Tekstil Bilgilendirme Atölyesi

Saten Kumaş

Saten kumaş özellikleri, çeşitleri, fiyatları, üretimi, üreticileri Nedir? Saten ipek pamuk polyester kumaş nerelerde kullanılır? Yazısı kapak fotoğrafı. Post Photo / atillatekstil.com

Saten Kumaş Nedir?

Saten kumaş nedir? sorusuna ise şöyle cevap vereceğiz. Saten kumaş, özel bir dokuma tekniği kullanılarak üretilen ve pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahip olan bir tekstil malzemesidir. Bu kumaş türü, genellikle ipek, polyester veya naylon gibi sentetik liflerden yapılabildiği gibi, pamuk veya keten gibi doğal liflerden de üretilebilir. Saten kumaşın en belirgin özelliği, yüzeyindeki düzgün ve parlak dokusudur.

Bu kumaş türünü sadece elbiselik kumaş olarak nitelendirmek eksik kalacaktır. Ayrıca en belirgin ve temel farklılığı kumaşın yüzeyinin yumuşak ve parıldayan bir görünüme sahip olmasıdır. Ayrıca yumuşaklığı da dokunan kişiler tarafından açıkça hissedilir.

Lacivert renk (koyu mavi) parlak saten kumaş nedir?

Saten Kumaşın Tarihi Nedir?

Orta Çağ zamanlarına kadar geçmişe sahip olan bu kumaş saf olarak ipekten yapıldığı için temelleri Çin taraflarına kadar uzanmakta olduğu ortaya atılmış ve yapılan araştırmalarla bu desteklenmiş, kanıtlanmıştır. Saten kumaş dikimi yöntemi de kolay ve basit olduğu için İpek Yolu kullanılınca bütün dünyaya yayılması ve kabullenilmesi çok daha hızlı olmuştur. Bu yüzden Avrupa ve Kuzey ülkelerinde yapılan yapıların iç mimarisinin en fazla kullanılan döşemelik kumaş türü saten olmuştur. Hatta günümüzde özel davetiyeler için en temel üretim malzemesi haline gelmiştir.

Saten Kumaş Özellikleri Nedir?

Saten kumaşın ana kullanım alanı elbiselik saten kumaş ve deri saten kumaş ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Saten kumaşın yüzeyi maddesel olarak bir tarafı yumuşak bir alana sahipken diğer yüz tarafı ise daha mat bir dokumaya sahiptir. Bunun sebebi ise kumaşın üretim aşamasındayken dokuma tekniği ile bu hale getirilmesindendir. Deri saten kumaş, etek imalatı alanında dökümlü kumaşlarla yapılan üretimde en fazla kullanım alanına sahiptir.

Kırışmaya karşı kendi ipeksi ve dökümlü yapısından dolayı buruşmalara ve kırışmalardan pek fazla etkilenmezler. Bu olumlu yönlerinin dışında bardağın diğer tarafına bakınca bu saten kumaşların dayanıklılık olarak sınıfta kaldığını söylememiz yanlış olmaz. Kumaşın herhangi bir yere takılması söz konusu olduğunda, kumaş dokusundan kaynaklı hasar görebilme eğilimindedir.

Kırmızı renk saten gecelik ve fantezi kıyafetleri üretimi için kumaş özellikleri nasıldır - temsili gif

Aynı zamanda kumaşın işlem gördüğü sırada kaygan ve yumuşak dokusu onu dikiş sürecinde işçilere zorluklar çıkarabilir. Bu tür durumlarda uygulanan dikiş yöntemi, saten kumaşlar için tehlikeli ve geri dönüşü olmayan durumlar bırakabilir. Bu dezavantajlarına rağmen saten kumaş bütün dünyada popülerliğini korumuş ve kullanım alanlarını her geçen gün daha da arttırmaya devam ederek günümüze kadar gelmiştir.

Saten, parlak yüzeyi ve mat sırtı olan bir tekstil kumaş türüdür. İpek, naylon veya iki lifin karışımından yapılır. Satenin parlak yüzeyi, çözgü ipliklerinin bir atkı ipliğinin altına geçmeden önce birkaç atkı ipliği üzerinde yüzdüğü belirli bir dokuma türüyle elde edilir. Bu, kumaşın bir tarafında pürüzsüz ve parlak bir yüzey oluştururken arka tarafında donuk bir yüzey oluşturur.

Bir diğer çeşit olan pamuklu saten tamamiyle pamuktan olan malzemesiyle, başka bir deyişle ise traşlanmış satenin farklı aşamalardan geçerek penye ile ya da penye gibi yumuşak kumaşlarla yapılır. Satenin türü olan pamuklu olanı daha dayanıklı olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar daha aşınmaya müsait bir durumla karşılaşacaklar ise bu kumaş tavsiye edilir. Perde örtülerinde sık sık görebilmekteyken yatak odasının çoğu parçasında denk gelmemiz de mümkün.

Her kadın için saten kumaş tercih sebebi olup her dolapta bir parçası kesinlikle bulunmaktadır. Kadınların kendilerini gösterme isteklerine cevap veren saten kumaş özellikle büyük şehirlerde sokaklarda karşımıza çok sık olarak çıkmaktadır. Kumaşın kendi hissinin bu kadar özel olması ve bunu hissettirmesi onu özel kılan en baş nokta diyebiliriz. Çünkü saten kumaş elektriklenme yapmayarak dökümlülüğünü korur.

Ayrıca parlaklığı onu çevrede farklı kılan diğer özelliği. Kaygan olmasının yanı sıra fiyat performans olarak ucuz ve maksimum verim ile karşılık alınır.

Saten, gelinlik, gece elbiseleri ve erkek resmi gömlekleri gibi resmi giysiler için popüler bir seçimdir. Nevresim ve perde gibi ev dekor ürünlerinde de kullanılmaktadır. Saten, giysilere ve ondan yapılan diğer eşyalara lüks ve zarif bir görünüm veren dökümlülüğü ve akışıyla bilinir.

Mor duvar üzerine Kırmızı renk parlak saten kumaş fon perdelik ipek - mor koltuk oturma grubu kırmızı pembe kırlent yastık detayı

Saten kumaşın temel özelliklerinden biri yüksek derecede pürüzsüzlüğü ve parlaklığıdır. Saten çok pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Çünkü üretiminde kullanılan lifler sıkı dokunmuştur. Bu da boyama ve baskı işlemlerini kolaylaştırır.

Saten, doğal ipekten veya polyester gibi sentetik liflerden de yapılabilir. Doğal hakiki ipek saten, sentetik saten kumaş çeşitlerinden daha dayanıklı ve daha yumuşak bir yapıya sahip olduğu için en yüksek kalite olarak kabul edilir. Bununla birlikte, sentetik saten daha ucuzdur ve daha çok yönlüdür. Bu da onu günlük giyim ve yatak takımlarında ve diğer ev dekor ürünlerinde kullanım için popüler bir seçim haline getirir.

Saten aynı zamanda nefes alabilirliği ile de bilinir. Bu da onu iç çamaşırı gibi cilde yakın giyilen diğer giyim eşyaları için ideal kılar. Ayrıca kırışıklıklara ve büzülmeye karşı nispeten iyi bir dirence sahiptir.

Genel olarak saten, resmi giyim ve ev dekorunda popüler olan lüks ve zarif bir kumaştır. Pürüzsüzlüğü, parlaklığı, dökümlülüğü ve nefes alabilirliği onu diğer kumaşlardan ayıran temel özelliklerdir.

Saten Kumaş Çeşitleri Nedir?

Saten kumaş kendi içinde diğer kumaşlar gibi çeşit ve türlerine ayrılarak karşımıza çıkar. Bu türler genel hatlarıyla; mat saten kumaş, pamuk saten kumaş, krep saten kumaş, asetat saten kumaş, şanel saten kumaş, ipek saten kumaş, şarmöz saten kumaş, tafta saten kumaş, düşes saten kumaş, jakarlı saten kumaş, kobe saten kumaş, cupra saten kumaş, deri saten kumaş gibi daha birçok ayrı türlere kendi içinde ayrılır. Hızlıca bu kumaşların karakteristik özelliklerine göz atalım.

Pamuklu Saten Kumaş

Nefes alabilir ve rahat bir yapıya sahip olan pamuk saten kumaş, giyim, yatak takımları ve ev dekorasyonu için uygundur. Rahat ve zarif tasarımlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenektir.

Krep Saten Kumaş

Pembe renk krep saten kumaş polyester ve pp karışımı abiyelik elbiselik kadın giyim

Yüksek kaliteli polyesterden yapılan bu kumaş, krep dokuması ile parlak ve mat yüzeylerin birleşiminden oluşur. Hafif ve akıcı bir doku sunar, gece elbiseleri ve perdeler için kullanılır. Bu saten kumaş türünün abiyelik olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

İpek Saten Kumaş

En yüksek kalite satenlerden biri olan ipek saten, doğal ipek liflerinden yapılmıştır ve yumuşak ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Gelinlikler ve üst düzey moda tasarımlarında kullanılmak üzere özel etkinlikler için idealdir. Eşsiz lüks ve şıklık sunan ipek sateni, özel günlerinizde giyebileceğiniz zarif kıyafetlerde tercih edebilirsiniz.

Mat Saten Kumaş

Parlak olmayan, mat bir yüzeye sahip olan mat saten, giysiler ve ev dekorasyon ürünleri için idealdir. Perdeler ve yatak takımları yapmak için kullanabileceğiniz rahat ve şık bir seçenektir.

Şarmöz (Charmeuse) Saten Kumaş

Şarmöz saten, resmi giyim ve iç çamaşırları için ideal olan hafif, yumuşak ve dökümlü bir kumaştır. İpek veya ipek benzeri sentetik elyaf kullanılarak üretilir. Eşsiz parlaklığı ve akıcı dokusuyla her türlü zarif tasarım için mükemmel bir seçimdir. Gelinlikler ve lüks gece elbiseleri, Charmeuse satenin en popüler kullanım alanlarından bazılarıdır.

Deri Saten Kumaş

Deri saten kumaş, sentetik veya gerçek derinin üzerine uygulanan özel bir işlem sonucu elde edilen bir tekstil türüdür. Bu kumaş, parlak, düzgün ve lüks bir yüzeye sahiptir ve genellikle giyim ve aksesuar üretiminde kullanılır. Deri saten kumaşın özellikleri arasında dayanıklılığı, parlaklığı ve lüks hissi ön plana çıkar.

Cupra Saten Kumaş

Cupra saten kumaş, ipekten üretilmiş bir tür lüks ve parlak kumaştır. Bu kumaş, özel bir dokuma tekniği kullanılarak üretilir ve yüzeyinde hafif bir parlaklık ile karakterizedir. Cupra saten kumaş özellikleri arasında yumuşak dokusu, düzgün ve parlak yüzeyi ile öne çıkar.

Çiçek desenli cupra saten kumaş - gökkuşağı renkleri retro

Tafta Saten Kumaş

Kalın ve sert yapısıyla bilinen tafta kumaşının parlak saten yüzeyle birleştirilmesiyle elde edilen bir türüdür. Genellikle drape modelleri ve perdeler için kullanılır.

Düşes Saten Kumaş

Düşes saten, gelinlikler, gece elbiseleri ve diğer resmi giysiler için tercih edilen daha ağır ve sert bir kumaştır. Pürüzsüz ve canlı bir yüzeye sahip olması, lüks ve zarif tasarımlar için uygundur. Düşes sateni, özel etkinliklerdeki şıklığınıza vurgu yapmak istediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz.

Asetat Saten Kumaş

Asetat saten kumaş, asetat liflerinden üretilen ve özel bir dokuma tekniği kullanılarak ürün elde edilen parlak ve lüks bir kumaş türüdür. Saten kumaş özellikleri arasında düzgün, parlak ve ipeksi bir yüzeye sahip olması, giyim, iç dekorasyon ve aksesuar tasarımında sıkça tercih edilmesine sebep olur. Asetat saten kumaşın zarif görünümü ve hafif dokusu, birçok farklı projede kullanılmasını sağlar.

Jakarlı Saten Kumaş

Kabarık desenler oluşturan jakarlı bir dokuma kullanılarak yapılan jakarlı saten, resmi giyim ve ev dekorasyonu için kullanılır. İlgi çekici desenleri ile özel tasarımlar oluşturmak isteyenler için mükemmel bir tercihtir.

Kobe Saten Kumaş

Neon Kobe Saten Kumaş Turkuaz Mor Renk Parlak

Kobe saten kumaş, yüksek kaliteli polyester veya polyester-keten karışımı malzemelerden üretilen bir tür lüks saten kumaştır. Kobe saten kumaşın özellikleri arasında parlak ve düzgün yüzeyi, neonlu ipeksi dokusu ve dayanıklılığı yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde, özellikle iç dekorasyon ve perde tasarımında sıkça tercih edilen bir malzemedir.

*Bu tür saten kumaşların her birinin kendine özgü özellikleri ve özellikleri vardır ve her biri farklı giysi ve ürün türleri için en uygun olanıdır. Peki bu saten kumaş türlerinin kullanım alanları nerelerdir?

Saten Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Yumuşak dokusu, saten kumaşın çanta, elbise, perde vb. birden fazla kullanım alanına sahip olması avantajı, bu kumaşı hızlıca bütün tekstil alanlarında söz sahibi yapmıştır. Saten kumaş abiye olarak da kullanıldığı için kaygan ve yumuşak bir zemine sahiptir. Desenli saten kumaşlar ise çok daha fazla noktalarda kullanılabilir. Saten kumaş alınır ve ipeksi bir dokuyla harmanlanırsa istenilen ürüne ulaşılır. Dokusundan kaynaklı saten kumaşlar kendine özgü elit bir his ve keyif verir. Resmi davetlerden tutun da gece ev haliyle giyilebilir ve dekoratif kumaş türü olarak kullanılır.

Ayrıca saten kumaşın diğer giyim türlerinde de kullanıldığını görmekteyiz. Örneğin ayakkabı olsun diğer farklı türdeki giyim alanlarında olsun oldukça fazla talep görmüş ve kullanılmıştır. Kendi doğal yapısı gereği dokumalar farketmeksizin verdiği o hoş hissi asla değişmez.

Saten kumaş, çeşitli kullanım alanlarına sahip çok yönlü bir malzemedir. Saten kumaşın yaygın olarak kullanıldığı yerlere birlikte bakalım…

Moda ve Giyim

Saten kumaş, lüks ve parlak yüzeyi sayesinde abiye elbiseler, gece kıyafetleri, gelinlikler ve iç giyim gibi yüksek kaliteli giyim ürünlerinin yapımında sıkça kullanılır.

Saten kumaş ile üretimi yapılmış Altın rengi turuncuya kaçan sarı parlak abiye gelinlik korse detaylı kostüm

Ev Tekstili

Perdeler, yastık kılıfları, nevresim takımları ve masa örtüleri gibi ev tekstili ürünlerinin tasarımında ve üretiminde tercih edilir.

Dekorasyon

Saten kumaşlar, mobilya döşemeleri, yastık kaplamaları ve perdeler gibi iç mekan dekorasyonunda kullanılır. Parlaklığı ve zarafeti, lüks bir atmosfer oluşturmak için idealdir.

Aksesuarlar

Saten kumaşlar, fularlar, kravatlar, şapkalar ve eldivenler gibi aksesuarların yapımında kullanılır. Bu aksesuarlara lüks ve şıklık katmak için tercih edilir.

Düğün ve Özel Etkinlikler

Düğünler, mezuniyet törenleri ve diğer özel etkinlikler için masa örtüleri, sandalye kaplamaları ve dekorasyon öğeleri olarak kullanılır.

İç Çamaşırı ve Pijamalar

Saten kumaşın yumuşak dokusu ve ipeksi hissi, iç çamaşırı, gecelikler ve pijamaların üretiminde tercih edilen bir özelliktir.

Gri renk parlak kadife saten kumaş gecelik dökümlü kadın pijama takımı

Günlük Kıyafetler

Düzgün ve hafif parlak yüzeyi sayesinde, günlük kıyafetlerde (örneğin, bluzlar ve etekler) kullanılarak şıklık ve rahatlık sağlar.

Kostüm Tasarımı

Tiyatro, film ve sahne performansları için kostümlerin tasarımında ve yapımında sıkça kullanılır.

Otomobil Döşeme

Lüks otomobillerin iç döşemelerinde ve koltuk kaplamalarında kullanılabilir.

Aksesuar Tasarımı

Çanta, ayakkabı ve takı tasarımında saten kumaşlar özellikle detaylar ve süslemeler için kullanılır.

Koyu yeşil renk saten kumaş ile imalatı yapılmış bez torba çanta

*Saten kumaşın lüks ve parlak yapısı, yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok farklı sektörde estetik ve fonksiyonel amaçlar için tercih edilmesini sağlar. Peki bu lüks saten kumaşın fiyatları nedir?

Saten Kumaş Fiyatları Nedir?

Yeni kumaş üretimi şekilleri sayesinde artık saten kumaşa çok daha fazla insan ulaşabiliyor ve satın alabiliyor. Saten kumaşın fiyatları da cebinizi yakan cinsten olmamakla beraber her cenahtan insana ve her maddi getiriye uygun fiyatlandırması vardır.

Saten kumaşlar “dokuma kumaş türü” olduğu için, fiyatlandırmaların çoğu metre ile satış şeklindedir. Nadiren de olsa kilo ile saten kumaş satın alabileceğiniz yerler de mevcuttur. Çok hassas şekilde dokuma ve işlenme süreci olduğu için hassaslığına rağmen fiyatları diğer kumaşlara nazaran daha fazla fiyatlandırması yok. Bu kumaşlar için fiyatlandırma, satenin çeşidine göre değişiklik gösterir.

*Ortalama Kalite Regüle (Orijinal) Polyester Saten Kumaş Toptan Metre Fiyatı: 1.6 $ / 2.1 $

**Ortalama Kalite Regüle (Orijinal) İpek Saten Kumaş Toptan Metre Fiyatı: 3.5 $ / 5.2 $

En Çok Satın Alınan Saten Kumaş Çeşitleri ve Renkleri Nelerdir?

2022 ve 2023 yıllarında yapılan bir market araştırmasına göre internetten online olarak en çok satışı yapılan saten kumaş renk ve türleri şu şekildedir; Beyaz saten kumaş, bordo saten kumaş, gül baskılı saten kumaş, bej saten kumaş, çiçekli saten kumaş, çizgili saten kumaş

Parlak saten kumaş renkleri, çeşitleri, modelleri satın alma kartelası

Saten Kumaş Nasıl Yıkanır ve Kurutulur?

Kuru temizlemeye verilmesi tavsiye olurken evde yıkanma konusunda yumuşak orta dereceli suda ve orta dereceli hassas programlanma olarak yıkanmalıdır. Yıkandıktan sonra sıkmak tavsiye edilmemekle birlikte düz bir zemine koyarak kurutmayı tercih etmek daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Saten Kumaş Nasıl Boyanır?


Saten kumaş boyanır mı? diye soran değerli okuyucular, Evet. Saten kumaş boyası ile kumaşlarımızı boyamak mümkün. Peki bunu nasıl yapacağız? Saten kumaş boyama tekniğinin püf noktası nedir?

Saten kumaşı boyarken öncelikle kumaşı temizlemek çok önemlidir. Kumaşın üzerindeki herhangi bir kir, yağ veya leke, boyama işlemini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle temiz bir yüzey elde etmek için kumaşı yıkamak veya kimyasal temizleme yöntemlerini kullanmak önemlidir. Ardından, doğru boyayı seçmek gerekir. Saten kumaşları boyamak için tekstil boyaları tercih edilir. Önemli bir başka nokta ise renk seçimine dikkat edilmelidir.

Boyayı hazırlamak için boyanın üretici talimatlarını dikkatlice okumak önemlidir. Boya genellikle suyla karıştırılmalı ve doğru oranlarda kullanılmalıdır. Bu sonuçların kalitesini etkileyecektir.

Kumaşı boyarken, istediğiniz deseni veya rengi elde etmek için boyama işlemini dikkatlice yapmalısınız. Öncesinde ufak bir parça numuneye test yaparak istenilen sonuca daha net bir şekilde ulaşmak mümkün olabilir.

Boyadıktan sonra kumaşı kurumaya bırakmalısınız. Kuruma süresi, kumaşın tipi ve boyanın kalınlığına bağlı olarak değişebilir. Boyanın kalıcı ve güçlü olması için genellikle bir sabitleme işlemi gerekebilir. Bu işlemi de boyanın üretici talimatlarına göre yapmalısınız. Son olarak, boyanmış kumaşın bakım talimatlarına uymak ve uygun şekilde yıkamak, boyanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Unutmayın ki saten kumaşlar hassas olabilir. Bu nedenle boyama ve yıkama işlemi sırasında dikkatli olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir