yok. Artık binlerce farklı tüvit kumaş renk seçeneklerine sahipsiniz. Tüvit kumaş kırmızı ya da siyah tüvit kumaş, belki de pembe tüvit kumaş sıklıkla görebileceklerinizden.  

Tüvit Kumaş Üreticileri
Tüvit Kumaş Satın Al

Terziye gidip bir kaban veya ceket diktirmek istediğinizde terzinin size tüvit kumaş al tavsiyesinde bulunacağını görebilirsiniz.

Tüvit kumaş metre üzerine alınabilir. Tüvit kumaş fiyat değeri çeşitli özelliklerine göre farklılık gösterir. Tüvit kumaş metresi ne kadar diye merak ediyorsanız websitemize göz atabilirsiniz. 

Tüvit Kumaş Al

Tüvit kumaş satın al diyen biri varsa ya da siz bu fikre sahipseniz, Web sitelerinde ya da kumaş satan belirli yerlerde kolaylıkla tüvit kumaş bulabilirsiniz. Bizim sitemizde gezinmeyi de unutmayın!

Yorumlar “Tüvit Kumaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir